Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izolacja pionowa fundamentów - papa?!


monikaa13

Recommended Posts

...

- Dysperbit - jako grunt

- Izohan WM - jako izolacja przeciwwodna (co najmniej 2 warstwy, aby unikanac bledu wykonawcy i niedokladnego naniesienia izolacji)

- Izohan WL lub WK - do klejenia na placki warstwy docieplajacej, dla styropianu i ekspandowanych styropianow wystarczy WL, jezeli mamy Styrodury (XPS) aby sie przykleilo - uzywamy Izohan WK ...

 

A czy styropian nie powinno się kleić do ściany fundamentowej na całej powierzchni a nie tylko na placki. BO pod naporem gruntu taki styropian się może pękać?

 

Ja planuje coś takiego (izolacja przeciwwilgociowa):

Piwnica z bloczków. Na to:

1. Dysperbit i/lub Izohan WM

2. Papa termo (czy jst sens)??

3. Styro klejonyna papę

4. Folia;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 360
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie ma potrzeby po calosci, pekac nie bedzie, styropian lekko sie odksztalci, co w niczym nie przeszkadza a zmniejsza zuzycie kleju.

Co do Twojej listy - zrezygnowalbym z papy a przypilnowal warstwy z WM-ki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
A jesli rezygnuje z izolacji pionowej to czy wystarczy IZOHANem WK przykleic styrodur bezposrednio do sciany z bloczkow fundamentowych? Dawac na to jeszcze folie (budynek niepodpiwniczony oczywiscie- obok jest istniejacy bud z piwnica i nie stala tam nigdy woda mimo ze piwnica jest nizej od fundamentow - dlatego rezygnacja z izol pionowej. Poza tym gdzie najlepiej dac izolacje pozioma i z czego folia/papa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jesli rezygnuje z izolacji pionowej to czy wystarczy IZOHANem WK przykleic styrodur bezposrednio do sciany z bloczkow fundamentowych? Dawac na to jeszcze folie (budynek niepodpiwniczony oczywiscie- obok jest istniejacy bud z piwnica i nie stala tam nigdy woda mimo ze piwnica jest nizej od fundamentow - dlatego rezygnacja z izol pionowej. Poza tym gdzie najlepiej dac izolacje pozioma i z czego folia/papa?

 

IZOHANem WK to właśnie izolacja pionowa. Chyba że tylko do klejenia styro posłuży.

Foli kubełkowa ma za zadanie odprowadzać wodę i chronić styropian. NIE jest to izolacja przeciw wodna !

 

Na izolacje poziomą jeśli papa to nie na trakturze ! Tylko welonie szklanym lub poliestrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do fachowców.

Dom bez podpiwniczenia z 1947 roku - aktualnie jestem na etapie generalnego remontu i przebudowy. Fundament dobrze zaizolowany poziomo papą a na nim podmurówka (ok 80 cm nad ziemię) i ściany z bala modrzewiowego. Ściany suchutkie. Podsypka pod zdjętą podłogą w całym domu sucha jak pieprz. Czy odkopywać fundamenty i izolować od zewnątrz 2xdysperbit, styropian, folia kubełkowa? Czy lepiej nie ruszać skoro teraz jest OK? A może do takich remontów stosować zupełnie inne rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do fachowców.

Dom bez podpiwniczenia z 1947 roku - aktualnie jestem na etapie generalnego remontu i przebudowy. Fundament dobrze zaizolowany poziomo papą a na nim podmurówka (ok 80 cm nad ziemię) i ściany z bala modrzewiowego. Ściany suchutkie. Podsypka pod zdjętą podłogą w całym domu sucha jak pieprz. Czy odkopywać fundamenty i izolować od zewnątrz 2xdysperbit, styropian, folia kubełkowa? Czy lepiej nie ruszać skoro teraz jest OK? A może do takich remontów stosować zupełnie inne rozwiązanie?

 

Nie szukaj przygód i zostaw tak jak jest. Nie słuchaj też fachowców, którzy bedą Cię przekonywali że koniecznie trzeba robić izolacje pionową. W domu niepodpiwniczonym najwazniejsza jest izolacja pozioma, i jeśli izolacja w Twoim domu trzyma się dobrze od 1947 r to tylko pogratulować ówczesnym budowniczym! Dla własnego spokoju możesz ewentualnie odkopać fragment fundamentu i zobaczyć jak na ten moment wygląda. Założę się, że b. dobrze i tak będzie jszcze przez następne 100 lat. :) Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Witam a co z pomysłem obłożenia folii kubełkami na zewnątrz i obłoży jeszcze geowłókniną??? czy to ma sens?? Czy tylko obsypac piaseczkiem folie kubełkową i tyle. A jeśli styrodu (5cm) jest wyłożony do końca to czy nie ma problemu jak 30 cm od góry przymocujemy bardziej kołakmi czy czyms innym w celu obłozenia później klinkierem (by było stabilniej )???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ocieplic fundament jenolity lany w zimie na glebokosc 60-70 cm.

http://img140.imageshack.us/img140/1627/18082009003.jpg

Fundament jest bardzo nierowny, nad fundamentem jest papa(=poziom gruntu), pozniej 50 cm bloczka i znowu izolacja.

