Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

parterowy czy piętrowy


Gość ewa wegb

Recommended Posts

Gość ewa wegb
Wybrać parterowy dom czy piętrowy? Chodzi głównie o koszty związane z budową (wszystko inne oczywiście przemawia za parterowym): rozłożysty dach piętrowego w stosunku np do schodów koniecznych w piętrowym... czy da się porównać koszty budowy piętrusa z parterusem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 209
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Romi_25
Ja polecam piętrowy. Zwarta bryła zabudowy, mniejsze powierzchnie ścian, funadamentów, lepsze możliwości ogrzania domu (tańsze), lepsza funkcjonalność (możliwość wyraźnego podziału domu na część dzienną (parter) i nocną (piętro). Generalnie powinno być taniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witajcie,

ja polecam parterowy. Wszystko co pisał Romi , to prawda. Tylko jest jedno ale... Wszak nie jesteśmy coraz młodsia wręcz przeciwnie :( , ganianie po schodach jest troche uciążliwe w pewnym wieku. Niektórzy mówią , że na górę idzie sie tylko spać. Wśród moich znajomych posiadających piętrowe domki można tą teorię wsadzić między bajki. Śmigają z góry na dół po kilkanaście razy dziennie i nie ukrywają , że jest to czasami męczące. Ktoś jednak powie : ale jakie zdrowe!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
  • 3 weeks później...

To naprawdę zależy od różnych rzeczy. Ja buduję z poddaszem mieszkalnym ale: na poddaszu będą tylko dwa spore pokoje + łazienka do wyłącznej dyspozycji naszych sporych już dzieci. Na dole nasza sypialnia, gabinet i cała reszta z łazienką włącznie. Nie zamierzam biegać po schodach a jeśli dzieci pójdą na swoje nie będzie bólu. Dom ma przez to zwartą bryłę i mało ścian zewn. a przez to energetycznie oszczędny.

Pozdrawiam

Anna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma moi drodzy róż bez kolców. Jakiego domu nie wybudujecie i tak zawsze będzie jakaś ułomność.

Mnie uczono tak. To co jest ładne jest dobre i w myśl tej zasady staram się działać.

Jak ktoś chce mieszkać w domu typu barak/bungalow polecam parterowy.

Może on i jest praktyczny, ale jak wygląda a do tego ile zajmuje komunikacja (korytarze).

Dom z poddaszem użytkowym ma zdecydowanie lepsze przełożenie optyczne. Polecam

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do około 130m2 powierzchni użytkowej koszty są porównywalne. Pozostałe względy to; wielkość działki, istniejąca zabudowa na działkach sąsiednich itp. Osobiście jestem zwolennikiem parterowego, lecz właśnie z w/w parametrów wybrałem parterowy z poddaszem użytkowym. Pozdrawiam. Grzela
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

czesc

 

Jeśli chodzi o koszty to na pewno taniej wyjdzie wybudowanie domu parterowego z użytkowym poddaszem.

Wykonanie duzego dachu jest ksztowniejsze od podniesienia domu o 1-1,2 m. Poza tym przy domu parterowym masz większą powierzchnie fundamentów. Ja buduję dom parterowy z użytkowym poddaszem, gdzie będą się znajdowały sypialnei naszych dzieci, nasza i ladna duża łazienka, a na dole kuchnia z jadalnią, salon, tymczasowa nasza sypialnia a w przyszłości gabinet no i oczywiście malutka łazienka. Polecam takie rozwiązanie dla tych, którzy będą "górę" wykańczać w późnejszym czasie. My tak zrobimy ponieważ chcemy rozłożyć koszty budowy. Taki jest nasz wariant budowy. Poza tym wielkość domu zależy od wielkości Twojej działeczki.

 

to na tyle

 

powodzenia i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Witam,

 

Za długo na Forum nie jestm ale tego i owego juz się tu nauczyłem. Zajrzałem tu - jak większość - z powodu budowy własnek, na którą się zdecydowałem.

Od miesiąca juz prawie wyszukuje projektu. Już mi sie nawet wydawało że znalazłem - Projekt- ale nie moge się wciąz zdecydować. TO bardzo męczące.Dom ma być niewielki i założenie było żeby parterowy. bo praktyczniejszy (chyba), a napewno tańszy w realizacji i w eksploatacji.

 

Założenie takie było ale teraz juz sam niewiem, gdzieś przeczytałem, że wcale parterowy tańszy nie musi być, bo ma większy dach, bo kabli więcej idzie i rur. Poza tym działki więcej sie zajmuje.

 

Gdybym znalazł ten jeden jedyny, to bym sie pewnie nie zastanawiał, ale jakoś nie mogę i ostatnio zastanawiać się zacząłem jednak nad piętrowym.

 

WIem, że wiele zalezy od konkretnego projektu, i od technologii (jaki strop np. w parterowym) ale tak ogólnie czy piętrowy jest droższy ?

 

 

tOMEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście parterowy nie musi być tańszy i przeważnie nie jest. Ale zdaża się, że piętrowy jest droższy od parterowego.

Koszty budowy między innymi zależą od:

1 czy rzut domu jest na przykład prostokątem, czy ma wiele załamań (jeśli ma dużo "załamań" będzie więcej murowania),

2 jakie wymiary zew. domu, bo to ma później wpływ na długość krokwi tworzących dach (im większe wymiary domu, tym dłuższe krokwie),

3 jaki kąt nachylenia dachu (im mniejszy kąt nachylenia dachu, tym krótsze krokwie ale mniej miejsca na poddaszu, jeżeli to poddasze jest),

4 jaki dach - dwuspadowy, dwuspadowy z lukarnami, wielospadowy, wielospadowy z lukarnami, kopertowy, kopertowy z lukarnami,

5 czym pokryty dach,

6 ile otworów okiennych i tym samym okien,

itd, itd..... wymieniać można bez końca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...