Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wykonawcy tarasów drewnianych zalecają całą konstrukcję z tego samego rodzaju drewna ze względu na inną pracę różnych gatunków.

 

Rozumiem czy jak się jednak zdecyduje na wykorzystanie innego drewna to czy jak więźba jest zaimregnowana zanurzeniowo to wystarczy ją zaolejować czy dodatkowo należy użyć gruntującego impregnatu do drewna przed olejowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ma ktoś taras wykonany z Thermo drzewa? Konkretnie Thermo sosny skandynawskiej? Piszą że jest krucha. Ma ktoś doświadczenia w tym temacie?

 

Mam doświadczenie z thermo-jesionem - faktycznie deska jest krucha i absolutnie wymaga uprzedniego nawiercenia, a i to nie gwarantuje zupełnego sukcesu - kilka desek mi się ukruszyło podczas montażu. Z drugiej strony deska nie pracuje, nie gnie się, nie wypacza, jakkolwiek wymaga malowania by zachowała estetyczny wygląd - staram się malować raz w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam doświadczenie z thermo-jesionem - faktycznie deska jest krucha i absolutnie wymaga uprzedniego nawiercenia, a i to nie gwarantuje zupełnego sukcesu - kilka desek mi się ukruszyło podczas montażu. Z drugiej strony deska nie pracuje, nie gnie się, nie wypacza, jakkolwiek wymaga malowania by zachowała estetyczny wygląd - staram się malować raz w roku.

 

Czyli może być problem jak mi coś spadnie na te deski podczas użytkowania. może nie ma co kombinować i zrobić z modrzewia syberyjskiego....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli może być problem jak mi coś spadnie na te deski podczas użytkowania. może nie ma co kombinować i zrobić z modrzewia syberyjskiego....

 

Nie zdarzyło mi się, żeby deska pękła, bo coś spadło. Jedyny problem był przy montażu, ale też nie było to jakoś nagminne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców tematu. Przekroje.

 

1. Taras 4,5 x 9. Chciałem dać legary 14x8 na sztorc podparte co 1,5 metra. Dałoby się podeprzeć je co 2 metry? Zawsze to jedno wiercenie w ziemi mniej na legarze. Nie będą się uginać?

2. Życie weryfikuje plany i tartaki namawiaja do np 14x5 lub co gorsza 10x5 co ile takie legary należy podeprzeć by nie uginały się?

 

Na legary idą łaty 10x5 co 50 cm.

 

Ktoś coś w temacie? Generalnie temat podparcia legarów w wątku trochę pominięty.

 

Gdzie ostatnio kupowaliście deski modrzew europejski? Zadowoleni?

 

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do znawców tematu. Przekroje.

 

1. Taras 4,5 x 9. Chciałem dać legary 14x8 na sztorc podparte co 1,5 metra. Dałoby się podeprzeć je co 2 metry? Zawsze to jedno wiercenie w ziemi mniej na legarze. Nie będą się uginać?

2. Życie weryfikuje plany i tartaki namawiaja do np 14x5 lub co gorsza 10x5 co ile takie legary należy podeprzeć by nie uginały się?

 

Na legary idą łaty 10x5 co 50 cm.

 

Ktoś coś w temacie? Generalnie temat podparcia legarów w wątku trochę pominięty.

 

 

Nikt nic?

 

To może chociaż jakiś link do DZIAŁAJĄCEGO programu do obliczania przekrojów legarów i podparć, lub projektowania tarasu. Dawniej takie bywały, nawet w muratorze. teraz bieda cokolwiek znaleźć. A podejrzewam, że taki programik pomógłby wielu domatorom przy budowie tarasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako główne legary dawalem belki 9x9 podparte co okolo 1.3m i mysle że max to 1.5- 1.7m na taki przekroj. Wolałem dać szerszą belke bo stoując taka o szerokosci 5cm jest mało mięsa po bokach i musisz idealnie szpilką trafić w środek belki przy montażu. No i łatwiej łapać się kątownikami łączyć legary z łatami. Poza tym potem łaty mają wieksza powierzchnie podparcia.

rozumiem twoj dylemat bo rycie w ziemi wymieszanej z kamieniami po budowie to była najmniej przyjemna czesc budowy tarasu.

Edytowane przez Pod
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy legary i kontrlegary można bezpiecznie wykonać z innego drewna, sosna, świerk ?

Czy istnieje ryzyko wykrzywienia, zwichrowania, etc ??

 

wszystkie poradniki i zalecenia jakie widzialem nakazywały stosowac drewno tego samego gatunku bo tak samo pracuje na wilgoć itd. Różnice w drzewie mogą powodować potem skręcenia i skajnym przypadku pęknięcia. Ale wiele osob brało to na klate i chyba tragedii nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako główne legary dawalem belki 9x9 podparte co okolo 1.3m i mysle że max to 1.5- 1.7m na taki przekroj. Wolałem dać szerszą belke bo stoując taka o szerokosci 5cm jest mało mięsa po bokach i musisz idealnie szpilką trafić w środek belki przy montażu. No i łatwiej łapać się kątownikami łączyć legary z łatami. Poza tym potem łaty mają wieksza powierzchnie podparcia.

rozumiem twoj dylemat bo rycie w ziemi wymieszanej z kamieniami po budowie to była najmniej przyjemna czesc budowy tarasu.

 

Szpile topiłeś w betonie czy potem wiertałeś beton?

Cenne uwagi o szerokości.

Rycie w ziemi spoko, bo teren czysty, tylko.. nie chce mi się tyle słupków zalewać:)

 

Paru dostawców deski faktycznie proponuje legary sosnowe, ale łaty do których mają być przykręcane deski to już z modrzewia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...