Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ile płaciliście za wybudowanie domu w stanie surowym???


W-waBiker

Recommended Posts

Witam, wszystkich.

od dłuższego czasu czytam czytam, kombinuję i dziś oczom nie wierzę.

Niedawno dostaliśmy kosztorys z wyceną naszej budowy i za SSO + dach + tynki zewnętrzne wszystko z robocizną i materiałami dla domu o powierzchni 200m, bez piwnicy, dach dwuspadowy, bryła kompletnie prosta, prostokątna, żadnych udziwnień, bez okien w dachu UWAGA 440 tys zł !!! :jawdrop:

nie wiem czy ze mną jest coś nie tak czy z człowiekiem, który chce nam to wybudować :bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

200m niewiele mówi.

Wykonawcy liczą rzut po podłodze i to jeszcze po wymiarach zewnętrznych. U mnie np z 297 m2 powierzchni użytkowej jest na oko ze 400m2 po podłogach bo mam duży taras, 3 balkony , trzeba doliczyć skosy itp.

Do tego dochodzi technologia wykonania i jakość projektu. Inaczej policzą parterówkę na płycie i ze stropem lanym a inaczej na bloczkach i terrivie.

Jakość projektu jest o tyle istotna że u mnie było niedoszacowanie przez projektanta na 3 tony stali. Raptem 10 tyś zł. Betonu policzył za mało 30m3

 

Człowiek który wam zrobił ofertę to zapewne firma wiec z tych 440 tyś musi kilkadziesiąt tysięcy oddać na zdefraudowanie ;) do skarbówki.

 

I na koniec. Przyjmij za konieczność porównywanie ofert. I to co najmniej trzech. Wtedy będziesz mieć ogląd sytuacji.

Ta oferta może być wygórowana i na pierwszy rzut oka na taką wygląda. Ale powinnaś ją porównać do innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście będzie porównanie z inna firmą, będzie też dodatkowy kolejny kosztorys od trzeciej osoby ale i tak cena mnie powaliła. Dlatego tu pytam i szukam gdzie mogę jakichkolwiek opinii.

Powierzchnia mieszkalna to 160m, plus garaż. Razem 200. takie dwie stodoły, jedna mniejsza - garaż druga większa - część mieszkalna.

Bez poddasza, z wysokim salonem, okna tylko w ścianie, na dachu bez okien, bez kominów, bryła to prostokąt, bez balkonów, wnęk i innych cudów.

Tarasu w tej wycenie nie ma - zrobimy w późniejszym terminie bo sami nie wiemy jaki ma być na chwilę obecną.

 

Zgadza się, to firma i ludzie polecają. podobno tacy, którym mówisz gdzie mają kopać i wracasz jak wszystko posprzątane i możesz się wprowadzać.

Fachowcy i to dobrzy są w cenie ale mimo wszystko dostałam dziś zawału bo na całą budowę mamy przeznaczone 400 tys zł a gdzie reszta ? :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zgadza się, to firma i ludzie polecają. podobno tacy, którym mówisz gdzie mają kopać i wracasz jak wszystko posprzątane i możesz się wprowadzać.

I za to masz zapłacić sporo wiecej. Luksus bezstresowego budowania jest kosztowny.

400 tyś masz na całą budowę w sensie stan deweloperski?

Dość odważnie założenie biorąc pod uwagę metraż i to że chcesz budować w systemie generalnego wykonawstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
I za to masz zapłacić sporo wiecej. Luksus bezstresowego budowania jest kosztowny.

400 tyś masz na całą budowę w sensie stan deweloperski?

Dość odważnie założenie biorąc pod uwagę metraż i to że chcesz budować w systemie generalnego wykonawstwa.

 

Powiem Ci kolego, że masz dużo racji. Inwestorzy nie biorą pod uwagę, że nie muszą się martwić jak zabraknie parę bloczków itp. wszystkim zajmuje się wykonawca

 

Oczywiście będzie porównanie z inna firmą, będzie też dodatkowy kolejny kosztorys od trzeciej osoby ale i tak cena mnie powaliła. Dlatego tu pytam i szukam gdzie mogę jakichkolwiek opinii.

Powierzchnia mieszkalna to 160m, plus garaż. Razem 200. takie dwie stodoły, jedna mniejsza - garaż druga większa - część mieszkalna.

