Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu - 2 piece, czy 1 piec + kominek z płaszczem


Bobiki dwa

Recommended Posts

Chyba wpierw musisz sobie odpowiedzieć na pytanie "Czy chcę mieć kominek?". Jeśli tak, to kominek z płaszczem, jeśli nie to kocioł na węgiel w kotłowni.

 

Ja na pewno chciałem mieć kominek, więc przy okazji niech trochę popracuje dla ogólnego dobra (ciepła), dlatego mam kominek z płaszczem i kocioł na pellety w kotłowni.

 

ps. węgiel to chyba straszny syf....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

syf to popiół który trzeba wybrać niezależnie czy jest on z drewna czy z węgla

sam opał tak nie syfi...

 

Separator popiołu podłączany do odkurzacza (zwykłego lub centralnego) powinien zaradzić problemowi - ma nadzieję. Też mam w planie zrobic piec gazowy + wkład z płaszczem wodnym sprzężone płytowym wymiennikiem ciepła - kupione jako zestaw u jednego dostawcy razem z zasobnikiem c.w.u. całym osprzętem i automatyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiści wkładanie opału też brudzi ale dużo mniej niż wyjmowanie popiołu - to moje spostrzeżenia

 

faktycznie czyszczenie jest brudniejsze... ale ładowanie i składowanie (w workach) też strasznie brudzi.

u mnie pył węglowy jest w kotłowni wszędzie... osiada na wszystkim - ekogroszek pakowany jest w worki - nie foliowe ale z takiego jakby sztucznego płótna. Przez to groszek mimo że na początkowo wilgotny po kilku tygodniach leżenia w kotłowni (w workach) jest suchy jak pieprz. niestety dlatego że jest suchy mocno pyli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek tak czy owak będziemy mieć.

Zastanawiamy się, czy warto inwestować w 2 piece: jeden na paliwo stałe a drugi na gaz, czy pozostać przy kominku z płaszczem wodnym i piecu. A może kominek z płaszczem i 2 piece?

Do tej pory sądziłam, że w kominku będziemy palić dla poprawienia klimatu w salonie. Jednak sporo osób mówiło nam, że z powodzeniem można dogrzać dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica może być jedna.Zamiast pieca na węgiel mam kominek,który w salonie jakoś mi bardziej "klapuje" :wink: , a i z węglem mniej ceregieli.

 

pzdr

 

 

Za to z drewnem kilka razy więcej niż z węglem. :D

 

masz racje..... ale drewno ma większy czynnik nawożenia.Popiołem z popielnika węglowego można usypywać tylko hałdę.Zawsze lepszy jest popiołek z drewna.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palac w kominku zeby ogrzac,robimy kotlownie z salonu!1 Dzrzewo tez brudzi u ma robaki! Wg mnie najlepszy jest gaz i kominek dla bajeru,rozpalany zeby popatrzec w ogien,a nie do ogrzania

 

Masz rację, drzewo brudzi i ma robaki. Do tego trzeba mieć na nie duzo miejsca, no i taki zimowy zapas drewna raczej nie zdobi domu czy działki jeśli jest składowany na zewnątrz. To są minusy. Ale - widok zapasu drewna koło domu stał się dość powszechny, są wkłady kominkowe z dmuchawą sterowaną termostatem co daje czas palenia się jednego załadunku drewna 8 godzin więc bałagan w salonie koło kominka mamy 2 -3 razy na dzień w zależnośći od tego czy ktoś jest w domu stale czy wszyscy pracują/uczą się. Nie wiem jakie są oszczędności na kosztach ogrzewania tylko gazem, jeśli są czy będą. Być może, że przy gazie propan-butan i oleju opałowym to się jescze opłaca ale też trudno przewidzieć jak długo. Z mojego punktu widzenia inwestycja we wkład kominkowy z płaszczem wodnym opłaca się z niematerialnego powodu - buduję dom żeby w nim mieszkać na emeryturze. Będę miał czas na palenie w kominku i sprzątanie w salonie i nie będą mnie martwić grożby zakręcenia kurka z gazem w Rosji czy gdziekolwiek indziej. W moim domu będzie ciepło i będę miał ciepłą wodę do mycia bez względu na politykę gazową tego czy innego państwa.

 

P.S. Żadna nowoczeska kotłownia nie pracuje bez prądu - więc na etapie robienia instalcji elektrycznej trzeba przewidzieć możliwość podłączenia agregatu. Wyłączenia prądu na wsi zdarzają się częściej niż w mieście a budujemy się głównie na wsi właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... są wkłady kominkowe z dmuchawą sterowaną termostatem co daje czas palenia się jednego załadunku drewna 8 godzin więc bałagan w salonie koło kominka mamy 2 -3 razy na dzień w zależnośći od tego czy ktoś jest w domu stale czy wszyscy pracują/uczą się...

