Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Potrzebuje rady znajacych sie na elektryce - bezp. 20A i 25A


Recommended Posts

Ze zdjęcia nie widać niestety koloru oczka (a przynajmniej ja nie widzę - powinna być czarna - 32-40A, biała - 50A lub miedziana - 63A) ale ten typ bezpiecznków zaczyna się od 32A.

Najlepiej było by wymienić te za licznikiem na Cs25 lub F25 (selektywne), te w tablicy raczej bym wymienił na topiki (lub być może dało by się dać tylko rozłącznik - ale to musi zobaczyć elektryk).

Ale musisz przed tym się upewnić że wszystkie kable po drodze (aż do tablicy w garażu) mają przekrój nie mniejszy niż 4mm2. To bardzo, bardzo ważne.

Bezpieczniki selektywne:

http://www.schrack.pl/uploads/media/Wylaczniki_selektywne_serii_BR6.pdf

http://www.gepc.pl/download/s90_informacja_techniczna.pdf

 

Dzieki.

Wlasnie o to mi chodzilo. Trzeba wiec wziac elektryka z papierami co by zmienil te bezpieczniki automatyczne w skrzynce z 20A na 25A gdy kabel jest co najmniej 4mm2 - tak rozumiem.

EDIT:

Dzwonilem do elektryka. Powiedzial mi, ze musze zwiekszyc przydzial mocy z 10kW na 13kW i wtedy dostane bezpieczniki 25A w skrzynce. Powiedzial tez, ze kable sa wystarczajace do tego.

 

I jeszcze pytanie - ta różnicówka opisana jako "Główny" to jest na prąd róźnicowy (I delta n) 0,03A? - i obejmuje cała tablice w domu (razem z garażem)?

Niestety nie wiem o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 61
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Chyba nie mówisz o prądzie szczytowym po stronie zasilania urządzenia, tylko o maksymalnym prądzie spawania. A to całkiem inne rzeczy.

 

Tak jest napisane na spawarce.

Jest podobna do tej: http://www.allegro.pl/item587933188_spawarka_bester_mag_power_1500.html

Wiecej nic nie wiem.

 

Dla takiej spawarki (używam identycznej) to przy zabezpieczeniu 20A nie powinno wyrzucać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie mówisz o prądzie szczytowym po stronie zasilania urządzenia, tylko o maksymalnym prądzie spawania. A to całkiem inne rzeczy.

 

Tak jest napisane na spawarce.

Jest podobna do tej: http://www.allegro.pl/item587933188_spawarka_bester_mag_power_1500.html

Wiecej nic nie wiem.

 

Dla takiej spawarki (używam identycznej) to przy zabezpieczeniu 20A nie powinno wyrzucać.

 

U mnie niestety wyrzuca. Gniazdko w garazu mam dosyc daleko od skrzynki i moze to ma jakies znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

retrofood czepiasz się.

Oczywiście dane krotności są orientacyjne bo zależą od czasu, temperatury itp.

Ani Ty, ani ja nie jesteśmy w stanie stwierdzić na oko jaki prąd szczytowy występuje w trakcie pracy urządzenia, wiadomo, że z grubsza 20X10 to 200 a 25x5 to 125 ale 20x5 daje 100 i nie wiemy czy dla tego urzadzenia nie wystarczy 120A. prądu szczytowego. Miałem ten sam problem z gniazdem w garażu w momencie podpięcia i uruchamiania agregatu tynkarskiego wywalało 20A typu B zamieniłem na typ C przy zabezpieczeniu w tablicy głównej 25A typu B wszystko działało prawidłowo.

Teoria z praktyką czasem się rozmija.

tak odpowiedziałeś na mój post:

 

Bez większej ingerencji można spróbować z bezpiecznikiem 20A typu C (w założeniu, że w tablicy jest minimum 25A typu B)

Bezpiecznik typu B wytrzymuje chwilowy wzrost prądu przekraczający maksymalnie 5-ciokrotną wartość znamionową prądu wyłączenia, c: 10-ciokrotną.

 

no nie... przeczytaj jeszcze raz swój post i napisz poprawnie.

 

to nie jest czepianie. Twój post jest błędny. Brakuje w nim słowa do, a poza tym błędnie użyto terminu "prąd wyłączenia"

Przy charakterystyce B bezpiecznik musi wyłączyć przy chwilowym (0,4s) wzroście prądu przekraczającym od 3 do 5 razy wartość prądu znamionowego bezpiecznika, a więc nie może wytrzymać chwilowej wartości prądu przekraczającego 5-ciokrotnie wartość prądu wyłączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwonilem do elektryka. Powiedzial mi, ze musze zwiekszyc przydzial mocy z 10kW na 13kW i wtedy dostane bezpieczniki 25A w skrzynce. Powiedzial tez, ze kable sa wystarczajace do tego.

