Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Szanowni,

Planuję zrobić już za kilka dni coś takiego jak w poniższym obrazku,

proszę powiedzcie mi czy to ma sens.

Słupki (25 cm) będę lał sam w kartonowych szalunkach, metr w ziemię i 120cm ponad ziemię.

Na te słupki dwa dwuteowniki 160mm i do tych dwuteowników chciałem przykręcać legary.

I tutaj zaczynają się moje problemy.

Jakie wymiary legarów żeby to się nie uginało i żebym mógł zamonować balustradę ?

Chciałbym na koniec przykręcić normalną deskę tarasową modrzew 28mm.

Zastanawiałem się też czy te dwuteowniki to dobry pomysł, czy nie lepiej zamówić jakąś ramę/kratownicę ?

http://i.imgur.com/CQHsG4u.jpg?1

 

Przy murze i na końcu mogą ci się uginać legary wraz z deskami. Zrób słupki betonowe 15 cm od muru i 15cm od końca tarasu na to też teownik. Wtedy legary mogą być już cieńsze. W obecnym kształcie to musiałbyś dać 10x 15 cm a tak nie będzie miał gwarancji czy to się czasem nie ugnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,1k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Przy murze i na końcu mogą ci się uginać legary wraz z deskami. Zrób słupki betonowe 15 cm od muru i 15cm od końca tarasu na to też teownik. Wtedy legary mogą być już cieńsze. W obecnym kształcie to musiałbyś dać 10x 15 cm a tak nie będzie miał gwarancji czy to się czasem nie ugnie.

 

Witaj,

Dzięki za odpowiedź.

Czyli zamiast czegoś takiego:

http://i.imgur.com/bVGF8mL.jpg

Zrobić coś takiego ?

http://i.imgur.com/a7bgRfw.jpg

To chyba będę mógł trochę zmiejszyć dwuteownik ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba więcej niż trochę. Dwuteownik IPE160 to wytrzyma na prawdę dużo.

 

zastanawiałeś się nad kierunkiem ułożenia desek? Bo teraz wychodzi że będą układane wzdłuż dłuższego boku.

 

No właśnie tak chciałem zrobić, spadek od domu i po długości je ułożyć.

Chce kupić deski 600cm, jak dobrze przykręce to chyba się nie powinny wypaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak chciałem zrobić, spadek od domu i po długości je ułożyć.

Chce kupić deski 600cm, jak dobrze przykręce to chyba się nie powinny wypaczyć?

 

Druga wersja zdecydowanie lepsza i skutkuje mniejszym dwuteownikiem. Teownik -> Max 10-tka, Minimum 8-mka.

A spadek wg mnie lepiej robic w kierunku od domu czyli u ciebie ok.

Jak zamierzasz rozwiązać sprawę spadku na teownikach czy na legarach?

Ja bym zrobił na legarach bo łatwiej: kup śruby M10 w 1m kawałku i potnij na odpowiednie długosci - pod legarem 2 nakrętki + podkładka duża kwadratowa i na górę 1 nakrętka + podkładka ogrągła z wyfrezowanym otworem w legarze na nakrętkę i podkładkę żeby nie przeszkadzały przy deskowaniu. Daj legary 5x10 i bedziesz mógł urządzać tańce na tym tarasie. :D

Jest jedna podstawowa zasada -> konstrukcję tarasu lepiej zrobić ciut mocniejszą

 

Edit: Jak tak patrzę znowu to zastanawiam się czy jednak nie będzie ci łatwiej zrobić spadek na teownikach bo kierunek zgodny z kierunkiem układania desek.

Edytowane przez rewo66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cenne uwagi, bardzo dziękuję.

 

Zrobię na dwuteownikach, tylko zastanawiam się jak i ile. 1% wystarczy ? Deski będą ryflowane (pewnie modrzew).

Zatopić poprostu dłuższe śruby w tych słupkach i później nakrętkami poziomować te dwuteowniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo cenne uwagi, bardzo dziękuję.

 

Zrobię na dwuteownikach, tylko zastanawiam się jak i ile. 1% wystarczy ? Deski będą ryflowane (pewnie modrzew).

Zatopić poprostu dłuższe śruby w tych słupkach i później nakrętkami poziomować te dwuteowniki ?

