Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

płyta indukcyjna w bloku


justus25

Recommended Posts

Witam,

Jetem na etapie urządzania kuchni, i jestem zainteresowany zakupem płyty indukcyjnej. W związku z tym mam pytanie do osób, które używają indukcji w bloku, chodzi mi o jedną fazę i 220V. Czy ma sens montowanie takiej płyty w mieszkaniu. Spotkałem się z wieloma opiniami że potrzebna jest siła, ale w instrukcji obsługi są schematy podłączenia płyty pod jedną fazę. Znalazłem w sieci chyba ze dwa komentarze osób, które gotują na jednej fazie i są zadowolone. Jeżeli jest tu osoba, która w ten sposób używa indukcji to proszę o opinie.

Dodam jeszcze, że blok jest z połowy lat 70, ale instalację elektr mam wymienioną (kuchnia osobno podłączona do bezpiecznika 16A)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3faz Ci nie potrzeba, ale w bloku jaka jest instalacja każdy wie, szczególnie z lat 70-80... ja osobiście jak mieszkałem w bloku to po zmianie kuchenki trzeba było ostro kombinować z instalacjami, podłączaniem urządeń itd, żeby sam piekarnik elektryczny korków nie wywalał...nie byo np sznas równocześnie odkurzać i coś piec, a pralka miała na szczęście osobny "korek"...czy indukcja czy ceramika na jedno wychodzi, niestety stare bloki nie były przystosowane na duże obciążanie prądowe..jak ej budowano luksusem był czarno-biały TV, a wszyscy gotowali an gazie..o komputerach i innych pożeraczach kW nie wspomnę...policz sobie dobrze, zobacz jakie masz bezpieczniki itd, ale od razu Ci powiem, nawet jak wymienisz korek w mieszkaniu to w piwnicy wywali i wtedy cała klatka będzie bez prądu przez kilka godzin, aż do przyjazdu pogotowia energetycznego...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie podstawowe - Jaką moc ma ta kuchnia??

 

Zabezpieczenie 16A daje Ci ok. 3,7kW mocy dla tego obwodu.

 

Poproś elektryka o sprawdzenie Twojej instalacji i warunków z ZE: (przydział mocy, zabezpieczenie główne, stan techniczny WLZ...)

 

Może się okazać konieczne dociągnięcie dodatkowego obwodu od licznika do kuchni przewodem 5x4 mm2 i zabezpieczenie go większym bezpiecznikiem 20A (25A).

 

Najbardziej pesymistyczny wariant to ciągnięcie nowego WLZ a to wymaga zgody spółdzielni (właściciela budynku) i wydania nowych warunków z Energetyki no i oczywiście wykonania takiego WLZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kupowałbym płytę indukcyjną to raczej 5,8 KW, wiadomo taki jest pobór przy włączonych na max polach grzejnych. Tak jak pisałem instalację w kuchni mam podłączoną pod osobny korek 16A.

Nikt nie używa w ten sposób indukcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że jeśli mają być to 3 fazy i płyta około 8kW to 5x2,5 mm2 powinien wystarczyć.

 

Przewód 2,5 mm2 (3-fazy) przy ułożeniu pod tynkiem ma obciążalność długotrwałą 17,5A, czyli zabezpieczenie 16A a to daje moc odbiornika 6,3kW.

Dla obciążenia 8kW należy zastosować 4 mm2.

 

Pomijam pętle zwarcia i spadki napięć, bo nie znamy długości tego przewodu.

 

justus25: Podłączyć możesz, po prostu w okresie wzmożonego gotowania (Święta, imprezy domowe...) będziesz co chwile biegał podnosić S-ke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...