Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ekofiber czy granulat wełny mineralnej ?


seba_x

Recommended Posts

Witam,

 

chciałbym odświeżyć temat, czyli co wybrać do ocieplenia stropodachu, granulat wełny czy celuloza?

Cena podobna. Do ocieplenia strop zawieszony na płytach k-gips.

 

Co będzie lepszym rozwiązaniem. skupiam się tylko na tych dwóch rozwiązaniach. Za wszelkie wskazówki dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 317
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

 

Również mam ten sam dylemat. Mam już wybraną firmę, która oferuje zarówno granulat wełny jak i celulozy.

Cenowo celuloza jest droższa, gdyż w tej samej cenie mogę mieć:

35cm granulatu wełny URSA 0,039

oraz

25cm celulozy Isofloc 0,037

 

1m2 płaskiego stropu kosztuje ok 31zł, zaś 1m3 skosu ok 50zł.

 

Z jednej strony za te same pieniądze zawsze 10cm wełny więcej (fakt lambda minimalnie słabsza), ale z drugiej strony celuloza podobno lepiej zabezpiecza latem przed przegrzaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
witam

masz może jeszcze zdjecia tego sufitu podwieszanego? jestem właśnie na etapie podwieszania sufitu inie chciałbym popełnić błędu dzieki

Wejdź na mojego fejsa - link w stopce - tam jest sufit robiony pod nasyp izolacji. Na początku założeniem była celuloza lub wełna granulowana. A docelowo poszedł styropian granulowany przykryty wełną by go nie wywołało. Inwestor sam nasypał styropian. Celulozy ani wełny samemu się nie nasypie. Chyba że wełna to typowy granulat np. gullul ale ona ma słabą izolacyjność jak dobrze pamiętam to 039.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

witam

mam szybkie pytanie odnośnie wykonania izolacji termicznej z celulozy

Jestem obecnie na etapie budowy domu. Na krokwie mam nabita membranę wodoprzepuszczalną o gramaturze 160 i Sd=0,02m

I zastanawiam się nad ociepleniem albo pianą natryskowo albo celulozą wdmuchiwaną.

 

I czy można celulozę wdmuchiwać w przestrzeń powstałą pomiędzy membrana dachową a zabudowa poddasza z płyt GK czy OSB czy nawet z foli paroizolacyjnej. Czy granulat nie spowoduje wypchnięcia membrany wstępnego krycia w stronę dachówek??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy można celulozę wdmuchiwać w przestrzeń powstałą pomiędzy membrana dachową a zabudowa poddasza z płyt GK czy OSB czy nawet z foli paroizolacyjnej. Czy granulat nie spowoduje wypchnięcia membrany wstępnego krycia w stronę dachówek??

 

Ekofiber, czy granulat doskonale nadaje się na powierzchnie płaskie. Natomiast w skosach, może osiadać szczególnie jak będzie słabo zagęszczony.

Jeżeli jest u góry tylko membrana, to nie pchał bym tam ekofibru czy granulatu. Membrana na pewno zostanie wypchnięta i osiadanie izolacji będzie spore.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Panowie taka sytuacja pod koniec zimy firma wdmuchneła mi 35cm Isofloc 0,037. w stropodach wentylowany. Ponieważ przemarzał mi strop. Róznice zima w temeraturze pomieszczeń odczułemszybko. Latem ostatnie pietro przy upałach było gorąca. Po tym zabiegu nie widzę róznicy na jaką liczyłem. Mierząc pirometrem temp sufitu niby jest podobna jak w pomieszczeniu czyli 28-30 C przy dużych upałach . Tamtego lata nie mierzyłem wiec nie wiem czy była wyższa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Gość Arturo72
Parterówka, poddasze nieużytkowe. Czy warto zastosować 40cm ekofibru, gdy według wykonawcy już przy 25cm możeny uzyskać U=0,15? Różnica w kosztach troszkę ponad 3000zł.

Dodam że idziemy w kierunku domu jak najbardziej energooszczędnego

Warto,wspolczynnik 0,15 nie jest rewelacyjny,przez strop ucieka najwięcej ciepła a wykonawca nie będzie płacił za Ciebie rachunków za ogrzewanie za 5,10,15,20 lat bo przecież cena energii przez te lata nie będzie spadała ? :)

Jak masz czas to zorientuj się w temacie proszku PUR od pigeona,jest gratis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Jakie macie pomysły wykonania szczeliny wentylacyjnej pod deskami? Mam deski i papę, a myślę o zasypaniu ekofibrem około 40 cm.

Jaki materiał materiał zapewni szczelność dla ekofibru i będzie pozwalał dobrze odprowadzać wilgoć?

Mam kilka pomysłów:

-płycie pilśniowa miękkiej o grubości około 5 mm.

-siatka taka jak do elewacji o bardzo drobnych oczkach (jednak drobinki mogą wylatywać)

-membrana paro-przepuszczalna (ale... znam przypadki gdzie po 10 latach została tylko osnowa)

-geowłóknina na razie wad nie widzę

Dla zapewnienia pewności szczeliny, paski styropianu lub listewki drewniane.

Rozważam jeszcze użycie sztywniejszej wełny o grubości np.4 cm.

Mam jednak obawy jak z transportem wilgoci przez wełnę.

Może ktoś ma swoje doświadczenie w przygotowaniu takiej komory do ekofibru, lub ma inne pomysły dobrego wykonania takiego ocieplenia.

