Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Malmuc i joan - a czy będziecie do tych swoich "falochronów" dostawiać jakieś chody? A jesli tak to jak i z czego? Nie wiem czy uda mi się podsypać ten taras na taką wysokość, żeby schody były niepotrzebne.

Aha, powiedzcie mi jeszcze proszę z czego są te legary pod deski? :oops: :oops: :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Aha, powiedzcie mi jeszcze proszę z czego są te legary pod deski?

legary powinny być z tego samego bądź podobnego materiału co deski tarasowe. chodzi tu o podobne właściwości czyli twardość, chłonność wody itp. ja np. legary mam ryflowane (podobnie jak deski).

z tego co usłyszałem to na legarach raczej nie można oszczędzić dając np. sosnowe pod deskę bangkirai czy masarandubę. taras mógłby siąść :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, powiedzcie mi jeszcze proszę z czego są te legary pod deski?

legary powinny być z tego samego bądź podobnego materiału co deski tarasowe. chodzi tu o podobne właściwości czyli twardość, chłonność wody itp. ja np. legary mam ryflowane (podobnie jak deski).

z tego co usłyszałem to na legarach raczej nie można oszczędzić dając np. sosnowe pod deskę bangkirai czy masarandubę. taras mógłby siąść :wink:

 

Nie wiem skad masz te wiadomosci ? Sprobuj kupic teakowe legary w Polsce, chetnie od Ciebie je odkupie.

Beleczka 60x60 jaka mozna dostac w skladach nie jest legarem

Legar to belka konstrukcyjna i moze byc zrobiony nie tylko z sosny ale i z miekkiego swierku. Tarasy na legarach uklada sie tam gdzie nie ma posadzki, z oszczednosci i dla poprawy stabilnosci konstrukcji stawia sie je na slupach.Ale nie koniecznie, mozna go takze polozyc :p :p

Oczywiscie legar musi byc zabezpieczony przed wilgocia nawet ten betonowy czy stalowy. Nie wiele ma tez do rzeczy twardosc konstrukcji zblizona do podlogi. Legary mozna zrobic nawet z zelbetonu. Zapewniam Cie , ze taras z masaranduby na sosnowych legarach nie siadzie jesli bedzie zrobiony poprawnie.

 

Monika B

grubośc podkladu dystansowego dla podlogi plywajacej na tarasie moze miec zaledwie nawet 2cm. Dystans jedynie pozwala na odprowadzenie wody spod podlogi.

Jesli nie mozesz uzyskac tej wysokosci , mozna wzdluz spadow w posadzce wyfrezowac głebsze "wpusty" i osadzic w nich belki tak zeby wystawaly ok 2 cm. Jesli belki beda dosyc grube mozna do nich bezposrednio bic posadzke.

Nie bedzie to jednak podloga plywajaca :p

"Plywanie" tarasu polega na tym , ze nie jest on trwale przytwierdzony do konstrukcji /u Ciebie posadzki betonowej/ tylko zabezpieczony przed zsuwaniem sie, uniesieniem przez wiatr itp np przez przykrecenie czy zaryglowanie. Podloga taka wykonuje sobie wlasne ruchy zwiazane z kurczliwoscia wlasna i podloza.

Podklady lub ruszt mozesz zrobic z drewna np teakowego, tworzyw sztucznych a nawet stali czy aluminium a caly taras jest "ramą" wypelnioną deskami.

 

PS z tego co pisze i pokauje Maxti to ma taras na ruszcie drewnianym polozonym na betonie lub posadowionym na slupkach.

Ryflem do gory - wiadomo, lepiej jednak wezszym, ale skoro to teak to "ganzegal"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS z tego co pisze i pokauje Maxti to ma taras na ruszcie drewnianym polozonym na betonie lub posadowionym na slupkach.

Ryflem do gory - wiadomo, lepiej jednak wezszym, ale skoro to teak to "ganzegal"

 

Ta jest , Brat dobrze mówi :D :D

Taras mam na ruszcie drewnianym położonym na betonie .

