Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Izolacja pionowa fundamentów - papa?!


monikaa13

Recommended Posts

Folia kubełkowa wypustkami od ściany?

To w takim razie jak się odnieść do poniższych przykładowych stron producentów tej folii i sposobu jej układania (są rysunki dla wzrokowców)

i wydane aprobaty techniczne? Czyżby nie wiedzieli co produkują? Skoro niszczy kubełkami izolację, to lepiej dać zwykła grubą folię budowlaną, a w ogóle po co ją dawać? Kapilarnie woda podciąga wg "fighter1983" tylko w pionie, że wystarczy izolacja pozioma; a boczną ścianą fundamentu już nie wniknie wyżej?

A może najlepiej ława i fundament wylany w wykopie, w "szalunku" z folii budowlanej, która potem będzie stanowić całościowo izolację poziomą i pionową otulając fundamenty - ilustracje na stronach Muratora.

http://www.plastmaster.pl/ventfol-standard,42,0,folie-fundamentowe,pl.html

http://www2.selena.pl/cms/?__page_id=107&sid=11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 360
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

nie prowokuj kłótni, tak, podciąganie kapilarne występuje tylko w pionie i nie wg mnie, tylko tak jest, zlosliwa fizyka.

Blizszy jestem opinii: nie stosowac folii kubelkowej wogole przy hydroizolacji z otulina z xps niz stosowac ja kubelkami w strone ocieplenia/hydroizolacji.

Szalunek z folii i namiastka hydroizolaci to juz Twoja wybujała wyobraźnia.... nigdy nie napisalem czegos takiego, wiec odpusc sobie nadinterpretacje i zabawy w czytanie cudzych mysli...

W historii juz zdarzylo sie wiele nieudanych pomysłow ktore zostaly skierowane do produkcji, czas pokazal, ze niekoniecznie byly dobre.

Ja w tym watku napisalem juz w zasadzie co mialem napisac, z koniem kopać sie nie bede...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twierdzisz, że wystarcza w fundamencie tylko izolacja pozioma,

a czy ściana bez izolacji pionowej bokiem nie wciągnie wody, która potem kapilarnie "pójdzie " w górę?

 

Nie odpowiedziałeś na zadane pytanie odnośnie układania folii kubełkowej i nie odniosłeś się do instrukcji producentów.

 

"Szalunek z folii i namiastka hydroizolaci to juz Twoja wybujała wyobraźnia" - raczej nie moja wyobraźnia, kilka przykładów:

http://instrukcja.pl/i/wykonywanie_fundamentow

http://www.najciekawszeprojekty.pl/vademecum-inwestora/buduje/fundamenty-i-sciany/od-wykopu-do-pierwszej-warstwy-trzymaj-poziom

 

Nie mam zamiaru wywoływać sprzeczki, kopać się z nikim też nie zamierzam. Zadałem pytanie, ale wolisz dać tekst o nieudanych pomysłach, nic nie wnoszący do dyskusji, zamiast konkretu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, po przeczytaniu całego postu zastanawiam się na sensem stosowania folii kubełkowej. Nie ze względu na oszczędność, tylko na możliwość popełnienia błędu i ułożenie kubełkami do ściany. Z wypowiedzi wnioskuję że folia jest potrzebna dla ochrony styroduru. Jak zasypię osobiście (nie wykonawcy) piaskiem fundament będzie w porządku bez folii kubełkowej?

Zastanawia mnie jedna rzecz, czy może woda dostać się pomiędzy folię a styrodur?. Jeśli tak szybko się nie wydostanie. Proszę o podpowiedź, nie krytykowanie mojego posta - nie znam się na tym, nie chce aby wykonawcy wprowadzili mnie w błąd.

Wypowiedzi fightera1983 mają sens, wiec wnioskuje że producenci folii kubełkowej celowo wprowadzają w błąd.

 

W składach budowlanych po wiedzy zaczerpniętej z teko wątku (za co dziękuję) informowano mnie w 75% że folia stanowi izolacje wodną (wiem że niezgodnie z prawdą), tylko jeden sprzedawca powiedział że kubełkami na zewnątrz.

Więc jak na razie mam niewiele opinii podobnych jak fightera1983 - ale argumenty według mnie mają sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Zastanawia mnie jedna rzecz, czy może woda dostać się pomiędzy folię a styrodur?. Jeśli tak szybko się nie wydostanie...

 

Wypowiedzi fightera1983 mają sens, wiec wnioskuje że producenci folii kubełkowej celowo wprowadzają w błąd.

 

Dokładnie nie pamiętam, ale właśnie w sytuacji, gdy między dwoma płaskimi materiałami stykającymi się ze sobą, może dojść do podciągania kapilarnego.

Inaczej będzie gdy folia kubełkowa jest oddalona od styropianu na wysokość "kubełka"- podciągania kapilarnego nie będzie. Gdy dostanie się tam woda może szybciej odparować z tej szczeliny.

