Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Stara Mazurska Szkoła


maciek01

Recommended Posts

Zdjęcia więźby i piwnicy (i gospodarczy) są TU

 

a innych takich miejsc, które oglądałem są TU

 

Ostateczna decyzja zapadnie po dokładnych oględzinach, ale nie wygląda to najlepiej a musi wystarczyć na długie lata. Kiedy wyszykuje się górę to klamka zapadnie i jakikolwiek remont to katastrofa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 157
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zdjęcia więźby i piwnicy (i gospodarczy) są TU

 

a innych takich miejsc, które oglądałem są TU

 

Ostateczna decyzja zapadnie po dokładnych oględzinach, ale nie wygląda to najlepiej a musi wystarczyć na długie lata. Kiedy wyszykuje się górę to klamka zapadnie i jakikolwiek remont to katastrofa.

 

Moja więźba wyglądała gorzej i została wymieniona. Jeśli całość tak wygląda to wymieniaj. Dach to... podstawa.

Piwnice fantastyczne. Chałupa, sądząc po pewnych elementach, pochodzi z okresu międzywojennego, ale mogę się mylić. Podobne budynki były już budowane przed I WŚ. Znalazłeś gdzieś jakąś datę na belce lub murze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero na tych zdjęciach widać wielkość i piękno tego bydynku. Szczerze Ci zazdraszczam. Mojej żonie nawet nie wspomnę, że coś takiego było do kupienia. :wink: :D

Czy budynek nie jest pod opieką konserwatora zabytków?

Cudo. Chyba dziś skręcę by zobaczyc to w naturze. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Teren inwestycji nie jest objęty ochroną konserwatorską ..." itd.

To z projektu Warunków Zabudowy. Mam fragmenty projektu rozbudowy od poprzedniego właściciela - chcieli podnieść piętro, przebudować gospodarczy na salę konferencyjna a pomiędzy nim a szkołą zrobić piętrowy łącznik :evil: . Na szczęście wszystko się dobrze skończyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży plus, że bez nadzoru konserwatora.

Zachowaj jednak bryłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachowaj jednak bryłę.

 

Taki też mam zamiar. Muszę tylko doświetlić poddasze. Myślałem o oknach połaciowych, ale Brat na mnie że to grzech w takim budynku :-? i tylko lukarny ... Od południa (drogi) są w planach solary. Trzeba to będzie jakoś pogodzić.

 

Moim skromnym zdaniem, okna połaciowe mniej ingerują w bryłę budynku niż lukarny. A jeśli chodzi o solary, które też mam w planach to niestety ekonomia i postęp. W mojej chałupie nie było elektryczności, bierzącej wody, kanalizacji, elektryczności. Czy to znaczy, że w imię zachowania oryginalności mam biegać za stodołę, myć się w jeziorze i chodzić spać z kurami?

Starałem się zachować maksymalnie dużo z tego co oryginalne. Jak najmniej ingerować, a jeśli już, to zachowując charakter tego co zastałem. Mam ciepłą i zimną wodę, dwie łazienki, saunę, kuchnię z elektrycznym piekarnikiem, lodówką i zmywarką itd. Kształt domu jednak pozostał i nie odbiega od typowych mazurskich domów z przełomu XIX i XX wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu. Chodzi chyba o to, by to co zastane w harmonijny sposób połączyć z nowoczesnością, nie "gwałcąc" bryły. Dlatego też sądzę, że okna połaciowe mniej zaszkodzą bryle niż obce w takim budynku lukarny.

Jest to całkowicie moje własne zdanie. Nie jestem architektem, ani artystą plastykiem, czy historykiem sztuki. Może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy, że w imię zachowania oryginalności mam biegać za stodołę, myć się w jeziorze i chodzić spać z kurami?

Ty może nie, ale gdybyś urządził takie extremalne agrowczasy to zgarniałbyś ciążką kase :D .

okna połaciowe mniej ingerują w bryłę budynku niż lukarny

Niewątpliwie mniej zmieniają dzisiejszą bryłę, ale fakt że w 1903 roku nie były stosowane.

Myślę, że jednak skończy sie na połaciowych. Raz powodu prostszej konstrukcji, a dwa ilości światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to znaczy, że w imię zachowania oryginalności mam biegać za stodołę, myć się w jeziorze i chodzić spać z kurami?

Ty może nie, ale gdybyś urządził takie extremalne agrowczasy to zgarniałbyś ciążką kase :D .

 

No niewiem czy znalazłbym chętnych.

 

okna połaciowe mniej ingerują w bryłę budynku niż lukarny

Niewątpliwie mniej zmieniają dzisiejszą bryłę, ale fakt że w 1903 roku nie były stosowane.

Myślę, że jednak skończy sie na połaciowych. Raz powodu prostszej konstrukcji, a dwa ilości światła.

 

Mam dwa połaciowe na górze i światła więcej niż dość. A leżąc na łózku można patrzeć w gwiazdy. To też plus. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest stara....

Żeby zmienić tytuł wątku na " Nowa Mazurska Szkoła " to trzeba admina poprosić ? :D

 

To chcesz tam szkołę na nowo otworzyć? :o :wink: :D

Myślę, że "czytelnia" będzie miała większe powodzenie. W tej wsi podobno bardzo wielu "czytelników", a niektórzy to nawet sami "piszą". :wink: :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyniosłem dziewięć koszy od bielizny z samych piwnic! :o :evil: :evil: :evil:

Oczytany naród...

 

Do strychu mam jeszcze parter..pierwsze...drugie...

 

W tej piwnicy jaką czytelnię mieli czy tylko regały składowe....? :roll:

 

Sprzątam powoli swoje ... pobojowisko.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z... chlewika wywiozłem jakieś 200 tomów. :wink: :D

Sądząc po okładkach to nie czytali zbyt często. Tylko latami się zebrało. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

To ja też się pochwale naszym starociem.

Jak się okazało to również była szkoła kiedyś.

Jest to jednak drugi koniec Polski, zachodni.

Myśle, że jest na co popatrzeć i nawet w niezłym stanie.

Fotki:

http://picasaweb.google.pl/mastalerz.adam/StaraSzkola?authkey=Gv1sRgCMfc0peF-O7ZtAE&feat=directlink

AMM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...