Bez poddasza, z wysokim salonem, okna tylko w ścianie, na dachu bez okien, bez kominów, bryła to prostokąt, bez balkonów, wnęk i innych cudów.

Tarasu w tej wycenie nie ma - zrobimy w późniejszym terminie bo sami nie wiemy jaki ma być na chwilę obecną.

 

Wyślij rzuty zerknę i Ci mniej więcej podam ile, by Cię kosztowało gdybyś zdecydowała się współpracować ze mną...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam podobne dylematy! Domek z poddaszem użytkowym PU 170 m2 z garażem fimy za SSO wyceniają sobie w zakresie 45-60 kPLN. Gdy popytałem fachowców lokalnych na wsi, to okazuje się, że małe firmy wolą robić oddzielnie murowanie i oddzielnie dach i jak zsumowałem to wychodzi nawet 30 kPLN, czyli SSO mogę mieć w zakresie 30-60 kPLN i bądź tu mądry! Wiadomo, że finansowo zwycięża 30 kPLN.

 

Ciekawy jestem co sądzicie o małych lokalnych firmach specjalizujących się (mury, dachy), bo nie da się ukryć, że można zaoszczędzić nawet 50 % kosztów w stosunku do tej niby najlepszej i wszystko-robiącej firmy! Ale jak takie firmy lokalne sprawdzić? Niby mają referencje, budują dużo domów, klienci są zadowoleni, itd.

I to wcale nie żart -sprawdziłem kilka takich i wychodzi, że można! Czy ktoś z Was budował na wsi domek przy pomocy małych lokalnych firm? Jakie doświadczenia? W końcu można znaleźć kierownika który odpowiednio ich przypilnuje - gdzie się ew. mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz chęci i czas i chcesz przeżyć przygodę z budowaniem i chcesz zaoszczędzić pieniądze i "związać" się emocjonalnie ze swoim dziełem - to buduj tak jak mówią małe firmy - systemem zleceń. Nigdy jedna firma nie będzie dobra ze wszystkiego, dachy musi robić gość od dachów a mury murarz. Duże firmy i tak zlecają poszczególne etapy nie wiadomo komu... mają ludzi nie wiadomo skąd i z jakim doświadczeniem...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, u mnie pow. użytkowa była 190 m2 , dwa stropy monolit , garaż na dwa stanowiska ,z wiezbą dachową , firma robiła z materiałem kompleksowo 172 tyś okolice warszawy . Ekipa jest polecana , mój kierownik sprawdzał i powiedział , że mało takich firm jest na rynku.Więc mi sie udało i niebawem zaczynam następną budowę dla swojego syna.pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

To i ja rzucę co nieco, więc SSO bez więźby, ze wszystkimi przyłączami (woda, prąd, kanalizacja) oraz odwiertami do PC (320mb) z osprzętem i napełnieniem, na płycie fundamentowej izolowanej bardzo drogim materiałem izolacyjnym i termoizolacyjnym (tutaj sporo kasy poszło), podłoga piętra filigran + nadbeton, wraz z materiałami i opłatami dla firmy wykonawczej, dźwigów, to jakieś 220 tyś zł - powierzchnia 267m2. W cenę wliczam wszelkie wydatki w tym prąd, dostawy moje i dostawy wykonawcy, usługi pompą, dźwigiem, etc.

 

Dodam, że dużo betonu, dużo stali, sporo słupów i trzpieni w konstrukcji - praktycznie 3 wieńce... więc konstrukcja mocno spojona żelbetem, niestandardowe linie brył parteru i piętra - inaczej było by sporo taniej (ponad 30-40tyś).

 

I uważam że trochę drogo wyszło, ale wiem gdzie i dlaczego (nie wszystko da się przewidzieć) - więc nie jest to cena najgorsza z możliwych za takie rozwiązania i problemy jakie spotkaliśmy - oby dalej było ich jak najmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Czy za robociznę murarza przy takim projekcie domku jak w linku 33 tys. to dużo ?