Przykład "domowy"- weźmy dwa kawałki folii budowlanej i gdy polejemy jeden wodą, a następnie położymy drugą folię - jaki czas upłynie,żeby woda odparowała z tego miejsca? wg mnie bardzo długi. Ale weźmy folię budowlaną i bąbelkową i zróbmy tak samo- na pewno wilgoć szybciej wyparuje.

I taki cel ma folia kubełkowa wg danych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

o przegapilem troszke....DEZET jeszcze raz: oczywiscie ze pojdzie w gore jezeli dostanie sie bokiem, dlatego izolacja pozioma powinna znalezc sie powyzej poziomu gruntu.

Do zalecen producentow folii kubelkowej juz sie odnioslem kilkukretnie w tym watku (wczesniej), folia kubelkowa jest poronionym pomyslem jezeli przyjdzie kubelkami do sciany bezposrednio na hydroizolacje, kiepskim (kubelki do sciany) lub zupelnie zbednym pomyslem jezeli idzie na warstwe xps.

Przytoczone artykuly:

1 - czysto pozycjonerski, wytagowany artykul (poczytaj o pozycjonowaniu stron w google, jak to sie robi, jak pisze sie linkujace artykuly)

2 - nie widze zwiazku

filmik na youtube - stad sie teraz czerpie wiedze? amatorski filmik na youtube....

i jeszcze raz: nie ma szans aby ta szczeline zachowac (przy kubelkach do sciany), ona sie za chwile zamuli, tak samo jak zamulaja sie drenaze, przeciez tam nie wplywa woda filtrowana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Wiem co to pozycjonowanie stron. Miałem wziąć link z "trzysetnej" strony, mniej wytagowany? Czy widzisz błędy w tym artykule?

Ad. 2 Przeczytałeś tytuł- nie doczytałeś dalej- może ktoś inny poczyta o izolacji.

Ad. 3 Filmik na YT- przykład hydroizolacji fundamentu z folii szalunkowej- też jest zły? Ja jestem wzrokowcem i wolę zobaczyć niż tylko słuchać i czytać.

 

Nie upieram się, że folia kubełkowa jest konieczna- nie mam jej.

U siebie mam pierwszą poziomą izolację na ławie i drugą na ścianie fundamentowej powyżej poziomu gruntu- dobrze zrobiłem?

Ściany pionowe "pomazane"od zewnątrz i wewnątrz czarnym środkiem- nazwy nie pamiętam.

Drenaż opaskowy zrobiony. Moim zdaniem jest ok.

Masz swoje zdanie na temat systemu izolacji (którymś chyba handlujesz), ale niepotrzebnie oceniasz inne rozwiązania, jako złe.

W innym wątku, dotyczącym podłogówki sugerowano, że folia pod rurki (srebrna) to nabijanie kabzy producentom, bo ona nic nie daje... poza kratką ułatwiającą układanie rurek. To w takim razie zbyteczna jest też folia strotex( metalizowana) stosowana jako paroizolacja. Ilu ludzi tyle opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Remontuję właśnie starą kamienicę.

Piwnica jest jakieś 1.8 w ziemi, w środku było klepisko (glina)

Klepisko zostało wybrane na 20 cm, na to położona izolacja, styropian i wylana wylewka.

 

W piwnicy pojawiła się wilgoć i postanowiłem zrobić izolację pionową przy okazji wkopywania rury odprowadzającej deszczówkę z rynny.

Zostanie zrobiony wykop pod tą rurę z deszczówką a przy okazji będę robił właśnie tą izolację oraz puszczę drenaż - wszystko pójdzie w ogród.

 

http://goo.gl/ZAfZH

http://goo.gl/9P0RC

 

http://goo.gl/ZAfZH

http://goo.gl/9P0RC

 

 

Odkopując ścianę, okazało się, że jest tam jakaś "maź" posmarowana.

 

Planuję

- uzupełnić braki w tynku (tam gdzie jest uszkodzone)

- posmarować masą bitumiczną (jakiś konkretny środek polecacie ? )

- nakleić styropian 10cm (może wystarczy 5 ? i do tego jaki najlepiej)

- na to folię kubełkową

- do dołu geowłókninę

- na to 15 cm żwiru (8-16)

- rura drenarska

- 15 cm żwiru i zawinąć geowłókninę

- na to 15 cm żwiru

- na to rura z deszczówką (z rynny) - czy jakąś podsypkę z piasku robić ?

- potem już ziemię z wykopu (czy wymieszać z piachem ? )

- na górę 10 cm żwiru 30 cm od ściany reszta ziemia i trawka

- w roku budynku studnia drenarka (315)

- rury pójdą do ogrodu, gdzie zrobię studzienkę drenarską (połączę tam wodę z deszczówki i drenażu)

- ze studzienki pójdzie już rozsączanie w ogrodzie (w przyszłości może zakopie jakiś zbiornik 2500 i dopiero z niego przelewowo rozsączanie)

 

 

Pytanko - czy plan jest dobry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krasnaldom- mnie się zdjęcia nie otworzyły. Ciekawe dlaczego gdy w piwnicy była glina, nie było wilgoci, a teraz jest?

