Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

ja mam mieć 2 tarasy -40 m2 pod dachem i drugi - ok.20 m .Oba miały być drewniane, ale po przejrzeniu ofert i zniechęcaniu przez 2 doświadczonych architektów i budowlańców zrezygnowałam. Chociaż przyznam, że bardzo niechętnie i może jeszcze raz temat przemyślę.

Dziękuję bardzo za porady.

Tarasy z drewna egzotycznego są cudne, ale nieziemsko drogie - bangkirai - 250 zł/m2 - projekt + wykonanie DECK DRY system. Sosna tam jest tańsza, ale też niewiele.Same deski tarasowe ryflowane z DLH (są np. w Castoramie) też drogie - ok.100/m2, a do tego potrzebne legary. W dodatku nie jest to drewno najlepszego sortu.

Sosna jest świetna, ale usłyszałam, że nie ma sposobu takiego jej zabezpieczenia, aby mieć problem z głowy.Olejowanie trzeba powtarzać 2 razy w roku, a co do lakierów, dobry stolarz z długą praktyką polecał mi impregnację ciśnieniową na to 3-4 warstwy lakieru.Ale to podobno też trzeba po paru latach odnawiać. Już nie wiem, kogo słuchać.Jestem jak najbardziej za drewnem, ale chcę mieć wszystko w miarę praktyczne, bo do remontów nie mam zdrowia, choć stolarkę kupię drewnianą, łącznie z niepraktyczną bramą garażową.Z drugiej strony, jak się patrzy na takie cudeńka, jak u Was..i ten stukot deseczek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma pomysł na mocowanie desek tarasu inny niż drogie systemy: Deck-dry czy Ingel (oczywiscie taki, który pozawala na ukrycie śrub). Ja myslę o wykonaniu nierdzewnego elementu (tworzywo, aluminum?) z trzema otworami na śuby. Dwa boczne otwory byłyby przeznaczone do łączenia desek tarasu pomiędzy sobą, a ten trzeci, środkowy do mocowaniu takiego panelu dwóch desek do podłoża (legary, kratownica). Może ktoś z Was już przećwiczył taki pomysł? A może takie elementy łączące można gdzieś kupić? Mam jeszcze trochę czasu, bo taras planuję wykonać w przyszłym roku, ale za wszystkie sugestie będę wdzięczny

 

pzdr

maxtor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam mieć 2 tarasy -40 m2 pod dachem i drugi - ok.20 m .Oba miały być drewniane, ale po przejrzeniu ofert i zniechęcaniu przez 2 doświadczonych architektów i budowlańców zrezygnowałam. Chociaż przyznam, że bardzo niechętnie i może jeszcze raz temat przemyślę.

Dziękuję bardzo za porady.

Tarasy z drewna egzotycznego są cudne, ale nieziemsko drogie - bangkirai - 250 zł/m2 - projekt + wykonanie DECK DRY system. Sosna tam jest tańsza, ale też niewiele.Same deski tarasowe ryflowane z DLH (są np. w Castoramie) też drogie - ok.100/m2, a do tego potrzebne legary. W dodatku nie jest to drewno najlepszego sortu.

Sosna jest świetna, ale usłyszałam, że nie ma sposobu takiego jej zabezpieczenia, aby mieć problem z głowy.Olejowanie trzeba powtarzać 2 razy w roku, a co do lakierów, dobry stolarz z długą praktyką polecał mi impregnację ciśnieniową na to 3-4 warstwy lakieru.Ale to podobno też trzeba po paru latach odnawiać. Już nie wiem, kogo słuchać.Jestem jak najbardziej za drewnem, ale chcę mieć wszystko w miarę praktyczne, bo do remontów nie mam zdrowia, choć stolarkę kupię drewnianą, łącznie z niepraktyczną bramą garażową.Z drugiej strony, jak się patrzy na takie cudeńka, jak u Was..i ten stukot deseczek...

 

Możesz powiedzieć jakich argumentów przeciwko drewnianemu tarasowi używali doradzajšcy Ci architekci i budowlańcy. Może wycišgnę dla siebie jakieœ wnioski. Na razie jestem zdecydowany robić taras drewniany. Dom jest pod lasem, na działce pełno sosenek i brzóz. Myœlę, że beton i płytki nie "zagrajš" w takim otoczeniu.

