Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakim kablem długa WLZ?


Recommended Posts

Moc przyłączeniowa - 13KW. Długość kabla od szafki (z zabezpieczeniem za licznikiem 20A) - ok. 100m. W domu docelowo PC pobierająca w szczycie ok. 6kW, jakaś płyta i piekarnik. Elektryk namawia na YKY 5x10 ale mam wątpliwości czy wystarczy, czy lepiej 5x16?

To jest tak naprawdę kwestia ile chcesz wydać.

Zawsze można dać Al (są tańsze) i zwiększyć przekrój (Al 16mm2 odpowiada Cu 10mm2). Osobiście nie lubie jak mi światło przygasa i mam Cu 16mm2 pomimo że WLZ ma tylko 15m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam 55m 5x10mm2 ii moc 19kW - ale czy to dobrze to nie wiem

 

No właśnie - i miga światło? :)

Ja mam chałupę na wsi, przyłącze wykonane od słupa do skrzynki YAKXS 4x120mm2 a dalej według ludzi z ZE jestem sobie sterem i okrętem ;)

No i powoli dojrzewam do opcji 5x25 z AL (prawie 3 razy taniej) a będzie chyba podobnie jak 5x16Cu?

Tylko czy mnie potem zalicznikują? Może wiecie o jakichś kaprysach łódzkiego ZE w takich przypadkach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie zostaw YKY 5x10 - Cu o tym przekroju "uciągnie" jeszcze drugie tyle na ile pozwala zabezpieczenie. Zapotrzebowanie mogłeś podać 11kW, zabezpieczenie byłoby 20A (czyli nic się nie zmienia) a zawsze trochę niższy rachunek.

 

A miganie to raczej nie od WLZeta - no chyba że coś na łączeniu się upala, ale to jest sytuacja awaryjna i raczej długo nie trwa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miganie to raczej nie od WLZeta - no chyba że coś na łączeniu się upala, ale to jest sytuacja awaryjna i raczej długo nie trwa :D

Wiesz, ja mam spawarkę (z możliwością cięcia) i całkiem sporą krajzegę. Zależało mi więc na dojściu sporym przekrojem do rozdzielni z której te odbiory idą już innym obwodem niż reszta domu. W domu rodziców przy spawaniu żarówki radośnie mrugały :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie zostaw YKY 5x10 - Cu o tym przekroju "uciągnie" jeszcze drugie tyle na ile pozwala zabezpieczenie. Zapotrzebowanie mogłeś podać 11kW, zabezpieczenie byłoby 20A (czyli nic się nie zmienia) a zawsze trochę niższy rachunek.

 

A miganie to raczej nie od WLZeta - no chyba że coś na łączeniu się upala, ale to jest sytuacja awaryjna i raczej długo nie trwa :D

 

No chyba raczej ma. Spadek napięcia się to nazywa.

Przy dużych odległościach spadek napięcia odgrywa kluczową rolę przy przekrojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No trochę "za szybko" napisałem :oops: Miganie o jakim piszesz następuje przy nagłych zmianach obciążenia, szczególnie o charakterze indukcyjnym - czyli właśnie spawarki, silniki itd. Większy przekrój dopływu i przemyślane rozdzielenie obwodów to krok w dobrym kierunku, ale dużo zależy od jakości dostarczanej energii (obciążenie lokalnego trafo, miejsce wpięcia itd). U moich teściów światło żarowe miga sobie radośnie z częstotliwością ok. 2Hz. Przywalcze o to z Enionem ale teraz ciiiiiii.... czekam na wydanie warunków przyłączenia dla siebie:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc przyłączeniowa - 13KW. Długość kabla od szafki (z zabezpieczeniem za licznikiem 20A) - ok. 100m. W domu docelowo PC pobierająca w szczycie ok. 6kW, jakaś płyta i piekarnik. Elektryk namawia na YKY 5x10 ale mam wątpliwości czy wystarczy, czy lepiej 5x16?

 

Daj 16mm2 Cu. przewód PEN masz rozdzielony na PE i N już w złączu, że dajesz 5? Daj 4x16 będzie taniej, a rozdzielenie zrob w budynku.

Dobra cena na YKY 4x16 to 13-14 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj 16mm2 Cu. przewód PEN masz rozdzielony na PE i N już w złączu, że dajesz 5? Daj 4x16 będzie taniej, a rozdzielenie zrob w budynku.

Dobra cena na YKY 4x16 to 13-14 zł.

 

Rozdzielenie mam już właśnie w złączu i muszę ciągnąć pięć żył (tak wynika z projektu przyłącza). Trochę natomiast policzyłem i wychodzi mi, że przy tych moich 100m WLZ i 13KW spadek napięcia na kablu 5x10 to ok. 1,5% a przy 5x16 to niecały procent. Czyli chyba nie ma o co kopii kruszyć i 5x10 powinien wystarczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tak kretyńsko spytam - co masz napisane w WT przyłącza? Czy ZE odbierze Ci instalacje jak sobie pociągniesz inny kabel niż oni chcą?

