Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Projekt indywidualny - co myślicie? Komentarze do dz.mazo


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 5,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

pestka - dzięki za radę :D, to się sprawdzi przy mniejszych obiektach, gdy się osobiście robi. Płot ma za dużą powierzchnię, by się tyle bawić. Jak się doliczy robociznę i chemię na 3 warstwy, to może taniej egzotyk kupić i zostawić niezabezpieczony do naturalnego spatynowania? Ewentualnie szary impregnat 3 w 1, ale nie spotkałam...

mazo - gdzie widziałaś szary olej?

Sprawdź, jak ta biała farba lateksowa reaguje na obsikiwanie przez pieski :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Basia, nie ma tak, żeby jakiegoś drewna nie trzeba było zabezpieczyć. Egzotyki też się zabezpiecza, bo inaczej robią się chropowate i nieładne. Ta szarość, która Ci sie podoba będzie ładna przez sezon, albo dwa.

 

Jeśli chodzi o nadawanie koloru bez wcześniejszego bejcowania, to używa się olejo-wosków kryjących.

 

Ja w ogóle mam poważną wątpliwość, czy cały płot drewniany to dobry pomysł, ze względu na konieczność konserwacji.

Elewacja ma dach nad sobą. Taras to dość ograniczona powierzchnia, wygodna do malowania, czyszczenia. Płot może być trudny do utrzymania chociażby ze względu na to, że obrosną go rośliny i dostęp będzie ciężki. Będzie też z tego powodu bardziej narażony na trwanie w wilgoci. Musi być solidnie zabezpieczony, jeśli ma przetrwać kilka lat.

 

Flugger, Nobles, Tikurilla, Starwax, Osmo – poszukaj u nich. Ja używam Altaxa, bo wychodzi najtaniej i jest dobrze.

 

Tu masz kamiennoszary:

http://www.podlogi.taniesklepyinternetowe.pl/chemia/olejowoski-osmo/olejowoski-na-zewnatrz/oleje-kryjace-do-elewacji/olej-kryjacy-zewnetrzny-kamiennoszary-2704_p_284.html

http://www.osmo.com.pl/pl/wosk_kryjacy.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pestka - dzięki za radę :D, to się sprawdzi przy mniejszych obiektach, gdy się osobiście robi. Płot ma za dużą powierzchnię, by się tyle bawić. Jak się doliczy robociznę i chemię na 3 warstwy, to może taniej egzotyk kupić i zostawić niezabezpieczony do naturalnego spatynowania? Ewentualnie szary impregnat 3 w 1, ale nie spotkałam...

mazo - gdzie widziałaś szary olej?

Sprawdź, jak ta biała farba lateksowa reaguje na obsikiwanie przez pieski :cool:

 

Basiu - o szarym oleju pisała Aneta s, wiesz która? A farba i pieski? u nas nie biegają pieski:) Sąsiedzi mają zwierzaki, ale chodzą z nimi na smyczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mazo, wybacz, ale wrocilam do domu jak juz bylo ciemno (zlapalam gume, musialam wymieniac opony.....), zrobie to zdjecie jutro. pozdro, A.

 

Spokojnie Anulo, poczekam, nie mamy jeszcze drewna, nie wiem nawet, jakie ma być. Modrzew znowu trudno będzie kupić, może jakiś świerk, i tak będzie pomalowany na taki kolor jak elewacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazo, może świerk skandynawski http://www.elewacje-drewniane.pl/index.php?strona=c-swierk

 

Mają też modrzew syberyjski i... CEDR. Ten ostatni byłby najlepszy :)

 

A może takie, lubisz szare :)

http://www.dombal.com.pl/elewacje/elewacje-kompozytowe-twinson.html

 

http://drewnodrewno.pl/pl/c/Elewacje-Drewniane/1

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazo, to najtaniej wyjdzie rzeczywiście świerk zabezpieczony ciśnieniowo, bejcowany i olejowany.

Bejcowanie i olejowanie nie jest trudne. Można to zrobić samodzielnie. 70m2 podłogi w salonie zajęło mi 4 dni (2 warstwy oleju).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mazo, to najtaniej wyjdzie rzeczywiście świerk zabezpieczony ciśnieniowo, bejcowany i olejowany.

Bejcowanie i olejowanie nie jest trudne. Można to zrobić samodzielnie. 70m2 podłogi w salonie zajęło mi 4 dni (2 warstwy oleju).

