Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Piony, czy rozdzielacze CO


hippo

Recommended Posts

A, ilość podgrzewanej wody w układzie CO tzn. przy instalacji ułożonej w pionach a w układzie rozdzielaczowym jest różna?

Nie wiem, ale chyba w pionach powinno być mniej tzn. powinienem mieć oszczędności w ogrzewaniu bo trzeba podgrzać mniejsszą ilość wody grzewczej w układzie CO. Czy mój tok rozumowania jest słuszny? Podpowiedzcie. A, może jest jakiś hydraulik na tym Forum?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobatrz na mozliwości techniczne moze lepiej piony w razie czego kujesz w scianie a przy rozdzielaczach jak cos sie stanie kujesz w podlodze :)

 

Przy systemie rozdzielaczowym w rurkach umieszczonych w peszlach w podłodze w razie awarii (rozszczelnienia rury nic nie kujesz - wyciągasz rurkę, z której cieknie z peszla i wkładasz nową (od rozdzielacza do grzejnika) - przy dużej długości i dużej ilości "zakrętów" najlepiej zgrzać starą rurkę z nową i wciągnąć nową ciągnąc za starą.

Ja jestem raczej za systemem rozdzielaczowym:

- powód jak opisałem wyżej

- można dołożyć automatykę w rozdzielaczu (elektrozawory)

- minusem przy już 2 rozdzielaczach jest wyższa cena niż przy systemie z pionami (ale nie dużo)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moritz napisał:

Ja jestem raczej za systemem rozdzielaczowym:

- powód jak opisałem wyżej

- można dołożyć automatykę w rozdzielaczu (elektrozawory)

- minusem przy już 2 rozdzielaczach jest wyższa cena niż przy systemie z pionami (ale nie dużo)

 

O co tu chodzi z tymi elektrozaworami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co tu chodzi z tymi elektrozaworami?

 

Można dołożyć automatykę sterującą zamiast zaworów termostatycznych przy grzejnikach.

Zakładasz czujniki temp. z regulatorem (lub sterownikiem czasowym) w pomieszczeniach, które sterują elektrozaworami w szafce rozdzielaczowej. Daje to bardziej precyzyjne dozowanie przepływu czynnika grzewczego do poszczególnych pomieszczeń niż system automatyki sterujący piecem plus zawory termostatyczne przy grzejnikach, np. ustawiasz na sterowniku np. sypialni temp. na noc 18 st.C, a pokój dzienny 10 st.C, garaż 5 st.C, a o 5-tej rano grzeje na 20 st.C - żebyś wsiadł do ciepłego samochodu.

Bajer, który kosztuje, ale jest bardzo przydatny i wygodny.

Wymaga ułożenia przewodu steującego od pomieszczeń do szafki (szafek) rozdzielaczowych.

O szczegóły pytaj instalatorów - ja tylko to widziałem na budowie, którą nadzorowałem, trochę się wypytałem co zacz, ale nie jestem w tym temacie specjalistą.

Swoję drogą natknąłem sie ostatnio w internecie na zawory termostatyczne (chyba był to Danfoss) z silnikiem krokowym sterującym zaworkiem głowiczki, którym sterował nastawnik umieszczany na ścianie pomieszczenia za pomocą chyba pdczerwieni albo fal radiowy (nie pamiętam) - zawór ten spełniał funkcje jak opisane powyżej. Koszt chyba coś 350zł.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jedna uwaga do rozdzielaczy: pilnujcie instalatora, zeby ukladal je jak najnizej. Ja nie dopilnowalem (bo nie wiedzialem, a nikt mi nie powiedzial :( ) i teraz jest klopot z powieszeniem szafki pod zlewem przez te $%§ rozdzielacze.

O co chodzi ??? To znaczy ,że masz szafkę rozdzielacza pod zlewem ? Uczę się ,dlatego pytam . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafka rozdzielaczowa moze troche wystawac ze sciany, wiec trzeba uwazac, aby nie wystawala tam gdzie ma byc np. blat kuchenny.

 

U mnie szafki zostały wbudowane tam, gdzie zostaną załoniete szafami wnekowymi.

 

Ja mam juz czesciowo wykonaną instalacje z rodzielaczami. Zdecydowalem sie na dwa rozdzielacze - parter i pietro.

 

Kazdy z rozdzielaczy bedzie sterowany eletrycznie siłownikami, ktore bedą wspołpracowały z programatorami. Dzieki temu bede mogl sterowac osobno temperaturą na parterze i pietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co chodzi ??? To znaczy ,że masz szafkę rozdzielacza pod zlewem ? Uczę się ,dlatego pytam . Pozdrawiam

 

Nie wiem co to jest szafka rozdzielacza. Nijakich takich szafek nie mam. Rozdzielacze (4 sztuki: 2 do c.o. i 2 do wody) mam przykrecone do sciany pod zlewem we wnece, akurat tam, gdzie chce miec szafke na rozne graty. No i przez to, ze te rozdzielacze sa tak wysoko, trzeba te szafke przycinac tak, zeby miala na tej wysokosci mniejsza glebokosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 years później...

Dom parter+ pjetro, instalacja CO grzejnikowa, polecam zastosowanie grzejnikow higienicznych, zasilanie rozprowadzone rozdzielaczem parter, na pjetro piony od grzejnikow na parterze.. WNIOSKI:

Mniejsza pojemnosc instalacji, krotsze obwody na pjetro. Mniejsza bezwladnosc cieplna, mniejsza pojemnosc, szybsza reakcja, mniejsze opory, nizszy koszt. Potrzebne rozdzielacze z rotametrami do kazdego pionu zasilajacego 2 grzejniki tj parter + pjetro. Konieczne ukrycie pionow w scianie.

Edytowane przez WVIP
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...