Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czerpnia powietrza do rekuperatora - jaka ?rednica?


pik33

Recommended Posts

dla 300 m3/h potrzebna jest czerpnia o powierzchni czynnej 0,031 m2 i to nie jest tak że fi 200 wystarczy - w tym przypadku byłaby przekroczona prędkość na wlocie - ta 30x 40 na pierwszy rzut oka jest za wielka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie.. :(

 

Wczoraj odpowiedzi na forum się nie doczekałem - zajechałem do Bartosza, pytam: 160 wystarczy na 300 m3/h - odpowiedzieli, że wystarczy, kupiłem rurkę, kratkę i zainstalowałem. To była ostatnia chwila - położyli tynk "kornik"

 

Z innej beczki - szukałem wentylatorów kanałowych, takie o wydajności 300 m3/h mają średnicę wlotu 125.. i co??? Redukcję będę musiał dać... no to po co właściwie czerpnia fi 200 jeśli muszę robić redukcję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to że wstawiłem stanowczo za małą rurę... :(

 

300 m3/h = 300000 l/h = 83.33 l/s; przy 2.5 m/s daje przekrój 3.33 dm2 = 333 cm2... rura powinna być co najmniej 200...

 

Moja ma 2 dm2 w przekroju - przy prędkości 2.5 m/s daje to 50 litrów/s czyli 180 m3/h...

 

Zobaczymy co z tego wyniknie. Rury już nie wymienię...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaroma,

na http://www.rekuperatory.com.pl rozpisują się o przesadnie dużej wymianie powietrza w reku. Wydaje się to być logiczne, że rekuperator z założoną zbyt dużą wymianą przynosi (poza super wietrzeniem) więcej strat cieplnych niż zysków. Po prostu wydmuchuje z domu ciepłe powietrze - mie ma przecież 100% sprawności. Ilość wymienianego powietrza na pewno zależy też od konkretnej sytuacji - ilość domowników, ich zajęcia itp. Z tego co to piszą na forum, wynika że i 100m3/h czasami jest w sam raz. Natomiast zapas wydajności na pewno przda się latem, jeżeli masz GWC i chcesz chłodzić dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze do oddychania nie liczy się do kubatury budynku, ale do ilości osób w budynku (no, chyba że to nie ludzie ale ściany "oddychają", ale o tym jest mowa w innych wątkach :lol: ). Twoje dane są MOCNO zawyżone jeżeli chodzi o ilość powietrza potrzebna do oddychania.

 

Przez płuca człowieka przechodzi normalnie około 360 litrów powietrza na godzinę, przy dużym wysiłku fizycznym do 6 m3/h. Więc na 6-cio osobową rodzinę teoretycznie powietrze do oddychania to 36 m3/h. Na ogół przyjmuje się wyższą "dawkę" minimalną na osobę w celu zapewnienia komfortu: 15 m3/h co na rodzinę 6-osobową wychodzi 90 m3/h. Więc twoje dane 596 m3/h są bardzo mocno zawyżone (chyba, że coś przeoczyłem i chodzi Ci o np. szkołę, a nie dom jednorodzinny).

 

poczytaj tutaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchaj - powiedziałem ŚREDNIO - aby ocenić rząd wielkości - ale jak trzeba możemy pobawić się w dokładne oszacowanie, co przy doborze urządzeń jest podstawą no to :

- łazienka 50m3/h

- wc - 30 m3/h

- kuchnia 70 m3/h

- do pokoi ok 30 m3/h na łeb

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale rząd wielkości się nie zgadza. Założyłeś wymianę 1,5/h, a to jest bardzo dużo. Normalnie zakłada się wymianę 0,3 - 0,8/h.

 

Np. wg. danych z normy, które podałeś, rodzina 6-osobowa w domu z dwoma łazienkami i jedną kuchnią potrzebuje:

 

nawiew: 6x30 = 180 m3/h

wywiew: 2x50 + 70 = 170 m3/h

 

Czyli potrzebuje wymiany powietrza rzędu 180 m3/h, a nie 600 m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle przyjmuje się dla grawitacji - i w istocie przy takich minimalnych ilosciach w całosci wychodzi niewiele, ale np okapy kuchenne maja wydajnośc do 200 m3/h, przy gotowaniu na wszystkich palnikach tyle by było trzeba dostarczyć, dalej czy 1 wymiana na godzinę w pokojach to jest dużo ? Ja przyjmuje zwykle właśnie tyle / przy dodatkowych zanieczyszczeniach powietrza np paleniu papierosów ilośc min to 40-50 m3/h na osobę /, jeśli ma się wentylację mechaniczną to nalezy przewidzieć szczytowe obciążenie np goście, jakaś impreza... i tak w sumie zalezy jak się do tego podchodzi na min czy max ? Może się okazać, że przy samej went mechanicznej trzeba otwierać okna, bo się zrobiło za gorąco albo duszno... itp itd....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...