Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

Mam pytanie bo nie zwróciłem uwagi na to przed zakupem kominka Hajduk.

W kominku narożnym Volcano brak jest możliwości płynnej regulacji szybra(jedynie wewnątrz 3 nastawy, ale możliwe do regulacji jak się nie pali).

Jak widzę w większości kominków można całkowicie zamknąć szyber i nie wiem dlaczego Hajduk nie posiada takiej opcji.

Podczas palenia oczywiście nie jest to moim zdaniem do niczego potrzebne, ale już po zakończeniu palenia wydaje mi się iż zamknięcie szybra umożliwiłoby dłuższe oddawanie ciepła do pomieszczenia a nie do komina przez nagrzany szamot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 160
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

W Volcano z opuszczaną szybą, regulacja uchylenia szybra następuje poprzez ostatnie dwa centymetry domknięcia szyby.

Jedyna regulacja jaka jest, to języczek po środku wkładu i ta śmieszna rączka - jest to regulacja powietrza do spalania.

Pytanie jaki konkretnie Volcano posiadasz?

 

PS.

Witam użytkownika najgorszego wkładu kominkowego w Polsce:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szyber posiada 3 nastawy , możliwość ich ustawienia tylko gdy się nie pali , dodatkowo sterujesz powietrzem do spalania .

Ustawienie stopnia uchylenia szybra wykonuje się poprzez wsadzenie [ w sadzenie w sadze :rolleyes: taka gra słów ale dokładnie oddaje warunki podczas tej czynności :yes:] rąk do środka paleniska i przestawienia "grzebienia" w czopuchu .

Podobnie miał Spartherm jeszcze całkiem niedawno , kilku "kopistów firmy S. " ma dokładnie tak samo

Czy regulacja dolotu powietrza do paleniska jest szczelna ? Ostanie Hajduki które montowałem miały częściową regulację powietrza do paleniska , regulowane było "na dół paleniska i szyby" natomiast to co szło na kurtynę było pobierane z obudowy bez możliwości regulowania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

merks

 

Regulacja szybra w celu uszczelnienia wkładu po paleniu, to

syzyfowa praca. Szyber jest nieszczelny, bo spełnia inną

funkcję w palenisku. I tak ma być.

Inna kwestia to fakt, że żaden szanujący się i wiedzący co robi

producent, szybra już nie montuje w nowoczesnym wkładzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

merks

 

Regulacja szybra w celu uszczelnienia wkładu po paleniu, to

syzyfowa praca. Szyber jest nieszczelny, bo spełnia inną

funkcję w palenisku. I tak ma być.

Inna kwestia to fakt, że żaden szanujący się i wiedzący co robi

producent, szybra już nie montuje w nowoczesnym wkładzie...

 

Chodzi mi głównie o to iż po wygaśnięciu drewna, wkład(szamot) wewnątrz oddaje ciepło do pomieszczenia i w komin.

Gdyby można było przymknąć szyber to więcej tego ciepła trafi do pomieszczenia. Teraz wydaje mi się iż większość idzie w komin. Gdzieś w innym temacie przeczytałem iż po zamknięciu szybra wieczorem, szyba jest gorąca do rana.

Wydaje mi się to jak najbardziej prawdopodobne. U mnie szyba jest gorąca może przez pierwszą godzinę po zakończeniu palenia.

Nawiasem mówiąc do wkładu nie mam innych zastrzeżeń. Pali się przyjemnie i nagrzewa się momentalnie, sterowanie powietrza też jest ok. Oczywiście to mój pierwszy wkład i nie mam doświadczeń w tym temacie z innym sprzętem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szczelność jest 100 % ruch gazów przez palenisko

i dalej do komina ustaje . Robi się jakby "korek", ze stojącego

w miejscu powietrza. Wystarczy jednak nawet 3 % nieszczelność,

by wychładzanie o którym piszesz stało się faktem. Im bardziej

nieszczelny wkład lub przepustnica we wkładzie szczelnym,

tym większe straty. Konstrukcja wkładów nieszczelnych ma

sens, jeśli palenie odbywa się w cyklu ciągłym. Tu jednak umiejętności

palacza są ważne. Większość ludzi myśli, że wędzenie drewna

jakie uprawia, jest właśnie paleniem ciągłym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Nie mam instrukcji przy sobie, ale kiedyś widziałem w internecie tabelę, że przy takiej mocy kratka wylotowa powinna mieć ~650cm2. W takim wypadku spróbuje zastosować lufty o szerokości 80 i 60cm co daje na wylocie trochę ponad ~600cm2. W kominku nie planuje ostrego palenia w celu ogrzewania budynku, jedynie ozdoba salonu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja Hajduka mówi:

 

WLOT - min. 50cm2 na każdy kW mocy, dla 14kW - 700cm2

WYLOT - 1 - 1,4 powierzchni wlotu, dla 14kW - 700 - 980cm2

 

http://bakpaliwa.pl/images/hajduk.jpg

 

Czyli WLOT(dół) masz OK z małym naddatkiem (833cm2), WYLOT(górę) masz za małą w stosunku do dołu (600cm2)

 

Pozdrawiam

GREGOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wytłumaczysz serwisantowi, ze słabo paliłeś, jeśli będziesz miał

otwory niezgodne z instrukcją. Jesteś pewny, że nikt nie będzie

chciał sprawdzić możliwości kominka pod Twoją nieobecność, lub

jak wysiądzie ogrzewanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja Hajduka mówi:

 

WLOT - min. 50cm2 na każdy kW mocy, dla 14kW - 700cm2

WYLOT - 1 - 1,4 powierzchni wlotu, dla 14kW - 700 - 980cm2

 

http://bakpaliwa.pl/images/hajduk.jpg

 

Czyli WLOT(dół) masz OK z małym naddatkiem (833cm2), WYLOT(górę) masz za małą w stosunku do dołu (600cm2)

 

Pozdrawiam

GREGOR

 

 

Prawdopodobnie chodzi o powierzchnię "czystego" wlotu. Dla kratek

z siatką dodać należy średnio 30 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
zamierzam kupic wkład z boczną szybą. podobno hajduk wprowadza za kilka tygodni do tego wkładu deflektor. zastanawiam sie czy warto na niego czekac. Pytanie do praktyków- może ktoś miał do czynienia z wkładem Volcano z deflektorem i bez szybra? Moze podzielicie się uwagami? obecnie wkład ma jszcze szyber automatyczny- nie podoba mi się bo stuka. Czy warto miec ten wkłąd po zmianach konstrukcyjnych? dziekuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...