Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...

witam wszystkich

 

sledze ten watek od poczatku bo musze cos wybrac na balkony

myslalem o drewnie z dlh ale sosna zawrocila mi w glowie :D

jako ze do stolicy mam daleko posilkowalem sie wylacznie fotkami na www

....az do dzis :evil: .....znajomy przywiozl mi kawalek deski z impregnacja-drewna....

nie mowcie mi ze takie cos kladziecie na tarasy.....62zl netto za imitacje deski :evil:

 

bylem przeciwny wywalaniu kasy na drzewo z dlh ale po tym co dzis zobaczylem to juz nie mam zludzen

najtansza deska na taras kosztuje tam 87zl brutto za 21x145...wiec tylko troche drozej niz ta nieszczesna sosna....i przynajmniej seki mi nie wyleca :wink:

 

widzial ktos w dlh ta deska w II gatunku za 73zl brutto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem desek z dlh.

Mam za to dwie próbki sosny tej za 35zł netto (i teraz raczej się skłaniam ku ekipie niż samodzielnym montażu bo ekipa policzy mi 7% VAT za deski a kupując sam muszę zapłacić 22%. co w sumie daje 15% różnicy, co z kolei przy 45m2 i cenie 35zł/m2 daje 236zł.

 

Przy tych 45m2 rożnica z dlh jest dwukrotna (87 brutto to 70 netto) a grubość deski o około 6-8mm mniejsza.

 

Suma sumarum to ponad 1500zł netto więcej przy trochę cieńszej desce.

 

Dla mnie dość uporczywa negatywna opinia pani z dlh o polskiej sośnie była niewiarygodna - miałem wrażenie, że za wszelką cenę chciała mnie namówić na droższe zagraniczne drewno. A nie lubię takiej postawy.

 

No i jeszcze jest aspekt patriotyczny wpsierania loklanego produktu... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez tak liczylem

i prawde mowiac nawet pomijac koszty konserwacji sosny,ciagle bylem za sosna

o wspieraniu naszego rynku nawet nie wspominam

ale naprawde jak dzis zobaczylem ta "cisnieniowo impregnowana" deske to mi rece opadly :evil:

no i te seki....facet w impregnacji powiedzial,ze deski bierze sie jak leci...o przebieraniu nie ma mowy....a tak w ogole to oni super deski robia i nie ma co wybierac :-?

i co z tego ze maja deski 28mm....ja po nich bede chodzil ew.lezal i tyle :wink:

 

Maco...te po 35zl to skad ?

Jesli mozesz to wklej fote tej Twojej deski:przekroj i widok

:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej pisłam adresy. Ta za 35 to na południu więc może blisko Ciebie (Podhale). Robią na export. Sęk to naturalna część deski. Dla mnie to raczej ozdoba niż wada. Jak dobrze zabezpieczony i nie wystaje nie wiedzę w tym prblemu...

 

Nie mogę łatwo zrobić fotki i wkleić... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Maco,

Wlasnie napisalem do Tom Soyera gdzie kupil deski za 30 pln/1m2?

Moze i TY nam podasz namiary na te ktore juz masz?

 

sorry marek

dluuugo bylem nieobecny na forum :) mam wiecej projektow niz remont chaty.

 

dechy kupilem w tartaku. po prostu. mam pewnosc co do jakosci ich impregnacji. podobne dechy mozna kupic tez w budomarketach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich

 

sledze ten watek od poczatku bo musze cos wybrac na balkony

myslalem o drewnie z dlh ale sosna zawrocila mi w glowie :D

jako ze do stolicy mam daleko posilkowalem sie wylacznie fotkami na www

....az do dzis :evil: .....znajomy przywiozl mi kawalek deski z impregnacja-drewna....

nie mowcie mi ze takie cos kladziecie na tarasy.....62zl netto za imitacje deski :evil:

 

bylem przeciwny wywalaniu kasy na drzewo z dlh ale po tym co dzis zobaczylem to juz nie mam zludzen

najtansza deska na taras kosztuje tam 87zl brutto za 21x145...wiec tylko troche drozej niz ta nieszczesna sosna....i przynajmniej seki mi nie wyleca :wink:

 

widzial ktos w dlh ta deska w II gatunku za 73zl brutto ?

 

niestety nasze gatunki kiepsko nadaja sie na tarasy. I nic nie sa w stanie poprawic zadne impregnaty. Nasze drewno po rpostu o wiele bardziej pracuje i po pownym czasie drewno trzeba przeszlifowywac bo tworza sie drzazgi. Wazne tez jest to aby dechy bardzo sztywno zmontowac aby nie pozwolic na wypaczenia.

 

Ja nie stosowalem zadnego dodatkowego impregnatu oprocz impregnacji. cisnieniowej. Drewo rownomiernie ciemnieje tak ze nie widac zabrudzen. Poza tym nie farbuje ani kiedy jest mokre jesienia anie latem kiedy sie nagrzewa.

 

Dla tych ktorym odradzano drewniany taras powiem jeszcze jedno: deski na tarasie sa cieplejsze niz parkiet w domu (przynajmniej u mnie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taras sosnowy od 6 lat.

