Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Telewizja w domku jednorodzinnym


Recommended Posts

Na tej stronie to nie jest za bardzo wyjaśnione. To trzeba koncentryk i skrętkę położyć gwiaździście z "centrum dowodzenia" w salonie i donogami w innych pomieszczeniach? I od anteny na dachu do "centrum dowodzenia" w salonie poprowadzić tylko koncentryk?

 

Interesuje mnie jakie poprowadzić kable i gdzie, aby później nie mieć kłopotów.

 

Instalacja antenowa to jedno, a system dystrybucji kluczy (czyli sygnałów dekodujących), to drugie.

 

Instalację antenową należy wykonać gwieździście od punktu centralnego (ale raczej schowanego, niż w salonie, bo tam powiesimy szafkę z osprzętem RTV - SAT). Z dachu należy dla pełnej opcji dociągnąć pięć przewodów do centrali. W zależności od potrzeb, zakładamy antenę sat. z konwerterem typu singiel (jedno wyjście), twin (dwa wyjścia) lub quad (cztery wyjścia). Można też zastosować konwerter dual i multiswitch (taki rozdzielacz-przełącznik dla TV SAT).

 

Taka instalacja daje nam możliwość odbioru sygnału SAT w poszczególnych gniazdach. Aby rozkodować sygnał np. Cyfry+, potrzebny jest dekoder i karta z wykupionym abonamentem. Jeśli chcemy oglądać różne programy C+ w na w kilku pomieszczeniach, potrzebne będą osobne dekodery i... osobne karty (każda z osobnym abonamentem). I tu właśnie pomocny jest urządzenie - cardsplitter.

 

Instalację do cardsplitterów rozprowadzamy następująco:

od głównego dekodera z cardsplitterem MASTER i oryginalną kartą dekodującą, po jednym przewodzie do każdego następnego dekodera z cardsplitterem SLAVE. Ten układ rozsyła kody z oryginalnej karty do wszystkich dekoderów i każdy ogląda dowolny program :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 133
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

pokrętne to wszystko. Jak można się w tym wszystkim połapać? Ile kabelków? Jakich? Mam w domu 4 gniazda RTVSAT, do każdego poprowadziłem wychodzące z PEWNEGO PUNKTU 2 przewody antenowe, do tegoż PUNKTU dochodzą przewód antenowy od "talerza" i 2 przewody od anteny siatkowej. Nie mam zielonego pojęcia czy zrobiłem dobrze. Podobno ma to "zagrać" w ten sposób, że przynajmniej w 2 z 4 gniazd jednocześnie będę miał satelitarną, a resztę (TVP 1,2,3...) będę miał w 4 gniazdach non stop. No właśnie: jakie urządzenia muszę kupić? Ratunku!!!

 

Pozdrawiam

 

Pearl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja w każdym pokoju "oglądowym " mam 2x koncentryk i 2x skretka. Mam nadzieję że tak szybko sie to wszystko nie pozmienia i wystarczy ale kiedyś wchodząc na strych (centrum dowodzenia) przeraziłem sie ilością kabli tam sie schodzących..... Oświetlenie zewn + alarm + telefony+TV/Radio +siec logiczna - Toż to kilometry kabla.....

A jak ten stwór zacznie żyć swoim życiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak planuję (2 koncentryk + 2 skrętka) do każdego pokoju (kabelki będą od początku - w sumie same kable to nie aż taki duży koszt, a gniazdka jak starczy kasy - jak nie starczy to tylko tam będą gniazdka gdzie akurat potrzeba).

 

Pytanie tylko gdzie jaki kable mają się zbiegać. Bo tu _ZBYCH_ napisał, że musi być dodatkowa skrętka od pokoji z gniazdkiem RTV do salonu gdzie stoi dekoder.

 

Czyli jeżeli wziąć to wszystkow do kupy to mamy następujące kabelki:

 

1) CAT5 (2 razy do każdego pokoju, zbiega się gwieździście do "centrum" - w piwnicy, na poddaszu, albo w podobnym miejscu)

 

2) skrętka (do tych dekoderów _ZBYCHA_) 1x do każdego pokoju, zbiega się w salonie, gdzie stoi dekoder

 

3) koncentryk (2x do każdego pokoju, zbiega się na dachu pod anteną)

 

No i dodatkowe kableki do alarmu, od czujek, klawiatur, syreny do centrali (notabene, gdzie najlepiej umieścić centralę alarmową: w piwnicy?, na strychu?)

