Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

gaz vs wegiel - ile was kosztowal sezon 2008/2009


majmon

Recommended Posts

U mnie powierzchnia użytkowa 185m2, temp. na dzień 20*C, na noc 18,5*C. Zarówno w sezonie 2007/2008 jaki i obecnym 2008/2009 zużyłem jakieś 1300m3 gazu na samo CO (razem 1600m3, ale odliczam orientacyjnie CWU + kuchenka). Aha, dom to szeregówka, ale z jednej strony przez kilka miesięcy nikt nie mieszkał a ściany miedzy sąsiadami nie są ocieplone.

 

Kocioł na gaz jest super, w ogóle nie pamiętam, że coś takiego mam. Mam zbiornik na wodę 120l i on trochę podwyższa zużycie gazu (cyrkulacja), ale wolę komfort i wygodę. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od 23.10.08-20.04.09 780m3 gazu ziemnego (50 czy jak sie tam ta wersja nazywa)

do tego grzanie kominkiem z plaszczem - okolo 6mp drzewa z pierwszego sezonu

czyli mokrego

 

dom po podlodze 170m2, dwie osoby, bk 25cm+12cm styropianu

w budynku 21st.

 

zuzycie gazu i drewna dotyczy takze grzania cwu

a sam gaz rowniez do gotowania (obiadek co drugi dzien srednio :) )

generalnie sasiedzi rowniez przez podobny okres spalili 4 tony drobnego wegla

na samo ogrzewanie (ile na cwu i gotowanie to nie wiem)

fakt ze tam 4 osoby i jednak cieplej mieli bo tak lubia

to na pewno wyszlo im drozej a gdzie komfort

 

takze jestesmy zadowoleni z kotla gazowego kondensacyjnego + kominek z plaszczem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

duze rozbieznosci...

jedni zuzuwaja 900m3 gazu, inni 2 razy wiecej przy podobnej powierzchni i temp w domu

jest ktos kto pali weglem? ile ton wegla zuzywacie?

 

Zastanawiałam się nad gazem z butli - ziemnego brak w okolicy. Znajomy mnie przekonywał, podawał ile zużywa ile płaci i wyszło że roczny koszt ogrzewania i gotowania to 3.5 tyś. Zaczęłam się rozglądać za dostawcami, pan przyszedł wysłuchał mnie, podał orientacyjne zużycie dla mojego budynku i zonk... wyszło że będę płaciła około 5.5 - 6.5 tyś. (nie mam kominka) Nie zdecydowałam się.

 

Później od innego znajomego dowiedziałam się, że ten kolega co zachwala gaz to ma 19 stopni w domu w dzień, bo lubi chłodek i w dodatku dogrzewa kilka razy w tygodniu kominkiem, w dodatku ma rekuperator.

 

 

Mam piec na pelet. I obecnie wole zasięgnąć informacji u dostawców i producentów niż od znajomych. Każdy czuje się komfortowo w różnych temperaturach, o różnych porach przebywa w domu, domy są różne.

A czemu nie wypowiadają się osoby grzejące dom na paliwa stałe? Proste, zaraz są obszczekiwane, że życie tracą brodząc w brudzie, że są niewolnikami swojego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 letni dom, 246.5 m2, kubatura 938 m3 (minus garaż 30m2 gdzie stoi piec i jest ok 16C). Piec na groszek 25kw odpalony w grudniu przed świętami, w ostatnie największe mrozy -20 jakieś 30kg na dobe, nie ma podłogówki nigdzie, same grzejniki. W dzień 21C, w nocy min 19C. Zbiornik CWU 220 litrów (przygotowany do solarów), dziennie 5-6 kg na dobe, 4 osoby. Nie pale kominkiem, zakupione na wszelki wypadek 9m drzewa leży i czeka na ciężkie czasy. Węgiel kupowałem na bieżąco bo nie byłem przygotowany na składowanie, paleta 30 worków po 25kg, cena 18 zł za worek. Dzwoniłem ostatnio, cena spadła do 17. Ale ustawienia pieca osiągnąłem optymalne (moim zdaniem) gdzieś w połowie lutego. Średnio w sezonie ok 27kg na dobe.

Jeśli liczyć tak jak mariankossy podał to różnica u mnie między gazem a węglem to jakieś 1200 zł, na korzyść węgla.

 

jedni zuzuwaja 900m3 gazu, inni 2 razy wiecej przy podobnej powierzchni i temp w domu

 

Niektórzy dogrzewają kominkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do mynia pynia

ile cie kosztuje grzanie peletem? jaka powierzchnia domu i temp?

 

Nie mam pojęcia, bo dopiero wygrzewałam podłogówkę, nie mam sterownika pokojowego i piec działał na pogodowym sterowniku. W dodatku grzałam około 4 tygodni.

Powierzchni mam do ogrzania 140m2 - około, piec 14KW, moc palnika była od 25% do 50% - akurat wtedy były mrozy w nocy do -10 stopni. Spaliłam przez te cztery tygodnie 700kg peletu. Temperatura w domu była różna raz 14 stopni, innym razem 18 stopni - ale jak pisałam zależało mi tylko na wygrzaniu podłogówki, nikt tam nie miesza - narazie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pierwszy sezon grzania. Powierzchnia 200 m2. Do okolo polowy stycznia nie wykonczone poddasze (brak k/g). Temp w domu zawsze 23 stopnie ( małe dziecko) + caly czas ktos w domu. Ogrzewanie zasobnika na C.W.U 200 l nastawione na 39 stopni. Pierwsze odpalenie i grzanie na max 20.09.2008 do 28.03.2009. Zuzycie 5 Ton Groszku z Juliana. Cena 690 zł za tone workowanego. Teraz przy temperaturach w nocy na lekkim plusie i grzaniu tylko C.W.U zuzycie zasobnik ( 4 worki ) na miesiac ( moze wiecej). Ciekawi mnie porownanie konsumpcji gazu ziemnego w tych parametrach, poniewaz w tym roku bedzie gazociag. Ma ktos podobne parametry domu i sposobu grzania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom ~140 po podłogach 125 użytkowej.

Piec na ekogroszek 19kW grzana również CWU dla 3 osób

od połowy września do wczoraj ( wyłączyłem piec) zużyłem 2,4 tony ekogrochu

w cenach od 720 do 826 zł /t co daje około 1900 zł

W domu 23-24 stopnie

Ocieplenie 12 na ścianie 25 wełna poddasza zwykłe okna tj 1.0 oraz wentylacja grawitacyjna.

To jest mój 2-gi sezon (pierwszy zamieszkany w ostatnią zimę wykańczaliśmy to też było grzane)

Dodam że grzane były wszystkie pomieszczenia.

W kotłowni mam skład opału jak również suszarnie także z tym syfem to bez przesady.

Czyszczenie to około 5 min bez wyłączania pieca - tylko trzeba wybrać sobie taki piec.

 

Nie mam możliwości podłączenia gazu - nie miałem dylematów.

Nie mamy kominka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...