Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

BRUDNA SZYBA W KOMINKU


Gość HANSA

Recommended Posts

wkład 12KW . Nazwy firmy nie znam, jakaś lokalna produkcja, bez "bajerów". Na razie pale dość wilgotnym drewnem - to dopiero pierwszy sezon kominkowy- więc szyba brudzi sie dość szybko. Po drugim paleniu wyraźnie widać sadzę w lewym górnym narożniku. Dlaczego zaczyna sie brudzic w tym miejscu - nie wiem. Do czyszczenia używam pianki TYTAN do kominków, piekarników itp. Po 1-2 minutach ściera sie wilgotną ścierką. Bez problemów, skrobania, szorowania. Oczywiscie na zimno. Popiół - raz w tygodniu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Hansa, wszystkie środki błyskawicznie czyszczące zawierają sodę żrącą (wodorotlenek sodu) , dlatego po czyszczeniu powinny być dokładnie zmyte i wytarte. Tani i dobry środek to TYTAN do czyszczenia przypalonych powierzchni z poznańskiej Unii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pale mokrym drewnem. szyba przy max ciągu 2-3 dni popiół jakoś tak koło raz na tydzień. żar trzyma na brykiecie z trocin około 8 godzin, na drewnie ponad 12 (jeszcze bły niespalone kawałki żarzącego sie drewna), ale szyba wytrzymała 2-3 godzin w czystości. Mam (podobno) samooczyszczanie szyby, ale przy zamknietych wlotach i szybrze brudzi sie jak diabli. Pytanko - przy przymknietym wlocie i szybrze zapach (smród)wedzonki w pokoju. Co jest grane? czy to mokre drewno?

Wkład LECHMA - pryzma (ale z litą giętą szybą) moc 24 kw komin fi 180 długości około 6 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

U mnie czyszczenie szyby raz w tygodniu,przy okazji wywalam też popiół.

Szybę czyszczę płynem TROL,który kupuję w sklepie Jotula.Szyba zimna,prawdę mówiąc nigdy nie próbowałem czyścić szyby na gorąco ale spróbuję.Sam płyn jest w miarę skuteczny,ale to chyba jakiś zajzajer,podczas pryskania wciągnięcie oparów wraz z oddechem powoduje chwilowy paraliż :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jotul Harmony 15KW

Czas użytkowania - 2 miesiące

 

Czarne szyby zrobiły się już w pierwszym tygodniu. Załamka, tym bardziej, że sprzedawca gwarantował, że opływ zimnego powietrza z góry (wloty powietrza są z góry) zabezpiecza przed osadzaniem się syfu. Gdzieś przez przypadek usłyszałem, że szyby w Jotulu są samoczyszczące pod wpływem pyrolizy. Olśnienie! Zasada pyrolizy w piekarnikach kuchennych - piekarnik wytwarza ok. 600 stopni Celsjusza, co wypala cały brud. I jest czysto. W związku z tym porządnie napaliłem, i... szyby stały się czyste! Jak są niedoczysczone w rogach u góry, podkładam troszkę bliżej szyby drewno i się doczyszcza. Zero mycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Godin 14kW. Przez miesiąc raz czyściłem ale nawet po użyciu mokrego drewna gdy się zabrudziła wystarczyło przepalić jakiś czas suchym i sama się oczyściła. Ważne też czy szyba jest zwykła czy "pyrolise"

A zalecenia są takie że drewno do kominka powinno być sezonowane 18 miesięcy. Tylko kto ma tyle czasu na początku użytkowania kominka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukins - jesteś pewien, że masz szybę z "pirolizą". Ja słyszałem, że w jotulu nie stosują.

Łatwo to sprawdzić. Szyba pod pewnym katem wyglada jakby ją ktoś polał denaturatem i został lekko fioletowy kolorek. Jeżeli masz taki odcień szkła to faktycznie masz pirolizę - będę jednak zdziwiony, jeżeli tak jest.

Inna sprawa, że jak się napali na full to każda szyba się "wyczyści" - przynajmniej trochę.

