Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Co sądzicie o zamontowaniu klimatyzacji w domu?


Recommended Posts

Po ostatnim sezonie letnim chyba nie odmówię sobie instalacji klimatyzacji w domu. Szukam informacji od użytkowników, co się opłaca, jaką technologie najlepiej wybrać, jakie są mniej więcej koszty miesięczne korzystania z klimatyzacji (całkiem nowy, ocieplony dom, na pokój/pokoje od strony południowo-zachodniej, bardzo nasłonecznione). Co sądzicie możecie powiedzieć na ten temat?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Po ostatnim sezonie letnim chyba nie odmówię sobie instalacji klimatyzacji w domu. Szukam informacji od użytkowników, co się opłaca, jaką technologie najlepiej wybrać, jakie są mniej więcej koszty miesięczne korzystania z klimatyzacji (całkiem nowy, ocieplony dom, na pokój/pokoje od strony południowo-zachodniej, bardzo nasłonecznione). Co sądzicie możecie powiedzieć na ten temat?

 

 

jeśli dom parterowy to wg mnie niepotrzebne , jeśli potrzebne to do bani izolacja

 

jeśli dom z poddaszem użytkowym to montuj nawet super izolacja nie załatwi dużych okien dachowych i nagrzewania przez szyby

 

dom piętrowy zależy jaki projekt i jak jest tam zrobiony dach jeśli koperta nad 2 kondygnacją to też powinien być komfort chyba , że pudełko i grzeje przez strop czyli też izolacja do bani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeciwnicy to zapewne ci co nie maja i muszą utwierdzić sie w przekonaniu ze tak jest im z tym dobrze

a ja mam

długo się zastanawiałem czy wydać kasę na splita, zamiast splita mam pełną klimę z pompa ciepła, idealna jesienią kiedy teściowie nie odpalają CO a ja mogę sobie włączyć i mieć ciepło jak w Afryce.

Idealna latem, kiedy to mimo najszczerszych chęci w domu robi sie cieplo ze wytrzymać nie można - ciach i mam jak na biegunie

Wydatek? dwukrotnie przewymiarowana klima zamknęła sie suma 6,5 tys z montażem, prawie 6kW zamiast 2,9 dawanego na takie powierzchnie

to tyle w temacie tego co nie miał, zastanawiał się czy warto mieć i końcu ma i teraz potrafi ocenić faktyczne zalety a nie widzi mnie się to czy tamto

Komfort jest bezcenny za resztę zapłacisz karta MasterCard :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

długo się zastanawiałem czy wydać kasę na splita, zamiast splita mam pełną klimę z pompa ciepła, idealna jesienią kiedy teściowie nie odpalają CO a ja mogę sobie włączyć i mieć ciepło jak w Afryce.

Idealna latem, kiedy to mimo najszczerszych chęci w domu robi sie cieplo ze wytrzymać nie można - ciach i mam jak na biegunie

Wydatek? dwukrotnie przewymiarowana klima zamknęła sie suma 6,5 tys z montażem, prawie 6kW zamiast 2,9 dawanego na takie powierzchnie

to tyle w temacie tego co nie miał, zastanawiał się czy warto mieć i końcu ma i teraz potrafi ocenić faktyczne zalety a nie widzi mnie się to czy tamto

Komfort jest bezcenny za resztę zapłacisz karta MasterCard :lol:

 

Do czego masz podpiętą pompę ciepła do klimakonwektorów czy masz inne rozwiązanie. Czy to jest może pompa powietrzna. Czy się kierowałeś wybierając tak przewymiarowaną pompę ciepła. Jak masz zrobioną instalację CO czy masz piec gazowy i pompa czy tylko pompa ciepła.

 

Od dłuższego czasu kombinuje jak zrobić jakiś rodzaj klimatyzacji domu.

 

Mam kilka pomysłów na tydzień ale zawsze efekt końcowy jest taki sam koszty takiej instalacji są nie do przeskoczenia. :-?

