Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja kuchni


Recommended Posts

W projekcie mam w kuchni dwa otwory wentylacyjne przez strop i zakończone "grzybkami" na dachu. Czy mogę sobie wentylację uprościć nie wychodząc nad dach, tylko na skróty przez ścianę? I czy niezbędne są dwa otwory, czy wystarczy tylko wyciąg (połączony z okapem nad kuchenką)?

Kuchenka gazowa, w kuchni nie ma drzwi, kuchnia NIE jest otwarta na salon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że nie spytałem wcześniej. Po prostu bym nie kupował okna. I tak mam jedną dużą szybę.

OK, czyli co do ściany nie ma wątpliwości, potrzebuję tylko kratki nawiewnej i wyciągu za okapem. Otwory w ścianie na zewnątrz polecacie zakończyć czymś specjalnym, czy dać po prostu zwykłą kratkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie nie jest zgodne ani z obowiązującymi przepisami, ani ze zdrowym rozsądkiem.

To dlaczego kominiarze przy odbiorze domu wymagają w pomieszczeniu z końcówką gazową wentylacji grawitacyjnej? Bez takowej nie podpiszą odbioru.

Czyli jak masz kuchenkę gazową to jedna kratka będzie przynależna do kuchenki a druga do np. okapu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc kuchenka gazowa miałem na myśli kuchenka połączona z małą butlą 11 kg. Nie będę miał gazu z sieci.

Tutaj http://www.instalacjebudowlane.pl/130-26-76.htm znalazłem taki przepis

"W budynkach o wysokości do 9 kondygnacji włącznie dopuszcza się doprowadzenie powietrza przez okna charakteryzujące się współczynnikiem infiltracji a wyższym niż 0,5 a nie większym niż 1,0 m3/(m*h*daPa2/3), pod warunkiem że okna wyposażone są w skrzydło uchylno - rozwieralne, górny wywietrznik uchylny lub górne skrzydło uchylne."

 

Czyli w moim przypadku wystarczy, że mam okno uchylne :). Ode mnie tylko zależy, czy zamontuję na nim nawiewnik, czy np. doprowadzę powietrze spoza domu otworem w ścianie, czy zupełnie nic nie zrobię.

 

Nie znalazłem przepisów mówiących o odprowadzeniu powietrza z kuchni. Podrzucicie coś do poczytania?

 

EDIT:

W tym samym miejscu jest:

"Prawidłowa wentylacja powinna zapewniać doprowadzenie powietrza do pokoi i kuchni z oknem zewnętrznym oraz usuwanie powietrza zużytego z kuchni, łazienki, oddzielnego ustępu, ewentualnego pomocniczego pomieszczenia bezokiennego (składzik, garderoba), pokoju oddzielonego od tych pomieszczeń więcej niż dwojgiem drzwi, pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego."

 

Z tego wniosek, że powietrze mam odprowadzić z kuchni i tyle. Kiedy, jak i gdzie - tego nie ma w przepisach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli jest okap (z wentylatorem) i kuchenka gazowa powinienes miec druga wolna kratke.

Takie rozwiązanie nie jest zgodne ani z obowiązującymi przepisami, ani ze zdrowym rozsądkiem.

 

Napisalem tak poniewaz ten temat przerabialem pare miesiecy temu w mieszkaniu i ze spoldzielnia i z kominiarzem.

Opisalalem juz raz cala ta sytuacje wiec nie bede tego robil ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...