Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

 

ponieważ dom posadowiony jest na działce ze spadkiem, taras musiałby być ok. 1,7-2m ponad gruntem, w związku z czym chciałbym zrobić taras drewniany ponad gruntem.

Nie wiem jednak czy konstrukcję robić drewnianą posadowioną na betonowych fundamentach, czy robić/murować słupy betonowe i do tego przymocować legary?

 

Dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie wiem co tu ma do rzeczy spadek terenu; drewna z zasady chyba nie kładzie sie bezpośrednio na gruncie. Nie chodzi tylko o wilgoć (nawet z papą), ale nie wyobrażam sobie np wypoziomowania czy stabilności takiego tarasu.

 

Ja mam taras na legarach opierających się na betonowych słupkach. Słupki sa wpuszczone w grunt na około 1-1,1m i zazbrojone belkami z drutu 10 lub 12. Z każdego słupka wypuszczone są regulowane łapy w których spoczywają legary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

budowałem, ale 50 cm nad ziemią. To trochę inne warunki (9 x 4 m) posadowiłem na 50 szt słupków do ogrodzenia w rastrze 5 x 10 szt.

 

Stąd mi legary (sosna impregnowana próżniowo) wyszły dość cienkie , reszta z typowych elementów - z bangkrai.

 

Prosta robota, jak mi zaserwowali ceny - przysiadłem, - potem kupiłem narzedzia i zrobiłem sam.

 

Radzę skręcać wyłącznie śrubami z kwasówki/nierdzewki np.SPAX.

 

Ale przy wysokości 1,75, to raczej te 50 słupków nie wchodzi w rachubę.

"Specjaliśi" radzili mi obetonować słupki wyłącznie po zewnętrznym obwodzie, ja zalałem wszystkie - to tylko 3-4 taczki betonu więcej

 

Gotowe projekty są na stronach amerykańskich "DiY" (do it yourself) oraz na stronach Black & Decker. Linki wygrzebałem - tu w archiwum pod hasłem "Deck"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam w projekcie coś podobnego - też mam nachylenie terenu i moje "molo" będzie na końcu (czyli jakieś 7,5 m od początku) na wysokości 1,5 m.

 

na długość co 2,5 m trzpienie betonowe 25x25x80; na szerokość co ok. 1,2 m

czyli na pomost dł. 7,5 m i szer. 3 m. mam 12 trzpieni

 

na trzpieniach słupy a na nich oparte belki (taka kratownica) i na to deski.

 

niestety trudno mi mówić o doświadczeniach, bo to jeszcze nie powstało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...

To ja też z prośbą o poradę.

 

Chcialbym wykonać taras drewniany 4x4m, trochę wyniesiony (około 30 cm) ponad poziom terenu.

W związku z tym zamyśliłem wykonać 9 słupków i na nie położyć "ruszt" z kantówki grubszej i cieńszej ("legary") , zgrubnie jak na rysunku.

http://i9.photobucket.com/albums/a55/DarekJezdychowicz/ruszt_tarasu.jpg

 

Pytanie - jakiej minimalnej grubości powinna być kantówka, czy 9x9cm wystarczy?

Podobnie "legary" czy 7x4,5cm jest ok?

 

Na pokrycie chciałbym użyć deskę tarasową ryflowaną z modrzewia syberyjskiego 2,4x14x400.

Tutaj też mam pytanie czy klasa drewna AB i wilgotność na poziomie 16-18% jest ok? Takie dane podal mi producent deski w jednym z tartaków. Są dostępne też węższe deski 12 i 9 cm. Czy lepiej ułożyć węższe czy szersze deski?

 

Z góry dziękuję za porady i podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja też z prośbą o poradę.

 

Chcialbym wykonać taras drewniany 4x4m, trochę wyniesiony (około 30 cm) ponad poziom terenu.

W związku z tym zamyśliłem wykonać 9 słupków i na nie położyć "ruszt" z kantówki grubszej i cieńszej ("legary") , zgrubnie jak na rysunku.

</p><p> http://i9.photobucket.com/albums/a55/DarekJezdychowicz/ruszt_tarasu.jpg</p><p>

Pytanie - jakiej minimalnej grubości powinna być kantówka, czy 9x9cm wystarczy?

Podobnie "legary" czy 7x4,5cm jest ok?

 

Na pokrycie chciałbym użyć deskę tarasową ryflowaną z modrzewia syberyjskiego 2,4x14x400.

