Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kominek z płaszczem+gaz+zasobnik


planik

Recommended Posts

Witam.

Pewnie to nie nowy temat, ale chciałem się poradzić fachowców i użytkowników.

Mój hydraulik( bardzo sympatyczny ) zaproponował takie podłączenie: kominek z płaszczem( jeszcze nie wybrany model) bez płytowego wymiennika podłączony przez zawór jednodrożny do zasobnika( zasobnik dwuwężownicowy) oraz do instalacji co. Piec gazowy( Brotje).

Mam wątpliwość czy rolę wymiennika przejmie zasobnik? Czy nie wpłynie to na sprawność grzania kominka? Dodam, że mam ogrzewanie podłogowe w salonie, kuchni i łazienkach( około 100m2).

Będę wdzięczny za porady.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też będę montowała kocioł gazowy+ kominek z płaszczem wodnym + zasobnik.

Kominek biorę z lechmy pryzme.

Ja nie jestem żadnym hydraulikiem ale uważam, że pomysł jest dobry. Wydaje mi się, że jest lepsza(efektywniejsza) wymiana ciepła w zasobniku niż w wymienniku.

Jestem bardzo ciekawy co na to fachowcy z forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszym i bezpiecznym sposobem jest zamontowanie bufora z zasobnikiem c.w.u,powiedzmy 380/120 lub 500/150 z wężownica .Do wężownicy podłączyć kominek w układzie otwartym.Czyli wymiennik płytowy jest zbędny.Do tego samego bufora podłączyć kocioł gazowy .Z bufora porzez grupy pompowe z mieszaczem na poszczególne obiegi grzewcze. Czujnik kotła wstawić do bufora ,aby kocioł utrzymywał temp.bufora.Gdy napalimy w kominku czujnik kotła wyłączy się po osiągnięciu zadanej temp.Natomiast automatyka na dwa obiegi grzewcze niezależna od kotła (obca).Jest to rozwiązanie bezpieczne i proste.Zbędny jest także priorytet c.w.u.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też będę montowała kocioł gazowy+ kominek z płaszczem wodnym + zasobnik.

Kominek biorę z lechmy pryzme.

Ja nie jestem żadnym hydraulikiem ale uważam, że pomysł jest dobry. Wydaje mi się, że jest lepsza(efektywniejsza) wymiana ciepła w zasobniku niż w wymienniku.Jestem bardzo ciekawy co na to fachowcy z forum.

 

 

Dobrze napisałeś. Że ci się wydaje.

A prawda jest taka, że zależy to od mocy urządzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale jaki ma wpływ moc urządzeń? i o jakich urządzeniach mówisz?

 

Moc wymiennika i moc zasobnika, czyli dokładnie moc przekazywana przez te urządzenia. Im większa jest ta moc tym większa wymiana ciepła między źródłem i odbiornikiem. Czy to jest wymiennik, czy zasobnik, czy radiator nie ma żadnego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem (tak przynajmniej myślę).

przyjmujemy że wymiennik i zasobnik są takiej samej mocy.

Moje pytanie jest następujące: w którym przypadku będzie efektywniejsze oddanie ciepła, w wymienniku gdzie jest mniejsza powierzchnia czy w zasobniku gdzie powierzchnia oddawania ciepła jest większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem (tak przynajmniej myślę).

przyjmujemy że wymiennik i zasobnik są takiej samej mocy.

Moje pytanie jest następujące: w którym przypadku będzie efektywniejsze oddanie ciepła, w wymienniku gdzie jest mniejsza powierzchnia czy w zasobniku gdzie powierzchnia oddawania ciepła jest większa.

 

 

Jeśli moc przekazywana jest taka sama to nie ma różnicy. Najważniejsza jest powierzchnia wymiany i wymiennik jest tak zaprojektowany aby ta powierzchnia była jak największa dlatego gabarytowo będzie on mniejszy od zasobnika ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok rozumiem (tak przynajmniej myślę).

przyjmujemy że wymiennik i zasobnik są takiej samej mocy.

Moje pytanie jest następujące: w którym przypadku będzie efektywniejsze oddanie ciepła, w wymienniku gdzie jest mniejsza powierzchnia czy w zasobniku gdzie powierzchnia oddawania ciepła jest większa.

 

 

Jeśli moc przekazywana jest taka sama to nie ma różnicy. Najważniejsza jest powierzchnia wymiany i wymiennik jest tak zaprojektowany aby ta powierzchnia była jak największa dlatego gabarytowo będzie on mniejszy od zasobnika ciepłej wody.