 

Czy coś pominąłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak planuję (2 koncentryk + 2 skrętka) do każdego pokoju (kabelki będą od początku - w sumie same kable to nie aż taki duży koszt, a gniazdka jak starczy kasy - jak nie starczy to tylko tam będą gniazdka gdzie akurat potrzeba).

 

Mały drobiazg - ja też doprowadziłem 2xkoncentryk do gnizada RTV-SAT. Jak się okazało niepotrzebnie - gniazda RTV-SAT (przynajmniej te co ja mam - Elda seria Forum) mają tylko jedno wejście. Sygnał z wszystkich anten przesyłany jest jednym kablem po uprzednim zsumowaniu. Radziłbym obejrzeć planowane gniazda i skonsultować to z jakimś "kablo-anteniarzem" - 2xkoncentryk może okazać się niepotrzebny. Za to IMHO warto wydać ciut więcej na nieco droższy kabel ekranowany - w sklepach/hurtowniach na ogól mówią na niego "do satelity" w odróżnieniu od "zwykłego antenowego" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też tak planuję (2 koncentryk + 2 skrętka) do każdego pokoju (kabelki będą od początku - w sumie same kable to nie aż taki duży koszt, a gniazdka jak starczy kasy - jak nie starczy to tylko tam będą gniazdka gdzie akurat potrzeba).

 

Pytanie tylko gdzie jaki kable mają się zbiegać. Bo tu _ZBYCH_ napisał, że musi być dodatkowa skrętka od pokoji z gniazdkiem RTV do salonu gdzie stoi dekoder.

 

Czyli jeżeli wziąć to wszystkow do kupy to mamy następujące kabelki:

 

1) CAT5 (2 razy do każdego pokoju, zbiega się gwieździście do "centrum" - w piwnicy, na poddaszu, albo w podobnym miejscu)

 

2) skrętka (do tych dekoderów _ZBYCHA_) 1x do każdego pokoju, zbiega się w salonie, gdzie stoi dekoder

 

3) koncentryk (2x do każdego pokoju, zbiega się na dachu pod anteną)

 

No i dodatkowe kableki do alarmu, od czujek, klawiatur, syreny do centrali (notabene, gdzie najlepiej umieścić centralę alarmową: w piwnicy?, na strychu?)

 

Czy coś pominąłem?

 

Doskonale! Wszystko właśnie tak, jak napisałeś! Pamiętaj o przewodach na komin (maszt) do anten.

 

Centralę umieść w ustronnym miejscu. Pamiętaj, że na strychu w lecie panuje wysoka temperatura, a elektronika źle znosi pracę w takich temperaturach. Wysoka temperatura negatywnie wpływa na pojemność i trwałość akumulatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały drobiazg - ja też doprowadziłem 2xkoncentryk do gnizada RTV-SAT. Jak się okazało niepotrzebnie - gniazda RTV-SAT (przynajmniej te co ja mam - Elda seria Forum) mają tylko jedno wejście. Sygnał z wszystkich anten przesyłany jest jednym kablem po uprzednim zsumowaniu. Radziłbym obejrzeć planowane gniazda i skonsultować to z jakimś "kablo-anteniarzem" - 2xkoncentryk może okazać się niepotrzebny. Za to IMHO warto wydać ciut więcej na nieco droższy kabel ekranowany - w sklepach/hurtowniach na ogól mówią na niego "do satelity" w odróżnieniu od "zwykłego antenowego" :)

 

 

Potrzebnie, potrzebnie Jasiu! Prawdą jest, że większość gniazdek antenowych ma jedno przyłącze, ale drugi kabelek może się przydać do wyjścia sygnału z urządzenia w danym pokoju w stronę centrali i rozprowadzenia tego sygnału do pozostałych gniazdek, np. jeden dekoder masz w salonie i z niego puszczasz sygnał w instalację antenową, a drugi dekoder masz w gabinecie (lub pokoju gościnnym lub pokoju dziecka lub sypialni) i sygnał z niego też puszczasz w całą instalację antenową. W ten sposób masz w domu w różnych pomieszczeniach dwa dekodery, a sygnał z nich jest odbierany w każdym telewizorze :lol: . Można sobie wtedy nagrywać co innego i oglądać co innego. Można też dziecku ograniczać oglądanie bajek. Kombinacji jest wiele, a te 100 czy 200 m kabla więcej na pewno nikogo nie zbawi :wink: .

