Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe?


Gość

Recommended Posts

Czy ktoś mógłby mi poradzić, czy robić w pokoju dziennym ogrzewanie podłogowe wodne?

Pokój ma ok. 40 m2 i ok. 3,80 wysokości i jest otwarty na klatkę schodową. Z różnych źródeł wynika, że w takich pomieszczeniach najtańsze jest ogrzewanie z instalacji podłogowej. Czy ktoś mógłby mi podać, jakie mogą być rzeczywiste oszczędności w tak wysokim pomieszczeniu?

Mam wątpliwości, czy montować takie ogrzewanie, bo (1) podobno jest niekorzystne dla organizmu, ponieważ woda płynąca w przewodach grzewczych tworzy cieki wodne, (2) trudniej dobrać podłogę (czy rzeczywiście można stosować parkiet alob mozaikę przemysłową?). No i koszt instalacji - jededn instalator wyliczył mi, że byłby wyższy od instalacji ogrzewania grzejnikowego o ok. 7 tys. zł.

Życzę wszystkim udanego budowania - Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się poważnie nad tym zastanowił, choć koszt z pewnością wyższy. Biorąc pod uwagę wysokość pomieszczenia - zdecydowanie tak, ale drewno choć da się znaleźć przeznaczone na takie ogrzewanie nie jest super pomysłem, bo jednak trochę izoluje i źle położone może się rozeschnąć. Co do zdrowotności, to jeżeli takie sztuczne "cieki" szkodzą, to zawszer może dać zarobić radiestecie. Są też inne nie do końca wyjaśnione mity: żylaki i podnoszenie pyłu z podłogi (alergie). O tym pierwszym nic nie wiem, a w przypadku drugiego to nie można kłaść dywanu na to miejsce, bo następują tam "mikroeksplozje" i kurz wyrzucany jest w górę (to mi relacjonował Niemiec na podstawie ich telewizji), a z drugiej strony masz znacznie mniejszy ruch powietrza, więc powinno się mniej kurzyć. Ja daję płytki na podłogówkę, a połowa salonu (cały to powiedzmy 10x4.5m) w drewnie i normalny grzejnik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to ma być ogrzanie jedynie tego pokoju to różnica pomiędzy kaloryferami a podłogówką będzie największa. NIe wiem czy masz już wylaną podłogę. Jeśli tak to znowu wzrosną koszty (skucie i wylanie nowej podłogi) Na temat podłogówki było na forum napisane już dosyć dużo. Wchodzi koszt mieszacza i rozdzielacza (2 obwody bo duża powierzchnia pokoju) Ale 7 tysięcy różnicy to według mnie bardzo duża przesada. Fachowiec po prostu nie lubi kłaść podłogówki i wymyśla jakieś niestworzone historie. Prześlij kosztorys.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym że 7 tys. to wartość zawyżona. Jestem po uzgodnieniach z ekipą z Buderusa (poprzednio rozmawiałem z kilkoma innymi ewentualnymi wykonawcami). Wyliczyli mi różnicę na mniej niż 1 tys. Parter będę miał ogrzewany podłogowo a górę tradycyjnie poprzez grzejniki.

Wykonując takie dwusystemowe ogrzewanie wziąłem pod uwagę opinię o negatywnym wpływie ogrzewania podłogowego w sypialniach (a te będą właśnie na 2 kondygnacji). Ponadto przy o. podłogowym należy sie liczyć z wyraźnym wzrostem grubości stropu.I jak już w innych wypowiedziach wspomniano z ograniczonym wyborem materiałów podłogowych.

Co do mieszacza to powiedzieli, że wykonają go z oryginalnych firmowych elementów sami co także korzystnie wpłynie na koszt.

Nad tym muszę się jednak zastanowić czy na to sie zgodzić. Co Wy o tym sądzicie?

Acha, być może w kwocie 7 tys. zaproponowano Tobie wylanie posadzki jastrychowej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwota 7 tys. jest chyba jednak przesadzona. Ok. miesiąc temu zdecydowałem się na ogrzewanie podłogowe na parterze domu (90m.kw.) i musiałem dopłacić właśnie 7 tys. ale z uwzględnieniem posadzki, innego rodzaju styropianu pod ogrzewanie i 8 sekcyjnego rozdzielacza. Co do niekorzystnego wpływu ogrzewanej podłogi to są to tzw. "Opowieści sandałowego drzewa" a już kuriozalnie brzmi wpływ cieków wodnych. Gdybyśmy chcieli odciąć się od otaczjącej nas w domu wody to trzeba by zrezygnować z łazienek i kranów w kuchniach oraz każdorazowo przed budową badać rozkład wód gruntowych. Na pewno dużo gorsze jest wszechogarniające nas promieniowanie elektromagnetyczne. Rozkład ciepła w pomieszczeniach z ogrz. podł. jest dużo korzystniejszy dla człowieka a komfort cieplny uzyskuje się przy niższych temperaturach (stąd oszczędności energii). Wadą jest duża inercja i mała podatność na regulowanie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 tys. różnicy to rzeczywiście dużo. Trochę się rozglądałem za ofertami i oscylowały wokół 120-150 zł/m2 (trzeba jeszcze uwzględnić gestość ułożenia rur) przy powierzchni ok.30m2.