 

Przez ostanie dwa dni z zona odkopujemy te fundamenty, wypelniamy ubytki w bloczkach zaprawa wyrownujaca, zbijamy nierowne nadlewki w fundamencie i smarujemy to wszystko 2 x Dysperbitem.

 

Tylko co dalej. Moj pomysl byl taki zeby dac od poziomu -60 cm do +40 cm hydromax 5 cm i zasypac go ziemią, natomiast miedzy hydromaxem a bloczkami dac styropian Strong FS38 lub FS40 (nie pamietam jaki mam na budowie).

Ale to rozwiazanie da ok 16-20 cm ocieplenia, przy ciepleniu scian budynku 10 lub 15 cm. Ocieplenie fundamentu bedzie wystawalo :) chyba ze zrobic pozniej 20 cm na scianach.

 

Teren jest raczej podmokły.

Prosze o odpowiedz jutro znowu bedziemy kopac dalej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez ostanie dwa dni z zona odkopujemy te fundamenty

fajną masz żonę :wink:

moja ma budowę w ... głębokim poważaniu :evil:

ale kobiety są lepsze od mężczyzn - pijaków, nierobów itd :o

Moja na ten przykład sama "tymi rencamy" wykopała rów pod drenaż wokół budynku i nawiozła weń żwiru ;) Razem wykonywaliśmy ocieplenie poddasza, teraz szpachlujemy... Się chce, to się da ;) Kwestia motywacji i determinacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak ocieplic fundament jenolity lany w zimie na glebokosc 60-70 cm.

Fundament jest bardzo nierowny, nad fundamentem jest papa(=poziom gruntu), pozniej 50 cm bloczka i znowu izolacja.

[ciach]

Teren jest raczej podmokły.

Przede wszystkim: jaka jest różnica w grubości fundamentu lanego i tego z bloczka? Druga sprawa - na jaką wysokość/głębokość podchodzi Ci woda?

Masz piwnicę?

 

Jeśli nie masz piwnicy, to zastanów się, czy nie prościej będzie Ci zachować ten uskok z uwzględnieniem ocieplenia (ew. zmniejszyć go poprzez zastosowanie różnej grubości materiałów ocieplających), całość zabezpieczyć najpierw siatką w kleju, a od wierzchu folią kubełkową i podsypać tak, aby ukryć uskok pod warstwą gleby (zasiać trawkę i spokój ;)).

Jeśli masz piwnicę i wody podskórne podchodzą powyżej poziomu podłogi tejże piwnicy, to przemyśl ciężką izolację przeciwwodną, czyli ułożenie papy, oraz dobry drenaż opaskowy w ok. ław.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysunek :)

http://img263.imageshack.us/img263/8721/beztytuuieq.jpg

Fundament lany wystaje na ok 12-15 cm.

Piwnicy nie mam.

Myslalem zeby na bloczek przykleic 10 cm styropianu i to zaciagnac klejem z siatka i dysperbitem.

 

Na fundament lany dac hydromax 5 cm, bedzie ciezko go przykleic na lepik bo fundmanet jest nie rowny, plyta hydromaxu bedzie wystawala z ziemi jakies 40 cm do tego dac folie od zewnatrz i wywinac ja nad ten uskok.

 

Czy dobrze mysle?

 

Czy ten hydromax moze sie opierac na piachu? Czy moze dac cos pod niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12-15 cm to dość sporo :/ Do tego wystaje ponad grunt 40 cm. Albo zaakceptujesz estetykę tego uskoku, albo podsyp te 45 cm, aby ukryć uskok pod glebą. Folię wywiń na uskok i wyciągnij ponad powierzchnię. Jak już gleba się ustoi, to folię się obcina na równo z powierzchnią ziemii. Trawka to ładnie zasłoni, ew. możesz zastosować listwę maskującą do folii kubełkowej (choć moim zdaniem to przerost formy nad treścią, oraz zbędne koszta i to dość spore).

Jeśli boisz się o ten hydromax, to użyj styroduru - można go nawet bez folii zakopać :) Nie powinno się nic z nim dziać.

Nierówny fundament lany można albo wydłutować (tylko to syzyfowa robota i bez dobrego młota udarowego nie podchodź ;) ), albo obrzucić tynkiem/zaprawą i wygładzić. Później obsmarować dysperbitem ze 2 razy i wtedy będzie można przykleić styro-cośtam na ten dysperbit ;) Aha, wcześniej dobrze by było, gdybyś jakąś myjką wysokociśnieniową wymył ten fundament z resztek piachu.