O! To znaczy że te bezpieczniki (obudowa) jest plombowana. W takim przypadku faktycznie trzeba zmienić przydział mocy. Tym niemniej staraj się nie dawać tam zwykłych C a selektywne (takie zabezpieczenie kosztuje ok. 300PLN). Dają one to, że nie powinny wylatywać razem z tymi w domu. Jeśli to nie ma dla Ciebie znaczenia że może być trzeba latać do skrzynki zamiast do swojej tablicy to wystarczą zwykłe C. Wymianę robi energetyka po zwiększeniu mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retrofood

dla ścisłości jak sam napisałeś to wartość 3-5 krotna w czasie 0.4 sec co znaczy że np w czasie 0.05s może być większa. Tak zwane szpilki są bardzo dużej wartości.

W moim poście napisałem , że "Oczywiście dane krotności są orientacyjne bo zależą od czasu, temperatury itp"

Więc czytaj dokładnie i nie pouczaj wszystkich!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy że używasz cieńszych elektrod i nie spawasz na maksymalnym prądzie

 

edit: odpowiadałem na post zbigmor

 

 

Racja, ale to jest migomat i to mały. Z reguły używam prawie najgrubszego drutu i maksymalnego prądu. Prawie zawsze podłączam przez przedłużacz 3*2,5mm2 (w instalacji mam ten sam przekrój). Odległość od skrzynki około 20m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam zwykła spawarkę i zauważyłem że jak miałem zabezpieczenie B20A to czasami mi wywalało szczególnie przy włączeniu spawarki. Natomiast jak zmieniłem na C20A to jest ok. Spawam na cienkich elektrodach z połową mocy spawarki.

 

No i zabezpiecznie przedlicznikowe mam bodajże C25A a może i 32A (przydział mocy 19kW)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja napowietrzna.

W skrzynce na domu za licznikiem jast 3x20A (rozumiem, ze dla kazdej fazy 20A). Potem na tablicy glownej tez jest 3x20A dla tablicy garazowej. W garazu z kolei na tablicy garazowej do gniazdka jest 16A.

Co ciekawe nie wybija tego 16A tylko ten na tablicy glownej.

 

Tylko, że jeśli jest tak jak napisane czyli spawarka jest zabezpieczona B16 i tego nie „wywala”. Może nie do końca sprawny jest ten B20 jako zabezpieczenie? Nie napisałeś tylko po jakim czasie działa wyłącznik, zaraz po włączeniu czy też po pewnym czasie. Max prąd pobierany przez spawarkę to 18A, a raczej nie używasz maksymalnego prądu spawania non stop dlatego wydaje mi się, że sprawne B20 przy uruchamianiu spawarki nie powinien zadziałać, a także nie powinien zadziałać człon przeciążeniowy, bo jeśli już to wcześniej powinien zadziałać w ten sposób B16 zabezpieczenia gniazda.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja napowietrzna.

W skrzynce na domu za licznikiem jast 3x20A (rozumiem, ze dla kazdej fazy 20A). Potem na tablicy glownej tez jest 3x20A dla tablicy garazowej. W garazu z kolei na tablicy garazowej do gniazdka jest 16A.

Co ciekawe nie wybija tego 16A tylko ten na tablicy glownej.

 

Tylko, że jeśli jest tak jak napisane czyli spawarka jest zabezpieczona B16 i tego nie „wywala”. Może nie do końca sprawny jest ten B20 jako zabezpieczenie? Nie napisałeś tylko po jakim czasie działa wyłącznik, zaraz po włączeniu czy też po pewnym czasie. Max prąd pobierany przez spawarkę to 18A, a raczej nie używasz maksymalnego prądu spawania non stop dlatego wydaje mi się, że sprawne B20 przy uruchamianiu spawarki nie powinien zadziałać, a także nie powinien zadziałać człon przeciążeniowy, bo jeśli już to wcześniej powinien zadziałać w ten sposób B16 zabezpieczenia gniazda.

 

Pozdrawiam

 

Wywala praktycznie od razu - powiedzmy krocej niz po sekundzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku postawiłbym na to, że podczas załączania tworzy się gdzieś zwarcie, a że B16 w tak krótkim czasie „wywala” pomiędzy 48-90 A, a B20 „wywala” przy 60-100A, bo nie wydaje mi się, żeby dla tej spawarki prąd rozruchowy i to bez obciążenia wynosił 60A. Spróbuj sprawdzić spawarkę gdzieś indziej czy to jej wina.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku postawiłbym na to, że podczas załączania tworzy się gdzieś zwarcie, a że B16 w tak krótkim czasie „wywala” pomiędzy 48-90 A, a B20 „wywala” przy 60-100A, bo nie wydaje mi się, żeby dla tej spawarki prąd rozruchowy i to bez obciążenia wynosił 60A. Spróbuj sprawdzić spawarkę gdzieś indziej czy to jej wina.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku postawiłbym na to, że podczas załączania tworzy się gdzieś zwarcie, a że B16 w tak krótkim czasie „wywala” pomiędzy 48-90 A, a B20 „wywala” przy 60-100A, bo nie wydaje mi się, żeby dla tej spawarki prąd rozruchowy i to bez obciążenia wynosił 60A. Spróbuj sprawdzić spawarkę gdzieś indziej czy to jej wina.