Zanim się zdecydujesz spróbuj pobyć przez jakiś czas (2-3 h) w takim pomieszczeniu - nie wszyscy czują się w nim dobrze. Ja właśnie chyba z tego powodu zrezygnuję.

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Posiadam takie rozwiązanie tzn. parter - podlogówka, pietro - grzejniki. Dom ok 120m.kw., piec Vailant 18 KW - dwufunkcyjny. Chatka to kanadyjczyk.Koszt instalacji (grzejniki, piec, wszelkie rury, pompa, rozdzielacz) wraz z robocizną - ok 14 tyś złotych. Nie mam jeszcze sterowników do pieca i jestem po przemieszkaniu pierwszej zimy. Piecyk podgrzewał wodę w grzejnikach do nie więcej niż 40st C., w podłodze do 25 st.C. Ogólny koszt gazu (ciepła woda, ogrzewanie, kuchenka) to 320zł. za dwa miesiące.

Ja jestem zadowolony.

Może te informacje jakoś wykorzystasz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...

ja jestem zdecydowany położyć podłogówkę w całym domu i juz mi ręce opadają jak słyszę argumenty na nie typu podnoszący się kurz, cieki wodne, zły rozkład temperatury itp. Panowie i Panie to są bzdury !

Cieki wodne ? To w takim razie co z rurami kanalizacujnymi i wody bieżącej ? To są też cieki ?

Kurz ? ogrzewanie podłogowe jest z niewielu który NIE powoduje cyrkulacji kurzu w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe NIE przypieka kurzu (jak to robia grzejniki płytowe) co moze byc przeczyną złego samopoczycia i dyskomfortu w danym pomieszczeniu.

Zły rozkład tempereatury ? Bodajże już w dwóch a nawet trzech Muratorach przeczytałem, że właśnie ogrzewanie podłogowe ma rozkład najbardziej zbliżony do ideału.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ogrzewaniu podłogowym (oprócz licznych zalet wymienionych powyżej) masz kilka wad:

1. duża inercja systemy. Nie da się szybko obniżyć, bądź podwyzszyć temperatury. W związku z tym lepiej nie stosować np. do sypialni, jeśli komus to przeszkadza. W pokoju dziennym nie powinno to być żadną przeszkodą.

2. wieksz grubość podłogi - trzeba to przewidzieć

3. dobór materiału wykończeniowego na podłogę. Jeśli drewno, to musisz wybrać takie, które wytrzymuje podwyższoną temperaturę i nie wydziela przy tym z siebie chemikaliów i zapachów. To samo dotyczy lakierów, klejów itp.) Poza tym ze względu na jego izolacyjność cieplną - trzeba więcej grzać - podlogówka jest mniej wydajna. I wreszcie ponoć zasada jest taka - im mniejsze elementy podłogowe tym lepiej - mniej widać sczeliny pomiędzy nimi - a podłoga cały czas prcuje.

Pomyśl również o ogrzewaniu sciennym, dla drewnianej podłogi moze to być lepsze rozwiązanie o podobnym komforcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2002-06-24 11:06, franekF wrote:

Przy ogrzewaniu podłogowym (oprócz licznych zalet wymienionych powyżej) masz kilka wad:

1. duża inercja systemy. Nie da się szybko obniżyć, bądź podwyzszyć temperatury. W związku z tym lepiej nie stosować np. do sypialni, jeśli komus to przeszkadza. W pokoju dziennym nie powinno to być żadną przeszkodą.

2. wieksz grubość podłogi - trzeba to przewidzieć

3. dobór materiału wykończeniowego na podłogę. Jeśli drewno, to musisz wybrać takie, które wytrzymuje podwyższoną temperaturę i nie wydziela przy tym z siebie chemikaliów i zapachów. To samo dotyczy lakierów, klejów itp.) Poza tym ze względu na jego izolacyjność cieplną - trzeba więcej grzać - podlogówka jest mniej wydajna. I wreszcie ponoć zasada jest taka - im mniejsze elementy podłogowe tym lepiej - mniej widać sczeliny pomiędzy nimi - a podłoga cały czas prcuje.

