Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ja bym wybrał ziemię np w kwadrat, obrobił krawędź kostką, palisadą itp.

Potem posadowiłnym bloczki, stopy fundamentowe lub podobne. Wyłożył dół agrowłókniną i przysypał żwirem. Zamocował legary, położył deski.

Ja robiłem bloczki betonowe osadzane w dołkach na zaprawie i do tego pręty gwintowane w otworach wklejane na żywicę. Od dołu i góry legara podkładka i nakrętka. Ta konstrukcja stoi od roku i nie wydaje się być wątła ;-)

 

Duchu, jeśli pod spodem będzie dość miejsca, to myślę, że nie powinno to stanowić problemu. Pytanie tylko jak to ma być duże, żeby zrobić spadek np 1% i jednocześnie licować to z terenem.

 

Pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam jeszcze jedno pytanie. Zaproponowano mi w dobrej cenie deski tarasowe z modrzewia- surowe. Będą położone na taras o którym pisałem wyżej oraz na balkony. Pytanie pojawia się jak zaimpregnować deski. To, ze olejować- to wiem, mam massarandubę na innym balkonie. Ale czym ZAIPREGNOWAĆ przed olejowaniem? Jakieś sugestie? Jak przeprowadzić ten proces, czym, jakie odstępy czasowe?

Z góry dziękuję za podpowiedzi. Adrian

Edytowane przez AdrianRumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć - ja impregnowałęm preparatem PENETRIN, a olejowałem olejem tego samego producenta - Altaxin.

 

Impregnacja to nie jest skomplikowana czynność - pilnuj tylko, żeby pokryć obficie (ale nie tak, żeby się lało) powierzchnię drewna. Preparat przezroczysty, nie plami jak zielone impregnaty :D

 

Pozdrav

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedź. Jeszcze jedno małe pytanie: chcę zaolejować inny balkon z massaranduby. Ale olej z niej całkiem nie zszedł miejscami, w rowkach desek pełno starego oleju, zczerniał i paskudnie wyglada. Czy można to jakoś chemicznie usunąć, żeby położyć nową świeżą warstwę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wkrótce chciałbym wykonać taras z desek WPC.

Na razie za oknem tarasowym tylko glina. Chciałbym już przygotować podbudowę pod taki taras.

Nie chciałbym lać całej płyty.

Myślałem żeby zrobić słupy na głębokości ok 50cm a całość wyłożyć geowłókniną i podsypać żwirem, ale jak widzę, że podparcie pod legary powinno być co max 50cm to wychodzi, że może lepiej wylać wszystko.

Gdzieś widziałem że polecano zrobienie podbudowy jak pod kostkę ale znowu nie bardzo jest do czego przykręcić legary.

 

Tak jak pisałem u mnie na razie glina.

Proszę o praktyczne porady jak przygotować grunt pod taras z desek.

 

pozdr

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAm teraz jeszcze większy problem. Zaolejowałem balkon z massaranduby olejem koloryzowanym OSMO MASSARANDUBA i... cały wygląda jakby pomalowany został ordynarną brązową farbą, efekt fatalny. Żałuję, ze nie zdecydowałem się, jak w latach poprzednich na marketowy 3V3. Czy ktoś wie, jak to naprawić? jak usunąć ten cholerny brązowy olej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuję, fachowcy zaraz na pewno zaproponują Ci środek do zmywania oleju. A olej 3v3 - rzeczywiście byłeś zadowolony? ja w tej chwili mam zaolejowany taras tym środkiem i wydaje mi się, że jest kiepski, nie wchłaniał się dobrze, zostawała taka lakieropodobna maź. Jeśli uda mi się doprowadzić do porządku mój taras, tym razem chciałam zmienić olej...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ja zrobiłem taras o wymiarach 3x7m z deski ryflowanej - modrzewiowej.

Na zagęszczonym podłożu (kruszywo i gruz) ułożyłem bloczki "14". Jako obrzeże ustawiłem rolkę z kostki granitowej na podbudowie betonowej.

http://img339.imageshack.us/img339/2104/img0014pu.jpg

 

Do nich za pomocą kątownika stalowego i klinów plastikowych przymocowałem modrzewiowe legary o wymiarach 6x9 cm. Rozstaw legarów około 50cm.

http://img191.imageshack.us/img191/8048/img0037hn.jpg

 

Na górę za pomocą wkrętów zewnętrznych rawl przykręcona została deska modrzewiowa. Deska została 2 razy zaimpregnowana impregnatem Sadolin BASE i 2 razy olejem Sadolin Superdeck Palisander.

http://img689.imageshack.us/img689/2376/img0161up.jpg

http://img441.imageshack.us/img441/9665/img0163qt.jpg

http://img705.imageshack.us/img705/6364/img0157vo.jpg

 

Efekt ogólny jak dla mnie super. Mam nadzieję że trochę poleży:)

 

PS. koszt całkowity około 2500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczuję, fachowcy zaraz na pewno zaproponują Ci środek do zmywania oleju. A olej 3v3 - rzeczywiście byłeś zadowolony? ja w tej chwili mam zaolejowany taras tym środkiem i wydaje mi się, że jest kiepski, nie wchłaniał się dobrze, zostawała taka lakieropodobna maź. Jeśli uda mi się doprowadzić do porządku mój taras, tym razem chciałam zmienić olej...

 

Trzeba dobrze wytrzeć potem szmatką. Metoda mokre na mokre mi się całkiem dobrze sprawdzała.

CZekam na propozycje fachowców na temat tych środków do zmywania. Według zdjęć i instrucji poinien wyjść kolor półprzeźroczysty, z zachowaną strukturą drewna- a wyszła brązowa bejca, zaklejająca całą powierzchnię jednolitą powłoką. Jak m ożna uratować te deski?

Edytowane przez AdrianRumia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Gdzie mogę znaleźć informację jak zabezpieczyć drewno na taras. Mam kupiony deski modrzewiowe i legary też modrzewiowe. Na wierzch tarasu mam olej do tarasów tikkurila. Olej ze względu na cenę chcę dać tylko na wierzch, a spód desek i legary, które będą niewidoczne zabezpieczyć innym środkiem. Czy w ten sposób można?

 

I kiedy impregnować legary prze położeniem czy po? Tak samo wierzch tarasu, już gdy będzie gotowy?

Pewnie moje pytania są banalne, ale kiedyś się trzeba dowiedzieć?

 

A tak wygląda kawałek mojej deseczki pomalowany 1 raz olejem;

 

P1090539.JPG

 

Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, moze ktos ma pomysl co zrobic z trasem wykonanym ze starych beli drewnianych, pochodzacych z rozbiorki. Wyglada urokliwie, ale na tarasie gdzie nie gdzie sa uskoki do 0,5 cm. Chcialam to wycyklinowac i potem ladnie poolejowac. Przyjechala ekipa, zobaczyla i...pojechala mowiac, ze sie nie da ich sprzetem. Za wszelkie rady bede wdzieczna, bo nawet zabezpieczyc teraz tego nie moge i moknie mi od roku:(.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...