 

Problemem jest brak odpowiednich gniazdek, przepuszczających sygnał w drugą stronę, tzn. z pomieszczenia w sieć. Można to ominąć albo wypuszczając odpowiednio długi przewód pod gniazdkiem antenowym i ten przewód włączać bezpośrednio w sprzęt, albo zrobić osobną puszkę, kupić dodatkowe gniazdka, wymontować z nich cały układ RLC i podłączyć "na krótko" :lol: .

 

Co do przewodów antenowych, to gorąco polecam przewody firmy Hirchmann, KOKA 709 lub jeszcze lepszy KOKA 799, sprzedawane przez DIPOL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebnie, potrzebnie Jasiu! Prawdą jest, że większość gniazdek antenowych ma jedno przyłącze, ale drugi kabelek może się przydać do wyjścia sygnału z urządzenia w danym pokoju w stronę centrali i rozprowadzenia tego sygnału do pozostałych gniazdek...

 

A o tym nie pomyślałem :)

 

Może przez to, gniazdka służyć będą głównie do radia, a TV ma być w jednym miejscu. Pomysł, żeby dzieciaki miały w swoich pokojach TV (i to nie daj Boże satelitarną :o) jest IMHO zły. Z TV jak z każdą używką - nalezy dozować ! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uwazam ze nie ma sensu puszczac 2 koncentrykow do jednego gniazda. W zupelnosci wystarczy jeden. Jesli bedzie sie chcialo robic transmisje odwrotna mozna wykorzystac ten koncentryk odpowiednio modulujac sygnal i umieszczajac go w nie zajetej czesci pasma ktore jest niewykorzystywane. Podobnie dzialaja kablowki gdzie nawet mozna do tego samego koncentryka podlaczyc internet. Natomiast osobna sprawa jest liczba gniazd (ja w niektorych pokojach mam 2) oraz sprawa skretki ktora warto polozyc niezaleznie. O ile "centrale" antenowa mozna i powinno sie ulokowac w okolicy strychu o tyle nad pomieszczeniem dla serwerowni od ktorego beda biegly lacza skretki do innych komputerow warto sie zastanowic wczesniej.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł, żeby dzieciaki miały w swoich pokojach TV (i to nie daj Boże satelitarną :o) jest IMHO zły. Z TV jak z każdą używką - nalezy dozować ! :)

 

No tak, wiedziałem, że ten temat się tak skończy, bo już kiedyś o tym pisałem i było tak samo :roll: .

 

Piszę o różnych ciekawych (moim zdaniem) rozwiązaniach po to, aby wszyscy inwestorzy mieli szansę je poznać. Nie znaczy, że są to jedyne, słuszne rozwiązania.

Różne są potrzeby inwestorów, a dziecko dziecku nie równe :lol: . Jedno ma 10 lat, a inne 20 lat. Jedno dziecko trzeba kontrolować, a inne nie.

Jeden chce mieć w sypialni telewizor, a inny nie, itd.

 

Niezależnie od aktualnych potrzeb, okablowanie warto wykonać. Na przyszłość jak znalazł :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uwazam ze nie ma sensu puszczac 2 koncentrykow do jednego gniazda. W zupelnosci wystarczy jeden. Jesli bedzie sie chcialo robic transmisje odwrotna mozna wykorzystac ten koncentryk odpowiednio modulujac sygnal i umieszczajac go w nie zajetej czesci pasma ktore jest niewykorzystywane. Podobnie dzialaja kablowki gdzie nawet mozna do tego samego koncentryka podlaczyc internet...

D.

 

 

Oczywiście, można to również zrobić w opisany przez Ciebie sposób, tylko ile kosztuje położenie dodatkowego kabla i osprzęt do niego, a ile modulator z odpowiednim zakresem, filtr i osprzęt do tego?

 

Owszem, kablówki często wykorzystują kanał zwrotny, ale tam gra kosztów jest nieco inna :wink: .

 

Chyba jednak prościej i taniej jest położyć dodatkowy przewód i dołączyć go do wyjścia antenowego dekodera (lub magnetowidu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbych - ja nie traktuje transmisji zwrotnej po koncentryku jako normalna koniecznosc ale jako specyficzna potrzebe. Polozenie 2 kabli to zwiekszenie 2x kosztow na kable a w wiekszosci przypadkow nie bedzie to wykorzystywane. Dlatego wystarczy 1 a jak ktos sie bardzo uprze z transmisja zwrotna to kupi modulatory ktore az tak drogie nie sa.

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...