Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

parterowy czy piętrowy


Gość ewa wegb

Recommended Posts

Porównując parterowy z piętrowym należy również wziąć pod uwagę fakt, że ta sama powierzchnia w parterowym wymaga tej samej ilości okien, drzwi itp., czy tu czy tu. A dachu w parterówce trzeba więcej, jak by nie patrzył. Wybór nie jest wcale taki oczywisty. Musisz bardzo dokładnie przeanalizować oba te projekty pod względem finansowym. Wtedy wszystko się wyjaśni.

Np. poproś jedną firmę o wycenę tych obu wariantów i zobaczysz różnicę (a może więcej niż jedną).

Wedłu moich obliczeń optymalnie mi wyszło:

- część mieszkalna z użytkowym poddaszem

- część "techniczna" + garaż - parterowa.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 209
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja chciałem 200 m2 i stwierdziłem że dom o takiej powierzchni w wersji parterowej nie ma dostatecznych właściwości obronno-warownych.

Tzn. będąc w jednej stronie domu, jak usłyszę brzęk tłuczonego szkła w drugim końcu, to zanim tam dobiegnę to złodziej zdąży zdjąć zegarek z kangurka i zwiać.

Poważnie, czułem że nie będę wiedział co się dzieje w 2-giej części domu. Ale pewnie wynika to wyłącznie z moich klaustrofobicznych przyzwyczajeń (dorastałem na 60m2, a teraz mieszkam z żoną na 40-tu).

Dlatego wybrałem dom 2x100 m2 - piętrowy. Każda kondygnacja ma przez to powierzchnię do ogarnięcia, a pozatym siedząc na parterze (tam będzie mój gabinet, w którym będę pracował) będę mógł być spokojny o to co się dzieje na górze. Warowny charakter parteru (duże okna mam tylko w gabinecie - tam gdzie będę ja i w salono-kuchni - tam gdzię będzie zapewne żona/dziecko/dziadki/niańka) da mi poczucie panowania nad domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years później...

Poproszę o opinię, który z domów jest tańszy w budowie - parterowy czy z poddaszem użytkowym? Zamierzam wybudować domek 60 metrowy. Mam na to jedynie 90 tysięcy, dlatego też kwestia ceny jest dla mnie tak istotna. Wydaje mi się, że tańsza jest parterówka, ale spotkałam się z różnymi opiniami, a zupełnie się na tym nie znam. Bardzo proszę o pomoc.

Gdyby ktoś mógł się jeszcze wypowiedzieć na temat cen dachów - dwuspadowy czy kopertowy?

Zupełnie nie znam się na budowie domu, postanowiłam jednak zrealizować swoje marzenie. Liczę na pomoc doświadczonych forumowiczów :)

Edytowane przez malfi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malfi,

 

może nie do końca odpowiem w temacie,bo niestety nie umiem się wypowiedzieć co do kosztów budowy, ale

 

jesli to ma być 60 m, to domek tylko parterowy, przy poddaszu użytkowym wyjdą Ci jakieś klitki nieustawne, stracisz miejsce na schody i dodatkową komunikację.

 

Na jednym poziomie chyba lepiej zorganizujesz sobie przestrzeń.

 

Co do kosztów - pytaj dalej, pewnie ktoś z doświadczonych forumowiczów się odezwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt - dom prostokątny, bez wykuszy, krytych ganków czy tarasów.

Fundament - moim zdaniem płyta fundamentowa na styropianie, z zatopionym ogrzewaniem podłogowym wodnym, powierzchnia płyty od razu jako podłoże pod podłogi.

Ściany - najtańszy BK + ocieplenie styropian.

Okna - gdzie się da fixy (szyby w ramie). Drzwi wewnętrzne tylko tam gdzie niezbędne.

Strop - belki drewniane, sufity - płyta GK, na tym ocieplenie z wełny, bez stryszku.

Dach - dwuspadowy o małym nachyleniu, bez okapów, kryty blachą trapezową.