 

Ale olejowałaś surową podłogę? bo ja muszę teraz zaolejować mój parkiet przynajmniej w salonie, niedługo minie rok, a po 6 miesiącach powinno się ponownie zaolejować. Jakieś rady? nie będę tego robić sama, jestem w ciąży, poproszę mamę. Wolałabym jednak dołożyć warstwę zanim pojawi się mały szkodnik, zapluje parkiet, a potem zasiusia:)

4 dni to długo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Rasiu za pocieszenie! a nie razi Cię ta różnica wysokości? przy tych wyższych murkach będzie uskok.

Wieczorem wróci mój małżonek z kompem, w którym ma rysunek tego płotu w całości, razem z drewnem i metalem na górze, może pomożecie ocenić, czy te metalowe elementy sa potrzebne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale olejowałaś surową podłogę? bo ja muszę teraz zaolejować mój parkiet przynajmniej w salonie, niedługo minie rok, a po 6 miesiącach powinno się ponownie zaolejować. Jakieś rady? nie będę tego robić sama, jestem w ciąży, poproszę mamę. Wolałabym jednak dołożyć warstwę zanim pojawi się mały szkodnik, zapluje parkiet, a potem zasiusia:)

4 dni to długo...

 

Zajęło mi 4 dni, bo ja się nie spieszę. To nie znaczy, że ślęczałam nad tą podłogą cały czas. Teraz olejowałam podłogę w małej garderobie 6m2 – jeden raz 15 minut. Poza tym zalecają żeby schło 24 godziny po każdej warstwie i to jest dobre zalecenie.

 

Mam surowe deski sosnowe zamawiane w tartaku. Nie zabezpieczałam przed olejowaniem, bo leżą na legarkach i u nas sucho, zero robali (poza pająkami), myszy nie ma, bo broń biologiczna w postaci kotów działa.

Ale ponieważ chciałam mieć ciemną podłogę, więc bejcowałam Starwaxem. Wtedy Altax jeszcze nie miał kolorowych olejów. Po bejcowaniu dałam podłodze odpocząć i wyschnąć przez tydzień. Nie specjalnie, tylko tak mi się ułożyło czasowo. Olejowanie robiłam w środku lata w domu było 20–23 stopnie przy pozamykanych oknach (otwierałam dopiero jak olej wsiąkł).

 

Podłoga musi być dobrze do gładkości wyszlifowana drobniutkim papierem ściernym. Potem trzeba odkurzyć na maxa i przetrzeć na wilgotno, żeby cały kurz usunąć. Bo inaczej będziesz się z tym paprać i przywrze do podłogi. Ja ją jeszcze po bejcowaniu wygładzałam delikatnym papierem ściernym, bo leciutko wstały takie „włoski”.

 

Pamiętaj, żeby dokładnie mieszać przed użyciem i co jakiś czas podczas malowania, szczególnie jeśli będziesz używać barwiącego oleju.

 

Nanosiłam bawełnianym mopem wcierając wzdłuż słojów. Nakładaj tak długo, jak długo olej wsiąka w drewno. Po 24 h powtórzyłam malowanie. Po tym drugim nasączaniu, gdy przestało wsiąkać na powierzchni zaczęły zostawać takie wilgotne maziaje. Trzeba wtedy zebrać nadmiar niewchłoniętego oleju czystą szmatką i całość pozostawić do wyschnięcia. Dobre są stare przyzwoicie sprane prześcieradła bawełniane. Chodzi o to, żeby nie zostawały kłaczki. Po 24 h „wypolerowałam” jeszcze dodatkowo całość nacierając szmatką zwilżoną w oleju.

W instrukcji piszą, żeby po nałożeniu każdej warstwy zebrać szmatką nadmiar niewchłoniętego oleju, ale ja tego za pierwszym malowaniem nie zrobiłam, bo wsiąkało wszystko co nałożyłam.

Nacieranie na końcu bawełnianą szmatką nasączoną olejem daje efekt takiego „filmu” – gładzi o matowym lekkim połysku. Są w Leroy Merlin w dziale z bejcami i lakierami do drewna specjalne „kłaczki” (LIBERON, Poetskatoen Baumwollfäden) i wiórki metalowe do konserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szczegółową instrukcję! to szlifowanie u mnie to chyba nie bardzo? to tylko przy pierwszym olejowaniu? chociaż nie wiem, czy parkieciarze to robili przed olejowaniem, bo mam parkiet gotowy już olejowany, oni dołożyli tylko jedną warstwę pielęgnacyjną, tak to nazwali. Boję się trochę, że mama nierówno pokryje tę podłogę, wolałabym sama to robić, ale w moim stanie to chyba niewskazane, obawiam się też tych oparów, wtedy dosyć mocno smierdziało, niby olej naturalny, ale muchy od niego zdychały...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...