 

Dokładnie :D To samo mi przyszło na myśl po napisaniu już posta i spojrzeniu na rysunek jeszcze raz.

1% spadku wystarczy w zupełności :yes: Woda ma delikatnie spłynąc a nie rwac w dół jak potok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do mojego wczesniejszego pytania rozrysowałem sobie taką kratownicę:

 

Deska tarasowa modrzew europejski układana wzdłuż krótszego boku - 28 x 145 mm

Legary co 60 cm 75x50 mm

Kontrlegary co 140 cm (jaki przekrój? 100x70 wystarczy?)

Słupy pod kontrlegarami co 150 cm.

Kontrlegary najprawdopodobniej zrobie z sosny bo mam materiał do wykorzystania.

 

Czy ktoś może to ocenić pod względem wytrzymałości i ugięcia?

Pozdrawiam

taras.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że przymierzamy się do tarasu z modrzewia syberyjskiego prosze znawców o opinie, który olej będzie lepszym wyborem. Rozważamy olej

 

http://www.remmers.pl/fileadmin/dam/Fotografie/BROSZURY_I_FOLDERY/2011_Aidol_Gartenholz-Ol_PL.pdf

 

lub

 

http://www.partners.sklepna5.pl/towar/94/osmo-specjalne-oleje-do-tarasow-009-modrzew-25-l.html

 

Chcielibyśmy, zeby deski miały fajny kolor, nie żółty, czy pomarańczowy i pasowały do okien w kolorze złoty dąb.

Bardzo prosze o sugestie odnośnie marki i ewentualnego koloru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotkach (sorki za jakość ale mi się szybka porysowała od aparatu) moja wiertnica DIY :) średnica 25 cm

 

na ostatnim zdjęciu przymiarka zbrojenia (troszkę przydużego bo miało być pod słupy kwadratowe), oraz ilość ziemi która wyciągnąłem z dziury 1metrowej. A samo wiercenie, 10-15 min.

2013-05-07 18.16.26a.jpg

2013-05-07 18.16.35a.jpg

2013-05-07 18.15.21a.jpg

2013-05-07 18.14.48a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do mojego wczesniejszego pytania rozrysowałem sobie taką kratownicę:

 

Deska tarasowa modrzew europejski układana wzdłuż krótszego boku - 28 x 145 mm

Legary co 60 cm 75x50 mm

Kontrlegary co 140 cm (jaki przekrój? 100x70 wystarczy?)

Słupy pod kontrlegarami co 150 cm.

Kontrlegary najprawdopodobniej zrobie z sosny bo mam materiał do wykorzystania.

 

Czy ktoś może to ocenić pod względem wytrzymałości i ugięcia?

Pozdrawiam

 

Proponuje legary 10x5 cm a kontrlegary 15x5 cm.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z grubsza tak to wygląda - wydaje mi się, że najrozsądniej będzie zrobić schody w osi równoległej do osi tarasu, tam, gdzie różnica taras - grunt jest najmniejsza.

 

Schody wykonałbym w centralnej części tarasu, pod `lukarną`.

Najlepiej do zejścia w trzech kierunkach, np. w kształcie wykusza.

Taras duży, rozbudowany to schody powinny być proporcjonalne wielkością.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do budowy tarasu drewnianego, 3,6x7 m, ok. 0,5 m nad poziomem gruntu.

Niestety chyba właśnie moja koncepcja podstawy tarasu upadła, kiedy zacząłem dziś kopać pod podpory tarasu.

Chciałem zrobić 12 "nóg", na których będą się opierać kontrlegary, coś takiego jak na zdjęciu pierwszym.

Niestety na głębokości może 40 cm mam już tyle wody, że poniżej grunt jest jak budyń. Spokojnie da się w tą ziemię siłą rąk wcisnąć na głębokość metra drąg o średnicy 5 cm. Czyli pewnie każdy słupek betonowy wylany na metr może się w tym gruncie zapaść (chyba, żeby miał z 1 metr średnicy).

Dlatego wymyśliłem coś innego i potrzebuję uwag, czy to ma szansę zdać egzamin.

Sporo tarasów drewnianych jest budowanych bez głębokich podpór, po prostu leży na zagęszczonym piachu i bloczkach. I to chyba działa, bo w necie jest sporo instrukcji z takim wykonaniem.

