Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Telewizja w domku jednorodzinnym


Recommended Posts

Zbych - ja nie traktuje transmisji zwrotnej po koncentryku jako normalna koniecznosc ale jako specyficzna potrzebe. Polozenie 2 kabli to zwiekszenie 2x kosztow na kable a w wiekszosci przypadkow nie bedzie to wykorzystywane. Dlatego wystarczy 1 a jak ktos sie bardzo uprze z transmisja zwrotna to kupi modulatory ktore az tak drogie nie sa.

 

D.

 

No to policzmy: modulator ok. 150 zł + filtr 30 zł = 180 zł i to na jedno podłączenie dodatkowego urządzenia do instalacji antenowej. Nie do pominięcia jest również problem dołączenia takiego układu do instalacji antenowej.

 

Za 180 zł kupimy ok. 150 m dobrego przewodu koncentrycznego, czyli tyle, ile średnio potrzebujemy do dodatkowego okablowania w całym domu (drugi przewód do każdego gniazdka).

 

Oczywiście masz rację, że te dodatkowe przewody mogą być nigdy nie wykorzystane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 133
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Doradźcie mi odnośnie anteny.Mam w tej chwili antenę zwykłą prostokątną siatkową z zasilaczem, chciałem właśnie tego zasilacza użyć do zasilania wszystkich 8 gniazd ale nie dał rady. Nie wiem właśnie jaka byłaby najlepsza antena. Czy wzmacniacz w takiej antenie (mam na myśli tę płytkę, która jest w antenie ) wystarczy mi, i nie wiem jaki kupić zasialcz ( o jakim symbolu), byłem na stronie dipolu, ale jest ich parę i nie wiem który jest najlepszy

Lord Vader :( :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doradźcie mi odnośnie anteny.Mam w tej chwili antenę zwykłą prostokątną siatkową z zasilaczem, chciałem właśnie tego zasilacza użyć do zasilania wszystkich 8 gniazd ale nie dał rady. Nie wiem właśnie jaka byłaby najlepsza antena. Czy wzmacniacz w takiej antenie (mam na myśli tę płytkę, która jest w antenie ) wystarczy mi, i nie wiem jaki kupić zasialcz ( o jakim symbolu), byłem na stronie dipolu, ale jest ich parę i nie wiem który jest najlepszy

Lord Vader :( :(

 

Muszę Ciebie zmartwić. Nie ma w tej materii złotych środków, cudownych wzmacniaczy czy super anten. Warunki odbioru i propagacja fal, to czynniki, których nie sposób określić bez pomiarów, przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.

 

W jednym miejscu wystarczy antena szerokopasmowa (siatkowa), w innym trzeba dołożyć wzmacniacz, a w jeszcze innym nawet zastosowanie zestawu anten kierunkowych i wzmacniaczy kanałowych nie zapewnia poprawnego odbioru.

 

Jeśli z samej anteny nie uda się odebrać wystarczającego poziomu sygnału, to wzmacniacz nic nie pomoże, bo wzmacnia tez szumy czyli sygnał nieużyteczny.

 

Skoro piszesz, że masz antenę z zasilaczem, to w antenie już masz wzmacniacz (chyba żeby nie :roll: ). Zasilacz, to taka czarna, duża wtyczka, którą się wtyka do gniazda 220V. Nie wiem, co masz na myśli pisząc o chęci zasilenia z tego zasilacza wszystkich gniazd. Ten zasilacz zasila tylko wzmacniacz umieszczony w antenie.

 

Nie wiem gdzie mieszkasz i jaki masz teraz wzmacniacz (tą płytkę w antenie). Jeśli nie chcesz zlecić tej pracy profesjonalnemu serwisowi antenowemu, to jesteś skazany na eksperymentowanie. Kup sobie w Dipolu takie materiały (wejdź w cennik na ich stronie www):

- B4031 WZMACNIACZ ANT. APS-03 12DB. PŁYTKA

- B4020 WZMACNIACZ ANT. APS-07 24DB. PŁYTKA

- D0010 ZASILACZ WZM.ANTEN.ZS-12V/100MA.Z SEPARATOREM

Zamontuj słabszą płytkę w antenie połącz kawałkiem przewodu z separatorem zasilacza (czyli tą wtyczką połączoną z zasilaczem), dołącz bezpośrednio do telewizora i sprawdź jaki jest efekt. Jeśli śnieży (na biało) to wzmacniacz jest za słaby - zmień płytkę na mocniejszą i sprawdź efekt. Jeśli nadal śnieży, to z tej anteny nie uzyskasz prawidłowego sygnału :( .