Tutaj też mam pytanie czy klasa drewna AB i wilgotność na poziomie 16-18% jest ok? Takie dane podal mi producent deski w jednym z tartaków. Są dostępne też węższe deski 12 i 9 cm. Czy lepiej ułożyć węższe czy szersze deski?

 

Z góry dziękuję za porady i podpowiedzi.

 

Ja mam kratownice sosnowa 9*9 i 9*4,5, deska sosnowa calówka. Słupki na obwodzie mam co metr, na nich 9*9, w poprzek cieńsze. Wg. mnie słupek co 2 m to za duzo i bedzie ci sie prawdopodobnie uginac taras. Robilem najpierw test podobnego układu jak ty masz i taras był mało stabilny. Słupki wewnatrz moga byc jak na rysunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam kratownice sosnowa 9*9 i 9*4,5, deska sosnowa calówka. Słupki na obwodzie mam co metr, na nich 9*9, w poprzek cieńsze. Wg. mnie słupek co 2 m to za duzo i bedzie ci sie prawdopodobnie uginac taras. Robilem najpierw test podobnego układu jak ty masz i taras był mało stabilny. Słupki wewnatrz moga byc jak na rysunku.

 

Dzięki za podpowiedź. Rozumiem że malo stabliny to znaczy się kantówka 9x9 trochę uginała?

 

W miedzyczasie porozmawiałem ze znajomym stolarzem, który stwierdził że kantówka 9x9 przy słupach co 2m to za mało i zasugerował 14x7. Raczej wolę pójść w kierunku "grubszej" kantówki niż dodawania słupków. Słupki planuję wylać z betonu w szalunku z rur fi 110 i w niej osadzić kotwę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja mam kratownice sosnowa 9*9 i 9*4,5, deska sosnowa calówka. Słupki na obwodzie mam co metr, na nich 9*9, w poprzek cieńsze. Wg. mnie słupek co 2 m to za duzo i bedzie ci sie prawdopodobnie uginac taras. Robilem najpierw test podobnego układu jak ty masz i taras był mało stabilny. Słupki wewnatrz moga byc jak na rysunku.

 

Dzięki za podpowiedź. Rozumiem że malo stabliny to znaczy się kantówka 9x9 trochę uginała?

 

W miedzyczasie porozmawiałem ze znajomym stolarzem, który stwierdził że kantówka 9x9 przy słupach co 2m to za mało i zasugerował 14x7. Raczej wolę pójść w kierunku "grubszej" kantówki niż dodawania słupków. Słupki planuję wylać z betonu w szalunku z rur fi 110 i w niej osadzić kotwę

 

Tak, uginała się i taras sprawiał wrazenie subiektywne lekko pływajacego. Ja nie miałem grubszej kantówki. Słupki 20*20 lane do ziemi na 110cm, zbrojone pretami 12, na górze łapa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taras robia raczej stolarze ale pewnie i dobry fachowiec od podlog tez da sobie rade.

 

Sa to zdjecia jeszcze nie wykonczonego tarasu ale wiekszosc juz widac. Jak tylko bedzie sloneczko to zrobie zdjecia juz z oswietleniem i listwami przysciennymi. Wiele przyjemnosci podczas robienia no i po takze.

 

http://img213.imageshack.us/my.php?image=tarasys9.jpg

 

http://img213.imageshack.us/my.php?image=taras2st9.jpg

 

http://img141.imageshack.us/my.php?image=taras3xg0.jpg

 

Pozdrawiam

 

SPOTTYGIT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

Witam,

 

moze ktos bedzie mi w stanie powiedziec, czy moja konstrukcja tarasu jest dobrze wykonana :-? ? Moi wykonawcy zrobili to mianowicie tak, ze wylali slupki betonowe z zatopionymi w nich trzpieniami. Do nich poprzykrecali legary, ktore nie spoczywaja na slupkach, ale sa jakby zawieszone. W przekroju podluznym wyglada to mniej wiecej tak: slupek betonowy, kawalek trzpienia, legar, kawalek trzpienia. Do tego ma byc przykrecona podloga tarasu.

Mam pewne watpliwosci, czy jest to konstrukcja stabilna, jak sie tu rozkaladaja sily i czy mi to wszystko sie nie "wyrobi" i nie du.nie :oops: po pewnym czasie.

Bardzo prosze o porade.

Dziekuje z gory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...