Mnie wydaje się ten plan ok, pod warunkiem , że pozbędziesz się wcześniej wilgoci z piwnicy.

Sprawdziłbym, czy wilgoć nie podchodzi wyżej, do ścian parteru, bo wtedy czekałaby Cię walka z poziomą izolacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krasnaldom- mnie się zdjęcia nie otworzyły.

 

Zdjęcia powinny się teraz otworzyć: http://goo.gl/99eML

 

http://goo.gl/WQmII

http://goo.gl/Wo41U

 

co do wilgoci - mam dziwną sytuację właśnie dla jednej ściany WEWNĘTRZNEJ, że mi się pojawia wilgoć

 

http://goo.gl/0Qkcf

 

robimy nawierty i wpuszczam tam krystailzator (ściana jest mokra w piwnicy na prawdę nie wiemy skąd się tam wzięła wilgoć)

http://goo.gl/VJo74

 

ściany zewnętrzne są suchsze od tej wewnętrznej

 

dzisiaj idę tam puścić osuszacz w piwnicy - zobaczymy czy da radę cokolwiek osuszyć

Edytowane przez krasnaldom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcem od wilgoci nie jestem, ale to rzeczywiście dość dziwna sytuacja. Widziałem u znajomych jak wykonywali izolację starego domu z blach stalowych, podcinając po kawałku ścianę piłą i wsuwali tam blachę, ale ściany były cienkie. Prostsze rozwiązanie to iniekcja środków w ścianę, jak Ty to robisz, ale wtedy tego nie było.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BARDZO PILNIE PROSZĘ O PORADĘ :)

 

U nas budynek jest podpiwniczony, piwnica w większej części będzie zasypana, część będzie ponad gruntem, jak zaizolować część do zasypania?

 

Na ławie fundamentowej był 2x dysperbit + papa

 

Ściany są z bloczków zalewanych betonem, na tym mamy 2x dysperbit, co dalej?

Czy wystarczy XPS + folia kubełkowa czy dawać jeszcze papę lub jakąś folię?

Grunt raczej średnio przepuszczalny, wody gruntowej nie stwierdzono, pryznajmniej na głębokości odwiertów, ale działka jest pochyła może spływać woda przy dużych opadach.

Został zrobiony drenaż lekkiego typu wokół fundamentu.

 

Doradźcie czy robić warstwę papy lub folii czy niekoniecznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Ja gdybym budowal dom zrobil bym to tak:

 

Sciany piwnicy:

- posmarowane podkladem

- na to 2 razy papa na goraco (taka do fundamentow nie dachowa!!!)

- na to styrodur

- siatka z klejem

- mata drenarska odprowadzajaca wode prosto w dol do drenazu

- obowiazkowo drenaz ponizej law.

 

Przy budowie mialem tak:

- sciany 'czyms' tam czarnym wysmarowane

- styropian 15cm 'zwykly' twardy na klej

- na to folia kubelkami do styropianu

czyli 'standardowy' sposob polskiej 'budowlanki'

Po roku (dom jeszcze w budowie) w piwnicy po ulewach wody po kostki (wody gruntowe ponizej law), woda lala sie ze scian po 1-2 dniach znikala (gdy juz nie padalo)

 

W koncu sie wkurzylismy, zatrudnilismy firme specjalizujaca sie w drenazach, zawezwalismy przedstawiciela firmy produkujacej materialy izolacyjne - nazwe moge podac ale teraz nie podaje zeby nie bylo, ze reklame robie i zrobilismy tak:

 

caly dom zostal odkopany - jako jeden z niewielu wiem jak wyglada styropian gdy jest do niego przylozona folia kubelkami do srodka (wogole folia cala pomarszczona, na styropianie glebokie rysy, itp)

- po wyschnieciu na cale sciany na styropian polozona byla 2x siatka z klejem,

- na to podklad pod pape

- 2 x papa na goraco az do 1/3 wysokosci (od dolu) lawy fundamentowej

- wokol domu drenaz opaskowy ponizej law

- przy zasypywaniu piwnicy naokolo b. dokladnie byla ulozona mata drenarska wystajaca az ponad poziom gruntu

- na koniec cala deszczowka odprowadzona do sasiada do stawu (lustro stawu jest 4m PONIZEJ law fundamentowych)

 

od wiosny (czas 'remontu') w piwnicy SUCHO jest jak pieprz. podczas najwiekszych ulew i burz w piwnicy nie pojawila sie kropelka wody a na dom 'splywa' 1500m2 dzialki (tak niestety msuial juz byc dom posadowiony).

zdjecia przd 'remontem' i po - bez komentarza

 

kasa jaka poszla na 'poprawki' 35 tysiecy zlotych

 

gdyby robic od razu przadnie pewnie kosztowaloby to gdzies okolo 10 wiec warto zrobic od razu, raz i porzadnie.

DSC00100.jpg

DSC03387.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...