 

Ostatni pomysł to wentylacja mech z reku do której jest podpięta chłodnica?nagrzewnica zasilana przez pompę ciepła tylko gdzie znaleźć wykonawcę takich wynalazków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz zaraz spokojnie odaro - może źle się wyraziłem.

mając do wyboru dwa rodzaje "klimy" wybrałem taka która działa na dwa sposoby - nie tylko schładza ale ma tez możliwość grzania. Większość zwykle coolerki tez klima nazywa. Wynalazki jak Climatronik czy niby coolerek z rura wystawiana za okno g... dają, kasa wywalona w błoto, miałem i jedno i drugie w pawilonie jak i w domu - NIC realnie nie daje poza wyciągnięciem kasy na zakup

Wracając do tego co mam w domu. Do minus 5 działa jak burza pięknie ogrzewając i zauważyłem ze wcale rachunki za prąd nie skoczyły tak by resztkę włosów z niej rwać :)

Dlaczego przewymiarowana?

Powód banalny - pełnia lata, magazyny małych urządzeń puste a miałem dość gotowania się we własnym sosie jak wracałem do domu. Wiec.... kupiłem to co było - a najmniejsze dostępne od reki właśnie miało prawie 6kW - i teraz nie żałuje, schładza szybciutko, nagrzewa podobnie szybko, później cykl zal/wyl jest długi (tj rzadko się włącza by podtrzymać zadana temperaturę), nie denerwuje az tak bardzo jak się załącza a jako ze mieszkam na poddaszu to mam całość postawiona na dachu - daje po uszach nocą jak sie załącza

 

dlatego tez już wiem ze wentylacje mechaniczna jaka będę miał w przyszłym domu podłączę pod GWC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz zaraz spokojnie odaro - może źle się wyraziłem.

mając do wyboru dwa rodzaje "klimy" wybrałem taka która działa na dwa sposoby - nie tylko schładza ale ma tez możliwość grzania. Większość zwykle coolerki tez klima nazywa. Wynalazki jak Climatronik czy niby coolerek z rura wystawiana za okno g... dają, kasa wywalona w błoto, miałem i jedno i drugie w pawilonie jak i w domu - NIC realnie nie daje poza wyciągnięciem kasy na zakup

Wracając do tego co mam w domu. Do minus 5 działa jak burza pięknie ogrzewając i zauważyłem ze wcale rachunki za prąd nie skoczyły tak by resztkę włosów z niej rwać :)

Dlaczego przewymiarowana?

Powód banalny - pełnia lata, magazyny małych urządzeń puste a miałem dość gotowania się we własnym sosie jak wracałem do domu. Wiec.... kupiłem to co było - a najmniejsze dostępne od reki właśnie miało prawie 6kW - i teraz nie żałuje, schładza szybciutko, nagrzewa podobnie szybko, później cykl zal/wyl jest długi (tj rzadko się włącza by podtrzymać zadana temperaturę), nie denerwuje az tak bardzo jak się załącza a jako ze mieszkam na poddaszu to mam całość postawiona na dachu - daje po uszach nocą jak sie załącza

 

dlatego tez już wiem ze wentylacje mechaniczna jaka będę miał w przyszłym domu podłączę pod GWC

 

OK teraz rozumiem

 

A GWC wg mnie za kilka lat GWC nie będzie instalowane i o ile daję coś w zimie o tyle jako chłodzenie to się nie sprawdza. Wydajność GWC jest bardzo mała. W klimatyzacji kanałowej aby schłodzić dobrze konieczna jest wymiana powietrza 4x i więcej w reku jak masz max 1x to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montuj, przynajmniej w salonie.

Wolałbym już w sypialni niż pakować do salonu :) Zawsze pozostają multisplity i wtedy spokojnie dwa pomieszczenia można sobie schłodzić, zawsze jakieś rozwiązanie. Ja 3 lata temu zadecydowałem się na zwykłego splita (jedna jednostka wewnętrzna) i trochę żałuje, że nie pomyślałem trochę szerzej (o chłodzeniu więcej niż sypialni), budżet ograniczony więc brałem ze średniej półki (mpm). Czy warto? Wygoda w lato wielka, a zawsze przy zmiennych temperaturach można włączyć ogrzewanie, druga sprawa, że o klimatyzację trzeba najzwyczajniej w świecie dbać- przed sezonem przegląd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje, każda klima ma funkcję grzania :lol: Też dołączam się do tematu, jestem bardzo zainteresowany kupnem. Wiecie może jaka jest średnia żywotność takich urządzeń? Też to mnie interesuje. Większość firm podaje nazwę firmy produkujące sprężarki. To ma jakieś znaczenie? O co chodzi z tymi czynnikami chłodniczymi? Jak większość jest taka sama...

