Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UPS dla kotła gazowego


odaro

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 58
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie jest tani, ale jest dobry:

- moc wystarczająca w większości przypadków (wyjątkiem mogą być mocno rozbudowane instalacje z kilkoma pompami obeigowymi - np. przy kominku z płaszczem wodnym)

- sinus (!) na wyjściu przy pracy na bateriach (nie wyją pompy, nie grzeją się niepotrzebnie)

- łatwa rozbudowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tani, ale jest dobry:

- moc wystarczająca w większości przypadków (wyjątkiem mogą być mocno rozbudowane instalacje z kilkoma pompami obeigowymi - np. przy kominku z płaszczem wodnym)

- sinus (!) na wyjściu przy pracy na bateriach (nie wyją pompy, nie grzeją się niepotrzebnie)

- łatwa rozbudowa

 

no możliwość podłączania akumulatora samochodowego jeżeli dobrze wyczytałem

 

Znasz innych producentów tego typu UPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kto Ci każe wstawiać tam jakiś "specjalistyczny" UPS? Podłącz sobie byle jaki, byle miał gniazda wyjściowe typu Shucco (ew. poprzerabiaj kabelki od pomp) i odpowiednią moc (600-tka spokojnie wystarczy na 2 pompy) :)

 

Ten UPS Ever Specline w wersji 700VA w sklepie Komputronika kosztuje brutto 779 zł. A np. taki APC Back-UPS ES 700VA z 8 gniazdami Shucco kosztuje 479 zł brutto w tymże samym Komputroniku. I to nie jest jakiś tam Ever, tylko APC - jedna z najlepszych firm produkujących UPSy.

 

 

Z tym podłączaniem aku samochodowego, to może i faktycznie ciekawa sprawa, ale tak na prawdę co to daje? Czym się specjalnym wyróżnia aku samochodowy od aku zastosowanych w UPSach?

 

Wg mnie nie ma sensu kupowanie aż tak drogiego sprzętu. Lepiej dołożyć trochę i zakupić jakiś mały generator - ogrzewanie domu to nie jest element b. newralgiczny, a dodatkowo obarczony dość sporą bezwładnością i nawet jeśli pompy staną Ci na kilka minut zanim uruchomisz generator to nie powinno się nic stać. Wszystkie kotły gazowe mają zabezpieczenia termiczne przed przegrzaniem, a węglowe w stanie spoczynku (brak nadmuchu i ew. podawania paliwa) nie są w stanie wytworzyć tyle energii, aby zagotować wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ten UPS Ever Specline w wersji 700VA w sklepie Komputronika kosztuje brutto 779 zł. A np. taki APC Back-UPS ES 700VA z 8 gniazdami Shucco kosztuje 479 zł brutto w tymże samym Komputroniku. I to nie jest jakiś tam Ever, tylko APC - jedna z najlepszych firm produkujących UPSy.

 

 

- tylko że taki APC Back-UPS ES na wyjściu daje aproksymację sinusoidy a nie czysty sinus ... - co dla zasilania silników pomp za zdrowe nie jest ... - do zasilania AGD lub komputerów nadaje się dobrze , ale nic poza tym ...

 

Bezwzględnie nabywaj ten UPS Ever Specline - ja jako podtrzymanie mojej kotłowni używam UPSa Orvaldi 700 Sinus - znakomicie się sprawdza i pracuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhm... A Ty używasz pomp z silnikiem wyposażonym w aktywne filtry PFC? :-?

Po co Ci czysty sinus? IMO aproksymacja powinna wystarczyć. Obecne układy aproksymujące sygnał do sinusa są na takim poziomie, że urządzeniom bez aktywnego PFC w zupełności wystarczą.

To właśnie elektronice może aproksymacja i wszelkie zawirowania sinusa zaszkodzić, bo w najnowszych zasilaczach jest montowany filtr PFC, który jest na to wrażliwy.

 

Nadal uważam, że nie warto aż tak drogiego sprzętu kupować i można znaleźć coś tańszego w zamian. Poza tym mam z Everem niemiłe doznania i osobiście do domu bym go nie brał - APC, Orvaldi, lub Fideltronik ostatecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekhm... A Ty używasz pomp z silnikiem wyposażonym w aktywne filtry PFC? :-?