Dom bez kominów ( a więc i kominka), gazowy piec CO z rurą spalinową zamiast komina (nie potrzeba dodatkowego pomieszczenia).

Ścieki - jeżeli się da to POŚ drenażowa (najtańsza inwestycyjnie i w eksploatacji)

Myślę że spokojnie dom tej wielkości za 90 tyś wybudujesz. Niestety będzie to budowa z wyszukiwaniem okazji cenowych, tanich i co za tym idzie niekoniecznie trwałych materiałów wykończeniowych i tanich więc niekoniecznie dobrych ekip budowlanych.

Murator ma podobny projekt:http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=1150&IdKolekcji=&frm_search=1&id_grupy=1&powierzchnia_od=&powierzchnia_do=&typ_budynku=1&technologia=2&piwnica=0&bryla=1&kat_nach_od=&kat_nach_do=&wysokosc_w_kalenicy_od=&wysokosc_w_kalenicy_do=&szer_dzia_od=&szer_dzia_do=&gleb_dzia_od=&gleb_dzia_do=&wym_el_front_od=&wym_el_front_do=&wym_el_bocznej_od=&wym_el_bocznej_do=&pokoje_bez_salonu_input=&author_id=&x=15&y=6&nr=2

cena jak widzisz też jest podobna, tylko czy taki ci wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam swój patent - ściany grubości 19cm zamiast bunkrowych dwudziestuczterech (o ile z obliczeń nie wyniknie, że więźba obali je na boki). Taniej i zyskasz 1m2 domu.

Dach wyłącznie dwuspadowy (przynajmniej przy niewielkim nachyleniu połaci).

Nawet nie myśl o kominku. Drogi i daje iluzoryczne oszczędności, a przy takim małym domu żadnych - a wymaga codziennej roboty (w sezonie).

Oczywiście tylko parterowy.

 

Ktoś podał projekt D06 - podoba mi się. Zaprojektowany optymalnie (pod względem kosztów postawienia), chociaż sypialnie klaustrofobiczne. Jasny podział stref, strefa dzienna otwarta, itp. (w sumie sam mam podobny, tylko rozdmuchany dwukrotnie ;)

 

Pamiętaj, że jest bardzo dużo kosztów nie związanych bezpośrednio z postawieniem budowli. Drogie są przyłącza, usługi specjalistów (rzeczoznawca, geodeta, kiedbud). Oszacuj te koszty koniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Szczególnie perm udzielił mi wielu cennych wskazówek. Muszę tylko rozszyfrować te wszystkie skróty ;) Myślałam o czymś takim, tylko murowanym http://www.pro-arte.pl/projekty-domy/421/ Czy to również jest dom tani w budowie?

 

cytat z opisu projektu ;)

 

Orientacyjny koszt inwestycji (technologia tradycyjna):

stan surowy zamknięty -98 000 zł (netto),

 

stan pod klucz -136 000 zł (netto).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca wierzę w te kosztorysy, bo słyszałam, że często są ona bardzo zawyżone. Dlatego też chciałam poznać opinie osób, które same budowały dom lub po prostu dobrze się na tym znają. Ja o budownictwie nie mam żadnego pojęcia, marzę jednak o domu i postanowiłam przekonać się na własnej skórze czy uda mi się go zbudować za niewielkie pieniądze. Spotkałam się z tak różnymi opiniami, że sama nie wiem w co wierzyć. Niektórzy twierdzą, że za te pieniądze postawię i wykończę dom, inni zaś, że nic nie da się zrobić. Mieszkam na południowym wschodzie, gdzie ceny są znacznie niższe. Muszę jednak bardzo liczyć się z kosztami, stąd też moje pytania dotyczące tego, jaki dom będzie najtańszy w budowie. Będę wdzięczna za wszystkie komentarze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to, co napisał perm. Właściwie jeżeli chcesz zmieścić się w kosztach to innej opcji nie ma. I nie patrz na szkielet, u nas wcale nie wychodzi taniej, niż zwykły beton komórkowy (bk ;) ) I ze szczególnym naciskiem na brak stropu. To nie wyklucza jakiegoś stryszku ale wyklucza poddasze użytkowe.

tylko nad płytą bym się zastanawiała, jednak chyba zwykłe kaloryfery wychodzą taniej. Ale tego pewna nie jestem. Co do kominów - zdania są podzielone. Komin systemowy typu zapel nie jest drogi a jakaś wentylacja być musi. Mechaniczna też nie jest tania. Stawiając zaś komin dymowy możesz kiedyś podłączyć kozę, czyli tanią wersję kominka.