Ja mam zwykłe szybki (jotul) i jak mocno napalę, to się brud wypala. Mój znajomy ma szybe z pirolizą i też tak działa - może trochę dokładniej się wypala (moje subiektywne odczucie - 5% różnicy w skuteczności an korzyść fioletowej szybki)

 

Lukins - daj znac, czy masz fioletową szybe w u siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani mam Hajduka, na razie nieobudowanego i cieszę się z tego jak dziecko, a to dlatego, że podobnie jak kolega skalin poczułem tragiczny smrodzik zaraz przy drugim paleniu, okazało się, że po obudowie spływa mi kondensat pary z sadzą qrcze dlaczego, tzn dlaczego para to wiem bo drewno mokre, ale dlaczego wylewa się na obudowę, czy podłączenie do komina nie powinno być inaczej wykonane? Czy kielichy nie powinny być skierowane w dół do paleniska (tak jak kanaliza), ja zamierzam rozprowadzać ciepłe powietrze, jak ma mi tak capić w całym mieszkaniu to mnie żona zabije i za wydatek na kominek i za zapach. POMOCY! :-?

Co do szyby, to przy tak wilgotnym drewnie pokryła się momentalnie nalotem, a żar trzyma ok 10 godzin (jeszcze do pełna nigdy nie naładowałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karol N.
Kochani mam Hajduka, na razie nieobudowanego i cieszę się z tego jak dziecko, a to dlatego, że podobnie jak kolega skalin poczułem tragiczny smrodzik zaraz przy drugim paleniu, okazało się, że po obudowie spływa mi kondensat pary z sadzą qrcze dlaczego, tzn dlaczego para to wiem bo drewno mokre, ale dlaczego wylewa się na obudowę, czy podłączenie do komina nie powinno być inaczej wykonane? Czy kielichy nie powinny być skierowane w dół do paleniska (tak jak kanaliza), ja zamierzam rozprowadzać ciepłe powietrze, jak ma mi tak capić w całym mieszkaniu to mnie żona zabije i za wydatek na kominek i za zapach. POMOCY! :-?

Co do szyby, to przy tak wilgotnym drewnie pokryła się momentalnie nalotem, a żar trzyma ok 10 godzin (jeszcze do pełna nigdy nie naładowałem).

 

Jak odwrocisz kielichy to moze dym wychodzic. Uszczelniales czyms te polaczenia kielichowe. Tez mam Hajduka podlaczonego ale jeszcze nie palilem.

 

Karol N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też miałem niezły smrodzik przy pierwszych paleniach ale to wypaliły sie te wssszystkie smary i konserwanty (smog był w domu niezły). Na szczęście szybko ustąpiło i teraz już pachnie normalnie kominkiem opalanym drzewem. Miłe uczucie. Jeśli chodzi o kielichy to nie widzę tu przyczyny - mam postawiony goły wkład i przewód kominowy nieuszczelniony; nic mi nie spływa. Chyba że w Hajdukach jest inaczej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kielichy były uszczelniane, ale może za słabo, podobno powinny się same też uszczelnić, problem w tym, że nie mam gdzie kupić suchego drewna, i przetestować ten kominek zanim go obuduję. Chyba jak wszyscy chciałbym mieć z niego dobre żródło ciepła. Do Karol N i wszystkich z Hajdukiem jak wam się sprawują (Karol napal w nim), jak montowaliście dojście powietrza z zewnatrz, u mnie był problem bo wylot rury mam dokładnie pod kominkiem a otwór w obudowie jest z tyłu, była mała przeróbka i teraz otwór też jest w spodzie kominka, zastanawiam się czy to może mieć wpływ na jakość spalania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karol N.
Kielichy były uszczelniane, ale może za słabo, podobno powinny się same też uszczelnić, problem w tym, że nie mam gdzie kupić suchego drewna, i przetestować ten kominek zanim go obuduję. Chyba jak wszyscy chciałbym mieć z niego dobre żródło ciepła. Do Karol N i wszystkich z Hajdukiem jak wam się sprawują (Karol napal w nim), jak montowaliście dojście powietrza z zewnatrz, u mnie był problem bo wylot rury mam dokładnie pod kominkiem a otwór w obudowie jest z tyłu, była mała przeróbka i teraz otwór też jest w spodzie kominka, zastanawiam się czy to może mieć wpływ na jakość spalania.

 

 

Kup troche brykietow z drewna i wegla brunatnego (wg Hajduka brykiety z wegla brunatnego sie swietnie nadaja). Ja tak zrobilem bo narazie tez nie mam suchego drewna. Z paleniem czekam bo reklamowalem kominek. Znalazlem malutki otworek na spawie w jego gornej czesci i czekam na naprawe.

Ciekawe jak palenie brykietem z wagla brunatnego wplynie na czystosc szyby, kominka i komina.

Haajduki maja trzy wyjscia do powietrza dwa na boki i jeden od dolu. Wystarczy zamienic tylko krociec z zaslepka.

 

Karol N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...