Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izolacja pionowa fundamentów - papa?!


monikaa13

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 360
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

no przy niepodpiwniczonym budynku z zewnatrz i wewnatrz jak juz to robisz... bo przeciez woda z gruntu po zasypaniu dostanie sie od 2 strony

fakt... z wilgocia technologiczna pojawia sie w tym momencie problem, podloze musi juz byc suche

Dlatego tez odradzalem Ci to rozwiazanie... i przy niepodpiwniczonym zrezygnowalbym z tych zabiegow.

Jezeli chcesz miec izolacje przeciwwodna z obu stron i to taka aby byla przepuszczalna dla tej wilgoci.... czyli taka... gdzie woda w postaci pary wodnej moze sie wydostac swobodnie, ale jako woda w stanie cieplym sie nie dostanie. Czyli... paroprzepuszczalna i oddychajaca... znowu mi sie zaraz dostanie :)

rozwiazanie Xypexowe - to do tuneli metra wnikajace i krystalizujace w materiale

albo ewentualnie szlamowe: np. Aquafin 2K/M (powlokowo)

Edytowane przez fighter1983
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam,

Planuję budowę piwnicy, która będzie nieogrzewana, zależy mi na tym, żeby była tam w miarę niska temperatura. Co do izolacji czytając forum przekonałem się do bitumów (Izohan, Botament, Icopal lub Sopro). Jeśli chodzi o izolację poziomą planuję papę termozgrzewalną SBS z Icopala. Zastawia mnie ciągle temat ocieplenia fundamentów. Myślę, że nie ma sensu przy nie ogrzewanej piwnicy ocieplać styrodurem całych fundamentów, bardziej skłaniam się ku ociepleniu pasa ok. 1 metra pod ziemią. Nad ziemią w strefie cokołowej twardsza odmiana zwykłego styropianu (ponoć na styrodurze ciężko zrobić elewację). Obawiam się jednak, że styrodur nie będzie spełniaj swojej funkcji, jeśli nie zaizolujemy go przeciwwodnie. Inaczej między styrodur a bitum będzie wchodziła woda. Rozwiązaniem może być klejenie styroduru nie na packi, a obwodowo, tak żeby woda nie weszła pomiędzy, lub po ułożeniu XPSa izolacja bitumem styków. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...
Witam wszystkich użytkowników tego forum ,mam pytanie czy zechce się ktoś podzielić dobrymi radami jak prawidłowo położyć hydroizolację w ścianie trójwarstwowej ,głownie chodzi mi o połączenie izolacji pionowej z poziomą ,czy izolacja ma przecinać ocieplenie i czy jako pierwszą warstwę ocieplenia można zastosować styropian ? P1110716.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Prośba dla fightera oraz innych ludzi w temacie.

 

Szybkie streszczenie. Zrobione mam piwnice na płycie fundamentowej o grubości 30 cm.pod płytą folia i 30 cm piasku zagęszczonego. Piwnice z bloczków fundamentowych. Wysokość piwnic 220 cm. Piwnice mają być całkowicie zasypane. Wykop cały czas jest suchy po uprzednim odrenowaniu działki. Grunt piszczysto gliniasty . Co zastosować do izolacji i jak ją najpoprawniej wykonać . Piwnica z zewnątrz jest zarapowana. Płyta fundamentowa jest większa w niektórych miejscach nawet o 1.40 m . Ścian zewnętrznych jest około 130m kwadratowych. Troszkę mam mieszane uczucia odnośnie XPS, cena. Bardzo proszę o poradę. dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...

Witam zastanawiam się nad izolacją i ociepleniem piwnicy sutereny w domu parterowym z poddaszem.

Zrobiłem odwierty i na 5 m nie ma wody. Z budynkiem się muszę podnieść o prawie 2 m nad teren czyli podłoga piwnicy będzie 1,5 m podziemiom. Dwie ściany bedą obsypane, dwie zostaną nieobsypane ziemią. Piwnica ma być zamieszkana więc postanowiłem ocieplić 15 cm styropianu. woda z dachu będzie odprowadzana do zbiornika deszczówki zrobię też drenaż dookoła budynku. Tak że izolacja przeciwwilgociowa nie musi być super. Co zastosować jaki styropian 15 cm EPS czy XPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

a ja mam pytanie odnośnie izolacji fundamentów, gdzie piwnica będzie częściowa, w srodkowej czesci budynku, z lewej pod garazem zasypane i z prawej pod kuchnia i salonem tez. bo jeżeli izolowali byśmy jedynie czesc podpiwniczoną to jak potraktować cześć nie podpiwniczoną, a szczególnie styk ścian fundamentowych pomiędzy nimi.

