Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Problem przy wyborze mocy kotła


wushu77

Recommended Posts

Witam. Jestem na etapie wycen instalacji C.O. i C.W.U. W mieście w ktorym mieszkam jedna z firm poleciła mi kotły Wolf a dokładnie CGB-20/120L( nie wiem czy nie wybrać np. kotła CGW z wartstwowym zasobnikiem c.w.u.). Serwis jest na dobrym poziomie, kotły podobno też ok. Zalecili moc kotła 20kW. Stąd pytanie, czy lepiej przewymiarować taki kocioł czy wziąć mniejsza moc? Podam trochę danych:

 

nowy dom, pow. ok. 170m2, fundament 10 cm styro, podłoga 15 cm styro, ściany 24cm porotherm i 18cm styro, dach bedzie ok. 20-25cm wełny), pełne deskowanie, papa i dachówka. Wentylacja grawitacyjna, wspomagana mechaniczną wyciągową. Okna 3 szybowe o współczynniku ok. 1,0 dla całego okna. Mostki termiczne w miarę możliwości wyeliminowane. Ogrzewanie podłogowe w przedpokoju, kuchni, łazience, w sumie ok 30m2, reszta grzejniki chyba aluminiowe.

 

Dodatkowo w kotłowni będzie zwykły piec na paliwo stałe Heitz jMini 16 kW jako wspomaganie gazowego. Zależy nam na w ekonomicznym grzaniu. Stąd pomysł o kondensacie. Nie wiemy tylko czy ta moc 20kW nie za duża, i czy brać z zasobnikiem np. 120L czy lepiej z zasobnikiem warstwowym. Żeby był komfort cepłej wody, i ograniczyć starty grzania ciepłej wody.

 

Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy 20kw,

 

(ale czy jazda na 2 samochody jest ekonomiczna, nie lepiej jeden a dobry ?)

Dodatkowo w kotłowni będzie zwykły piec na paliwo stałe Heitz jMini 16 kW jako wspomaganie gazowego. Zależy nam na w ekonomicznym grzaniu.

Czy to jest już przemyślane? A zabezpieczenie kotła na wungiel w zbiornik-bufor 400-600l już jest? :lol: :lol:

 

warto poczytać http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1146778.html

 

A co znaczy:

Żeby był komfort cepłej wody, i ograniczyć starty grzania ciepłej wody.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy jazda na 2 samochody jest ekonomiczna, w sensie tych dwóch kotłów :) Ale mając gazowe ogrzewanie nie mogę zdać się tylko i wyłącznie na nie. Mogą być przerwy w dostawie gazu lub inne zdarzenia. Piec heitza, który nam polecili kosztuje ok. 2500 zł więc przy koszcie całej instalacji nie jest dużo. tymbardziej, że mamy miejsce na składzik drewna więc czemu nie. Co do bufora to chciałem mieć takowy ale instalator powiedział, że nie jest to konieczne. Piec ma regulacje spalania i temperatury, wiec można dostosować spalanie do potrzeb i nie palić na maxa. .Piec na paliwo stałe będzie zabezpieczony jakimiś zaworami chyba, a z gazem bedzie dzialal niezaleznie, tzn. przełączanie między grzaniem gazem a drewnem będzie odbywać się ręcznie poprzez zakręcenie zaworów.

 

a gazowy przepływowy czy z zasobnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkałem w bloku, w domu jedn. i od 30 -tu paru lat nie pamietam żeby gazu zabrakło.

A jak prąd wyłączą to i na węgiel piec nie pójdzie ( pomy elektr.)

 

To juz tak bardzo chcesz palic stare buty i inne manele??

Pojemnosc wodna tego układu jest mała. Jak zabraknie pradu to natychmiast zagotuje wode. A nawet jak będzie pracował to przy zamknięty zaworach termostatycznych to co -tez to samo.

 

W ogrzewaniu gazowym jak się zamkną zawory grzejnikowe to automatyka peca natychmiast go wyłaczy (troche upraszczam)

a w kotle na cos tam najlepiej jak zawory sa maksymalnie otwarte a system regulujemy temperaturą kotła..sa nawet dosć sprawne regulatory kotłowe z dmuchawami , ale piec na wegiel nie da sie wprowadzić w tryb "włacz-wyłacz" bezwładnośc cieplna jest za duża..chrakterystyka nieliniowa..

 

Wartopoczytać o radosnej twórczości instalatorów http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1276827-30.html

 

Ja bym wybrał kondensat z zasobnikiem, a jakiej firmy? Najlepszej co masz serwis na miejscu. (piec do 4000 zł )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym piecem do 4000 może być ciężko, bo ceny takich wahają się w granicach 8-9 tyś. i to bez względu czy kocioł kondensacyjny z zasobnikiem czy warstwowy. Zwykły piec na paliwo stałe chcę z tego względu również, żeby w mroźne dni palić drewnem, żeby wyszło taniej. A gaz do palenia przy łagodnej zimie, no i do C.W.U.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...