Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie ścienne


ewadora

Recommended Posts

Siłowniki bywają na Allegro i po 40 zł, a po 100 zł są stale. Przepływomierz i zawór termostatyczny służą do zupełnie czego innego - potrzebny Ci jest najzwyklejszy termostat, do kupienia gdziekolwiek od 40 zł za sztukę, elektroniczne full-bajer nieco ponad 100 zł.

Termostat mierzy temperaturę pomieszczenia i otwiera/zamyka zawory pętli tego pomieszczenia za pomocą siłowników termoelektrycznych.

Te elementy mogą być dowolnego producenta. Możesz zamontować samodzielnie już po uruchomieniu podłogówki czy kilka lat później. Są też termostaty bezprzewodowe, wtedy nie trzeba żadnych kabli od pomieszczeń do rozdzielacza, koszt podobny.

 

 

No dobrze czyli w takim rozwiązaniu termostat należy połączyć bezpośrednio z siłownikiem. Pomieszczenie nr 1>>>termostat nr 1>>> siłownik nr 1>>> grzejniki nr1.

 

A jak będzie więcej grzejników w pomieszczeniu nr 1 jak wtedy praktycznie należy połączyć siłowniki z termostatem.

 

Czy rzeczywiście takie proste termostaty dadzą radę sterować podłogówką i jej bezwładnością tzn chodzi mi o to czy reakcja typu włącz zasilanie podłogówki jak temperatura na termostacie spadnie poniżej zadanej temperatury wystarczy do sterowania podłogówką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 73
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Do danego termostatu podłączasz wszystkie siłowniki pętli danego pomieszczenia.

Warto poszukać termostatów które mają małą histerezę, na przykład 0,5 C - wtedy bezwładności podłogówki nie zauważysz. Ekstremalnie to możesz termostat PID założyć, po dobraniu parametrów w pełni skompensuje nawet wielką bezwładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłowniki bywają na Allegro i po 40 zł, a po 100 zł są stale. Przepływomierz i zawór termostatyczny służą do zupełnie czego innego - potrzebny Ci jest najzwyklejszy termostat, do kupienia gdziekolwiek od 40 zł za sztukę, elektroniczne full-bajer nieco ponad 100 zł.

Termostat mierzy temperaturę pomieszczenia i otwiera/zamyka zawory pętli tego pomieszczenia za pomocą siłowników termoelektrycznych.

Te elementy mogą być dowolnego producenta. Możesz zamontować samodzielnie już po uruchomieniu podłogówki czy kilka lat później. Są też termostaty bezprzewodowe, wtedy nie trzeba żadnych kabli od pomieszczeń do rozdzielacza, koszt podobny.

To jest siłownik:

http://www.allegro.pl/item588064737_silownik_termoelektryczny_elektryczny_rozdzielacz.html

Potrzebny jeden na każdą pętlę

 

a to tani i w pełni wystarczający termostat:

http://www.allegro.pl/item585570361_emos_termostat_th_3_maly_ergonomiczny_wygodny.html

 

tutaj termostat bezprzewodowy:

http://www.allegro.pl/item594176134_termostat_bezprzewodowy_emos.html

 

Bezprzewodowe do każdego pomieszczenia chyba wyjdą drożej, może się mylę :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do danego termostatu podłączasz wszystkie siłowniki pętli danego pomieszczenia.

Warto poszukać termostatów które mają małą histerezę, na przykład 0,5 C - wtedy bezwładności podłogówki nie zauważysz. Ekstremalnie to możesz termostat PID założyć, po dobraniu parametrów w pełni skompensuje nawet wielką bezwładność.

 

A czy termostaty mają w specyfikacjach podaną histerezę. Co tak napadwę oznacza histereza?

 

Na czym polega pomiar PID?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy termostaty mają w specyfikacjach podaną histerezę.

Tak. Może też być podana jako dokładność regulacji.

 

 

Co tak napadwę oznacza histereza?

Różnica między temperaturą załączenie a temperaturą wyłączenia.

 

 

Na czym polega pomiar PID?

Nie pomiar a regulacja - dłuższe zagadnienie. W wielkim skrócie termostat przewiduje zachowanie elementu grzanego, i włącza/wyłącza grzejnik z wyprzedzeniem które oblicza, dzięki czemu temeratura grzanego obiektu jest możliwie najbardziej stabilna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na czym polega pomiar PID?