 

Cytuję ZE: "WLZ to Pana sprawa" - niestety na piśmie tego jeszcze nie mam.

W warunkach przyłączenia mam coś zupełnie innego niż zostało zrobione przez ZE :) bo na początek mieli mnie podpinać na YAKXS4x35 a po zaprojektowaniu przyłącza wyszło im 4x120. Także w projekcie przyłącza miałem sugestię, żeby podpiąć się za pomocą YKY 5x10, ale przy podanej długości kabla 30m. Niestety dom mam "deczko" dalej od skrzynki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj 16mm2 Cu. przewód PEN masz rozdzielony na PE i N już w złączu, że dajesz 5? Daj 4x16 będzie taniej, a rozdzielenie zrob w budynku.

Dobra cena na YKY 4x16 to 13-14 zł.

 

Rozdzielenie mam już właśnie w złączu i muszę ciągnąć pięć żył (tak wynika z projektu przyłącza). Trochę natomiast policzyłem i wychodzi mi, że przy tych moich 100m WLZ i 13KW spadek napięcia na kablu 5x10 to ok. 1,5% a przy 5x16 to niecały procent. Czyli chyba nie ma o co kopii kruszyć i 5x10 powinien wystarczyć.

 

Dokładnie tak jak mówisz bo idąc za książką:

 

Wytyczne dotyczące wymiarowania i wyposażenia instalacji

dr. inż. Antoni Klajn

prof. zw. dr hab. inż. Henryk Markiewicz

 

Cytat:

Spadek napięcia w obwodach odbiorczych, od licznika energii elektrycznej do punktu przyłączenia odbiornika nie powinien przekraczać 3 %, przy czym równocześnie całkowity spadek napięcia od złącza instalacji elektrycznej do zacisków dowolnego odbiornika nie powinien przekraczać 4 %, a spadki napięcia w wewnętrznej linii zasilającej nie powinny przekraczać wartości – jak podanych w załączonej tabelce poniżej. Obliczenia spadku napięcia należy dokonać dla prądu znamionowego zabezpieczenia nadprądowego.

 

Także w tym przypadku w zupełności wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozdzielenie mam już właśnie w złączu i muszę ciągnąć pięć żył (tak wynika z projektu przyłącza). Trochę natomiast policzyłem i wychodzi mi, że przy tych moich 100m WLZ i 13KW spadek napięcia na kablu 5x10 to ok. 1,5% a przy 5x16 to niecały procent. Czyli chyba nie ma o co kopii kruszyć i 5x10 powinien wystarczyć.

Spadek napięcia to jedno, drugie to impedancja pętli zwarcia. Energetyka (przynajmniej ENEA) nie czepia się WLZ-tu, to nie ich problem. Niepokojące jest natomiast to, że podeszli 120mm2 zamiast typowego - czyżby mieli problem z impedancją? Jeśli tak to też masz ten problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam chałupę na wsi, przyłącze wykonane od słupa do skrzynki YAKXS 4x120mm2 a dalej według ludzi z ZE jestem sobie sterem i okrętem ;)

 

Po przeczytaniu powyższego zastanawiam się czy coś nie jest poknocone :-? Dziwna to sytuacja aby do ZK-1 schodzić takim przekrojem no chyba, że mamy tam obwód do ZK-3 i w konfiguracji kołowej łączy jeszcze jakichś dodatkowych odbiorców. Byłaby to sytuacja raczej rzadka szczególnie na wsi no chyba, że w pobliżu występuje jakaś zabudowa szeregowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tak kretyńsko spytam - co masz napisane w WT przyłącza? Czy ZE odbierze Ci instalacje jak sobie pociągniesz inny kabel niż oni chcą?

 

Cytuję ZE: "WLZ to Pana sprawa" - niestety na piśmie tego jeszcze nie mam.

W warunkach przyłączenia mam coś zupełnie innego niż zostało zrobione przez ZE :) bo na początek mieli mnie podpinać na YAKXS4x35 a po zaprojektowaniu przyłącza wyszło im 4x120. Także w projekcie przyłącza miałem sugestię, żeby podpiąć się za pomocą YKY 5x10, ale przy podanej długości kabla 30m. Niestety dom mam "deczko" dalej od skrzynki ;)

 

Wg najnowszych wytycznych sepu spadek na wlz przy odbiorach mniejszych niż 100kVA ma być <0,5% :D

 

W projekcie masz 10mm2 bo to jest minimalny przekrój dla wlztów. Ale teraz z 30m zrobiło się 100.

Energetyka jest przewidująca - dali sobie 120, Ty też bądź. Daj 16 :-)

Ponieważ 13kW to moc maks., przy normalnym obciążeniu (6-8kW) może nawet się 0,5% wyrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...