Tzw. legary ( graniaki 6x6 ) przytwierdzone do podłoża , odległośc między nimi 40cm . Do graniaków dechy przmocowane śrubami które nie korodują ( :oops: zapomniałam jak się nazywają :oops: ) . Odstęp między dechami ok. 1cm ( 0,8 - 0,9 mm ) . Odstęp musi być bezwzględnie , w zimie dechy tak pracowały że odstępu nie było wcale , teraz wszystko wróciło do normy . Beton powleczony folią w płynie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skad masz te wiadomosci ?

wiadomości mam z dlh, castoramy, dombalu i pary jeszcze innych miejsc, które handlują drewnem tarasowym. W KAZDYM Z NICH WYRAŹNIE OŚWIADCZONO, że legary czy graniaki ;) muszą być z drewna o podobnej charakterystyce co deska tarasowa. tak więc sosna przy massarandubie czy bangkirai odpada. nawet chyba przy modrzewiu syberyjskim odradzano mi sosnę.

i żeby była jasność, piszę to co mi powiedziano w sklepach zajmujących się handlem tego typu rzeczami. możliwe że wojtek ma rację ale z racji tego ile wydałem na graniaki wolałbym żeby nie miał :lol: :lol:

 

Sprobuj kupic teakowe legary w Polsce, chetnie od Ciebie je odkupie.

dzwoniłem i nie ma problemu, mogą zamówić i sprowadzić legarki z teaku. problem jest z kasą :wink: bowiem ja nie za bardzo mam za co je sprowadzić do polski aby je tobie sprzedać. 8)

 

Beleczka 60x60 jaka mozna dostac w skladach nie jest legarem

dlatego na początku wątku pisałem, że to się nazywa graniak ale niefachowcy (tacy jak ja do czasu zakupu desek) mówią o tym per legar :oops:

 

Zapewniam Cie , ze taras z masaranduby na sosnowych legarach nie siadzie jesli bedzie zrobiony poprawnie.

 

ja już tego nie będę sprawdzał na sobie :roll:

czy to zapewnienie także jest prawdziwe dla bangkirai ? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstęp między dechami ok. 1cm ( 0,8 - 0,9 mm ) . Odstęp musi być bezwzględnie , w zimie dechy tak pracowały że odstępu nie było wcale , teraz wszystko wróciło do normy .

 

Czy ja mam rozumieć, że te dechy to się ze szparami kładzie a nie na styk tak jak deski na podłodze? :o

 

Boże, ale ze mnie ignorantka! :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstęp między dechami ok. 1cm ( 0,8 - 0,9 mm ) . Odstęp musi być bezwzględnie , w zimie dechy tak pracowały że odstępu nie było wcale , teraz wszystko wróciło do normy .

 

Czy ja mam rozumieć, że te dechy to się ze szparami kładzie a nie na styk tak jak deski na podłodze? :o

 

Boże, ale ze mnie ignorantka! :oops:

 

Tak nam zalecił stolarz robiący taras i tak zostało zrobione . Wcale z nim nie dyskutowaliśmy , przyjęliśmy to za pewnik , facet parędziesiąt tarasów z drewna egzotycznego ułożył . Tak jak pisałam w zimie dechy zeszły się tak , że prawie nie było przerw między nimi. Teraz wróciły do stanu sprzed zimy :D

 

Widziałam też taras robiony przez amatora . Deski powyginane jak kije hokejowe , poskręcane , nie trzymające poziomu . Po prostu tragedia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:

czy to zapewnienie także jest prawdziwe dla bangkirai ? :wink:

 

Mysle , ze tak. Problemem moze byc tylko sposob polaczen. Massaranduba i teaki/bangkirei to tez teak/ sa drewnami twardymi o znacznym skurczu, proste polaczenie gwozdziem moze byc wiec slabe. Lepiej stosowac wkrety z szerokim piorem lub śrub a w przypadku wymienionych gatunkow drewna (silnie alkalicznych) uzywac wkretow galwanizowanych lub mosieznych co by nie bylo przebarwien przy łbie.

Mysle , ze Panowie z DLH chcieli sprzedac Ci troche drogiego towaru.

Kubik massaranduby w tarcicy 21mm to koszt ok 930USD , za graniaki ponad 1000 a za kantowki (ktorych w skladach i tak nie mozna w Europie dostac, 2 x tyle i wiecej :D )

 

Wszystkie teaki i egzotyki "tarasowe" charakteryzuja sie wysokim skurczem. Dobrze o tym pamietac, i robic dystans pomiedzy deskami, zeby nie bylo klopotow w postaci wioesennego pagórka na tarasie

 

PS a juz myslalem , ze mi odsprzedasz te kantowki :wink:

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku! Dziękuję. Teraz szczegóły techniczne to już musi studiować małżonek :wink: Jakby co, to jeszcze dopytam, bo jak znam zycie to problemy wychodzą w praniu :lol:

 

Powiedzcie mi jeszcze jak się uzytkuje taki taras ze szparami, bo rozumiem, że puchnie na zimę, więc latem są dziury. Mam wrażenie, że co rusz tam coś wpada, a krzesła się klinują :o Nie?

