Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie ścienne


ewadora

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 73
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W wątku o ogrzewaniu ściennym pojawiło się stwierdzenie (choć dalibóg nie wiem gdzie i kiedy), że instalacja ogrzewania ściennego powinna zajmować 60% podłogi danego pomieszczenia i taka wielkość jest wystarczająca do ogrzania powierzchni tegoż pomieszczenia. Drodzy użytkownicy czy faktycznie wystarczy taka wielkość instalacji?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku o ogrzewaniu ściennym pojawiło się stwierdzenie (choć dalibóg nie wiem gdzie i kiedy), że instalacja ogrzewania ściennego powinna zajmować 60% podłogi danego pomieszczenia i taka wielkość jest wystarczająca do ogrzania powierzchni tegoż pomieszczenia. Drodzy użytkownicy czy faktycznie wystarczy taka wielkość instalacji?

 

Bardzo duże uproszczenie i często nie prawdziwe :wink:

 

Najlepiej jest mieć obliczenia dotyczące każdego pomieszczenia i dobrać odpowiednią powierzchnię do zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja nic więcej nie powiem prócz tego co jest napisane na stronie – w przyszłym roku rozpoczynam budowę, a o ogrzewaniu ciepłowodowy dowiedziałem się zupełnie przypadkiem. Dla mnie idea ciepłowodu jest o tyle przekonująca że jest naprawdę minimalny zład wody w instalacji co w porównaniu z wodnym ogrzewaniem ściennym. Wiem że podłogowego ogrzewania na pewno nie zastosuję a kaloryfery wyglądają jak wyglądają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to aby uzyskać efekt przyjemnego ciepła w pomieszczeniu i aby w pełni wykorzystać zalety wielko-powierzchniowego niskotemperaturowego ogrzewania należy pokryć około 50 do 60 % dostępnej powierzchni co daje olbrzymi zapas mocy. Jak przeliczałem sobie do pomieszczeń jakie w chwili obecnej zamieszkuję to wystarczy nawet mieć 100W na m2 ogrzewanej ściany. Ponadto moc jest wykorzystywana tylko w momencie uruchamiania ogrzewania do momentu uzyskania odpowiedniej temperatury ściany, a później zapotrzebowanie na moc jest minimalne i wykorzystywane jest jedynie do podtrzymania ciepłoty ściany gdzie jej wychłodzenie nie jest drastyczne z racji jej osuszenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto moc jest wykorzystywana tylko w momencie uruchamiania ogrzewania do momentu uzyskania odpowiedniej temperatury ściany, a później zapotrzebowanie na moc jest minimalne i wykorzystywane jest jedynie do podtrzymania ciepłoty ściany gdzie jej wychłodzenie nie jest drastyczne z racji jej osuszenia.

przy ścianie 1W jeszcze może tak być, że drastycznie (mocne słowo)

ale przy innych ścianach, w przypadku gdy stanowią one ok 5% izolacyjności calej przegrody, czy wilgotna (a od czego?) czy osuszona (również mocne słowo) to tak wiele już nie zmieni, nie demonizowałbym tak tego "problemu"

 

czy będzie to minimalne zapotrzebowanie, to też sprawa względna

 

czy sposób dostarczenia ciepła w obecnie stosowanych technologiach

daje jakieś znaczące oszczędności?

czy bardziej tu chodzi o jak najbardziej optymalny rozkład temperatur w pomieszczeniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż się dowiedziałem:

W RAYON-ie jest 80ml wody na 1m2 ogrzewanej powierzchni czyli bardzo mało.

Taka niewielka ilość wody w panelu przekłada się na sumaryczny zład wody w całej instalacji i można mieć w domu około 20 do 30 litrów wody w całej instalacji CO.

Tak niewielki zład wody przyczynia się do oszczędności związanych z ogrzewaniem.

Mi się to podoba i przemawia za takim rozwiązaniem ogrzewania, nie mówiąc już o tym że ogrzewanie ścienne daje optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu i jest bardzo estetyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż się dowiedziałem:

W RAYON-ie jest 80ml wody na 1m2 ogrzewanej powierzchni czyli bardzo mało.

