Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ekofiber czy granulat wełny mineralnej ?


seba_x

Recommended Posts

Chciałbym ocieplic dach ekofibrem. Krokwie mają 20cm na nich jest pełne deskowanie i membrana. Kalenica jest wentylowana. pomiędzy styropianem na ścianach na deskowaniem są zostawione otwory aby była wentylacja dachu. Dach jest już częsciowo ocieplny wełną, pod wełną jest folia (patrz https://app.box.com/s/ugktd63ek4qdgzqljzdj ).

Czy mogę ocieplic dach ekofibrem? Jaką grubosc zastosowac pomiędzy krokwiami (15/20cm) i pod krokwiami. Na strychu (składzik na graty + rekuperator) planowałem dac płytę osb. Na poddaszu płyty kartonowogipsowe do tego folia paroizolacyjna.

 

Da radę to ocieplic? Co z wentylacja dachu?

 

[ATTACH=CONFIG]227462[/ATTACH]

 

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 317
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

  • 3 weeks później...
który EKOFIBER jest lepszy:

 

Isofloc czy Ekovata?

 

cena za 28cm / m2 do przyjęcia?

56zl skosy

36,4zl sufit

 

Wiem że przyjęło się mówić EKOFIBER ogólnie na celulozę (coś jak adidasy nike ;) ale starajmy się być poprawni.

Ekofiber to polski producent celulozy z Kielc - parametry produktu bez szału ale cena dobra. Ma wszystkie wymagane w PL dokumenty żeby go zgodnie z przepisami wbudować.

Isofloc to celuloza szwajcarskiego koncernu - dostępna na rynku od wielu lat, lambda = 0,037. Papiery też ok.

Zarówno na temat ekofibru jak i isofloca znajdziesz bez problemu więcej informacji na tym forum.

Ekovata to celuloza litewska - niestety nie jestem w stanie znaleźć Europejskiej Aprobaty technicznej ani certyfikatu CE. Polska strona dystrybutora nie zawiera nawet podstawowych informacji o stosowanych gęstościach ani żadnych dokumentów do pobrania. Lambda deklarowana niby 0,038, obliczeniowa 0,041 ale nie mają czym tego udowodnić. Jedyny certyfikat zgodności jaki znalazłem dotyczy badania tylko jednej próbki dla jednej gęstości a metoda badania (kondycjonowanie próbki) była inna niż w normach stosowanych w EU. Odpuściłbym sobie bo na razie to takie niewiadomo co ;)

 

Ogólnie zwróć uwagę żeby produkt miał certyfikat CE - to właściwie jedyna gwarancja spełniania deklarowanych właściwości materiału.

Wiem że na pewno CE mają ekofiber, isofloc, thermofloc, isocell, thermocell.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Adam Nowacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Ekofiber wg aprobaty technicznej ETA-09/0354:

Lambda: 0,041 [W/mK]

Klasa reakcji na ogień: C-s2, d0 (dla warstwy powyżej 5 cm)

Osiadanie: 15% (to oczywiście bierzemy pod uwagę przy otwartym nadmuchu)

Zużycie: izolacja pozioma od 28 kg/m3, skosy od 42, pionowa od 50

 

Thermocel wg aprobaty technicznej ETA-06/0086:

Lambda: 0,039 [W/mK]

Klasa reakcji na ogień: E

Osiadanie: 15%

Zużycie: izolcja pozioma od 30 kg/m3, pozostałe od 40

 

Jednym słowem - Thermocel lepsza lambda, mniejsze zużycie, gorsze zachowanie w przypadku pożaru.

 

Dla porównania:

Isofloc wg aprobaty technicznej ETA-04/0080:

Lambda: 0,037 [W/mK]

Klasa reakcji na ogień: B-s2, d0 (dla warstwy powyżej 10 cm)

Osiadanie: 8%

Zużycie: izolacja pozioma od 25 kg/m3, skosy od 40, pionowa od 44

 

Isocell wg aprobaty technicznej ETA-06/0076:

Lambda: 0,039 [W/mK]

Klasa reakcji na ogień: B-s2, d0 - (dla gęstości 30-65 kg/m³ i grubości >10 cm, bez szczeliny powietrznej, w innych przypadkach E)

Osiadanie: 8%

Zużycie: izolacja pozioma 28 kg/m3, pozostałe od 38

 

