Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jeżeli ktoś buduje taras naziemny to rozwiązanie jest OK. Daje możliwość odsunięcia legarów od ziemi. Kątowniki ciesielskie dają to samo i raczej taniej wychodzą tyle, że całość jest sztywna. Poza wygodą układania i amortyzacją nie widzę specjalnie zalet. Z czego zrobiona jest taka standardowa kołyska ? Plastik ? Guma ? .

 

1. Guma = żywotność elementu.

2. Szybkość i łatwość poziomowania = wydajność = $ dla montażysty,

3. Przede wszystkim umożliwia łatwe i kontrolowane wyprowadzenie spadów a tym samym wody w dowolną stronę.

4. Nie potrzebuje kotwienia w wylewce z izolacją poziomą.

 

Pozdrawiam

 

r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Guma = żywotność elementu.

Ile firma daje gwarancji ? Guma jest pewnie z odpadów "pooponiarskich" czy tak ?

2. Szybkość i łatwość poziomowania = wydajność = $ dla montażysty,

3. Przede wszystkim umożliwia łatwe i kontrolowane wyprowadzenie spadów a tym samym wody w dowolną stronę.

To na pewno.

4. Nie potrzebuje kotwienia w wylewce z izolacją poziomą.

Hmm.. to się okaże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Was pytanie: czy macie u siebie coś z podkładów kolejowych? Ciekawi mnie, czy ich "zapach" nie jest uciążliwy... Jestem na etapie projektowania mojej Nastki i zastanawiam się nad wszelkimi możliwościami dot. tarasu z drewna. Co Wy na to? Będę wdzięczna za podpowiedzi.

 

Ja się zastanawiałam nad ścieżką z podkładów kolejowych. Poszperałam trochę w necie i na forum i zrezygnowałam...

Tak na szybko z FM:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?1626-Podk%C5%82ady-kolejowe-wykorzystanie-w-ogrodzie

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?54756-Podk%C5%82ady-kolejowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś ma doświadczenie lub wiedzę w temacie kładzenia desek tarasowych na balkonie. Na pewno nie będę przykręcał legarów, ale chciałbym wylewkę pod nimi jakoś zabezpieczyć. Czy są jakieś przeciwwskazania aby zastosować zwykła folia taką jak się stosuje pod oczka wodne? Inna możliwość to zastosowanie czegoś w rodzaju Aquafin-2K/M, ale to raz że bardzo drogie, a dwa że i tak też należałoby to jeszcze czymś przykryć (geowłóknina?).

pozdrawiam po raz pierwszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Chciałbym zbudować taras drewniany równo z gruntem o pow. ok 20 m2 niepołączony z budynkiem. Grunt jest baaardzo gliniasty i slabo wchłania wodę. Czy pod taras muszę wylewać fundamenty punktowe czy wystarczy jak wybiore 30-50 cm tej gliny i zastąpię ją piaskiem i żwirem a legary przymocuje do ulozonych na jakiejs włókninie czegoś na kształt płyt chodnikowych (widziałem to na jakimś filmiku pokazowym). Wiem, że muszę pod tarasem zrobić drenaż i odprowadzić wodę poza obrys tarasu.

 

Edit: Czy poniższe zdjęcie przedstawia legary leżące bezpośrednio na żwirze? Czy budując taras z modrzewia (gdzieś wyczytałem, że konstrukcja powinna być z tego samego materiału co deski wierzchnie, gdyż wtedy cały taras ma taką samą wytrzymałość) legary można położyć na tak przygotowanej powierzchni?

15.jpg

Edytowane przez mniechcial
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy poniższe zdjęcie przedstawia legary leżące bezpośrednio na żwirze?

Nie, nikt tak nie robi. Zwróć uwagę, że na śruby na tym zdjęciu. Odnajdziesz punkty wsparcia dla legarów. Pod legary kładzie się bloczki betonowe lub płyty chodnikowe - taras na filmiku osmo tak układają - http://www.youtube.com/watch?v=2QiZxgabDG0. Ja proponuję na kątownikach ciesielskich z przetłoczeniem - wzmocnionych odsunąć legar od bloczków o kilka cm. Możesz dać podkładki pod legary SPAX ew. papę, widziałem też legary odizolowane od bloczków styrodurem. Zaraz tu Akusta przyleci i w kolejnym wątku kołyski z odpadów pooponiarskich zaproponuje.

 

Czy budując taras z modrzewia (gdzieś wyczytałem, że konstrukcja powinna być z tego samego materiału co deski wierzchnie, gdyż wtedy cały taras ma taką samą wytrzymałość) legary można położyć na tak przygotowanej powierzchni?

Muszą być jakieś punkty wsparcia dla legarów. Przy tarasie na gruncie nie ma w tym wielkiej filozofii. Rozstaw bloczków dajesz taki aby legary się nie uginały. Legary mogą być z mocniejszego/twardszego drewna aniżeli modrzew, nie muszą być z tego samego.

Edytowane przez dejfit
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za info. Napiszcie proszę, czy takie coś się sprawdzi na gliniastym podłożu: Spod tarasu wybieram gliny tyle, żeby bloczki były lekko poniżej poziomu gruntu i po ich rozmieszczeniu obsypuję je piaskiem a następnie żwirem. Do tak obsypanych bloczków przkręcam kotwy, które będą trzymać legary. Druga możliwość to zastąpić glinę piaskiem i dopiero na ubity piasek położyć bloczki, które obsypię dodatkowo piaskiem i żwirem. Deski tarasowe będą miały spadek tak więc woda z tarasu powinna ściekać poza jego powierzchnię i będzie odprowadzana dalej jakimś korytkiem lub kanałem wypełnionym żwirem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...