Po co Ci czysty sinus? IMO aproksymacja powinna wystarczyć. Obecne układy aproksymujące sygnał do sinusa są na takim poziomie, że urządzeniom bez aktywnego PFC w zupełności wystarczą.

To właśnie elektronice może aproksymacja i wszelkie zawirowania sinusa zaszkodzić, bo w najnowszych zasilaczach jest montowany filtr PFC, który jest na to wrażliwy.

 

Nadal uważam, że nie warto aż tak drogiego sprzętu kupować i można znaleźć coś tańszego w zamian. Poza tym mam z Everem niemiłe doznania i osobiście do domu bym go nie brał - APC, Orvaldi, lub Fideltronik ostatecznie.

 

Filtr PFC przy zasilaniu silników ??

Po co mi czysty sinus na wyjściu przy zasilaniu silników ??

 

- ekhmmm - wybacz - nie znajduję argumentów na powyższe dicta ...

 

Twoje IMO mnie zupełnie nie przekonuje - a skoro nie wiesz jaki wpływ na silniki / na ich pracę / ma zasilanie ich aproksymowanym napięciem / mniej lub więcej - bo tani UPS za trzysta złotych to daje przebiegi kwadratowe na wyjściu / - no cóż ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym podłączaniem aku samochodowego, to może i faktycznie ciekawa sprawa, ale tak na prawdę co to daje? Czym się specjalnym wyróżnia aku samochodowy od aku zastosowanych w UPSach?

Specjalnie to niczym, nawet wymaga większej obsługi (poziom elektrolitu).

Daje za to dłuższy czas pracy. Akumulatorek w UPS ma pojemność rzędu 5-10Ah, akumulator samochodowy 34-45-60 i więcej Ah.

 

Wg mnie nie ma sensu kupowanie aż tak drogiego sprzętu. Lepiej dołożyć trochę i zakupić jakiś mały generator - ogrzewanie domu to nie jest element b. newralgiczny, a dodatkowo obarczony dość sporą bezwładnością i nawet jeśli pompy staną Ci na kilka minut zanim uruchomisz generator to nie powinno się nic stać. Wszystkie kotły gazowe mają zabezpieczenia termiczne przed przegrzaniem, a węglowe w stanie spoczynku (brak nadmuchu i ew. podawania paliwa) nie są w stanie wytworzyć tyle energii, aby zagotować wodę.

I tak i nie.

Zgodze się, że nie warto wchodzić w tak drogi sprzęt. Z powodzeniem starczy przetwornica 12V/230V za 200 zł z Allegro.

Natomiast pojemność akumulatora i czas pracy docenisz przy dłuższej awarii zasilania np. 24h.

Wszystko zależy od tego jakie chcemy mieć poczucie bezpieczeństwa i ile jesteśmy skłonni za to zapłacić.

 

Taki układ AKU=>Przetwornica można wykorzystać do zasilania innych newralgicznych obwodów np. oświetlenia LED, centralki alarmu.

Pod warunkiem, że takie obwody wcześniej zostały (z głową) wydzielone w rozdzielnicy.

 

Tytułem próby, daj swojej kobiecie ten generator. Niech napełni zbiornik paliwa, uruchomi agregat i przepnie kable zasilające. Żeby było bardziej twórczo zróbcie to po ciemku z latarką w ręku.... a potem porozmawiamy o generatorach awaryjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tytułem próby, daj swojej kobiecie ten generator. Niech napełni zbiornik paliwa, uruchomi agregat i przepnie kable zasilające. Żeby było bardziej twórczo zróbcie to po ciemku z latarką w ręku.... a potem porozmawiamy o generatorach awaryjnych.
Generator powinien być zawsze zatankowany. WIęc odpada kwestia tankowania. Przełączanie kabli też nie powinno mieć miejsca - jeżeli już to raczej przełącznik w skrzynce prądowej. A odpalenie to chyba porównywalne trudnościowo z odpaleniem samochodu. Są przecież też takie, które same się odpalają ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale na czym nie zna? na naciśnięciu przycisku START się nie zna?

 

Ewentualnie na pociągnięciu linki startera ... czasami kilkukrotnie .

 

:lol:

 

U mnie w domu jako część instalacji elektrycznej wykonałem instalację do podłączenia agregatu prądotwórczego - wszystko jest gotowe tylko przełączać rozłącznik i odpalać agregat - tylko .... agregatu nie ma :D

Już drugi rok noszę się z zamiarem nabycia - alke teraz po użytkowaniu mojego domu widzę że taki wydatek jest zbędny ... - na razie przynajmniej - w ciągu tych lat kilka razy nie było prądu po kilka minut i raz zapowiedziane wyłaczenie przez 4 godziny - ale w lecie ...