Jeśli przy pierwszym wzmacniaczu obraz jest przesterowany (różne zygzaki na ekranie, przebijanie innego programu), to wzmacniacz jest za mocny, albo w ogóle go nie potrzeba. Zamień płytkę wzmacniacza na symetryzator , a zamiast zasilacza załóż zwykłą wtyczkę antenową.

 

Jeszcze dwie uwagi:

- zasilacz jest używany tylko w połączeniu z płytką wzmacniacza. Sam zasilacz (albo w połączeniu z symetryzatorem) nic nie daje

- pisze o połączeniu anteny osobnym przewodem, bo być może przewód w ścianie jest uszkodzony

Dopiero jak uda się Tobie dobrać odpowiednie elementy i uzyskać zadowalający odbiór sygnału, wróć do kwestii podziału sygnału na pozostałe gniazda.

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbych

Jasiu napisał mi taki schemat:

antena->wzmacniacz+zasilanie->gniazdo#1->gniazdo#2->..->gniazdo#..

:o Chodzi mi o to że zasilacz kupiłem razem z antaną (taki czarny ) wielkością do ładowarki telefonu. I ten zasilacz myślałem że jak wepnę np. do gniazda antenowego przypuśćmy w gniazdko na piętrze to on da napięcie na pozostałe gniazdka. Ale z tego schematu wynika, że zasialcz musi być podłaczony między anteną a przewodem który schodzi do gniazdek (czy dobrze rozumuję). Na stronie dipolu są schematy i tam wzmacnicze mają oznaczenia AI-200,CA-210,CA-215, czy to jest to samo co ty mi podałeś D0010 ZASILACZ WZM.ANTEN.ZS-12V/100MA.Z SEPARATOREM :roll: :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam mam ten sam problem na pełną instalację z porządnymi wzmacniaczami nie starczyło kasy a telewizję chce się czasem pooglądać ten schemat co podał zbych u mnie chodzi ale jest w stanie obsużyć tylko 3 gniazda z 8 pozostałe 5 czeka na lepszy wzmacniacz (patrz wolną kasę bez konkretnego przydziału)

ale trzy gniazda wystarcza, na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "wzmacniacz" (prawdziwy wzmacniacz jest przy antenie) składa się (przynajmniej te co widziałem) z transformatora i specjalnej wtyczki, w którą "wkręca" się kabel OD anteny, a ją wpina w "urządzenie" - czyli TV jeśli antena obsługuje bezpośrednio jeden odbiornik. Jeśli antena obsługuje wiele urządzeń to zasilacz powinien (IMHO) być wpięty przed pierwszym z nich - chodzi o to że w tego typu instalacjach kabel antenowy jest wykorzystywany do zasilania wzmacniacza w antenie.

 

I jeszcze jedno - to ustrojstwo nie jest symetryczne, co oznacza, że nie jest bez znaczenia która stronę jest do anteny, a która do odbiorników. Ta specjalna "wtyczka" nazywa się separatorem napięcia zasilania. Patrz np.: http://www.telmor.pl/WK/telmor/dokumenty/Telmor_644.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbych

Jasiu napisał mi taki schemat:

antena->wzmacniacz+zasilanie->gniazdo#1->gniazdo#2->..->gniazdo#..

:o Chodzi mi o to że zasilacz kupiłem razem z antaną (taki czarny ) wielkością do ładowarki telefonu. I ten zasilacz myślałem że jak wepnę np. do gniazda antenowego przypuśćmy w gniazdko na piętrze to on da napięcie na pozostałe gniazdka. Ale z tego schematu wynika, że zasialcz musi być podłaczony między anteną a przewodem który schodzi do gniazdek (czy dobrze rozumuję). Na stronie dipolu są schematy i tam wzmacnicze mają oznaczenia AI-200,CA-210,CA-215, czy to jest to samo co ty mi podałeś D0010 ZASILACZ WZM.ANTEN.ZS-12V/100MA.Z SEPARATOREM :roll: :roll:

 

Schematy na stronach Dipola dotyczą połączeń w gwiazdę (czyli przewody z gniazd schodzą się do punktu centralnego i tam jest podawany sygnał przez rozdzielacz). Ty masz połączenie szeregowe (typowe przy układaniu kabli przez Pana elektryka bez pojęcia o elektronice :( ).