Nie pomiar a regulacja - dłuższe zagadnienie. W wielkim skrócie termostat przewiduje zachowanie elementu grzanego, i włącza/wyłącza grzejnik z wyprzedzeniem które oblicza, dzięki czemu temeratura grzanego obiektu jest możliwie najbardziej stabilna.

 

A jak poznać że dany termostat zapewnia regulację metodą PID czy nie.

 

Np. te termostaty mają PID?

 

 

http://www.ojelectronics.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki waszym radom zrezygnuje z tej płyty styropianowej pod rurkami- powód ? - taki o którym nawet nie pomyślałam - prawdopodobnie nikt w okolicy mi tego dobrze nie zatynkuje :).

Mam jeszcze pytanie -na rurki powinien pójść tynk wapienno - cementowy. Jak wykonać taki tynk?

Czy to się robi ręcznie w jakiś sposób czy też są agregaty do wykonywania maszynowych tynków grubowarstwowych ? Pytam jako kompletny laik wiec proszę się nie śmiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki waszym radom zrezygnuje z tej płyty styropianowej pod rurkami- powód ? - taki o którym nawet nie pomyślałam - prawdopodobnie nikt w okolicy mi tego dobrze nie zatynkuje :).

Mam jeszcze pytanie -na rurki powinien pójść tynk wapienno - cementowy. Jak wykonać taki tynk?

Czy to się robi ręcznie w jakiś sposób czy też są agregaty do wykonywania maszynowych tynków grubowarstwowych ? Pytam jako kompletny laik wiec proszę się nie śmiać.

 

Nasz był robiony ręcznie. Nie zapomnij dodać do zaprawy specjalne włókna, które zapobiegają pękaniu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki waszym radom zrezygnuje z tej płyty styropianowej pod rurkami- powód ? - taki o którym nawet nie pomyślałam - prawdopodobnie nikt w okolicy mi tego dobrze nie zatynkuje :).

Mam jeszcze pytanie -na rurki powinien pójść tynk wapienno - cementowy. Jak wykonać taki tynk?

 

Link do ogrzewania ściennego strona 116 (10 z 16).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RApczyn - wielkie dzieki za linka - przydatny :).

Jeszcze w takim razie pomęczę jeśli można :p .

CZy tynki ogrzewania ściennego ( tudzież podłogowego) - koniecznie trzeba wygrzewać? Wielokrotnie czytałam ,ze ludzie wygrzewają te tynki .DZiś pytałam swoich majstrów - oni twierdzą ,ze absolutnie nie. Ma schnąć własnym tempem inaczej popęka.

pytam dlatego,ze póki co , aż do przyszłego roku nie będę miała źródła ogrzewania - a rurki i tynki trzeba kłaść już.

pozdrawiam i bardzo dziekuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RApczyn - wielkie dzieki za linka - przydatny :).

Jeszcze w takim razie pomęczę jeśli można :p .

CZy tynki ogrzewania ściennego ( tudzież podłogowego) - koniecznie trzeba wygrzewać? Wielokrotnie czytałam ,ze ludzie wygrzewają te tynki .DZiś pytałam swoich majstrów - oni twierdzą ,ze absolutnie nie. Ma schnąć własnym tempem inaczej popęka.

pytam dlatego,ze póki co , aż do przyszłego roku nie będę miała źródła ogrzewania - a rurki i tynki trzeba kłaść już.

pozdrawiam i bardzo dziekuję za pomoc

 

Wygrzewa się nie od razu, ale po określonym czasie, zaczynając od wody o temp. 20 stopni i systematycznie ją zwiększając.

Nie wszyscy wygrzewają, fakt, ale my jednak wygrzewaliśmy (żeby potem nie żałować, że się zawaliło :lol: )

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tynki czy jastrychy z ogrzewaniem wygrzewa się a raczej "powoli rozgrzewa w celu dojścia do docelowej temperatury roboczej" po okresie naturalnego schnięcia/wiązania, czyli najwcześniej po około miesiącu od położenia. Tynki gipsowe i jastrychy anhydrytowe można rozgrzewać dużo wcześniej.

