Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czym ocieplić silikaty?


Gość AWAga

Recommended Posts

Gość AWAga
No właśnie, wiem, że powinno się wełną, ale może ktoś miał doświadczenia ze styropianem. Przyznam, że boję się grzybków na ścianach ale styropian jest dużo tańszy. Doradżcie. Planuję budowę z silki. Lepiej budować śiiany dwu czy trójwarstwowe? Jakie są koszty? :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Eee, nie mam doświadczenia ze styropianem, ale właśnie buduję z Silki izolowanej styropianem (M-18+ 12cm styropianu). Grzybki na ścianach robią się tam gdzie są "mostki termiczne" i kiedy nie ma wentylacji. Ściana 2-warstwowa jest tańsza.

Silka i styropian, to ideałne połączenie. Silka ma bardzo dużą pojemność cieplną, nie nasiąka wodą jak pianobeton i nie wysycha jak on, dzięki temu utrzymuje wilgotność wnętrza na odpowiednim poziomie. Niestety, ma, jak piaskowiec, dużą przewodniość cieplną, dlatego trzeba od zewnątrz chronić przed utratą ciepła, a do tego najlepszy jest styropian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość AWAga
A jaki wysoki domek budujesz. My mamy piwnicę, partet i poddasze z tym, że piwnica tylko pół metra zagłebiona w ziemi. Powiedzieli nam, że do tak wysokiego budynku nie nadaje się silka 18 tylko 24. Może ktoś wie coś na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musi przeliczyć konstruktor. Ale ja mam piwnicę (całą zasypaną), parter i poddasze, i mogę budować z bloczków ceramicznych 19 cm. Więc chyba Silka 18 powinna być OK.

 

Pozatym obejrzyj sobie Planungstool Wienerberga. Tam pokazują, że z bloczków ceramicznych 17,5 cm (Zweischalig mit Kerndämmung) można mieć i strop i nad stropem jeszcze mur (czyli parter + poddasze), a może i więcej. A Silka to chyba jest co najmniej tak samo wytrzymała jak te bloczki.

 

Ale jeżeli masz duże rozpiętości stropy, szerokie na 4 metry otwory okienne, itp. to może być źle. To i tak musi zaprojektować doświadczony konstruktor.

 

Mój szwagier ma dom z poddaszem z takich bloczków 17,5 cm, i jak na razie stoi.[/code]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie po to silikat, żeby móc użyć styropian, ale odwrotnie. Po to styropian, by móc bezpiecznie użyć silikatu i by móc cieszyć się jego zaletami.

Styropian ma chronić silikat przed utratą ciepła na niewłaściwą stronę, ma chronić jednocześnie przed nasiąkaniem wilgocią z niewłaściwej strony. Dzięki tej ochronie nagrzany silikat będzie oddawał ciepło do wnętrza domu, a kiedy będzie w nim zbyt wilgotno - będzie wchłaniał wilgoć, po to, by oddać ją gdy będzie za sucho...

Na tym polega "oddychanie" ściany, a nie na tym była przewiewna.

A grzybki, to wychodujesz wszędzie, ale nie na silikacie (wapno z piaskiem), byle tylko była stale wilgoć, np. z przemakającej wełny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...