Jasiu dobrze narysował. Tak ma być. Separator zasialnia (czyli ta wtyczkę antenowa połączona z zasilaczem) musi być podłączony bezpośrednio do przewodu biegnącego od anteny!

Gniazdo antenowe nie przepuszcza napięcia stałego, czyli nie przepuszcza zasilania do wzmacniacza!

Najlepiej chyba będzie, jak nad pierwszym gniazdem antenowym (do którego wchodzi przewód z anteny) zrób duużą kwadratową (lub prostokątną :) )puszkę, w niej umieść zasilacz i separator i tam to wszystko połącz. Można też zamontować metalową skrzynkę, np. R90557 OBUDOWA METALOWA TPR-1 240*150*100 (pomylone zdjęcie w opisie Dipola).

 

Jak chcesz podejść do tematu trochę bardzie profesjonalnie, to wyrzuć wzmacniacz płytkowy i ten zasilacz z separatorem. W to miejsce wstaw symetryzator (do anteny), np. C0003 SYMETRYZATOR ANTENOWY KANAŁY 6-69 i profi wzmacniacz, np. R90460 WZMACN.ANTEN.CA-210 ALCAD. Ten symbol na początku, to symbol z cennika Dipola. Jak wejdziesz w ich cennik, to tam po symbolu znajdziesz, a jak klikniesz na symbol, to zobaczysz opis danego produktu.

 

Zobacz też ten schemat

Zamiast rozgałęzinika podłączasz pierwsze gniazdo, a z niego następne, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunki instalacji:

 

Z wzmacniaczem w antenie i zasilaczem przed pierwszym gniazdem antenowym

 

Z symetryzatorem w antenie i profi wzmacniaczem przed pierwszym gniazdem antenowym

 

Rysunki zapożyczone ze strony DIPOL-a.

 

Drugie rozwiązanie jest praktyczniejsze i ma większe szanse na obsłużenie większej ilości gniazdek połączonych szeregowo.

 

Uwaga! Ostatnie gniazdo musi być końcowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie. mam instalacje polozona szeregowo w calym domu. chcialbym zmienic na gwiazdzista tylko na poddaszu. czy jest to mozliwe? powstanie instalacja mieszana :). z jednego punktu do 3 gniazdek na poddaszu i z tego samego punktu kabel na pietro nizej gdzie bedzie juz szeregowo. czy beda z tym jakies problemy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do _Zbych_

Cyli teoretrycznie mam wszystko już kupione, tylko czy ten zasilacz, który kupiłem z anteną(jest to zwykły zsilacz) da napięcie i na antenę i na 8 gniazdek

Pozdrawiam Lord Vader

 

Osiem przelotowych gniazdek w domu!!! ZABIJ ELEKTRYKA :evil:

 

Nie sądzę, aby udało się uzyskać prawidłowy sygnał w każdym gniazdku.

Gniazdo przelotowe tłumi sygnał na przelocie (we - wy) ok. 3dB, czyli na ostatnim, ósmym gnieździe masz sygnał stłumiony przez poprzednie gniazdka o ok. 20 dB!!! Należy do tego doliczyć tłumienie przewodu. Przy dobrym przewodzie tłumienie w górnym zakresie TV, to ok. 20 dB/100m.

 

 

Taką instalację trzeba policzyć!

Nawet jeśli udało by się osiągnąć prawidłowy sygnał z samej anteny (bez wzmacniacza), to musisz zastosować profesjonalny wzmacniacz o b.dużym wzmocnieniu, np. WZMACN.BUDYN.HA-203R65 TERRA R82306 (450 zł :( ). Do tego odpowiednio dobrać gniazda przelotowe - najbliżej wzmacniacza - największe tłumienie wyjścia - najdalej wzmacniacza - najmniejsze tłumienie wyjścia.

Trudny temat :(

 

O antence siatkowej z wzmacniaczem puszkowym ZAPOMNIJ!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jeszcze jedno pytanie. mam instalacje polozona szeregowo w calym domu. chcialbym zmienic na gwiazdzista tylko na poddaszu. czy jest to mozliwe? powstanie instalacja mieszana :). z jednego punktu do 3 gniazdek na poddaszu i z tego samego punktu kabel na pietro nizej gdzie bedzie juz szeregowo. czy beda z tym jakies problemy?