Żałuje, że w czasie budowy domu z miejsca nie założyłem klimy, teraz kolejne wiercenia itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje, każda klima ma funkcję grzania :lol: Też dołączam się do tematu, jestem bardzo zainteresowany kupnem. Wiecie może jaka jest średnia żywotność takich urządzeń? Też to mnie interesuje. Większość firm podaje nazwę firmy produkujące sprężarki. To ma jakieś znaczenie? O co chodzi z tymi czynnikami chłodniczymi? Jak większość jest taka sama...

Żałuje, że w czasie budowy domu z miejsca nie założyłem klimy, teraz kolejne wiercenia itd...

 

 

To źle się orientujesz :) Nie każda ma.

Kliama to taka lodówka. Sprężarka to jej podstawowe urządzenia dlatego jest takie ważne. Czynniki chłodnicze były już różne, a zmieniane były ze względu na ochronę środowiska. Niektóre może być ciężko w razie potrzeby uzupełnić ze względu na dostępność.

Najlepiej popytać w okolicznym serwisie co oni sugerują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje, każda klima ma funkcję grzania :lol: ...
no niestety, nie kazda o czym wspomniał juz Zbygmor

Coolerek troszkę tańszy ale pozbawia cie właśnie tej funkcji dodatkowego - w sumie za śmieszne pieniądze - dogrzania. Śmieszne bo mimo iz moja ma moc 6kW to jest to moc cieplna a nie pobierana z sieci i tu wychodzą oszczędności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JackBrown właśnie nie każda i tu jest zagwozdka, bo nawet jeśli jest opcja grzania to nie znaczy, że można przejechać na niej całą zimę- przynajmniej u mnie zakres pracy od -7 stopni o ile dobrze pamiętam, chociaż jest możliwość zamówienia z zestawem który umożliwia pracę bez względu na mrozy. Co do nowych rodzajów chłodziwa to główna różnica polega na tym, że są bardziej przyjazne środowisku, niestety szybciej się ulatniają (dlatego przy przeglądach serwisanci uzupełniają je)

 

jareko: mówiąc 6kW mów, że chodzi o wydajność bo sporo osób myli z poborem mocy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:o To się rozpisaliście :D Świetne porady, też uzupełniłem swoją wiedzę :D Zastanawiałem się nad klimatyzacją przenośną. Ale to chyba nie ma większego sensu. Zdecydowałem się na klimatyzację typu SPLIT.

Parę pytań i wątpliwości:

1. Nie chcę na klimatyzację przeznaczyć "majątku", więc zastanawiam się nad sensem zakładania klimatyzacji ze średniej półki. Macie z tym jakieś doświadczenia?

 

2. Mam dom parterowy, na poddaszu 2 pokoje, ale są dobrze ocieplone (sam dopilnowałem), zresztą od wschodu, klimatyzacja zbędna. Sprawa dotyczy salonu i sypialni, dzieli je ściana. Czytałem o instalacjach MULTISPLIT, czy koszty użytkowania, instalacji są dużo większe?

 

3. Dołączam się do pytania JackBrown'a o sprężarkę. Na jakie firmy można zwrócić uwagę? Podobno dobre robi Toshiba, Hitachi...

 

4. Jaką wydajność na salon 35 m2 i sypialnie 30 :D m2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to bardziej skomplikowane :lol: bo salonow nie mam - nie dorobilem sie poki co :(

Mieszkam na poddaszu. Remontowałem dach... oj długo by opowiadać co w nim zastałem, dałem jak się patrzy wełny z 25 cm wszelkie szykany ale... nie sposób zmienić przyzwyczajeń domowników którzy w dzień okna otwierają (bo im sie wydaje ze będzie chłodniej) a wieczorem można wyciągnąć kopyta :(

Tak wiec w jadalnio-sypialni-salonie :lol: (ok25 mkw) mam założona klimę i jak włączę to w tym pomieszczeniu robi się milutko w ciągu maksimum 3 minut, fala zimna bądź ciepełka idzie dalej by pokój synka (ok12 mkw) osiągnąć po ok 5 min i nie spoczywa.. idzie dalej, pół metra w dol i w łazience i kuchni po ok 10 min podobna atmosfera się robi

Klima to jest to :)

Organoleptyczne sprawdziłem ze skuteczna w grzaniu do temperatury zewnętrznej - 10 stopni - później jakoś miele to powietrze nie podgrzewając go :(

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...