Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt instalacji c.o.


Recommended Posts

Za dwa miesiące pragnę zakończyć moją misję z piecami kaflowymi, w tym celu zakładam instalację c.o. zasilaną paliwem stałym piec 12 kw (miał).

W tym celu zaprosiłem na wycenę oraz propozycję rozrysowania instalacji w mieszkaniu dwóch instalatorów. Jak się okazało poznałem dwie szkoły instalatorskie i zupełnie nie wiem który z nich ma więcej racji. Jeden pan pragnie część instalacji prowadzić pod sufitem zwłaszcza tam gdzie na przeszkodzie stoją drzwi i okno balkonowe, resztę dołem. Rurki na mieszkaniu mają mieć średnicę fi 15, grzejniki boczno zasilane.

Oto schemat który przedstawia pomysł tego pana:

http://screeny.pl/87970

 

Drugi pan pragnie rurkami iść tylko dołem a w miejscach gdzie na przeszkodzie stoją drzwi oraz okno balkonowe chce się wpuścić w podłogę. Średnica rurek na mieszkaniu fi 22 podejścia pod grzejniki fi 15.

Oto schemat który przedstawia pomysł tego pana:

http://screeny.pl/87971

 

Pierwszy pan twierdzi że większa średnica rurek to więcej wody w systemie i trudniej ją ogrzać plus pompa chodzi już nie na pierwszym biegu a na drugim albo trzecim.

Drugi pan twierdzi że grzejnik w pokoju nr 3 oraz w korytarzu może już nie dawać takiej mocy gdyż będzie słabiej zasilany ( mniej wody w systemie) a to że jest więcej wody nie szkodzi bo piec szybko ogrzeje ( 12kw miał) Twierdzi też że instalacja która będzie szła trochę dołem trochę górą może się zapowietrzać i będę miał z tym problemy

Jeśli ktoś się zna to proszę o pomoc gdyż ja zupełnie nie wiem kto ma więcej racji??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...