UPS na podtrzymaniu kotłowni w zupełności wystarcza ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U mnie w domu jako część instalacji elektrycznej wykonałem instalację do podłączenia agregatu prądotwórczego - wszystko jest gotowe tylko przełączać rozłącznik i odpalać agregat - tylko .... agregatu nie ma :D

 

Napiszesz w skrócie jak taką instalacją do podłączenia agregatu prądotwórczego wykonać mam jeszcze kilka dni żeby coś takiego dorobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nic skomplikowanego - montujesz w rozdzielnicy trójfazowy przełacznik trójpozycyjny 1-0-2 / o odpowiedniej obciążalności rzecz jasna / i do jednego kompletu styków łaczysz zasilanie podstawowe , do drugiego rezerwowe . W wypadku przełaczenia na zasilanie podstawowe z sieci przełacznik jest w pozycji 1 . gdy braknie prądu z sieci przełaczasz go na 0 - czyli odłączasz zasilanie podstawowe , a następnie przełaczasz na 2 i łaczysz obwody w domu z agregatem jednocześnie rozłączając zasilanie podstawowe .

Dla zasilania trójfazowego z agregatu .

 

Natomiast dla zasilania jednofazowego z agregatu - trzeba odpowiednio zaprojektować rozkład odbiorników w rozdzielnicy i dołożyć jeszcze jeden rozłącznik - ja tak właśnie zrobiłem - jak chcesz znać więcej szczegółów - pisz na priv - nie jest to bowiem tematem tego wątku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja widziałem takie cóś... z tablicy rozdzielczej idzie przewód zasilający do budynku gospodarczego, tam jest rozgałęźnik i gniazda 230V oraz jedno 380V...w budynku gosp. stoi agregat z wtyczką na wyściu przystosowaną właśnie do tego gniazda 380V... gdy brak prądu gość wyłącza zabezpieczenie przedlicznikowe, idzie do bud.gosp , wkłada wtyczkę od agregatu do gniazda i odpala... linia zasilająca bud.gosp. zmienia się w linie zasilania budynku mieszkalnego... najprostsze rozwiązanie :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... gdy brak prądu gość wyłącza zabezpieczenie przedlicznikowe, idzie do bud.gosp , wkłada wtyczkę od agregatu do gniazda i odpala...

[Wersja LIGHT] A gdy się pomyli, to niewiele zostanie z agregatu, instalacji, tej wtyczki i zapewne samego użytkownika.

[Wersja HARD] A gdy się pomyli i prąd porazi elektryka usuwającego awarie na linii to... będzie miał stalowe firanki w oknach przez pare lat.

 

Mówiąc wprost to jest igranie z czyimś życiem, najczęściej życiem domowników.

 

Wszelkie pomysły z agregatem w domku dawane tutaj przez laików/dla laików są namawianiem do przestępstwa.

W każdej umowie na dostawę energii el. do domu jest punkt dotyczący współpracy generatorów z siecią energetyczną w Twoim domu.

 

Dla przypomnienia - ten wątek dotyczy pracy UPS w roli podtrzymania funkcji kotła CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Mówiąc wprost to jest igranie z czyimś życiem, najczęściej życiem domowników.

 

Wszelkie pomysły z agregatem w domku dawane tutaj przez laików/dla laików są namawianiem do przestępstwa.

W każdej umowie na dostawę energii el. do domu jest punkt dotyczący współpracy generatorów z siecią energetyczną w Twoim domu.

 

Masz namyśli ostatni wpis Sys czy wszystko o generatorch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opisałem tylko jeden z praktycznych sposobów podłączenia bez wnikania czy coś jest zgodne z przepisami czy nie i broń Boże nikogo nie namawiam do tworzenia takich ustrojstw...

...czy chciałbym mieć takie coś w domu swoim ?- napewno nie.

ale ten sposób rozwiązuje rekompensowanie nagłych braków energii gdy nie ma czasu na budowanie specjalnej instalacji , gdy w domu robi się zimno a za oknem mróz...

:wink: ...rzeczywiście temat jest o UPSach ... a ja tu o prowizorkach :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...