 

 

i drugie pytanie chodzi o izolację poziomą, przy założeniu ze na izolację pionowe będę dawał izohana:

1. W części podpiwniczonej co dać za ławę, co na chudziaka w piwnicy. z karty katalogowej izohana można wyczytać ze na ławę dajemy ekofolię izohan a juz na chudziaku w piwnicy WM (FIGHTER,tego tematu nie rozwijałeś)

2. W części nie podpiwniczonej zakładając robimy tak jak mówi FIGHTER tzn olewamy pionową(traktujemy ją tylko D....em), za wyjątkiem ściany pomiędzy strefami i robimy solidną poziomą, tylko z czego. I tu znowu Izohan podaje że EKOFOLIA na ścianę fundamentową, a już na chudziaku WM. Nie wspomnę ze IZOHAN podaje ze przy braku podpiwniczenia też WM i to od zewnątrz i od środka, ale ja im się nie dziwie, przecież to jest dla nich kasa. FIGHTER pisał że papa, a jezeli papa to grzejemy ją tylko na częścią niepodpiwniczoną czy jak

 

Mnie przekonuje rozumowanie kolegi fighter, gdyż jakby sie zachowywał tak jak przedstawiciel to by zalecił to co jest w karcie izohana i tym samy zarobił wiecej kasy natomiast tu jest zdrowe spojrzenie na temat. jednakże momentami ta dyskusja mimo swoich 15 stron na forum przechodziła w kłótnię, w szczególności o to z której strony mają być kubełki i stosując sie do technologii podanych przez kolegę fighter, oraz przez wszystkich innych ciężko mi sobie wyobrazić jak całościowo podejść do izolacji fundamentów w budynku częściowo podpiwniczonym , np takim:

 

http://pracownia-projekty.dom.pl/plk-623.htm

 

gdzie ławy pod częścią niepodpiwniczoną pewnie będą schodkowe. Ogólnie rzecz ujmując to jestem na etapie wyboru projektu, ale kwestia izolacji jest jedną z ważniejszych i czasami moze miec wpływ na wybór samego projektu, dlatego pytam wcześniej, a projekt którego linka wrzuciłem mi sie podoba i dlatego szczególnie twn przypadek mnie interesuje

Edytowane przez romanik99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Hmmm....

 

Czyli u mnie panowie klada folie kubelkowa kubelkiami do sciany?...tak mi to wyglada ze zdjecia....czyli zle :roll: :roll:

 

http://farm4.static.flickr.com/3601/3467465491_4c32de1c08.jpg

 

Mamy Styrodur „10” , po dwie warstwy papy no i ta nieszczesna folie kubelkowa....

 

Maja

 

jednak producenci proponują montaż folii kubełkowej kubełkami do ściany:

http://www.plastmaster.pl/ventfol-standard,42,0,folie-fundamentowe,pl.html

 

http://www.tytan.pl/pl/produkty/folia-kubelkowa/#zalety

 

rozumiem iż się mylą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Witam, próbował ktoś (albo słyszał jakieś opinie) izolować i ocieplać ściany fundamentowe pianką pouliretanową zamknięto komorową, temat się przewinął w tym wątku ale nie był "rozwinięty". Rozmawiałem z firmą, która się tym zajmuje i mówią, że bezpośrednio na bloczek kładzie się 3cm warstwę z zewnątrz i wewnątrz, ponoć 100% izolacji przeciwwilgociowej i jeszcze termoizolacja, cena 30zł za m2, biorąc pod uwagę bardziej tradycyjne sposoby czyli np. gruntowanie, izolacja jakimś dobrym bitumem, styropian, to ta cena nie jest chyba super duża (oczywiście mogę się mylić w tej kwestji).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

mam podobny problem jak modena

 

i zaproponowano mi taki produkt jako ponoć najlepszy !

 

[ 200m2 ściany fundamentowej - izolacja pionowa. Dom bez piwnicy na glinie ,poziom wód gruntowych około 1m, będzie robiony drenaż ]

 

http://www.adw.com.pl/izoplast-2k-w-dyspersyjna-masa-asfaltowo-kauczukowa-bn-produkt-138.html

Edytowane przez Salah
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem zwiaząny z hydroizolacją ściany fundamentowej.