 

Będą problemy :( Ile gniazdek będzie łączonych przelotowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo zainwestować w porządny wzmacniacz antenowy ale to drogi wydatek albo z anteny którą posiadasz zasilić tylko 1 lub dwa gniazda ( reszta to będą atrapy ) i poczekać na kasę na dobry wzmacniacz.

musisz ominąć gniazda z których na razie nie będziesz korzystał ( odłączyć oba przewody od gniazdka (niepotrzebnego) i połączyć je w puszce złączką typu F) i tak bym zrobił ze wszystkimi niepotrzebnymi gngniazdkami a ostatnie potrzebne wykonał jako końcowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

_ZBYCH_ czy robiles swoja instalacje z komponentow dostepnych na stronie dipola? ja sie do tego przymierzam. potrzebuje rady i opinii na temat instalacji zgodnej ze schematem nr 2 na stronie producenta. czy podane komponenty (wzmacnicz, sumator, zwrotnica, rozgaleznik, konwerter, anteny) są dobrej jakosci, czy zapewniaja odbior programow: 1,2,3,polsat, tv4, tvn? czy napotkales jakies problemy? czy mozna smialo elementy skladowe kupic i zlozyc instalacje?

dodatkowo planuje podlaczenie anteny satelitarnej zgodnie ze schematem (nadal nr2). czy sa jakies wady tego rozwiazania. czy mozna cos zaproponowac dodatkowo? rozumiem ze po podlaczeniu bede mial obraz i dzwiek z tunera na wszystkich telewizorach w domu. przelaczenie programu mozliwe tylko na tunerze.

moze ktos poradzi tuner? nigdy nie mialem anteny satelitarnej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ZBYCH_ czy robiles swoja instalacje z komponentow dostepnych na stronie dipola? ja sie do tego przymierzam. potrzebuje rady i opinii na temat instalacji zgodnej ze schematem nr 2 na stronie producenta. czy podane komponenty (wzmacnicz, sumator, zwrotnica, rozgaleznik, konwerter, anteny) są dobrej jakosci, czy zapewniaja odbior programow: 1,2,3,polsat, tv4, tvn? czy napotkales jakies problemy? czy mozna smialo elementy skladowe kupic i zlozyc instalacje?

dodatkowo planuje podlaczenie anteny satelitarnej zgodnie ze schematem (nadal nr2). czy sa jakies wady tego rozwiazania. czy mozna cos zaproponowac dodatkowo? rozumiem ze po podlaczeniu bede mial obraz i dzwiek z tunera na wszystkich telewizorach w domu. przelaczenie programu mozliwe tylko na tunerze.

moze ktos poradzi tuner? nigdy nie mialem anteny satelitarnej...

 

DIPOL to jedna z niewielu hurtowni urządzeń do instalacji antenowych (dostarczają część swojego asortymentu do Castoramy). Stale się w niej zaopatruję. Na Twoje pytanie, czy instalacja aktenowa wykonana wg danego schematu i na danych komponentach zapewni dobry odbiór - nie można jednoznacznie odpowiedzieć. Po prostu to zależy od wielu czynników. Są takie miejsca, w których żadna instalacja antenowa nie zapewnia prawidłowego odbioru TV. W tej materii nie mogę Ci pomódz, bo praktycznie bez wykonania pomiarów odpowiedź na Twoje pytanie jest niemożliwa. Czasem temat anten i odbioru RTV jest banalnie prosty, a czasem nawet fachowcy z odpowiednim sprzętem i wieloletnim doświadczeniem rozkładają ręce.

 

Odnośnie anteny SAT, to lepiej zastosować układ z tynerem SAT umieszczonym w salonie. Sygnał z tunera umieszczonego w salonie można osobnym kablem "wrócić" do sumatora przed wzmacniaczem. Takie rozwiązanie umożliwia bezpośrednie dołączenie tunera SAT do telewizora przez złącza AV (bez utraty jakości sygnału jak w przypadku sygnału modulowanego i dostarczanego przez instalacje antenową). Ponad to bez konieczności zakupu przedłużacza pilota możemy w salonie przełączać sobie programy. Dopiero jak chcemy sterować tunerem z innego pomieszczenia, trzeba dokupić przedłużacz pilota.

Generalnie zachęcam do wykonywania instalacji antenowej w układzie gwiazdy, czyli pojedyncze przewody od każdego gniazdka (z salonu najlepiej trzy przewody) schodzą się do centrali antenowej. Z centrali antenowej wychodza również przewody do anten.

 

Co do tunera, to tunery bezabonamentowe pozwalają na odbiór programów niekodowanych. Tam niewiele jest ciekawych programów. Jedyna alternatywa, to płatna telewizja CYFRA+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...