Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Stara Mazurska Szkoła


maciek01

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 157
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przeglądając podane przez Maćka wątki naszła mnie pewna refleksja.

Najpierw cytata z jednego TU.

 

Na początek trochę historii.

 

Zgodnie z edyktem króla Prus z 1736 roku szkoły miały istnieć w takich odległościach, żeby dzieci nie musiały maszerować do nich więcej niż 3,5 km. Oczywiście nie od razu edykt ten miał przełożenie na budownictwo szkolne, lekcje odbywały się zrazu w znaczniejszych chałupach (Worobiec 2005) ale rozpoczęto akcję budowy szkół która trwała przez cały wiek XIX i na początku XX wieku założenie to było zrealizowane na większości obszaru Prus.

 

I co sie zmieniło w XXI w. ? Nic. Dalej dzieci mieszkające do 3,5 km muszą same dojść do szkoły. Dopiero jesli ta odległość jest większa gmina ma obowiązek zorganizować dowóz. :lol: :lol: :lol: :lol:

A może jednak :( :evil: :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Żeby nie było, że w SMS nic się nie dzieje, to na dowód zdjęcia po usunięciu jednej pseudościanki pseudodziałowej - zrobiło się duuuuuuuużo miejsca (jakby wcześniej było go mało :lol: ) i odsłoniła się bardzo ładna więźba dachowa, którą tu się przyszlifuje, tu się pomaluje i zostanie jako atrakcja.

 

http://img197.imageshack.us/img197/3133/img52131024x683s.th.jpg

 

ciąg dalszy nastąpi - przecież w planach mazurskie wakacje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BINGO !

 

Co do ogrzewania, to ponieważ myślimy o pokojach dla gości, to raczej coś bezobsługowego - LPG z dużej butli (płacę i płaczę, ale odpada kotłownia, popiół, pilnowanie itp) + w kolejnym etapie solary + dla siebie kominek z DGP na chłodne jesienne wieczory.

Możemy sobie na to wszystko pozwolić, bo jesteśmy jeszcze przed kosztorysem. :lol: A życie, jak to życie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 3 months później...

Dzień dobry,

 

Chciałbym z wielką przyjemnością dołączyć do grona szaleńców, którym bliskie jest stare marurskie budowanie....

 

Oto mój domek w okolicy Węgorzewa....

http://picasaweb.google.com/lh/photo/Ok6lFhMWSs3pBMt4wCsPLA?authkey=Gv1sRgCPT0_ICUlJHOZg&feat=directlink

 

Pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro mam urlop i z rana ruszam na dłuższy weekend ...oraz zobaczyć jak wygląda zrobiony nowy dach. Jeszcze tylko okienka w ścianach szczytowych i okienka cztery w lukarnie i prace na ten rok zakończymy.

 

Pozostaje przygotować zapas drewna na zimę i można spędzić super weekend pod własnym dachem w zupełnej dziczy.

Wnętrza jeszcze strasznie gołe bo nic z czasów przedwojennych nie pozostalo poza....starą szafą w stanie strasznym, ale i ją uratujemy:)

 

Po powrocie postaram się wstawić więcej zdjęć.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Cześć,

 

W moim domku jest juz nowy dach, pewne drobne rzeczy do poprawy, ale z tym poczekam do wiosny, wygląda dobrze:)....tylko zimno jak cholera bo strop i poddasze nie jest jeszcze ocieplone. Może to zrobię już sam przed zimą.

 

Mam do Was pytanie:

- czy znacie preparaty chemiczne do wzmacniania cegły, które nie rujnują kieszeni?

 

Problem mam taki, że od wewnątrz miałem tynki gliniane, które według mnie cudownie trzymają wilgoć a mój domek był niezamieszkany przez około 14 lat, nie było okien, izolacji w posadzkach i dach też przeciekał, wilgotność wewnątrz wynosiła około 85%....cegły od wewnętrznej strony domu są w stanie średnim, zmurszałe.

Co można z tym zrobić, aby nie skuwać cegieł i nie murowac na nowo i nie nakładać cholernie drogich estrów kwasu krzemowego (remmers, sto - cena za 1 litr około 100pln)...może zwyczajnie otynkować na siatce?

 

Czy proces murszenia zostanie zatrzymany, kiedy obecnie dom ma dach i izolacje podlogi i okna i zostanie nałożony tynk?

 

I jeszcze jedna sprawa...cegły zewnętrzne nie są nasiąkliwe a właściwie ich lico, jednak pozostałe ścianki sa nasiąkliwe, czy domy budowane na mazurach a właściwie ich ciany były pokrywane jakimś np. olejem lub środkiem który by je hydrofobizował? Czy ktoś słyszał o takich zabiegach?

 

 

Dzięki wielkie w znalezieniu najlepszego rozwiązania.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o zaprawach wapiennych.

Zorientuj się jak one wiążą.

Masz chłonne podłoże.

Potem - jak możesz, nasącz wapnem co się da i poczekaj.

Samo powinno "złapać"

Trochę trwa ale przyspieszysz jak ognisko jakie sobie wenątrz rozpalisz... :lol:

 

A potem tynki.

Też mineralne. Wapienno-cementowe.

Tak bym kombinował.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Serdecznie dziękuje adam_mk za rady. Poczytałem o zaprawach i to jest może najlepsze rozwiązanie.

 

Zdjęcia nowego dachu są już dostępne i mam nadzieję, że można je zobaczyć :)...http://picasaweb.google.com/domekpszczelarza/DropBox?feat=directlink

 

bo wklejone to są one o dawna, ale coś chyba nie zrobiłem do końca...

 

Kiedy tylko znajdę więcej czasu to postaram sie uporządkować galerie, tak aby moja przygoda z domkiem była bardziej przejrzysta....bo niebawem miną 3 lata ciągłego remontu:)

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...