 

pzdr

maxtor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was ma pomysł na mocowanie desek tarasu inny niż drogie systemy: Deck-dry czy Ingel (oczywiscie taki, który pozawala na ukrycie śrub). Ja myslę o wykonaniu nierdzewnego elementu (tworzywo, aluminum?) z trzema otworami na śuby. Dwa boczne otwory byłyby przeznaczone do łączenia desek tarasu pomiędzy sobą, a ten trzeci, środkowy do mocowaniu takiego panelu dwóch desek do podłoża (legary, kratownica). Może ktoś z Was już przećwiczył taki pomysł? A może takie elementy łączące można gdzieś kupić? Mam jeszcze trochę czasu, bo taras planuję wykonać w przyszłym roku, ale za wszystkie sugestie będę wdzięczny

 

pzdr

maxtor

 

system Ingel jest co prawda opatentowany ale nic nie stoi na przeszkodzie zeby takie ajzolki zrobic samemu. najlepiej wykorzystac do tego T-ownik i naciac go z najdluzszego boku. jesli bedzie z alu lub z ocynku nie musisz go malowac.

 

ja przykrecalem dechy na wkrety oksydowane. Co prawda widac je ale dokaldne i rownomierne ich rozmieszczenie nie psuje widoku. Nie ma tez drzazg.

 

 

jesli ktos chce miec taras drewniany wzglednie tanio polecam krajowa sosne. U mnie m2 takiego tarasu wyszedl 30PLN. Koszt przygotowania tarasu to okolo 100PLN (izolacje, opierzenia, robocizna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moj taras mozna obejrzec tutaj:

http://foto.onet.pl/upload/1/90/_335949_n.jpg

 

zdjecie nie jest najlepszej jakosci bo bylo juz ciemno ale mam nadzieje ze widac wzor. Taras sklada sie z trzech "plyt" 2x3m. Narazie nie sa one jeszcze na stale przymocowane, zrobie to po otynkowaniu domu. Obecnie jestem na etapie schodow, ktore beda takie szerokie jak taras.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...
kurcze,

jakos nie moge do konca zczaic o co chodzi,

moze jakies zdjecie albo rysunek :)

 

zdjecia nie ma bo jeszcze nie gotowe :)

 

mam waskie schody betonowe ktore wykorzystam jako podpore z jednej strony. z drugiej bedzie palisada - kantowki 10x10 ustawione pionowo i polaczone razem srubami. na tej palisadzie schody beda sie opierac druga storna. z racji swojej szerokosci trzeba je podeprzec takze gdzies w srodku i do tego celu planuje wykorzystac podmurowke ze starych cegiel. czy teraz wyszlo jasniej? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam domek letni w lesie. Chciałbym przed nim zrobić taras. Uważam, że kostki, betony i podobne terazzo w lesie nie pasują.

 

Żona proponuje zrobić kratki (moduły) z drewna i używać jako taras. Co uważacie ? Za i przeciw. Jak zabezpieczyć to drewno, bo na gruncie chyba długo nie wytrzyma ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna z fundamentem moza bez.

bez wyglada to tak

-zbieraszhumu

- dajesz zageszony mechanicznie zwir (tluczen)

- na to drewniane belki (bardzo dobre sa do tego celu stare drewniane podklady kolejowe)

- i na te bellki papa, i drugie belki i juz to deski co chcesz miec jako okladzine :wink: mozna zamiast tych piewszych belek dac betonowe

 

P.S.

pisalem o tym niedawno :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Posiadam domek nad jeziorem – teren wilgotny. Sporą część działki zajmuje właśnie drewniany taras.Wykonny bez fundamentów, od podłoża oddzielają go betonowe słupy – jak legary. Na nich belki drewniane i deski. Musisz pamiętać, by w deskowaniu zostawić szpary ( drewno pracuje i w wilgotne pory roku poszerza się ). Możesz zerknąć na niego w mojej galeri ( link w podpisie)

 

Pozdrawiam azylem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuje za podpowiedzi.

Dla utrudnienia dodam, że nie chcę zadaszać.

 

Wracam, jak to zabezpieczyć ?

Ile to wytrzyma ? 5 lat ?

 

Podkłady kolejowe, wiem że najlepsze. Konserwowali xylamitami czy czymś podobnym z fenolami, smołami nieekologicznie, ale za to jak działa...

 

Dziś już tym nie wolno.

 

np. Preparat solny + potem pokostowanie wystarczy ?

 

Można próżniowo w solach miedzi, ale to się robi paskudnie zielone.

 

I chyba nie lakierować, a raczej nic nie zamykającym pory, Beckers robi impregnaty, ale te ceny to z sufitu.

 

Macie sensowny pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...