Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jak niskotemperaturową inst. c.o. zasilić kotłem na p. stałe


edde

Recommended Posts

czy moglibyście podzielić się doświadczeniami, spostrzeżeniami i pomysłami jak można wykonać zasilanie instalacji niskotemperaturowej (100% podłogówka, obliczona i zaprojektowana pod pompę ciepła) poprzez kocioł na paliwo stałe typu np. Ling Duo czy Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic, tak aby

- obniżenie temp zasilania było możliwie jak najmniej skomplikowane (mieszacz centralny? zawór 4-drogowy?),

- najbardziej energooszczędne (czyli jak uniknąć zbyt wielu pomp),

- jak najlepiej sterowalne, oczywiście w miarę możliwości,

 

no i chyba trzeba by zrobić układ z wymiennikiem płytowym...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepszym rozwiązaniem według mnie to zastosowanie mieszacza ,np.takiego

http://kotly.com/product_info.php?cPath=8_94_142&products_id=1022

mam taki u siebie ,sprawuje sie idealnie , za zaworkiem termometr i nastawa na zaworze zawsze idealnie pokrywa sie z termometrem za zaworem , niezależnie jaka temperatura jest na kotle , praktycznie grzeje tylko podłogówką ,grzejniki zakręcone, na podłogówkę idzie 25 stopni a na kotle non stop 55st. jak staje kocioł to tem. wzrasta jeszcze do ok.60st. ale za mieszaczem ani drgnie

 

naprawdę sprawuje sie idealnie

pompa za zaworem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór ten pełni w Twojej instalacji rolę mieszacza czy jednocześnie zabezpieczenia powrotu kotła?

powiadasz, że nastawione masz na 25 st a na www w info jest podany zakres regulacji od 30 do 60 st, to taki sam zawór jak na www?

instalację masz z wymiennikiem płytowym czy bez (otwarta, zamknięta czy mieszana)?

czy 3/4 to nie za mały przekrój jak na ~140 m2 podłogówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

mam u siebie piec na paliwo stale ,ktory mam w swojej instalcji zawor 4-drogowy.

to on wlasnie pelni dwojaka role,zabezpiecza piec ale tez utrzymuje stala temperature CO.

na sterowniku dobierasz sobie krzywa grzania ktra jest dobrana tez do niskotemperaturowej instalcji podlogowki. tak ze mozesz sobie ustawic np.22 C na CO.

musisz rozejrzec sie za piecem ktory bedzie mial sterownik ze sterowaniem zaworu 4-drogowego.

pozdr grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy moglibyście podzielić się doświadczeniami, spostrzeżeniami i pomysłami jak można wykonać zasilanie instalacji niskotemperaturowej (100% podłogówka, obliczona i zaprojektowana pod pompę ciepła) poprzez kocioł na paliwo stałe typu np. Ling Duo czy Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic, tak aby

- obniżenie temp zasilania było możliwie jak najmniej skomplikowane (mieszacz centralny? zawór 4-drogowy?),

- najbardziej energooszczędne (czyli jak uniknąć zbyt wielu pomp),

- jak najlepiej sterowalne, oczywiście w miarę możliwości,

 

no i chyba trzeba by zrobić układ z wymiennikiem płytowym...?

Wymiennik niekoniecznie-ale te kociołki i tak wymagają zainstalowania zaworu 4d(sterownik Estymy). Potem tylko kwestia regulacji krzywej grzewczej i jej przesunięcia. Oraz funkcji "obniżenie temp. CO".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u siebie mam ten sam zwór co na stronce z linku, nawet z tego sklepu, nastawa na zaworze jest min.30st. ale przekręcając jeszcze bardziej tem .spada, a przekręcać sie da, tylko na korpusie niema napisane że mamy np.25st.

oczywiście zawór czterodrożny także mam , bo mam instalacje mieszaną , a i kocioł tego wymaga ,raczej jego gwarancja

oczywiście sterować podłogówkę czterodrożnym także można , ale tylko i wyłącznie zawór sterowany elektronicznie, nie ręczny, bo na ręcznym nastawiasz np. 30st na pokoje ,a gdy temp. wzrośnie na kotle to ta temperatura także rośnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik niekoniecznie-ale te kociołki i tak wymagają zainstalowania zaworu 4d(sterownik Estymy). Potem tylko kwestia regulacji krzywej grzewczej i jej przesunięcia. Oraz funkcji "obniżenie temp. CO".

 

powiadasz ze wymiennik niekonieczny? czyli instalację podłogówki robić na jako otwartą? chyba niezbyt to służy wszelkim pexom, tak słyszałem

 

czy oba wspomniane kotły mają sterowniki Estymy z podobnymi parametrami do ustawień?

 

i czy zawór 4D z siłownikiem załatwia sprawę utrzymania żądanej temperatury sterując nim za pomoca sterownika kotła (regulacją krzywej, przesunięcia i obniżenia temp?)? czy też priorytetem dla tego układu (sterownika kotła z zaworem 4D) będzie raczej jakiejś trzymanie temperatury powrotu dla zabezpieczenia pieca niż wysterowanie temperatury zasilania podłogówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...