Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zależy jaki masz grunt ?

Przy piasczystym trzeba dodatkowo zagęścić, zanim się wkopie bloczek

( na jakieś 80 - 90 cm ), można też ( przy małej różnicy dom - teren )

robić to na płytkach chodnikowych jako podstawa, ale wtedy moga być problemy czy konstrukcja dachu nie będzie zbyt ciężka ?

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem akurat po tym temacie.

 

Ze względu na kostrukcję (ograniczenie wysokości), zdecydowałem się mna taras 4 m x 8,75 m, otwarty . Kostrukcja 10 słupków w 5 rzędach, na kotewy ogrodowe.

Belki sosnowe 7 x 7 cm impregnowane ciśnieniowo

na to graniaki 42 x70 mm + deska tarasowa bangkirai 145 cm x 25 mm.

Rekordziści zarządali 16.000 pln przy bangkrai i 9.500 pln przy sośnie (deski + graniaki). (bez zadaszenia) Spowodowało to, że ... zrobiłem samemu .

Już po rozpoczęciu prac na dane ogłoszenie na forum wykonawców zaoferował mi sensownie usługi Jarenovate. Polecam kontakt.

Był tam podany telefon. Było niestety trochę za późno.

 

Wybrałem bangkirai, bo taras niezadaszony. Koszty przybliżone materiałowe

 

drewno bangkirai ok 8.000 pln

sosna 450 pln

kotwy 50x 20 pln = 1.000 pln

łączniki ciesielskie ca 100 szt x 1,20 pln 120 pln

śruby 100 szt po 7 pln/kg = ??

wkręty Spax stal 5 x 50 nierdzewna A2 = 700 szt ok. 300 pln

wkręty Spax stal 5 x 25 nierdzewna A2 = 500 szt coś chyba po 0,29 gr

olej 20 l - 400 pln

ceny zaokrąglane.

 

Materiały ca. 10.000 za 35 m2 grubego drewna egzotycznego.

 

Do projektowania krytyczne jest posiadanie sensownych założeń.

Inaczej można się naprojektować i nakalkulować po parę razy, jak sam to przeżyłem.

 

Mam wątpliwości przy zlecaniu wykonwawstwa zwłaszcza z desek sosnowych, co do jakości matriałó

 

Myślęże może to coś pomoże, bo jest trudno dostać dobrą sosnę pawidłowo zaimpegnowaną ciśnieniowo, lub trzeba ją wozić przez pół Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sp5es to napisz gdzie taka dobra sosne znalazles? :wink:

 

Taras z drewna egzotycznego zrobiony przez ekipe bedzie zapewne dorzyszy niz taki z kostki. Bruk ukladasz na tarasie jak na sciezkach ogrodowych lub podjezdzie - jesli masz odpowiedni poziom gruntu.

Ja akurat bede miala na tym samym prawie poziopmie co podloga w domu. Czesc tarasu przy oknach tarasowych (jadalnia) niezadaszona coby swiatla nie zabierac, a z boku tak gdzie sciana bez okien - daszek.

Daszki moga byc np.:

1. z pleksi lub poliweglanu, tanie, lekkie ale nie daja cienia i powoduja podobno"nagrzewanie sie" pod nimi

2. Z gontu bitumicznego lub dachowki- konstrukcja jak do dachu - zamiast deskowania np. plyta osb pomalowana. Koszt praktycznie jak za m2 dachu wiec wysoki. Ale wg mnie warto :D Wystarczy poczytac opinie forumowiczow, ktorzy mieszkaja juz w domach z zadaszonym tarasem :D

 

Jesli w mojej wypowiedzi sa jakies bledy techniczne to z gory przepraszam, ale nie jestem specem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Niestety zrobilismy blad i bez zastonowienia wylalismy plyte betonowa jako taras. Oczywiscie nalezaloby teraz polozyc plytki ale............. juz sie nam nie podoba ten pomysl. Chetnie bysmy uzyli deski tarasowe. Problem z tym, ze jak zrobimy tradycyjna konstrukcje z legarow to bedzie za wysoko. Na 3 - 4cm max moglibysmy sobie pozwolic tylko jak to wykonac, bezposrednio na beton klasc, to tak nie bardzo?

 

Ma ktos jakis pomysl albo sa moze gotowe rozwiazania?