Taka niewielka ilość wody w panelu przekłada się na sumaryczny zład wody w całej instalacji i można mieć w domu około 20 do 30 litrów wody w całej instalacji CO.

Tak niewielki zład wody przyczynia się do oszczędności związanych z ogrzewaniem.

Mi się to podoba i przemawia za takim rozwiązaniem ogrzewania, nie mówiąc już o tym że ogrzewanie ścienne daje optymalny rozkład temperatury w pomieszczeniu i jest bardzo estetyczne.

 

 

Policzyłeś to wszystko czy to "czysty marketing".

 

80ml wody na 1m2
to podaj z jaką prędkością

( w m/s)przepływa woda w rurkach aby oddać ciepło przy zapotrzebowaniu np: 50W/m2 dla powierzchni pomieszczenia ?

 

ogrzewanie ścienne daje optymalny rozkład temperatury

dla kogo? może jakiś wykres, link do opracowania.

 

Taki przykład :

Dom jednorodzinny, zład wody w całej instalacji to 30 litrów.

 

To może podaj ile wymian wody w instalacji CO musi nastąpić w ciągu godziny aby utrzymać temper. pomieszczeń t=const. przy zapotrzebowaniu na ciepło 60 kWh/ dobę. ( poniżej 7 m3 / dobe gazu gZ- 50)

 

Jaka jest zmiana temperatury wody -zasilanie -powrót?

Za odpowiedź będę bardzo wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Myślę że tego typu informacje udzieli ktoś z firmy Enereko.

Dla mnie jako potocznego"Kowalskiego" nie związanego z instalacjami są to dane na których się nie znam więc głosu zabierał nie będę.

 

To po co pisać bzdury i wprowadzać w błąd.

Dla przykładu:

w podłogówce rura fi 16 i przy gęstości układania co 15 cm wychodzi na 1 m2 6mb rury ( jest 600ml wody na 1m2 ogrzewanej powierzchni) a przpływ ok. 0,6 L / min . To woda płynie z prędkością 6m / min, a w szciennym by przenieść i oddać ciepło musiałąby płynąć 60 m/min. ( wyobrażasz sobie te opory przepływu )

 

I gdzie te oszczędności przy małej obiętości wody w układzie?? Jakieś czary czy koperfild??

Ze strony enerko

Montaż paneli ciepłowodowych RAYON najkorzystniej jest wykonać na ścianach zewnętrznych kierując się zasadą: "zapotrzebowanie ciepła pokrywamy tam gdzie powstają straty ciepła”, w celu wyrównania temperatur powierzchni wszystkich ścian otaczających pomieszczenie (ściana zewnętrzna jest zawsze chłodniejsza)

Sami sobie przeczą :lol:

Jak na zewnątrz jest -2 st.C a w pomieszczeniu powietrze (i ściana)

ma + 20 st.C to ciepło potrzebne na uzupełnienie strat ciepła przy ścianie o wsp. U=0,3 W/m˛*K wyniesie 6,6 wata/s ,

a dla ściennego przy zasilaniu + 40 st.C wyniesie 12,6 wata/s

 

Głupich szukają , ciekawe czy chociaz jednego znależli :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli twierdzisz że ogrzewanie ścienne jest czymś bezsensownym??

Czyli osoby które mają ogrzewanie ścienne są głupcami – tak wynika z Twojej odpowiedzi.

Trochę to dziwne bo ja spotkałem się ze zupełnie innymi opiniami i to nie od jednej osoby tylko przynajmniej od 5.

Albo może jest tak że to Ty niezbyt znasz zagadnienie a zabierasz głos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę samych geniuszy:)

ale żaden z was nie liczy zbyt dobrze:) Wg mnie prawidłowe wyliczenia powinny być takie:

 

 

Jeżeli w rurę wpuści wodę 60m/min = 1m/s to przepłynie nią 0.1dm3/s

 

czyli zakładając delta T 10 K

 

0.1dm3/s x 4.2 kJ/dm3K x 10 K = 4.2 kW

 

A taka rurka idzie do jednego pokoju, a do większego nawet dwie. Czyli przy prędkości 0.1m/s w rurce mamy wtedy możliwość dostarczenia 0.84 kW/pokój. Przy delta T 20K 1.68 kW.