 

policzmy na szybkiego:

murarz sam domu nie zbuduje, uważam, że optymalna jest ekipa 4-osobowa, przyjmijmy pracujący szef + 3 pracowników

 

zakładam, że za mniej niż 2000 netto za miesiąc pracy trudno znaleźć pracownika a więc miesięczny koszt murarza to:

3x3 350=10 050 zł (żeby pracownik otrzymał 2000 "na rękę" całkowity koszt pracodawcy to ok 3350,00)

1x 1050 = 1050 (składka ZUS murarza szefa firmy)

20x50 = 1000 (20 dni x 50 zł koszty typu paliwo na dojazd, woda mineralna dla pracowników, jakieś drobne narzędzie, drobna naprawa sprzętu, samochodu itp, myślę że te 50 zł jest raczej zaniżone niż zawyżone)

 

wychodzi z tego, że miesiąc pracy murarza kosztuje go 12 100,00 i to jest kwota bez żadnego zarobku szefa

zakładamy, że szef zarobi o 50 % więcej niż jego pracownicy a więc 3000 "na rękę" - jest to zarobek nędzny jak na szefa firmy - nie gwarantujący żadnego rozwoju, powiększenia bazy sprzętowej, po prostu wegetacja

żeby tak było musi zrobić obrót 3700 bo przy podatku liniowym te 700 zł weźmie sobie państwo

czyli ogółem żeby spełnić te założenia firma musi wykonać 15 800,00 zł obrotu miesięcznego

 

Twoje 33 tys (zakładam, że to kwota netto) oznacza ni mniej ni więcej to, że firma musi wykonać pracę w dwa miesiące (jeżeli będzie robić dłużej to w pierwszej kolejności zarobek szefa spadnie, jak przeciągną robotę do trzech miesięcy to szef już dokłada do interesu)

 

I teraz moje pytanie brzmi: czy uważasz, że zrobią to szybciej niż w dwa miesiące?

Sam/a sobie odpowiedz czy to dużo czy mało

 

podsumowując tą hipotetyczną sytuację:

 

całkowity koszt brutto usługi 35 640,00 (33 tys + Vat 8%)

pieniądze przeznaczone na wypłaty pracowników, szefa + dojazdy i koszty drobne = 20 000,00 zł

daniny dla naszego Państwa w postaci podatków i Zusów = 15 640,00 zł

 

jeżeli robota się przeciągnie to szef nic nie zarobi (w lub wręcz dołoży), inwestor więcej nie zapłaci a nasze Państwo weźmie jeszcze więcej dla siebie, może starczy im wtedy na nowe opony ;)

 

Jakie masz wyjście żeby mieć jeszcze taniej?

pozostaje tylko szara strefa, z resztą podejrzewam, że przy takiej cenie już ta szara strefa jest w mniejszym lub większym stopniu skalkulowana ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Proszę o pomoc w wycenie robocizny SSO z dachem. Link do projektu:

 

http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3034/projekt-domu-dom-na-stoku-nf40

 

Zmiany:

- dom będzie wykonany w technologii standardowej nie nf40 (porotherm 25cm, styropian 20cm, ocieplenie stropów i dachu standardowe)

- Stropy teriva (szybciej dla ekipy i taniej)

- Likwidacja jednej lukarny – wstawiamy okno połaciowe 78x140 (zmniejszy się pow. użytkowa do 104 m2)

- likwidacja jednego komina – będzie pompa ciepła powietrze-woda

- likwidacja schodów zewnętrznych (dom będzie odwrócony i wejście do domu na płaskim)

- likwidacja ścian działowych w piwnicy

- zamiast wentylacji mechanicznej zwykła grawitacyjna

 

Mam dwie wyceny: jedna 45tys, a druga 60tys. Znajomy z innego forum budował ten sam dom SSO bez dachu dał 25tys.

Coś mi tu nie pasuje. Wykonawca (ten za 60tys) tłumaczył, że piwnica znacznie podraża robociznę, ale nie chce mi się wierzyć skoro inna firma robi piwnicę za 9 tys (znajomemu co buduje ten sam dom)). Może celowo dają tak wysokie wyceny, żeby można było później negocjować, ale nie wiem jak zejść do tych 40 tys.

Mówił też, że dla dla niego strop lany i teriva to taka sama robota i taka sama cena roboty.

Najgorsze, że ten za 60 tys jest polecany i sprawdzony i najbardziej konkretny. Co byście radzili, jak z nim negocjować żeby zszedł z ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Najgorsze, że ten za 60 tys jest polecany i sprawdzony i najbardziej konkretny.