Poza tym niestety sa pewne koszty stałe, niezależne od wielkości domu. Na przykład przyłącza. Droga jest np kanalizacja - u mnie wyszło ponad 16 tyś. . Musisz mieć najpierw WZ lub wypis żeby się dowiedzieć, co ci wolno. U mnie kanalizacja była obowiązkowa.

 

Był u nas kolega na forum, już od 2 lat go nie widziałam, który w 2006 postawił domek za 100 000, bynajmniej nie pracą rąk własnych. Właśnie dom typu stodółka. Zmieścił się z przyłączami, stolarką i nawet na malowanie i płot mu wystarczył ten budżet.

Edytowane przez EZS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo sie zgadzam z kolezanka. Wystarczy proste przeanalizowanie problemu. Jak moze wyjsc taniej parterowka jezeli masz odpowiednio wiekszy fundament + dach?

Wg mnie jezeli damy strop drewniany to juz w ogole nie ma o czym mowic.

 

przelicz ile kosztuje 1m2 dachu (drewno, dachowka i reszta), 1m2 fundamentu (2 waestwy betonu, folie papy i cale mnostwo innych rzeczy) a ile 1 m2 stropu (troche betonu w jednej warstwie, badz drewno, plyta osb i troche welny).

 

Autorowi watku proponuje przejrzec oferte pracowni Archipelag w kat. "domy z poddaszem" do 90 m2, jest pare fajnych....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nawet nie o to już chodzi. Przy zakladanej powierzchni 60-70 m2 nie ma sensu marnować jej na schody. No i odchodzi strop. Nie strop drewniany tylko bez stropu. Regipsy przykręcone do belek, więźba faktycznie aż się prosi o wiązary, na tym rozlożona wełna i szlus. Jak będzie kasa kiedyś, to się dorobi schowek na tym poddaszu.

 

A i nie bawiłabym się jednak w 60 m2, choć te 80. Albo i 100. Tutaj masz link do domku za 100 tyś. Niestety, już nieaktywny i wszytkie zdjęcia poznikały.. Generalnie jest to dom - prostokąt 19 m długi i ok 8 szeroki, ma w bryle garaż, żadnych wykuszy, dach dwuspadowy bez stropu, sciany działowe z bk. Widziałam go w naturze, ponieważ wokół okien były bonia a póżniej nawet miał drewniany taras dobudowany, wyglądał całkiem ładnie.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?72469-Nasza-obórka-)&p=1546231#post1546231

 

A tu masz do czytania całkiem aktualny link. Ale radzę, zacznij od pierwszej strony, tam jest więcej "normalnych" pomysłów, niż pod koniec.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?46108-Tanio-wybudowac-dom/page56

 

A jak poczytasz sobie, to też będziesz dużo wiedziała :)

Potem dojdzie praktyka..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zaszaleliście!

Za te 90 tys to on/a będzie miał/a tylko stan surowy zamknięty. O wykończeniówce, przyłączach itp może jedynie pomarzyć.

Poza tym, jak autor/ka zobaczy te 60m to będzie chciał/a dołożyć tu meterek, tam ze dwa i zrobi się 100 m^2 jak nie więcej a wtedy i 200 tys może braknąć.

Na koniec rada ode mnie.

Znajdź ekipę, która postawi ci stan surowy, znajdź cieśli którzy postawią ci dach, nie zapomnij też o oknach i dopiero wtedy będziesz wiedzieć jakiego rzędu kwoty za stan surowy ci wyjdą.

Edytowane przez orko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...