 

Koledze się coś w rachunkach pomyliło. Chyba że sobie robi kwadratowe jaja, bo z wata/s wychodzi kwadrat sekundy.

 

 

 

I drugi przykład

 

z zapotrzebowania 60kWh ciepła czyli 60kJ/s x 3600 s = 216 000 kJ

 

 

 

i objętości zładu 30 dm3, który raz "obrócony w obiegu przeniesie przy 10 K

 

 

 

30dm3 x 4.2 kJ/dm3K x 10K = 1260 kJ wynika, że na dobę zład się "obróci:

 

216000 kJ : 1260 kJ = 171 razy na dobę, czyli co 505 sekund, czyli co 8.5 minuty

 

Dlatego dom szybko się nagrzeje.

 

 

Sugerując się powyższym uważam że temat jest wyjaśniony

 

PS. Pomyślcie trochę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę samych geniuszy:)

ale żaden z was nie liczy zbyt dobrze:) Wg mnie prawidłowe wyliczenia powinny być takie:

 

 

Jeżeli w rurę wpuści wodę 60m/min = 1m/s to przepłynie nią 0.1dm3/s

 

czyli zakładając delta T 10 K

 

0.1dm3/s x 4.2 kJ/dm3K x 10 K = 4.2 kW

 

A taka rurka idzie do jednego pokoju, a do większego nawet dwie. Czyli przy prędkości 0.1m/s w rurce mamy wtedy możliwość dostarczenia 0.84 kW/pokój. Przy delta T 20K 1.68 kW.

 

Koledze się coś w rachunkach pomyliło. Chyba że sobie robi kwadratowe jaja, bo z wata/s wychodzi kwadrat sekundy.

 

 

 

I drugi przykład

 

z zapotrzebowania 60kWh ciepła czyli 60kJ/s x 3600 s = 216 000 kJ

 

 

 

i objętości zładu 30 dm3, który raz "obrócony w obiegu przeniesie przy 10 K

 

 

 

30dm3 x 4.2 kJ/dm3K x 10K = 1260 kJ wynika, że na dobę zład się "obróci:

 

216000 kJ : 1260 kJ = 171 razy na dobę, czyli co 505 sekund, czyli co 8.5 minuty

 

Dlatego dom szybko się nagrzeje.

 

 

Sugerując się powyższym uważam że temat jest wyjaśniony

 

PS. Pomyślcie trochę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na zewnątrz jest -2 st.C a w pomieszczeniu powietrze (i ściana)

ma + 20 st.C to ciepło potrzebne na uzupełnienie strat ciepła przy ścianie o wsp. U=0,3 W/m²*K wyniesie 6,6 wata/s ,

a dla ściennego przy zasilaniu + 40 st.C wyniesie 12,6 wata/s

 

Głupich szukają , ciekawe czy chociaz jednego znależli :D :D :D

 

Ogrzewanie ścienne jest alternatywą dla ogrzewania podłogowego i tak by trzeba było na to patrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę samych geniuszy:)

ale żaden z was nie liczy zbyt dobrze:) Wg mnie prawidłowe wyliczenia powinny być takie:

 

 

Jeżeli w rurę wpuści wodę 60m/min = 1m/s to przepłynie nią 0.1dm3/s

 

czyli zakładając delta T 10 K

 

0.1dm3/s x 4.2 kJ/dm3K x 10 K = 4.2 kW

 

 

 

Sugerując się powyższym uważam że temat jest wyjaśniony

 

PS. Pomyślcie trochę:)

 

A co to za wzór i skąd ci wyszło że : 0.1dm3/s przy oziebieniu o 10 K oddaje 4,2 kW mocy? energii ?:D :D

Przeczytaj mój post powoli jeszcze raz. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...