A myślisz że skąd ma takie ceny? Za dobrą pracę należy sie dobra płaca. Skoro ma dobrą ekipę to musi dobrze płacić bo sie inaczej rozejdą albo pojdą na swoje.

Ja wziąłem człowieka z polecenia. Nie należał do najtańszych ale buduję dom dla siebie a nie na sprzedaż . Ludziom płaci na tyle dobrze że nie opłaca im sie odchodzić. Dlatego ma ekipę z doświadczeniem.

IMHO lepiej dopłacić i wziąc polecaną ekipę.

btw

Olej terrivę o ile finanse pozwolą. Chyba że lubisz rysy na suficie.

Też miałem mieć terrivę. Na całe szczęście posłuchałem mądzrzejszych ode mnie i mam strop lany.

Terriva jest tańsza i szybsza. Strop lany wymaga wiecej stali, dużo stempli, pełnego deskowania i PRECYZJI w wykonaniu.

Piwnica podraża inwestycję i jest IMHO zbędnym dodatkiem, Ten kto mówi ze nie podraża pitoli jak potłuczony.

Dlatego jej nie zrobiłem choć od urodzenia mieszkam w domu w którym jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- likwidacja jednego komina – będzie pompa ciepła powietrze-woda

(...)

- zamiast wentylacji mechanicznej zwykła grawitacyjna

Chcesz zabulić na eksploatację PC jak za zboże? Może jeszcze wysokotemperaturowe grzejniki zamiast podłogówki po całości? :)

 

Nie bardzo wiem po co chcesz rezygnować z wentylacji mechanicznej. No ale to Twoja rzecz, pytałeś o coś innego.

 

Skąd może wynikać wyższa cena? Z tego, że firma działa legalnie, legalnie płaci pracownikom, płaci im więcej niż konkurencja, ekipa zna nowoczesne rozwiązania i ma w nich doświadczenie... z wielu rzeczy. Jeśli gość wycenił rzetelnie - to z ceny nic nie zbijesz. Możesz jednak wynegocjować, żeby w ten cenie zawarł ciężki sprzęt (koparka, zagęszczarka) tudzież własne szalunki (przy monolicie bardzo Ci się to przyda).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz zabulić na eksploatację PC jak za zboże? Może jeszcze wysokotemperaturowe grzejniki zamiast podłogówki po całości? :)

 

Nie bardzo wiem po co chcesz rezygnować z wentylacji mechanicznej. No ale to Twoja rzecz, pytałeś o coś innego.

 

Skąd może wynikać wyższa cena? Z tego, że firma działa legalnie, legalnie płaci pracownikom, płaci im więcej niż konkurencja, ekipa zna nowoczesne rozwiązania i ma w nich doświadczenie... z wielu rzeczy. Jeśli gość wycenił rzetelnie - to z ceny nic nie zbijesz. Możesz jednak wynegocjować, żeby w ten cenie zawarł ciężki sprzęt (koparka, zagęszczarka) tudzież własne szalunki (przy monolicie bardzo Ci się to przyda).

 

Jeśli chodzi o PC to oczywiście podłogówka w całym domu. Co do wentylacji mechanicznej koszt inwestycji będzie się bardzo długo zwracał. Dom 100m2 dobrze ocieplony, grzanie w taniej taryfie i nie powinno być źle.

Dobrze, że piszesz o tym ciężkim sprzęcie (koparka, zagęszczarka). Strop będzie teriva. Co jeszcze można wynegocjować w ramach SSO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślisz że skąd ma takie ceny? Za dobrą pracę należy sie dobra płaca. Skoro ma dobrą ekipę to musi dobrze płacić bo sie inaczej rozejdą albo pojdą na swoje.

Ja wziąłem człowieka z polecenia. Nie należał do najtańszych ale buduję dom dla siebie a nie na sprzedaż . Ludziom płaci na tyle dobrze że nie opłaca im sie odchodzić. Dlatego ma ekipę z doświadczeniem.

IMHO lepiej dopłacić i wziąc polecaną ekipę.

btw

Olej terrivę o ile finanse pozwolą. Chyba że lubisz rysy na suficie.

Też miałem mieć terrivę. Na całe szczęście posłuchałem mądzrzejszych ode mnie i mam strop lany.

Terriva jest tańsza i szybsza. Strop lany wymaga wiecej stali, dużo stempli, pełnego deskowania i PRECYZJI w wykonaniu.

