Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

podzial dzialki po rozpoczeciu budowy jednorodzinny/blizniak


teco

Recommended Posts

prosze o odpowiedz, czy taki proces jest mozliwy:

 

- kupuje dzialke ze znajomym na spolke

- budujemy dom jednorodzinny z dwoma lokalami mieszkalnymi (robimy taki projekt, aby byla jedna linia rozgraniczajaca te dwa lokale)

- po postawieniu fundamentow chcemy zniesc wspolwlasnosci, a tym samym zamienic jedno pozwolenie na budowe na dwa pozwolenia - tak aby kazdy budowal swoja czesc domu osobno

- wyniku podzialu powstala by linia rozgraniczajaca nowe dzialki dokladnie w polowi, i przecinalalby ten 1 dom na pol, czyniac z niego dwie polowki blizniaka

 

czy taki proces jest mozliwy zawsze?

co w sytuacji, kiedy plan zagospodarowania nie pozwala dzielic na dzialki budowlane mniejsze niz 900m, a w wyniku podzialu kazda mialaby np: 700m ?

(ponadto plan zagospodarowania pozwala budowac tylko domy jednorodzinne)

 

czy ktos robil podobny manewr?

przeszukalem internet i odpowiedzi sa sprzeczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

witam,

my budujemy podobnie pod Warszawą

Plan zagospodarowania określa minimalną działkę na 900 m2 i dopuszcza domy jednorodzinne.

Nasza działka ma 1200 m2 - po podzile będzie miała 2x 600m.

Budujemy dom jednorodzinny dwulokalowy (nie bliźniak) - od bliźniaka różni się chyba tylko tytułem na projekcie (projekt z dwoma budynkami połączonymi ze sobą wspólną ścianą garażową).

Na stronach np. Archonu są dwa zdania na temat róznic pomiędzy bliźniakami a domami jednorodzinnymi dwulokalowymi.

Trzeba tylko sprawdzić czy plan zagospodarowania nie ma wymienionych jako wymagane domów jednorodzinnych jednolokalowych, jak jest np. w Strzeniówce. Wtedy nie ma raczej możliwości podziału w przyszłości takiej działki.

 

Obecnie mamy wylane fundamenty. W gminie mówią, że możemy wnioskować o podział po stanie surowym, choć będziemy próbować, trochę wcześniej.

Życzę powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie ma prawa ingerować w sprawy własnościowe – w tym przypadku podziału (wyodrębnienia) we współwłasności, bo MPZP mówi o podziale działek „pod zabudowę”, a nie o działkach zabudowanych. Ale, może być problem z uzyskaniem nowego pozwolenia na budowę, bo czeka Was procedura „od nowa”.

Inaczej mówiąc, im bardziej zaawansowana budowa, tym „schody” mniejsze. W dużej mierze zależy to od „przychylności” urzędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolenie na budowę mam na działke przed podziałem - byłem jej współwłaścicielem, później nastąpił podział działki i zniesienie współwłasnosci. Dotyczyło to najbliższej rodziny.

Dalej buduję na "starym pozwoleniu" i jak będę dom oddawał, to zobaczę, czy potrzebne będzie pozwolenie zamienne, bo zmienił się tylko numer działki.

W Twoim przypadku radziłbym się dowiedzieć, jakie będą koszty zniesienia współwłasności, w zależności od zaawansowania budowy (taksa notarialna, podatki, wpisy w księgi) - bo jak piszesz, nie jesteście najbliższą rodziną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...