Ściana fundamentowa w 100letniej kamienicy wykonana z cegły. Ściana zawilgocona. Planowane pogłębienie piwnicy( wykonanie murków oporowych i płyty na spodzie wraz z izolacją) pod pomieszczenie użytkowe.

Ściana to około 22m2(11 x 2m).

 

Po wstępnym zebraniu wycen, mam takie opcje:

A.

1. wyczyszczenie cegły

2. Tynkowanie

3. Zagruntowanie emulsją bitumiczną

4. Bikuthan 2k

5. XPS

6. folia kubełkowa

 

B.

1. wyczyszczenie cegły

2. Tynkowanie

3. Dickbeschichtung2K

4. XPS

5. folia kubełkowa

 

C

1. Wyczyszczenie cegły

2. Papa 2mm

3. XPS

4. Folia kubełkowa

 

Wyceny wahają się od 7 do parunastu tysięcy.

Najdroższa jest opcją z papą, ale nie widzę jakoś możliwości dokładnego przyklejenia papy na stary mur z cegły.

Niektórzy wykonawcy wspominali jeszcze o zastosowaniu wewnątrz szlamowania Koster NB1. Czy takie coś ma sens? Czy w takim przypadku nie zostanie zamknięta wilgoć w ścianie i nie pojawi się na ścianie w pomieszczeniu na parterze? Przy izolowaniu tylko od zewnątrz mogę sobie pozwolić na nietynkowanie tej ściany wewnątrz przez rok lub więcej w celu ułatwienia wydostania się z niej wilgoci.

 

Może jakieś inne rozwiązanie jest warte uwagi?

Prosiłbym o zabranie głosu w tej sprawie fighter1983 (skorzystałem parę lat temu z Twoich rad na temat tynkowania elewacji i użyłem produkty Caparola, do dziś jestem bardzo zadowolony z efektu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się ze moje porady były przydatne. Nie zmam tych produktów bitumicznych. Pape bym sobie opuścił właśnie z powodu połączeń. Natomiast jeżeli chodzi o wykonanie tego i dobór materiałów sugerowalbym tutaj zwrócić się do jednej z najlepszych znanych mi firm w zakresie hydroizolacji. Nomosbud. Adam Durka. Wprawdzie oni robią zazwyczaj trudniejsze tematy ale z Adamem rozmawialem wczoraj i powoli tez zamierzają rozszerzyć ofertę także do klientów indywidualnych wiec chyba warto zadzwonić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpie, żeby duża firma z Warszawy chciała się bawić w takie drobne zlecenie w Krakowie.

Jakie Ty byś proponował produkty?

 

Zadzwonić mozna . telefon niewiele kosztuje lub nic. Specyfika hydroizolacji jest taka ze oni to zrobią w jeden dzień i może przyjechać 2 ludzi małym busikiem ze sprzętem. Wiec i koszty wyjazdu nie sa duże. Dla izolacji pionowych ja polecam dwuskładnikowe izolacje bitumiczne bez rozpuszczalników jeżeli tam idzie Xps. Producenci: schomburg, sika, caparol, Botament, BASF - kolejność przypadkowa.

Tym razem poprosze o zapytanie ofertowe na materialy ale po konsultacji z wykonawca, jakiego typu izolację trzeba wykonać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak spojrzalem właśnie że w tym wątku pojawiło się kilka pytan dodatkowych które mówiąc trywialne olalem. Nie zauwazylem i gdzieś uciekło. Katalog producentów np Izohan mówi o rozwiązaniach izohana tak wiec zawsze w katalogu znajdziemy propozycje które maja w ofercie a które nie zawsze będą optymalne. Po prostu sa rozszerzeniem oferty. Dlatego tez pominalem ekofolie np sugerując zamiast niej pape jako izolację pozioma. Oczywiście sa pewne ale... Poważnie w tym wątku opisalem dość skrupulatnie podejście do izolacji termicznej i przeciw wodnej budynków podpiwniczonych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fighter1983 - nie ukrywam, że zależy mi na Twojej opinii na temat izolacji pionowej i poziomej fundamentów.

Opisałem z grubsza już w tym wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?227500-Fundament-uporządkowanie-informacji&p=6510904#post6510904

i dzięki uwadze jednego z forumowiczów zacząłem dalej zgłębiać temat.