 

Pozdrawiam Karol N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny problem - taras nad garażem i nisko zainstalowane drzwi balkonowe - zbyt nisko by deskowanie było wyższe niz 4-6 cz. - myslałem zeby na legary uzyć tych samych desek co na deskowanie i ułozyć ja na dpdkładkach z twardej gumy.

 

Zastanawialem sie tez aby mocowac bezposrednio do plyty betonowej za pomoca dybli i tulejek dystansowych. Obawiam sie jednak zimy i wnikajacej wody w otwory z dyblami. U mnie plyta betonowa jest wylana na ziemi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Drodzy forumowicze.

Proszę Was o jedno!!!

Jeżeli kupujecie deski tarasowe z DLH to bardzo dokładnie oglądajcie je przy odbiorze.

Ja 3 dni temu miałem przebierałem 122 deski o długości 307 cm.

 

Po selekcji (niezbyt rygorystycznej) wybrałem 23 deski... . :evil:

 

Jasne, wszak żyjemy w RP a tu każdy każdego chce wyrolować tylko powiedz czy 23 deski wybrałeœ jako OK czy jako odpad ?!?! :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jesteśmy przed wykonaniem pierwszych wylewek pod tarasy/schody zewnętrzne.

Cechą charakterystyczną naszego domu M08L (w trakcie budowy) jest wewnętrzny

zadaszony taras. Wizualizacja poniżej. Na wszelki wypadek w trakcie wylewania ścian

fundamentowych dodatkowo zrobiliśmy fundament tak jakbyśmy chcieli zlikwidować taras.

http://republika.pl/gabm_pachoccy/images/mdemo.jpg

 

Jak należy przygotować podkład pod taki taras?

http://www.deck-dry.com/up_files/galeria/242_74a.jpg

Marzy mi się ... oj marzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

No właśnie

Chce mi się tarasu , bardzo się chce, tylko że teraz nie bardzo wiem jak sie do niego zabrać i czy czegoś przypadkiem nie przegapiłam, pewnie tak :x

Załączam zdjęcie ściany z wyjsciem na owy taras, mysle zrobić go dośc duży z pergolą.

No i jak widac na fotce niezły spadzik mi sie tam zrobił. Co teraz?

jakieś podparcie dla tych legarów?

jakieś fundamenty?słupy? a może takie trzy prostopadłe do sciany odpowiednie długie ścianki by na nich potem ułożyć te deski?

nie wiem jak głęboko cos takiego wylać, czy należy to zazbroić?

Nic nie wiem :(

Oprócz tego że taras musi być drewniany z pergolą

http://www.rmucha.photosite.com/~photos/tn/5365369_1024.ts1161275658224.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w materiałach DLH przeczytałam, że nie mozna dopuscic do zamarzniecia sniegu na tarasie drewnianym - trzeba go systematycznie odsniezac

bardzo mnie to zmartwilo, bo odsniezania i tak bedzie sporo, a jeszcze taras? przeciez w zimie sie go w ogole nie uzywa.

Napiszcie jak Wasze tarasy przezimowaly poprzednia, sroga zime?

Chodzi mi szczegolnie o tarasy niezadaszone

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do tych forumowiczów, którzy mają taras drewniany sosnowy.

Jak Wam te tarasy przezimowały ? Jak je konserwujecie ? Jak długo przewidujecie, że będzie Wam służył we wzglednie dobrym stanie ?

Ja swój taras wykoanełem w maju tego roku i dlatego nurtują mnie te pytania.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
Proszę o zdjęcia tarasów drewnianych , także w zbliżeniu - chodzi mi o szerokość desek , marzą mi się dosyć grube- jednak w tartaku twierdzą że najszersze mogą być do 13 cm . Może macie inaczej. Ponadto przy tarasie chciałabym jakieś oparcie - balustradę albo płotek lub coś innego "fikuśnego" ale oczywiście nie mam koncepcji. Taras będzie obejmował 2 ściany domu więc będzie trochę duży dlatego myślę o jakims zasłonięciu go od przodu. Proszę o pomysły, ewent. zdjęcia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, marzą mi się dosyć grube- jednak w tartaku twierdzą że najszersze mogą być do 13 cm

to może sprecyzuj co Ci sie marzy grube czy szerokie ? Bo jedno nie przeszkadza drugiemu. A szerokosc to bardzo mozliwe ze max 13 cm szersze deski na podłodze maja tendencje do "zbyt dużej pracy" stad to ograniczenie poprostu powstana szczeliny i deski moga sie powyginac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...