Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Słupki ogrodzeniowe po zimie - rozsadziło


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

beata: czym innym jest zasypanie piaskiem z cementem - oba drobne i na sucho wlizą w każdą dziurę, a beton nawet na mokro z kamyczkiem 5 mm - już nie... zwłaszcza kiedy dziura ma 50 mm średnicy i 1500 mm długości...

 

 

 

Zrozum że mam beton , moje słupki mają 10cm średnicy i widać nawet kamyczki

 

http://images59.fotosik.pl/1205/08384c1590d5c251gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beton może nawet zawierać frakcje do 0,5 mm... Ale jeśli masz kamyczek 3-czy 4 mm, i rzadki betonik, tu musi być baaardzo rzadki by się łądnie wlał na wysokość 1,5 m, to im bardziej będziesz wibrował (czyli uderzał w ten słupek by lepiej schodziło) tym łatwiej będzie się rozwarstwiać, i tym mniej szczelne będzie wypełnienie. Dlatego pod bruki daje się piasek z cementem - na sucho lub co najwyżej pólsucho... pociągnie wilgoć i zwiąże, a na sucho wejdzie w każdą szparę jaką znajdzie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kubencki: problemik jest jeden - normalnie wibruje się wielkie powierzchnie o raczej niewielkiej wysokości (ujmę inaczej) gigantyczny wlew mała wysokość. Tu jest na odwrót. Problem jest taki, że wibrując bardzo łatwo wytrącić nadmiar wody, a jak się jeszcze będzie wibrowało to nadmiar wody może sprawić że betonik się rozwarstwi... jak da się za gęsty nie wypełni szczelnie i do końca, temu mówię o piasku z cementem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, normalnie wibruje się wszelkie konstrukcje które tego wymagają. Zaczynając od słupów i nadproży na podłogach kończąc. Sposób wibrowania dobiera się odpowiednio do konkretnego przypadku. W przypadku słupa, ostukiwanie go dookoła przy odpowiedniej mieszance (frakcja na ogół zależy od zbrojenia) pozwoli dokładnie i szczelnie zapełnić szalunek. Zaczyn cementowy zapełni wtedy wszelkie wolne przestrzenie otulając kruszywo dokładnie. Nie ma co tego rozwijać bo to oczywiste.

 

Pisałeś wcześniej o polbrukach, które w tym temacie mają niewiele związku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - tylko tutaj: nie ma zbrojenia - bo to słupek, wlew jest baaardzo mały, co oznacza, że aby mieszanka zeszła na te 1,5 - 2,0 m w głąb musi być rzadka, a nawet bardzo rzadka, do tego jak idzie gęstsza z grubym ziarnem (te 8 mm) to nie wiadomo kiedy będzie przewibrowanie - czyli uderzanie gumianym młotkiem w metalowy słup żeby się lepiej ułożyło, Czy już się tam woda pojawiła czy nie.. Stąd mówię o piasku z cementem - w postaci "na sucho". Tam tego problemu nie ma...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
W jakim celu? W celu ochrony antykorozyjnej? Polecam ocynk, cenowo wyjdzie tak samo. Jeśli dalej ktos nie chce ocynku to polecam wosk do profili. Wprowadzamy rurkę do słupka i jednostajnym ruchem wyciągamy ją wprowadzając środek. Stosuje to w motoryzacji i jest na prawdę bardzo dobre. Tworzy stale elastyczną powłokę. Jednak ocynku nie przebije ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 1 year później...
Odgrzewam temat wypełnienia słupków ogrodzeniowych z uwagi na mój problem z nimi. Mam słupki z profilu zamkniętego nieocynkowanego ze szwem 50mmx50mm, zabetonowane w murku ogrodzenia na ok 70-80 cm ale nie poniżej poziomu gruntu. Zakapslowane szczelnie plastykowymi kapturkami. Ogrodzenia ma kilka lat. Po ostatniej zimie kilka słupków zrobiło się beczkowatych w dolnej częsci aż do pomarszczenia farby. Właśnie zdjąłem kapsle i stwierdziłem, że w każdym stoi woda. W jednych mniej w drugich prawie pod korek. Tak jak pisano powyżej wydaje mi się, że woda nie pochodzi z przesiąkania przez kapturki czy gruntu a raczej z wykraplania się wilgoci z powietrza. Pytanie jak temu zaradzić na przyszłość? Czy wypełnienie ich np lepikiem coś pomoże ? a moze pianka jak pisał kolega powyżej bo betonowanie było by nie dość, że trudne to i nie gwarantujące pełnego zabezpieczenia. Może ktoś ma jakiś sensowny pomysł ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Nie wiem czy sensowny, ale może klej mrozoodporny?

Ja też mam jeden słupek który lekko rozsadziło (w środkowej części) i zastanawiam się co dalej.

Słupek jest osadzony w murku a od góry jest zamknięty plastikowym daszkiem (dość szczelnie).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez m@rtini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

A co ze słupkami 40x60mm do ogrodzenia panelowego? Od góry mają zamknięcie plastikowe chroniące przed deszczem, ale nie wiem czy pozwalające na odparowanie?

Czy taki słupek ma zamknięcie od dołu, czy wsadzając w beton częściowo od dołu wypełnia się również betonem? Bo w tej dyskusji w ogóle o tym nie rozmawiano. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...
To i ja odgrzeję temat po latach. Jaka więc konkluzja w temacie osadzania słupków w gruncie? Czy słupki powinny być wbijane w grunt a potem oblane betonem tak aby beton nie dostał się do słupka, a na górze słupka powinien być otwarty kapturek umożliwiający wentylację, czy jak w końcu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...