 

I jeszcze zdradźcie jak Wam wyszło to kosztowo? Boje się usłyszeć, bo pod koniec złotówkowa posucha :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

same deski ok.130 zł/m kw

a jakie drzewo w tej cenie, że tak się zapytam masochistycznie :wink: o moich kosztach pisałem na poprzedniej stronie i wydaje mi się, że całkiem rozsądna cena wyszła na 24-ro metrowy taras.

w ubiegłym roku ekipa polecana przez dlh za wszystko (drzewo, graniaki, wkręty, olej i robociznę) wystawili mi fakturkę na 10k (ale z 7% vatem, hehe :lol:

 

Monika - zależy od tego, czy sobie zrobisz dziury czy szpary. ja - przy małym ryflu - mam 6-7 mm i nie rzuca się w oczy jak patrzy się z wysokości np. jakiegoś metra

http://foto0.m.onet.pl/_m/5b38d76dec1ceff2f858b5a2c339ae94,5,19,0.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

joan jesteś z wawy ?? bo najniższą ofertę massaranduby dostaliśmy na trasie toruńskiej za ok. 142 brutto :lol: już z 7 % upustem.

 

zresztą z dlh mieliślmy dziwną przygodę. w ich oddziale na modlińskiej zrobili nam fajną ofertę na massarandubę, wszystko cacy. po tygodniu dzwonimy aby uruchomić całą transakcję a gość mówi:

- no tak, ale zamówiliście państwo jakieś 60 desek, które muszę dowieźć z magazynu (o czym wiedzieliśmy, że potrwa 1 - 2 dni) ale z magazynu mogę wziąść jedynie całą paletę czyli około 150 desek. tak więc teraz mając państwa zamówienie nie mogę go zrealizować bo musicie państwo poczekać na innego kupującego aby domówił pozostałą część drewna.

my: :o :o :o ale panie, to znaczy że możemy czekać dzień, tydzień, rok...

pan: no cóż proszę państwa.....

 

tak więc, po zakończeniu budowy jeszcze wiele rzeczy może zdziwić 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

My się też przymierzamy do drewnianego tarasu. Niestety, jak pewnie przy każdej końcówce budowy, z kasą coraz bardziej krucho... Jednak nie chcemy rezygnować z drewna.

Wstępną ofertę daliśmy sobie z robić w Deck-Dry z Gdańska i cena nas nieco zszokowała, ale może po prostu trzeba sie nastawić na takie kwoty w przypadku drewna na tarasie. Nasz taras, niestety albo stety, jest dość duży. Mianowicie niecałe 42m2 i za tą powierzchnię Deck Dry zażyczył sobie prawie 18tys. - drewno Bangikrai albo Garapa czy jakoś tak. Moje pytanie, czy ta cena z waszych doświadczeń to cena wygórowana?

Drugie pytanie: gdzie w Warszawie lub okolicach można dostać dobre deski tarasowe w rozsądnej cenie?

I pytanie do Lagerfelda: Wspominałeś o ekipie, która Ci robiła taras - jesteś z nich zadowolony? Może mógłbyś ich polecić? My właśnie zaczynamy sie rozglądać za jakimiś dobrymi fachowcami. Byłabym wdzięczna za info na priva.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wyglada sprawa takiego tarasu w ujeciu przepisow budowlanych ?

Buduja mi stan surowy, dzialka ma spad (okolo metr na dlugosci domu), w projekcie jest uwzgedniony taras ale ziemny - nie mam zamiaru go robic (duzo ziemi trzeba nawiezc, do tego murki oporowe-roznica poziomow spora). Chcialbym zrobic taki na fundamencie punktowym i drewniany - przejrzałem cały wątek i gratuluje tym co już sobie pokończyli takie tarasy - cud miód.

 

Tyle ze co z przepisami ? Mam dwa wyjscia:

 

- skonczyc dom, bez tarasu, zrobic odbior, potem pojechac do gminy i powiedziec ze dobudowywuje taras (podobno wystarczy szkic itp - nie musi byc pelnego projektu)

- zrobic taras drewniany na fundamencie punktowym zamiast ziemnego ktory jest w projekcie i liczyc na to ze nie bedzie problemow przy odbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...