Przy takiej grubości sama wełna też była by niezła, ale podobno ekofiber latem lepiej się sprawdza i ta ciągłość ocieplenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Szybkie pytanko odnośnie celulozy

 

Mam nabitą membraną dachową (brak pełnego deskowania). Chciałbym wsypać celulozę pod krokwie o sumarycznej grubości ok. 40 cm. I jakoś nie przemawia do mnie zapewnienie wykonawcy ze jak posklejam membranę specjalnymi taśmami to w zupełności wystarczy. Wydaje mi się ze membrana się wybrzuszy. Celuloza będzie opadać a pozatym pogorszy spływ ewentualnej wody pod dachówka po membranie. I zastanawiam się jak "elektmar" czym ograniczyć komorę pod celulozę od wewnątrz.

Ma ktoś możne jakiś sprawdzony sposób.

Może nabić deski o środka, albo płyty osb. Tylko ze koszt desek (osb) wyniesie ok. 12-14 zł za m2. I tu się urodził pomysł czy by nie wpuścić miedzy krokwie wełny o grubości powiedzmy 10-15 cm. Wbudować ją tradycyjnie na sznurek tworząc szczelinę pomiędzy membraną. Od dołu ograniczyć komorę folia specjalna do celulozy a następnie podbić regipsami. Ewentualne błędy i niedokładności w wykonaniu wełny uszczelni celuloza.

Tylko nie jestem pewny jak będzie współgrać wełna i celuloza. Materiały maja podobna lambdę ale troszkę inne właściwości gromadzenia wilgoci.

 

Co myślicie o takim rozwiązaniu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanko odnośnie celulozy

 

(...) I tu się urodził pomysł czy by nie wpuścić miedzy krokwie wełny o grubości powiedzmy 10-15 cm. Wbudować ją tradycyjnie na sznurek tworząc szczelinę pomiędzy membraną. Od dołu ograniczyć komorę folia specjalna do celulozy a następnie podbić regipsami. Ewentualne błędy i niedokładności w wykonaniu wełny uszczelni celuloza.

Tylko nie jestem pewny jak będzie współgrać wełna i celuloza. Materiały maja podobna lambdę ale troszkę inne właściwości gromadzenia wilgoci.

 

Co myślicie o takim rozwiązaniu??

 

Ja nie widzę żadnych przeciwwskazań do łączenia wełny mineralnej z innymi materiałami.

Na szybko załączam prostą analizę rozkładu wilgotności i temperatury w dachu gdzie jest wełna TOPROCK SUPER gr.150 mm między krokwiami, a od dołu zasypane 250 mm granulatu celulozowego (a dlaczego nie z wełny GRANROCK ?). Od dołu założyłem aktywną folię paroizolacyjną ROCKTECT Intello Climate Plus. Jest ona bardzo wytrzymała, sklejona taśmami ROCKTECT Twinline. Warto zobaczyć film pod adresem https://youtu.be/1mBd5qxClI8

dach_15+250mm.jpg

Edytowane przez Tomek W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styropian by dodatkowo usztywnił konstrukcję sufitu podwieszanego a jednoczenie pełnił by funkcję ekranu termicznego i izolacji paroszczelnej. Styropian grubości np. 3 - 5 cm.

Myślenie życzeniowe. Styropian w formie płyt 50x100, montowany do jakiejś hipotetycznej konstrukcji nie będzie usztywniał niczego. Ekranem termicznym w sensie blokowania przenikania podczerwieni też nie, chyba, że grafitowy. Cedowanie na styropian funkcji paroizolacji nie świadczy o zrozumieniu roli, funkcji i konkretnych wymagań stawianych przed paroizolacją.

Ogólnie: zły pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale rozumiem "mat3006" zadanie paroizolacji. Jednak z tego co czytam odnośnie celulozy to większość producentów odradza stosowanie paroizolacji.

Że rzekomo celuloza reguluje wilgotność w pomieszczeniach tworząc idealny mikroklimat a paroizolacja to zaburzy. Proponują ewentualnie zastosowanie paroizolacji aktywnej. A czy ma sens stosowanie paroizolacji aktywnej w domu z wentylacją mechaniczną (rekuperacją)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale rozumiem "mat3006" zadanie paroizolacji. Jednak z tego co czytam odnośnie celulozy to większość producentów odradza stosowanie paroizolacji.

Że rzekomo celuloza reguluje wilgotność w pomieszczeniach tworząc idealny mikroklimat a paroizolacja to zaburzy. Proponują ewentualnie zastosowanie paroizolacji aktywnej. A czy ma sens stosowanie paroizolacji aktywnej w domu z wentylacją mechaniczną (rekuperacją)??

 

Paroizolacja w postaci np. cienkiej foli aluminiowej da pewność i zatrzyma podczerwień.

 

Co do szczeliny wentylacyjnej, chyba najlepsza będzie płyta pilśniowa miękka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paroizolacja w postaci np. cienkiej foli aluminiowej da pewność i zatrzyma podczerwień.

 

Co do szczeliny wentylacyjnej, chyba najlepsza będzie płyta pilśniowa miękka.

Da pewność czego konkretnie? Blokady pary wodnej? Jeszcze większą pewność da cienka blacha aluminiowa! Jak dla mnie to, przede wszystkim, pewność powstawania zawilgoceń gk.

Paroizolacje, nawet w wersji smart, też występują w wersji z napyloną warstwę refleksyjną a mają dobrany, adekwatnie do funkcji opór dyfuzyjny. Podstawa to zastosować dedykowany do pełnionej funkcji produkt budowlany pod nazwą paroizolacja oraz zadbać o perfekcyjną szczelność połączeń, brak uszkodzeń czy szczelne doprowadzenie do ścian i elementów więźby.

Edytowane przez mat3006
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...