Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

BRUDNA SZYBA W KOMINKU


Gość HANSA

Recommended Posts

Skłaniam się jak na razie do czyszczenia szyby zwykłą wodą po uprzednim namoczeniu....ale jeszcze tego nie praktykowałem :wink: .

Może ktoś się w końcu pochwali jakiego specyfiku używa, jakiej firmy?

Samoczyszcząca się szyba - rewelacja! Muszę to jednak najpierw zobaczyć...

Pozdrawiam

 

Pearl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Sądzę, że tak. Nie wyobrażam sobie wygaszania kominka po każdym dniu palenia aby tylko wyczyścić szybę. Mój kominek przy mokrym drewnie lub słabiutkim paleniu bardzo szybko, w pół godziny zasmala szybki (są cztery). Niestety, jak mam mokre drewno a musze palić, to będę palił, więc ewentualne rozwiązania typu "pal suchym drewnem" nie wchodzą w rachubę. Jednocześnie kiedy muszę palić słabo, to będę palił słabo. Tak więc kiedy mam osmaloną szybę, daję czadu i w mniej więcej godzinę-półtorej mam czyściutko. Specyfiki do czyszczenia szyb znajdą zastosowanie jedynie na koniec sezonu grzewczego - kiedy kominek zostanie odstawiony na lato w stan spoczynku. Aha, a co do czyszczenia szyby samą wodą, to bez urazy, ale to raczej głupi pomysł. Sadza jest tłuuuuuuuusta (najtłustsze co znam na świecie oprócz koleżanki dziewczyny), a jak przepalona to twarda jak skała (a tu odwrotnie niż mój charakter).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam ponownie.

 

Skłaniam się jak na razie do czyszczenia szyby zwykłą wodą po uprzednim namoczeniu....ale jeszcze tego nie praktykowałem :wink: .

Może ktoś się w końcu pochwali jakiego specyfiku używa, jakiej firmy?

...

Nie dalej jak dwa tygodnie temu postanowiłem wyczyścić szybę. Mało się paliło, nie było potrzeby mocniej rozpalać więc się trochę okopciła.

Użyłem zwykłego płynu do mycia naczyń na gąbce do mycia naczyń (płyn najtańszy z supermarketu). Na koniec jeszcze płyn do szyb (odlałem trochę płynu do spryskiwacza z samochodu ;-) ), i papier.

Efekt doskonały. 5 minut roboty, a przez szybkę mało co było już widać.

 

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz Jotul, rzadko ma brudne szyby :D Jak jest dobrze rozpalony szyba się sama oczyszcza :D Palimy suchym drewnem więc niezbyt często szyba się brudzi. Kupiliśmy też specjalny płyn do czyszczenia szyb Jotula (nie pamietam jak się nazywa ale większość producentów ma taki płyn). Nawet raz specjalnie nim umyliśmy szybę - czyści extra. Trzeba napsiukać takiego płynu na zimną szybę, chwilkę odczekać a potem tylko zetrzeć papierem i gotowe :D :D :D W Jotulu powiedziano nam, żeby nie stosować płynu do okien bo ten szybko paruje i kiepsko się nim czyści.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Kornaka i czyszczę pianką do wkładów kominkowych,płyt ceramicznych i szyb piekarników firmy Starwax(pięknie schodzi cały brud)Specyfik kupiłam w październiku 2002r w OBI.Kosztował coś koło 30 zł za litr ale jest b.ekonomiczny bo czyszczę kominek minimum raz w tygodniu(z powodu różnorodności spalanego w nim drewna)a jeszcze zostało tak na oko ze 200 ml. Pozdr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam francuski wkład firmy FABRILOR-CHEMINEES, model Deco 750, o mocy 12kW, do ciągłego spalania. Ma gwrancję 5 lat, w tej chwili pracuje czwarty sezon. A kosztował w momencie zakupu 1650 zł + rury i osprzęt. Nie ma szyby "samoczyszczącej". Ogrzewam nim dom o powierzchni 130m2.

W tym roku palę brzozą. Nadaję się , ale jest gorsza od grabu , buka , dębu. Najlepszy jest grab (drewno o najwyższej gęstości rosnące w Polsce) Brzoza natomiast ma tę właściwość że pali się 'mokra", tzn. prosto po ścięciu. Oczywiście ma wtedy mniejszą wartość opałową niż sucha (część ciepła idzie na suszenie drewna) i bardziej brudzi (więcej osadza się sadzy). Część sezonowałem pod tarasem , część "na powietrzu", wyschły tak samo. Podobno wskazane jest żeby czasem deszcz zmoczył drewno, to szybciej schnie. Na logikę to możliwe, ....namoczenie z zewnątrz powoduje otwarcie kapilar i szybsze podciąganie wilgoci "ze środka drewna". Lekko wilgotne i zagrzybione są kawałki leżące bezpośrednio „na ziemi” (nawet pod tarasem gdzie kropla wody nie spada) niż te u góry "na powietrzu" zmoczone przez deszcz i śnieg.

A wracając do tematu...nie czyszczę wogóle szyb tylko tak samo jak koledzy użytkujący "markowe" i drogie jotule i tarnawy przepalam na ful. Pozostają żółte zabrudzenia w rogach szyby, ale ma to swój urok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do tematu...nie czyszczę wogóle szyb tylko tak samo jak koledzy użytkujący "markowe" i drogie jotule i tarnawy przepalam na ful. Pozostają żółte zabrudzenia w rogach szyby, ale ma to swój urok.

Tarnawy nie są ani drogie ani markowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To taki żart, żeby zebrać gromy. Czekam! :lol: :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogie? Pojęcie względne, a markowe są. Są marki Tarnawa. Mam taki 18kW i jestem zachwycona. Niezła bestia z tego wkładu. Co do szyby to w Tarnawie nie brudzi się zbyt szybko, chociaż na razie palimy mokrym drewnem, dlatego, że jest to wkład wyjątkowo głęboki. A jak jest już w nim dużo drewna to i jest mocno rozpalony i wtedy szyba raczej się oczyszcza. Znajomi mają jakiegoś Norwega albo Francuza, płytkiego i szybę mają brudną non stop.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś miał problem z brudna szybą to z czystym sumieniem moge polecic płyn o nazwie LUX. Mam litrowa butle ze spryskiwaczem. Wystarczy psiknąc, odczekacze 2 minuty i wytrzeć (najlepiej papierowym ręcznikiem). Szyba czysta jak łza.

 

I potwierdzam to co wszyscy piszą. Jak sie pali małym płomieniem, a osobliwie mokrym drewnem to się szyba brudzi. Ale jak sie porządnie rozpali suchym drewnem to sie szyba sama oczyszcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Testowalem rozne plyny i pianki i wlasciwie nie widze roznic. Ostatnio kupuje najtanszy z nich - w Geant maja plyn do piekarnikow, kuchenek i kominkow Leader Price cos ok. 4zl za 500ml. Dziala podobnie jak inne (kazdy ma po prostu wodorotlenek sodu). Zastanawiam sie nad szyba samoczyszczaca - czy w Jotulu mozna kupic taka szybe na wymiar ? Jesli tak to wlasciciele tanich wkladow moga poczuc smak luksusu kupujac sama szybe i wstawiajac ja do swojego wkladu :)

 

D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...