 

A jak zrobisz podłogówkę a będziesz z niej korzystał dopiero za rok to też trzeba wygrzewać jeżeli tak to kiedy za miesiąc od wylania betonu czy przed rozpoczęciem użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tynki czy jastrychy z ogrzewaniem wygrzewa się a raczej "powoli rozgrzewa w celu dojścia do docelowej temperatury roboczej" po okresie naturalnego schnięcia/wiązania, czyli najwcześniej po około miesiącu od położenia. Tynki gipsowe i jastrychy anhydrytowe można rozgrzewać dużo wcześniej.

 

A jak zrobisz podłogówkę a będziesz z niej korzystał dopiero za rok to też trzeba wygrzewać jeżeli tak to kiedy za miesiąc od wylania betonu czy przed rozpoczęciem użytkowania.

 

Myśmy wygrzali po 1,5 miesiąca, a potem "leżało odłogiem" :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Podnoszę temat -ale teraz inne pytanie.Tyczy się tynkowania ścian z rurkami ogrzewania podłogowego.Do tej pory wydawało mi się wszystko jasne -ale im więcej człowiek wie tym bardziej czuje się głupi i więcej pytań przychodzi do głowy :lol: .

Otóż po rozmowie z tynkarzami miało byc tak - są rurki na to pierwsza warstwa tynku , potem siatka , druga warstwa i gitara gra :lol:

Teraz rozpracowuje ogrzewanie podłogowe i czytam - że najpierw musi być próba ciśnieniowa z rurkami , w zaprawie cementowej jakiś plastyfikator , dylatacje na obwodzie.

CZy to wszystko aby nie tyczy sie tez ogrzewania ściennego?

Korzystając z instrukcji Kisana i dodając do tego instrukcję z linku podanego powyżej przez Rapczyna dochodze do takiego oto obrazu

"Wykonanie warstwy tynku :

W ogrzewaniu ściennym zaleca się tynki gipsowo-wapienne o małej wydłużalności cieplnej, np. tynk maszynowy MP-75 G/F firmy KNAUF. Przy nakładaniu tynku należy przestrzegać instrukcji producenta.

Tynk do ogrzewania ściennego nakładany jest warstwowo. Pierwsza warstwa powinna przykryć elementy grzewcze i mieć grubość około 20 mm. Następnie w tynk wciska się siatkę z tworzywa lub włókna szklanego o oczkach nie mniejszych niż 7×7 mm. Siatkę można wywinąć na sąsiednie ściany, na długość około 20 cm. Nakładka odcinków siatki powinna wynosić co najmniej 10cm a przy przejściu z powierzchni ogrzewanej na nie ogrzewaną co najmniej 25 cm .Następnie siatkę pokrywa się następną warstwą tynku o grubości 10÷15mm. Całkowita warstwa tynku wraz z rurami ma około 40 mm. Przy powierzchniach ścian zawierających ogrzewanie ścienne ,należy wykonać odpowiednie fugi kompensujące rozszerzalność cieplną"

CZy tak to ma wyglądać?

CZy należy dodawać jeszcze włókna polipropylenowe takie jak przy podłogówce ( tak ma chyba Cieszynianka - a tak a propos- jak tam tynki - nie pękają?).

Jaka siatka na to lepsza - z tworzywa czy włókna szklanego ( czy może być taka jak do dociepleń?)

Gdzie i z czego dawać te fugi kompensujące? Rozumiem,że w narożach ścian.

A jesli mam położone ogrzewanie ścianne w formie litery U " IIII_IIII " to pewnie jeszcze ze 2 fugi w środku ściany - tam gdzie sie kończy płaszczyzna ogrzewania ściennego ( przyznaje ,ze to moja radosna twórczosc wykonana przez hydraulika ,który się ponoć na tym zna -ale mi nic nie wspominał o tych fugach - mimo,ze przy podłogówce jak najbardziej o dylatacjach wie)

Przy opisie sytemu LAgo w linku powyżej jest przedstawione,że nalezy w trakcie tynkowania wygrzewac rurę. Mam nadzieję,że akurat ta częśc opisu nie dotyczy systemu ogrzewania z Pert-Al-Pert?

To tak "na gorąco"- prosze bardzo o opinie

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...