Dokładnie tak jak pisze mój poprzednik natomiast chciałbym dodać iż różnica będzie zapewne w kosztach wymiennik płytowy tańszy zasobnik droższy no a jedyną zaletą takiego rozwiązania niewspułmierną co do kosztów będzie jakaś tam nieduża akumulacja ciepła w takim 300 l zasobniku a już jak inwestować w taki system to lepiej zainwestować w zasobnik buforowy 1000 l wtedy to ma sęs

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale tak technicznie - co ma przepompowywać tą gorącą wodę z kominka?

Kominek grzeje dolna wężownicę, kocioł gazowy górną. A woda w wymienniku jest do mycia.

Chyba, że pokusimy się o niezbyt tanią automatykę omijającą część kotłową...

No , ale sobie zaraz usiądę i to postaram rozrysować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszelkie uwagi. Pomysł na zastąpienie płytowego wymiennika zasobnikiem dwuwężownicowym chyba będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

A podłogę w salonie planuję Balterio albo quick step. Właśnie myślę o w miarę małym ( 200l) i tanim zasobniku dwuwężonicowym (Galmet). Podoba mi się ten nowy kominek z kratek.pl. Myślałem też o lechmie. Trochę mnie martwi ta ilość podłogówki ( ilość wody ) - myślę, że to niezbyt ekonomiczne ogrzewanie w porównaniu z dobrymi grzejnikami.

Pozdrawiam budujących i budowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli moc przekazywana jest taka sama to nie ma różnicy. Najważniejsza jest powierzchnia wymiany i wymiennik jest tak zaprojektowany aby ta powierzchnia była jak największa dlatego gabarytowo będzie on mniejszy od zasobnika ciepłej wody.

 

 

 

Czyli sam odpowiedziałeś "najważniejsza jet powierzchnia" a ta powierzchnia jest większa na wymienniku czy w zasobniku.

wnioskuję że potwierdzasz że zasobnik (większa powierzchnia od wymiennika)

jest efektywniejszy od wymiennika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli moc przekazywana jest taka sama to nie ma różnicy. Najważniejsza jest powierzchnia wymiany i wymiennik jest tak zaprojektowany aby ta powierzchnia była jak największa dlatego gabarytowo będzie on mniejszy od zasobnika ciepłej wody.

 

 

 

Czyli sam odpowiedziałeś "najważniejsza jet powierzchnia" a ta powierzchnia jest większa na wymienniku czy w zasobniku.

wnioskuję że potwierdzasz że zasobnik (większa powierzchnia od wymiennika)

jest efektywniejszy od wymiennika

 

 

Jeśli zasobnik ma większą powierzchnię wymiany to będzie efektywniejszy, ale absolutnie nie potwierdzam, że zasobnik ma większą powierzchnię wymiany bo zależy to od konkretnego modelu. To, że zasobnik jest gabarytowo większy od wymiennika o niczym nie świadczy, a już na pewno nie o powierzchni wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli moc przekazywana jest taka sama to nie ma różnicy. Najważniejsza jest powierzchnia wymiany i wymiennik jest tak zaprojektowany aby ta powierzchnia była jak największa dlatego gabarytowo będzie on mniejszy od zasobnika ciepłej wody.

 

 

 

Czyli sam odpowiedziałeś "najważniejsza jet powierzchnia" a ta powierzchnia jest większa na wymienniku czy w zasobniku.

wnioskuję że potwierdzasz że zasobnik (większa powierzchnia od wymiennika)

jest efektywniejszy od wymiennika

 

Widzisz tu jest ważna moc grzewcza wężownicy zasobnika wyrażona w kw jeżeli będzie ona równa mocy grzewczej wymiennika płytowego to nie będzie różnicy w tępie przekazywania ciepła poniżej cutuję przykładowe dane techniczne zasobnika termetu:

Zalety użytkowo - techniczne:

dostępne zasobniki o pojemności 120 l, 150 l, 200 l

moc wężownicy w zasobniku 120 l - 21 kW, 150 l - 25 kW, 200 l - 31 kW (dla temp.wody grzewczej 60oC, temp. wody wlotowej 10oC, temp. ciepłej wody użytkowej 45oC)

przystosowany do współpracy z jednofunkcyjnymi kotłami termet z rodziny UniCo

stalowy zbiornik zasobnika pokryty emalią

wbudowana anoda magnezowa - jako zabezpieczenie antykorozyjne

wysokiej jakości izolacja zewnętrzna chroniąca przed stratami temperatury ciepłej wody

osłona zewnętrzna zasobnika wykonana jest z miękkiej pianki

zasobnik fabrycznie wyposażony jest termometr oraz zawór bezpieczeństwa

regulator temperatury wody użytkowej (termostat) pozwalający ustawić temperaturę wody użytkowej

 

jeżeli wymiennik płytowy będzie miał taką samą moc przy takich samych parametrach pracy jak podana w specyfikacji zasobnika to nie mażadnej różnicy kture rozwiązanie wybieżesz no może jedynie pod względem ceny samego użądzenia no i właściwości akumulacji ciepła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...