Te aprobaty miałem pod ręką - może komuś przyda się takie zestawienie

Edytowane przez Adam Nowacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 2 weeks później...
Ja odnośnie celuozy mam dwa pytania do użytkowników. Po pierwsze o ile dobrze rozumiem 15% siadanie celulozy daje mi na wysokości ściany 2,6 m jakieś 39cm, czyli teoretycznie po paru latach mam 40 cm pustki w ścianie? Po drugie czy jak przypadkiem wywiercę w ścianie lub w suficie otwór na halogen, gniazdko, cokolwiek to nie zostanę zasypany lawiną celulozy? Jestem na etapie planowania swojej budowy, więc proszę o wyrozumiałość, ale szukam najlepszego rozwiązania :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Osiadanie dotyczy tylko luźnego zasypu na stropie. W ścianie celuloza ma gęstość 60km/m3 i nie osiada, więc nawet jak odkręcisz jedną płytę GK to pozostanie na swoim miejscu.

 

Moja ocena popularnych izolatorów;

Ekofiber -ma papiery ale nie polecam, mierna.

Ekovata - omijaj szerokim łukiem

Isofloc - trochę ściema z tymi gęstościami, na Polski rynek robią inną niż dla Niemców - gorszą :(

Isocel - warty zainteresowania

Thermofloc - jedyny w tym gronie ma certyfikat NaturePlus, warty zainteresowania.

 

Tylko dwa ostatnie nie zawierają BORU, który od 2012 jest dyrektywą UE zabroniony w celulozie.

 

Jeśli ktoś Ci powie że na strop gęstość 25kg/m3 wystarczy lub skos tylko 45kg/m3 to takie kalkulacje włóż między bajki, musi być 30 na stropie i 50-55 w skosach. Warto z wykonawcą rozliczyć się na podstawie zużytych worków, masz wtedy pewność że nie "oszczędzał". Tylko zobacz jakie worki bo są 11,5kg jak i 14kg.

 

Izolacja tylko celulozą !!!

Tylko dobrą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Strasznie się Derowerk zapieniłeś :mad:

 

Ok na pudle są trzy miejsca - wy też się zmieścicie.

 

W jednej z dyskusji chwalę Sige którą w też sprzedajecie, więc mozemy się umówić że nie będę się Isofloca "dla PL' czepiał :)

 

Znając te wszystkie cyferki napiszcie lepiej co to jest Ekofiber bo to jest utożsamiane z celulozą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 month później...
  • 3 weeks później...
Kolega Nydar ma wykonaną izolację z ekofibru..

Wełna może za adsorbować 0,3% wody ... ekofiber 18-20% swoje masy .. bez szkody na parametry izolacyjne.

Wełna to stos prętów szklanych czy bazaltowych ... nie bardzo takie coś ma gdzie schować "wodę"

 

Powiedział bym obrazowo,,spróbuj nasączyć wodą garść gwoździ " To se ne da.Stąd woda jest miedzy gwoździami i przewodzi . Celuloza ma olbrzymią powierzchnie do wchłonięcia ,gwoździe zerową. Produkt naturalny i doskonały ,tyle że dystrybucja i aplikacja w systemie para mafijnym .Chory system dla doskonałej izolacji .

Jak ktoś będzie przeciwny mafijnym układom ,zalecam odkwaszony ,rozdrobniony torf. To też celuloza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkt naturalny i doskonały ,tyle że dystrybucja i aplikacja w systemie para mafijnym .

 

Na czym polega ten system para mafijny ?

 

Izolacje wykonaną z papieru widziałem wielokrotnie i " się mi podoba " .

Poważnie zastanawiam się nad zastosowaniem tego materiału do zaizolowania poddasza bo wełna jakoś dziwnie słabo trzyma ciepło .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na czym polega ten system para mafijny ?

 

Izolacje wykonaną z papieru widziałem wielokrotnie i " się mi podoba " .

Poważnie zastanawiam się nad zastosowaniem tego materiału do zaizolowania poddasza bo wełna jakoś dziwnie słabo trzyma ciepło .

 

Trzy lata temu próbowałem kupić celulozę bez usługi.Prawie nie wykonalne. Prawie bo jednak udało się.

Co do właściwości ,to masz rację .Doskonale zabezpiecza przed przegrzaniem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...