 

Mała korekta Twojego obrazka - ja bym zrobił tak:

http://lh3.ggpht.com/_4STjwinLOH8/Soz8cGOO7DI/AAAAAAAAB40/GTxoq1p8EAI/s400/beztytuuieq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tera robi sie fundament. Osobiscie go pomalowalem desperbitem - 2 warstwy prosto z wiadra (bez rozcienczania). Na to wczoraj poszedl styropian - 2x5cm i wczoraj zaczeli zaciagac siatke klejem.

Potem znowu dysperbit i co dalej?... teren gliniasty, ale bedzie zasypywany powyzej law czarna ziemia. Przed malowaniem fundamentu byl problem z wysuszeniem bo woda na lawach stala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko nie wiem czy dac kubelkowa czy normalna folie, kubelkowej nie da sie chyba tak latwo wywinac.

 

Da się ją wywinąć - oczywiście łuki będą dużo większe, niż przy zwykłej folii, ale i tę zwykłą lepiej dać najgrubszą, jaką tylko się znajdzie. Folia kubełkowa nie bez podstawy jest taka gruba ;) Najgorzej będzie z wywijaniem w narożnikach - prostoliniowo powinno pójść bez problemu. Można ponacinać w narożnikach i zagiąć z zakładkami - kubełki nie mają być szczelne, tylko mają osłaniać przed kamieniami i gryzoniami.

 

Powodzenia :)

 

Deamos: ta druga warstwa dysperbitu to nie wiem, czy potrzebna, choć pewnie nie zaszkodzi ;) Na wierzch u mnie dali kubełki.

Czemu zasypujesz czarnoziemem? Masz za dużo kasy? ;) Wsyp pospółkę, a czarnoziem na wierzch (tak 30 cm). Jeśli masz podmokły teren przemyśl drenaż opaskowy - póki masz odkopane, będzie łatwo :) Wyściełaj dół geowłókniną, na dół rura żółta z dziurkami, zasyp kamykami o granulacji 16-36 (w trakcie zasypywania dobrze jest czymś docisnąć rurę, bo może "wypływać" spod kamyków, a powinna być na spodzie) i zawiń geowłókninę. Teraz na to możesz nasypać pospółki oraz na wierzch jakieś 30 cm czarnoziemu i trawka :) Rurę dobrze jest ułożyć ze spadkiem w kierunku odprowadzenia wody z drenażu (rozsączenie w gruncie typu studnia chłonna - wyprowadzać do melioracji chyba nie wolno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nawiązując do izolacji ,wczoraj robili mi wykop pod fundamenty garażu i wyglądało ładnie :D natomiast kopiąc fundament piwnicy pod domem w jednym narożniku trafiłem na przerost warstwy jakby bardzo grubym żwirem .Skutek jest taki że z tego żwirku wczoraj wypływała woda która to sączyła się cały dzień w coraz mniejszych ilościach. Dziś rano sprawdzałem i jest to około połowy tego co wczoraj wieczorem.Podejrzewam że jest to warstwa zalegającej wody w tym piasku bo działka jest na górce.Czy miał ktoś taki przypadek i czy jest możliwe aby to ustało ?Wykopałem studnię chłonną dwa dni wcześniej ale po przeciwnej stronie wykopów i tam była cały czas glina aż do 5 m bo tyle sięgnęła koparka.Myślałem nad wykonaniem dodatkowego odwiertu (takim ręcznym świdrem w dnie studni chłonnej)aby dostać się do warstwy chłonnej lub ewentualnie wykopać drugą studnię od strony sączącej się wody.I teraz pytanie :czy wylewając ławy wylać razem z warstwą dociskową zazbrojoną która utworzy jakby płytę :o i na to dać izolację z papy termozgrzewalnej natomiast na zewnątrz dać 2xdysperbit .Czy to uchroni przed ewentualnym naporem wody który może wystąpić na wiosnę lub po obfitych opadach deszczu.Na dnie wykopu mam glinę więc teren nośny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. ustal do jakiej głębokości glina, a raczej czy jest szansa na przebicie się do gruntu chłonnego

2. takie "oczko" będzie zawsze podlewać Twoje fundamenty (woda opadowa będzie tam zawsze zalegać), więc jak tego jest dużo, to postarałbym się o lepszą izolację (moim zdaniem papa termo na ścianę, płyty nie musisz wylewać, wystarczy zachować ciągłość izolacji pionowej z poziomą), zwłaszcza, że robisz w glinie

3. wykop zasypać gliną, lub żwirem (pospółką) ale wtedy drenaż, jeżeli oczywiście masz gdzie tą wodę odprowadzić (pkt.1)

4. glina wcale nie musi być stabilnym podłożem - jedynie wtedy jest stablina gdy warunki wodne są niezmienne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...