Niestety impregnaty - jeśli nie ma zadaszenia, które nie dopuszcza deszczu na całość - nie wytrzymują długo przy stałej , nieweekendowej eksploatacji.

Próbowałam dostępnych środków, w tym Sadolinu, lakierobejc z woskami a ostatnio mazidła do łódek.To trzyma!

Szpary są bardzo potrzebne, zarówno do wentylacji jak i do lepszej możliwości utrzymania porządku.

Oczywiście wiadomo , że w eksploatacji taki taras jest nieco droższy, bo konserwacja jest częstsza no, ale tego klimatu przeliczyć na kasę się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcemy zrobic zadaszony taras, a z racji tego że dach mam pokryty dachówką chcę równiez daszek nad tarasem zrobić z dachówki i tu moje pytanie: czy przy zadaszonych tarasach (zadaszenie nie przepuszczające światła) stosujecie jakieś dodatkowe doświetlenie tak aby salon nie zrobił sie zbyt ciemny :-? ? gdzieś widziałem tspecjalne dachówki z jakiegoś tworzywa :-?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mazidło dostałam od swojego znajomego , który tym na wiosnę konserwuje jacht - części drewniane.Niestety nie wiem jak to się nazywa,\ ale pewnie idzie znależć nawet w marketach budowlanych.Jeśli taras to tylko drewniany , chyba , że masz zabytek albo pałac - wtedy nie żałuj betonu, płytek i co tam jeszcze...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bylem ostatnio na basenach w Oravicy na Slowacji.Miedzy parkingiem a basenem jest zrobiony mostek.Taki fajny,nowoczesny.Slupki nierdzewki,porecze drewno.....a pod nogami deska tarasowa :o

Parking jest wysypany kamyczkami a ile luda tamtedy przejdzie to szkoda gadac

Wiec pogadalem ze znajomkiem co tam robi.Mieli sosne....jakies 2 miesiace.

Impregnowana,rowkowana itd.Deck jak sie patrzy.Ale niestety nie wytrzymala tych 2 miechow

I teraz polozyli z DLH....bo na Slowacji DLH tez mocno stoi.Wprawdzie tez leza kilka miesiecy ale leza.I nie wyglada na to zeby szybko je musieli zmieniac.

Juz sie przyzwyczailem do mysli ile wydam na DLH ale swiety spokoj jest duzo drozszy :wink:

Czekam tylko na jakies posezonowe obnizki i kupuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonawca mojego tarasu (który będzie się robił za kilka tygodni) miał taras przez 16 lat z sosny tylko zabezpieczonej ciśnieniowo. Teraz go wymienia bo oparty był na wkopanych po prostu w ziemię słupach i te zmurszały. reszta dobrze się trzyma.

 

3 tartaki, które znalazłem w Polsce produkujące sosnową deskę tarasową większość produkcji robi na eskport (Niemcy, Hiszpania,...).

 

Niejaki W.Nitka (przynajmniej u mnie ma opinię eksperta) twierdzi, że poslka sosna impregnowana ciśnieniowo spokojnie 10-20 lat wytrzyma.

 

Pani z DLH niepokjąco natarczywie odradzała mi sosnę.

 

To wszystko razem wzięte skłoniło mnie do decyzji o sosnie i taką będę miał deskę.

 

Sęki - dla mnie dodają uroku i klimatu.

 

Zaimpregnowana sosna będzie mnie kosztować około 35zł/m2 - więc więcej niż połowa II klasy obniżkowej ceny DLH. Przy moich 46m2 to 1700zł różnicy. Ta kwota za materiał II klasy dla mnie nie warta jest zapłaty za lepsze parametry które ta desko może mieć.

Za 30 lat i tak cały dom pewnie trzeba będzie gruntownie przeremntować, wtedy łatwiej będzie spalić sosnę w kominku niż deskę za 70zł/m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje zdanie jest podobne do Maco

sosna jest po prostu miekkim drewnem i co tu ukrywac wrazliwym na obcasy i tabuny ludzi.

Roznica w cenie sosny i egzotyka (jedyne co przychodzi mi do glowy niewrazliwego na wode to Bangkirai lub Teak) jest tak duza ze kompensuje koniecznosc wymiany sosny po kilkunastu latach. Nalezy pamietac ze na trwalosc drewna istotny wplyw ma technologia i jakosc wykonania. warto zwrocic tez uwage ze egzotyczne drewna nasaczane sa prepratami (wyjatek to teak), ktore sa raczej nie tanie i ktorymi nalezy smarowac drewno aby mialo jednolity kolor. Na sosnie dzieki zroznicowaniu jej sloi nierownomierne zmiany koloru tak nie przeszkadzaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Mam ochotę zrobić taras z desek banghirai, takich ryflowanych. Ale nie wiem jak to się "nosi". Czy to się nie brudzi? Czy brud nie włazi w te rowki? Czy kolor desek będzie zachowany po olejowniu?

Macie jakieś doświadczenia? Nigdy nie widziałam takiego tarasu w naturze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...