Piwnica podraża inwestycję i jest IMHO zbędnym dodatkiem, Ten kto mówi ze nie podraża pitoli jak potłuczony.

Dlatego jej nie zrobiłem choć od urodzenia mieszkam w domu w którym jest.

 

Już mam terive w projekcie i architekt mi tak doradził. Ja rozumiem, że wszystko kosztuje, ale inne firmy, które działają legalnie od wielu lat mają cenę o 30% niższą więc nie zgodzę się z taką argumentacją. Myślę, że część firm celowo zawyża koszty bo liczy na niekompetencję inwestora, a może się uda:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mam terive w projekcie i architekt mi tak doradził. :(

Mi za to zupełnie odwrotnie. Powiedział, że nie zaprojektuje mi domu na Terrivie. Ale zostawmy to. Każdy robi jak uważa.

 

Myślę, że część firm celowo zawyża koszty bo liczy na niekompetencję inwestora, a może się uda

To nie tak działa. Część firm może sobie pozwolić na wyższą marżę bo w ten sposób selekcjonuje klientów.

Powiedz mi po co ktoś ma jechać po bandzie z cenami skoro ma renomę i bez problemu zapełnia sobie kalendarz prac.

Mniej majętni klienci odpadną, Ci bardziej majętni zapłacą. Tylko ze na końcu dość często jest tak że ci mniej majętni narzekają a ci z wiekszą kasą wprost przeciwnie. To mniej wiecej tak działa. Bardzo tanio oznacza z reguły kłopoty. Z koliei droższe ekipy nie zjadą z ceny bo po co skoro i tak mają klientów.

btw

MNie nie było stać na forumowych wykonawców wiec poszukałem taniej.

Ale tylko wśród firm które mogłem dokładnie sprawdzić , wejść na budowę, popytać ludzi.

Jeszcze tańsze oferty odrzuciłem.

Jestem na tyle zadowolony z wyboru że ekipa niedługo zacznie stawiać dom z mojego polecenia.

A że zapłaciłem 30% wiecej od najtańszej ceny?

Nie patrzę tak na to . Zapłaciłem uczciwą kwotę za dobrze wykonaną pracę i jednocześnie ze 40 % mniej od najwyższej ceny jednego z forumowych wykonawców.

W ramach SSO możesz wynegocjować wszystko0 i nic. Ja miałem umówione tak że zapewniam materiały prąd, wode, , WC, spanie, i koparkę. Cały inny sprzet mieli swój łącznie z betoniarką, wibratorami, piłami spalinowymi,

Mogłem sie jeszcze dogadać na tyczenie budynku i kontener sypialny ale wyszło by mi drożej. Ekipa robiła też więźbę i pełne deskowanie i kryła dach papą.

 

 

Co do wentylacji mechanicznej, oszczędności bdą się długo zwracać ale za to masz cały czas w domu świeże powietrze wymieniane w takim samym stopniu a nie zimą malo łba nie urwie tak wieje a latem bez wentylatora to nie ma życia.

Nie masz gazu w okolicy że wybrałeś PC. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"To nie tak działa. Część firm może sobie pozwolić na wyższą marżę bo w ten sposób selekcjonuje klientów.

Powiedz mi po co ktoś ma jechać po bandzie z cenami skoro ma renomę i bez problemu zapełnia sobie kalendarz prac.

Mniej majętni klienci odpadną, Ci bardziej majętni zapłacą. Tylko ze na końcu dość często jest tak że ci mniej majętni narzekają a ci z wiekszą kasą wprost przeciwnie. To mniej wiecej tak działa. Bardzo tanio oznacza z reguły kłopoty. Z koliei droższe ekipy nie zjadą z ceny bo po co skoro i tak mają klientów.

btw"

 

Z tym się zgodzę niestety:D Muszę szukać jeszcze i zobaczymy co mi z tego wyjdzie. A jak nie to zapłacę więcej z bólem serca bo lepsze to niż później kłopoty. Cały czas jednak myślę, że ta ekipa 30% tańsza wybuduje ten SSO tak samo dobrze jak droższa firma. Trzeba po prostu weryfikować firmy.

Na forum jest jakaś lista polecanych wykonawców z podziałem na województwa?

Co do pompy to niestety gazu nie mam na działce, a chcę coś bezobsługowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...