 

Woow to człowiek od tych dmuchaw chyba jest miliarderem... ? ;) Kolega psed to widział, słyszał, czy moze się śniło ? ja też lubie ładne sny ale nikt mi nie wmówi, że jeden załadunek drewna do kominka bedzie się palił 8 godzin nawet jeżeli zapcham drewno po brzegi, że nawet się wykałaczkia nie wciśnie, i poleję wodą... :lol: "dmuchawy" ... :lol: miazga... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też lubie ładne sny ale nikt mi nie wmówi, że jeden załadunek drewna do kominka bedzie się palił 8 godzin nawet jeżeli zapcham drewno po brzegi, że nawet się wykałaczkia nie wciśnie, i poleję wodą... :lol: "dmuchawy" ... :lol: miazga... :lol:

 

Browar ja ci nie będe wmawiał, ale informuję, że jeden załadunek drewna (bynajmniej nie do pełna) pali się codziennie od 22 do 7 rano. To standard a była i dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też lubie ładne sny ale nikt mi nie wmówi, że jeden załadunek drewna do kominka bedzie się palił 8 godzin nawet jeżeli zapcham drewno po brzegi, że nawet się wykałaczkia nie wciśnie, i poleję wodą... :lol: "dmuchawy" ... :lol: miazga... :lol:

 

Browar ja ci nie będe wmawiał, ale informuję, że jeden załadunek drewna (bynajmniej nie do pełna) pali się codziennie od 22 do 7 rano. To standard a była i dłużej.

 

Może on się i tyle pali.... jeśli to można nazwać paleniem???... ale na pewno nie grzeje.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... są wkłady kominkowe z dmuchawą sterowaną termostatem co daje czas palenia się jednego załadunku drewna 8 godzin więc bałagan w salonie koło kominka mamy 2 -3 razy na dzień w zależnośći od tego czy ktoś jest w domu stale czy wszyscy pracują/uczą się...

 

Woow to człowiek od tych dmuchaw chyba jest miliarderem... ? ;) Kolega psed to widział, słyszał, czy moze się śniło ? ja też lubie ładne sny ale nikt mi nie wmówi, że jeden załadunek drewna do kominka bedzie się palił 8 godzin nawet jeżeli zapcham drewno po brzegi, że nawet się wykałaczkia nie wciśnie, i poleję wodą... :lol: "dmuchawy" ... :lol: miazga... :lol:

zwykla koza naladowana debina i to w miare drobna o mocy 4kw pali sie cala noc,.Kominek tez wytrzymuje noc bez zadnych turbin.Woda nie leje ,nie sikam na drewno i nie dopycham kolanem , zmiast tego uzwam mozgu,szybru i reguluje doplyw powietrza :-) .Pzdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... są wkłady kominkowe z dmuchawą sterowaną termostatem co daje czas palenia się jednego załadunku drewna 8 godzin więc bałagan w salonie koło kominka mamy 2 -3 razy na dzień w zależnośći od tego czy ktoś jest w domu stale czy wszyscy pracują/uczą się...

 

Woow to człowiek od tych dmuchaw chyba jest miliarderem... ? ;) Kolega psed to widział, słyszał, czy moze się śniło ? ja też lubie ładne sny ale nikt mi nie wmówi, że jeden załadunek drewna do kominka bedzie się palił 8 godzin nawet jeżeli zapcham drewno po brzegi, że nawet się wykałaczkia nie wciśnie, i poleję wodą... :lol: "dmuchawy" ... :lol: miazga... :lol:

zwykla koza naladowana debina i to w miare drobna o mocy 4kw pali sie cala noc,.Kominek tez wytrzymuje noc bez zadnych turbin.Woda nie leje ,nie sikam na drewno i nie dopycham kolanem , zmiast tego uzwam mozgu,szybru i reguluje doplyw powietrza :-) .Pzdr

 

Paliłem i w kominu i w kozie - drewnem przeróżnym (między innymi dębiną) a nawet węglem - co do szybra i regulacji dopływu powietrza to ustawiasz raczej raz na całą noc (no chyba że siedzisz po nocach i się bawisz...) Raz czy dwa jak wstałem rano to tliło się kilka węgielków ale trudno to nazwać "paleniem się" mimo że wieczór wcześniej dopychałem drewno "kolanem"...

Kominek w salonie to nie kotłownia

 

Pozdrawiam

 

Browar

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...