No i wymyśliłem sobie, żeby swój taras oprzeć na dwóch płytkich (na poziomie gruntu) płytach wylanych z betonu, szerokich na mniej więcej 40cm, grubości 15cm, zazbrojonych kilkoma drutami 12. Pod płyty oczywiście wybrany żyzny grunt i zagęszczony piach. Coś takiego jak na rysunku 2 na żółto. Na tych płytach opierałyby się wszystkie kontrłaty. To powinno chyba zapewnić odpowiednią nośność, zapobiegać zapadaniu się w grunt, a przy okazji nie być podatne na wysadzanie gruntu.

I mniejsze powinno być chyba ryzyko nierównego osiadania i falowania powierzchni tarasu.

Takie dwie duże i ciężkie narty ;)

Mam tylko trochę wątpliwości:

- czy nie pominąłem jakichś wad takiego rozwiązania?

- czy taka konstrukcja nie będzie za bardzo "pływać" na boki? Może te narty jeszcze między sobą połączyć w literę H?

- chcę taras wykonać z następujących przekrojów - kontrlegary 14x12 w pionie, odstęp między kontrlegarami ok. 1,1 metra, legary 7x6 w pionie co ok. 50 cm. Deska gr. 28 mm modrzew albo sosna. No i czy legar tej grubości nie będzie jednak na tym ok 1 m trochę się uginał (chociaż chyba nie powinien)?

Taras_v1.jpg

Taras_v2.jpg

Edytowane przez MarcinIKS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schody wykonałbym w centralnej części tarasu, pod `lukarną`.

Najlepiej do zejścia w trzech kierunkach, np. w kształcie wykusza.

Taras duży, rozbudowany to schody powinny być proporcjonalne wielkością.

 

Pozdrawiam!

 

Koncept byłby dobry, jest jeden problem - tam jest dość wąsko - od linii tarasu do płotu jest jakieś 8m, schody dodatkowo ograniczałyby już i tak cholernie wąski odcinek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam wszystkich!

Nowy jestem więc chętnie przyjmę jakąkolwiek konstruktywną krytykę :)

Postanowiłem wziąć się za budowę tarasu i zamierzam zrobić to sam jak z resztą wszystko w domku :)

Proszę o pomoc w dobraniu odpowiednich przekrojów poszczególnych elementów (legarów i kontrlegarów)

Taras w założeniu ma mieć powierzchnię ok. 24 m2 ( 3m x 8m). Posadowiony ma być na 15 słupach betonowych o wym 25x25cm

W temacie budowy tarasów sporo już znalazłem na forum, więc pytam konkretnie. Jakie przekroje i czy odległości pomiędzy słupkami są ok?

Jestem elastyczny co do wszelkich zmian i chciałbym to zrobić dobrze. Pragnę nadmienić, że taras będzie zadaszony więc to zapewne też należy wziąć po uwagę. Budynek drewniany. Grunt pod tarasem stabilny. Zamieszczam zdjęcie, które jak myślę zobrazuje założenia projektowe, na razie tylko podbudowy tarasu...

pozdrawiam.

Radek

 

taras_projekt1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!

Nowy jestem więc chętnie przyjmę jakąkolwiek konstruktywną krytykę :)

Postanowiłem wziąć się za budowę tarasu i zamierzam zrobić to sam jak z resztą wszystko w domku :)

Proszę o pomoc w dobraniu odpowiednich przekrojów poszczególnych elementów (legarów i kontrlegarów)

Taras w założeniu ma mieć powierzchnię ok. 24 m2 ( 3m x 8m). Posadowiony ma być na 15 słupach betonowych o wym 25x25cm

W temacie budowy tarasów sporo już znalazłem na forum, więc pytam konkretnie. Jakie przekroje i czy odległości pomiędzy słupkami są ok?

Jestem elastyczny co do wszelkich zmian i chciałbym to zrobić dobrze. Pragnę nadmienić, że taras będzie zadaszony więc to zapewne też należy wziąć po uwagę. Budynek drewniany. Grunt pod tarasem stabilny. Zamieszczam zdjęcie, które jak myślę zobrazuje założenia projektowe, na razie tylko podbudowy tarasu...

pozdrawiam.

Radek

 

[ATTACH=CONFIG]193782[/ATTACH]

 

pierwsze legary 5/90 (90mm postawione na sztorc) drugie moga byc 40-70..na plasko..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...