Pomyśl również o ogrzewaniu sciennym, dla drewnianej podłogi moze to być lepsze rozwiązanie o podobnym komforcie.

 

Troszeczkę błądzisz

Jest mniej wydajna zgadza się z jednego metra możno otrzymać około 90 wat. Więc musiasz grzać prawie całą podłogą ale możesz mieć niższą temperaturę w pomieszczeniu. O około 2 stopnie a to jest bardzo dużo. I to jest oszczędność bardzo wielka.

 

Jak chcesz to możesz poroboć dylatację na mniejsze obszary.

 

No i rzeczywiście podłogówka najbardziej nadaje się do płytek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że nie ma idealnego (bez wad) rozwiązania. Ja (a raczej moja żona) i tak chce okafelkować cały dom. Co do grubości podłogi to na etapie budowy budynku nie jest to chyba zbyt duży problem. W przypadku dużej bezwładności to szczerze mówiąc nie wiem, nigdy na to nie zwróciłem uwagi - byc może masz rację.

 

Luna_tyk - nie wiem co było przyczyną Twojego złego samopoczucia, faktem jest że sporo użytkowników nie potrafi prawidłowo korzystać z takiego ogrzewania. Przede wszystkim podłoga nie może być grzejnikiem ! Ciepło powinno być ledwie wyczuwalne i to tylko w skarpetkach. Ludzie często zapominają, że stosunkowo niska temperatura grzania nadrabiana jest powierzchnią grzewczą. Jak by nie było z reguły każdy inny grzejnik jest "trochę" mniejszy od powierzchni podłogi :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Cześć.

Nie mam jeszcze wylewek ale w łazienkach mam wykonaną instalację wod-kan. Rury od wody przechodzą przez środek podłogi w łazience. Czy w takim przwypadku nie będzie problemu z ogrzewaniem podłogowym? Można te rurki ukryć w warstwie styropianu pod ogrzewanie i na nim ułożyć rurki od podłogówki a na to wylewka?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób mówi o doborze specjalnego drewna do podłogówki. Czy ktos z was moze wie jakie to ma być drewno (rodzaj, grubości, czym pomalowane)?

Ja planuję podłogówkę na całym parterze, łącznie z sypialnią. Ponieważ sypialnie sa zazwyczaj mniejsze od pokoju dziennego i to połączonego z korytarzem lub klatką, to specjalista doradził mi żeby układać mniejszą ilość zwojów. Dzięki temu można o 1-2 stopnie obniżyć temperaturę grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość "zwojów" (długość rury grzejnej) powinna być dobrana przez projektanta na podstawie zapotrzebowania danego pomieszczenia na ciepło, a nie bo tak "specjalista" powiedział. Jeżeli chcesz robić ogrz. podłogowe, to tylko z projektem (jak masz zacięcie to chyba Purmo ma na stronie program do obliczeń), bo się przeliczysz i będziesz musiał piecykiem elektr. dogrzewać. Przy projekcie podajesz projektantowi czym chcesz wykończyć podłogę i on dobiera ilość rury i przepływ. Co do drewna to chyba nikt na forum nie ma ogrzewania podłogowego wykończonego drewnem (mało osób ma w ogóle takie ogrzewanie) i można polegać tylko na zapewnieniach producenta. Napewno drewno o durzej gęstości właściwej takie jak dąb i to jak najcięsze - mozajka parkiet lamelowy (jak rozmawiałem ze swoim projektantem to powiedział, że opory cieplne mozajki dębowej i wykładziny podłogowej przeznaczonej do podłogówki są do siebie zbliżone). Co do klejów i lakierów to takie, które mają zakres pracy do 60 st. celc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Jak długo trzeba przebywać w pomieszczeniu z podłogówką aby odczuć czy mi to pasujee czy nie? Mam zamiar kłaść ogrzewanie podłogowe w salono-kuchni, przedpokoju i łazience, ale jeśli ja ,lub moja rodzinka nie będzie go tolerować to co wtedy?Trzeba by to sprawdzić przed zainstalowaniem, chyba że to tylko bajki.Pozdrowionka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie zamierzam polozyc podłogówkę w przdpokoju łazienkach oraz w kuchni ,w pokojach tradycyjne grzejniki rozwazam jeszcze pas podłogówki przy wyjsciu na taras. Myslę że jest to optymalne rozwiazanie co sie tyczy żylaków i podlogówki to wiem że te dwie sprawy nie idą ze soba w parze. Nie jest korzystne zbyt długie podgrzewanie kończyn dolnych powoduje to roższerzenia naczyń a dalej u ludzi bardziej predysponowanych wystapienie zmian zylakowych-( oczywiscie nie jest to jedyna przyczyna powstawania żylaków) ale to chyba nie ta lista
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...