 

Przedstawię krócej sytuację:

 

  • grunty niespoiste
  • bardzo wysoki poziom wód gruntowych - 30cm okresowo dochodzące do powierzchni
  • brak podpiwniczenia
  • ławy beton B25, ściany fundamentowe z bloczków betonowych

 

 

Jak wg Ciebie wykonać poprawnie izolację pionową i poziomą fundamentu? Czy izolacja pionowa jest taka sama po zewnętrznej jak po wewnętrznej stronie ściany fundamentowej?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fighter1983 - nie ukrywam, że zależy mi na Twojej opinii na temat izolacji pionowej i poziomej fundamentów.

Opisałem z grubsza już w tym wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?227500-Fundament-uporządkowanie-informacji&p=6510904#post6510904

i dzięki uwadze jednego z forumowiczów zacząłem dalej zgłębiać temat.

 

Przedstawię krócej sytuację:

  • grunty niespoiste
  • bardzo wysoki poziom wód gruntowych - 30cm okresowo dochodzące do powierzchni
  • brak podpiwniczenia
  • ławy beton B25, ściany fundamentowe z bloczków betonowych

 

Jak wg Ciebie wykonać poprawnie izolację pionową i poziomą fundamentu? Czy izolacja pionowa jest taka sama po zewnętrznej jak po wewnętrznej stronie ściany fundamentowej?

 

pozdrawiam

Jajmar wypowiada sie w watku i ma racje. Odpowiedzi na wszytskie swoje pytania znajdziesz w tym wlasnie watku.

w skrocie: fundament lany lub z bloczka, lepiej oczywiscie lany.

izolacja przeciwwodna na scianie fundamentowej a nie na jakims eps/xps bo to bzdura powielana na wiekszosci budow w pl... kto to wymyslil...

izolacja solidna, przeciwwodna: Botament BM92, Pecimor 2K, Sika Igolflex itp...

docieplenie XPS

folia kubelkowa - jak panienka zyczy - jako ochrona przed uszkodzeniem mechanicznym xps...lub bez

thats all ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Uchroniłem się dzięki Wam przed myślę niezłym bólem głowy :)

Ostatnie pytanie tylko w celu potwierdzenia, bo studiowanie materiałów producentów daje często dwuznaczne odpowiedzi...

Czy izolacja przeciwwodna przy wysokim stanie wód gruntowych i braku podpiwniczenia ma być zrobiona tak samo po obu stronach ściany fundamentowej - wewnętrznej i zewnętrznej?

 

Myślę nad zastosowaniem Izohan Izobud WL (rozcieńczony) jako grunt + 4mm Izohan Izobud WM i na to 10cm XPS. Tylko właśnie nie wiem czy tak ma być z obu stron? To brzmi trochę jak przesada, bo przecież większy napór wody będzie tylko od zewnętrznej strony (przynajmniej tak mi się wydaje). Producent dopuszcza, na bazie tych samych materiałów izolację przeciwwilgociową, po prostu cieńsza warstwa Izobud WM. Czy po prostu tak się nie robi i z obydwu stron ściany fundamentowej dać 4mm Izobudu?

 

Rozumiem, że na izolację poziomą dwie warstwy papy na ławie przed ścianą i dwie warstwy papy na ścianie przed Solbetem? Można papę łączyć bez problemu z tymi izolacjami płynnymi? Producenci namawiają tutaj na swoje kompleksowe rozwiązania ale są one dość drogie i nie wiem czy to nie kwestia marketingu...

 

Po śledzeniu wątku wyciągnąłem wniosek, że przy XPS nie będę dawał folii kubełkowej,. Mam do zasypania ładną pospółkę i postaramy się to zrobić z głową, aby nie uszkodzić niepotrzebnie przy zasypywaniu styroduru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam.

Mam pytanko dotyczące izolacji pionowej ścian fundamentowych domu niepodpiwniczonego. Czytając wątek zastanawiam się w jaki sposób ocieplić, odizolować swoje fundamenty i co byście polecili w moim przypadku. Postawione fundamenty mam tylko "wymalowane" Dysperbitem 3 razy na wysokości ponad gruntem. Teraz zastanawiam się nad odkopaniem fundamentów i zaizolowaniu termicznym fundamentów, ewentualnie wyczyścić fundamenty i pomalować ich Dysperbitem. Dom będzie podsypany tak na 20 cm widoczności fundamentów. Zastanawiam się, czy odkopywać fundamenty do ławy i zaizolować styropianem XPS 10cm stawiając bloczki na stojąco, czy przynajmniej na leżąco, czy w ogóle sobie izolację pionową odpuścić.

Edytowane przez sm00q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...