Pozdrawiam

Tak jak pisalem w garazu przyblokowym dzialala dobrze. Ale zajrze do srodka, moze cos wypatrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie indziej może sobie działać na B16. Problem w tym ,że z linii zasilającej gniazdo spawarki jeszcze coś a raczej sporo podciągasz np oświetlenie, może jakiś grzejniczek. Wszystko to ma swoje własne zabezpieczenia ale wspólną linię zasilającą. To powoduje, że przez zabezpieczenie całego garażu przepływa prąd większy niż 20A mimo że przez zabezpieczenie spawarki przepływa prąd mniejszy niż 16 A. To powoduje zadziałanie zabezpieczenia większego co wydaje sięnielogiczne. A nazywa sięto brakiem selektywności przeciążeniowej w instalacji. Jest to zjawisko o wiele bardziej upierdliwe od szeroko rerklamowanego poprzez wyłączniki selektywne braku selektywności zwarciowej. Bo zwarcia i 30 lat może nie być w sprawnej instalacji i mając zwykły wyłącznik typu S przez te 30 lat wyłącznik ten jako przedlicznikowy nie wyłączy. Natomiast skąpienie na mocy przyłączeniowej właśnie tak się kończy. Dobrze ,że jeszcze tak bo może być tak ,że światło zgaśnie jak czajnik włączysz . Jeśli twoje zabezpieczenie zalicznikowe to 20A to nic nie zrobisz. kicha i tyle. I tak jakiś cud że właśnie ono nie zadziała najwcześniej bo jest najbardziej obciążone. Pewnie jak spawasz to w domu nie ma nikogo?

 

Może spróbuj z przedłużaczem to jakoś się uda skoro u kolegi taka spawarka chodzi. Czym dłuższy i cieńszy będzie ten przedłużacz tym większa szansa że wyłącznik nie wyłączy. Ale czy mimo to pospawasz sobie to nie wiem.

 

Niech żyje 10kW dla willi z ogrodem i garażem. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie indziej może sobie działać na B16. Problem w tym ,że z linii zasilającej gniazdo spawarki jeszcze coś a raczej sporo podciągasz np oświetlenie, może jakiś grzejniczek. Wszystko to ma swoje własne zabezpieczenia ale wspólną linię zasilającą. To powoduje, że przez zabezpieczenie całego garażu przepływa prąd większy niż 20A mimo że przez zabezpieczenie spawarki przepływa prąd mniejszy niż 16 A. To powoduje zadziałanie zabezpieczenia większego co wydaje sięnielogiczne. A nazywa sięto brakiem selektywności przeciążeniowej w instalacji. Jest to zjawisko o wiele bardziej upierdliwe od szeroko rerklamowanego poprzez wyłączniki selektywne braku selektywności zwarciowej. Bo zwarcia i 30 lat może nie być w sprawnej instalacji i mając zwykły wyłącznik typu S przez te 30 lat wyłącznik ten jako przedlicznikowy nie wyłączy. Natomiast skąpienie na mocy przyłączeniowej właśnie tak się kończy. Dobrze ,że jeszcze tak bo może być tak ,że światło zgaśnie jak czajnik włączysz . Jeśli twoje zabezpieczenie zalicznikowe to 20A to nic nie zrobisz. kicha i tyle. I tak jakiś cud że właśnie ono nie zadziała najwcześniej bo jest najbardziej obciążone. Pewnie jak spawasz to w domu nie ma nikogo?

 

Może spróbuj z przedłużaczem to jakoś się uda skoro u kolegi taka spawarka chodzi. Czym dłuższy i cieńszy będzie ten przedłużacz tym większa szansa że wyłącznik nie wyłączy. Ale czy mimo to pospawasz sobie to nie wiem.

 

Niech żyje 10kW dla willi z ogrodem i garażem. :D

 

 

Tylko, że wyłacznik działa natychmiastowo, a dla czasu zadziałania natychmiastowego, jak pisze Szarbia, nadmiarówki B20 potrzeba teoretycznie prądu minimum 60A, nie wydaje mi się, żeby to było normalne obciążenie jego sieci, a po drugie prąd zwarciowy płynie od sieci do odbiornika i jesli ma odpowiednią wartość "wywali" pierwsze zabezpieczenie na swojej drodze do którego zadziałania jest potrzebna taka wartość prądu, dlatego mu wybija najpierw B20, a nie B16. Gdyby wywalało po jakimś czasie to bym się z Tobą zgodził. Wydaje mi się, że jest to coś w spawarce.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...