Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

CZY WKŁAD Z PW O TAKICH PRAMAETRACH MOŻE OGRZAĆ DOM 190 m


PIOTR10L

Recommended Posts

Opis produktu

 

Kominek THERMOFIRE Anta Piano

płaski, otwierany na bok.

moc termiczna ze spalania

kW

17,4

 

użytkowa moc termiczna / w tym na wodę

kW

14,8 / 9

 

ogólna sprawność

%

85,2

 

sprawność dla obiegu wodnego

%

60,8

 

optymalne zużycie drewna

kg/h

4

 

pojemność wodna

l

55

 

ciężar

kg

290

 

ogrzewana kubatura (przy prawidl. izolacji budynku)

m3

420

 

maksymalne ciśnienie robocze

bar

1,5

 

Ø ujscie spalin

cm

20

 

CZY WKŁAD O TAKICH PRAMAETRACH MOŻE OGRZAĆ DOM 190 metrów

w tym 40 metrów garaż ,dom nowy ,parter i piętro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Państwo X mają dom o powierzchni 140m2 i chcą ogrzewać go tylko kominkiem z sekcją wodną (sprawę ciepłej wody użytkowej pomijamy). Dla ich domu potrzebny jest kominek, który dostarczy około 12kW na godzinę (zawsze będziemy tu mówili o mocy nominalnej a nie maksymalnej gdyż dla wielu produktów o słabej sprawności moc nominalna może być równa połowie mocy maksymalnej, ponadto moc maksymalna w kominku występuje tylko przez krótką chwilę w czasie palenia drewna a my mamy ogrzewać dom cały czas !). Dodatkowo pojawia się jeszcze jeden problem : 12kW energii musi zostać dostarczone do centralnego ogrzewania więc wymiennik kominka powinien mieć 100% sprawność a tak nigdy nie będzie, więc konieczna jest korekta mocy nominalnej kominka i przyjmując, że sprawność wymiennika wynosi 80% otrzymujemy moc nominalną wynoszącą 15kW.

Załóżmy skrajny przypadek czyli mamy zimę i zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo duże. Aby uzyskać w ciągu godziny 15kW energii należy spalić około 5kg drewna (przyjęliśmy, że sprawność kominka wynosi 75% a 1kg drewna dostarcza 4kW energii).

 

Państwo X pracują i wychodzą do pracy przeciętnie na 8-10 godzin dziennie. Aby zapewnić utrzymanie stałej temperatury w czasie ich nieobecności kominek powinien pomieścić 40kg drewna! To drewno trzeba wnieść do czyściutkiego salonu... trzeba je załadować do paleniska w którym jest już popiół... aby było ciepło przez cały dzień trzeba to zrobić rano i wieczorem... Łatwo sobie wyobrazić dwie taczki drewna przejeżdżające przez salon każdego dnia w szczycie sezonu grzewczego. :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie widziałem żeby ktoś taczkami woził drewno do salonu wiec nie koloryzuj.

A to czy ogrzeje czy nie to wielka niewiadoma tak jak napisał coulignon.

Jeżeli to ma być jedyne źródło ciepła to musisz się liczyć z tym że praktycznie cały czas będziesz musiał w nim palić wiec ktoś będzie musiał być w domu żeby do niego podkładać drewna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie jeśli masz drugie źródło ciepła , które podtrzyma temp jak was nie ma w największe mrozy to spokojnie starczy ,

 

ja mam lechme 15kW grzeje tym 170m2 pow . użytk bez garażu i spokojnie starczy temp wody utrzymuje w granicach 47-52 stopnie do temp zero stopni na zewnątrz spalając między 17 czy 18 a 22-gą 2 kosze drzewa - max 3 i to może co 2 dni , gazowy valliant nawet nie jęknie do następnego wrzucenia w kominek tą metodą w okresie wrzesień 2008 - marzec 2009 zużyłem 8mp drzewa + gazu za 1500 PLN w czym pewnie było z 350 PLN za CWU

 

zimą w -20 jak siedziałem w domu też bez problemu dawał radę

 

:D

 

teorie o taczkach drzewa są zwyczajnie głupie chyba , że ktoś ma beznadziejnie ocieplony dom bo u mnie spadek temp w domu w ciągu doby jest bardzo mały i jest może wahnięcie o góra 1-2 stopnie, nie chodzi tu o ilość przepalonego drzewa ale o pewną regularność palenia

 

co do syfu w salonie to jakiś mi mam zawsze bardzo czysto , wystarczy porządny wiklinowy kosz a na spodzie gazeta i nic się nie syfi

co do czyszczenia popiołu to raz na 3 dni biorę foliowy worek i szufladę z popiołem w kubeł

 

jeśli dla kogoś problemem jest poświęcenie dziennie 20 min na wrzucenie 2-3 koszy drzewa to niech odpuści kominek z PW , pomijając aspekt finansowy , zwyczajnie lubię to robić i potem co jakiś czas zerknąć w ogień

 

... jak mi się znudzi , nie będzie się chciało valliant zrobi swoje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIEM UŻYTKOWAŁEM KOMINEK Z DGP ,OWSZEM PO POWROCIE Z PRACY

ZACZYNAŁEM OD ROZPALANIA ,ALE TO NIC TAKIEGO MOŻNA SIĘ PRZYZWYCZIĆ ,LICZĘ ŻE WKŁAD Z PW.BĘDZIE BARDZIEJ WYDAJNY

 

dla mnie DGP to całkowite nieporozumienie , przede wszystkim z uwagi na brud na ścianach , druga sprawa , że mało kto ma DGP doprowadzone wszędzie i co z tego , że bedzie miał ciepło np. w salonie i pokojach obok lub nad jak w łazience lodowania .... pomijaj kwestią podłogówki :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...