Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Dom, w którym nie będę mieszkał... - komentarze


Recommended Posts

Pięknie Jezier, wiedziałam, że forum wciąga ale nie wiedziałam, że aż tak, żeby zacząć budowę drugiego domu :lol: . Czyżbyś na serio wziął powiedzenie, że: pierwszy dom wybuduj dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie? :wink:

Gratulacje. Projekt świetny, okolica też. Trzymamy kciuki za sprawne budowanie :lol: i rychłą przeprowadzkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Budowa uzaleznia.

Jezier po budowie wlasnego domku zajal sie budownictwem.., pare babek z forum urzadzaniem wnetrz... :p

Nam zwyczajnym pozostaje tylko zyczyc Wam jak najwiecej zadowolonych klientow. :wink:

Fajny projket. Twoj dziennik na pewno przyda sie budujacym, bo tak ladnie wszystko tlumaczysz i dokumentujesz.

No to powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Na ściany wybrałem pustak HLz A/B 12-1,4 art nr 1650. Ściany mają grubość 24 cm. A współczynnik przenikania ciepła λ=0,58 W/(mK).

Dzięki za szybką odpowiedź.

A pierwsza warstwa zasypana perlitem to co jest?

I jeszcze: nie miałeś problemów z przemieszczaniem względem siebie pustaków ściany fundamentowej podczas zalewania betonem? Rozważam możliwość wykonania ściany piwnicy w tej technologii możesz coś podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza warstwa to pustaki W 11 art nr 21170/A. Wymurowałem z nich też ściany dzielące garaż od domu, bo garaż będzie nieogrzewany a styropianu od strony garażu będzie tylko 5 cm. Więc materiał ścienny musiał mieć dobry współczynnik λ=0,11 W/(mK).

 

Pustaki szalunkowe trzeba zalewać o wysokości nie wyższej niż 4 warstwy = 1 m. Dużo zależy od pompy i operatora. Miałem raz przypadek, że przyjechała pompa gdzie gumowa końcówka miała 4 metry długości i nie była zakończona żadnym kolanem/spowalniaczem. Beton spadał z 4 metrów wysokości i niestety nabierał dużej szybkości. Do tego betoniarko/pompa przyjechała spóźniona ponad godzinę i operatorowi bardzo się spieszyło. Był tak tępy, że nie dało się go przekonać, żeby puszczał beton wolniej bo niszczy moją pracę. No i było trochę poprawek szczególnie na narożnikach gdzie trzeba szczególnie uważać bo pustaki mogą się poruszyć.

Ale na mojej budowie opisywanej w dzienniku miałem więcej szczęścia do pompy i operatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OZC nie używałem już ponad dwa lata. To jest dobry program dla zwyczajnych domów. Jednak czym bardziej dom staje się pasywny tym OZC gorzej sobie radził. Miał zbyt duże uproszczenia po stronie zysków energetycznych. Tak było w wersji 3.0. Słyszałem, że jest 4.0 której nie używałem.

Marzy mi się aby pobawić się zestawem Revit+Ecotect+Green Building Studio :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie praktyczne. Czy na tą warstwę pustaków dawałeś jakąś papę/folię w celu zabezpieczenia przez zawilgoceniem perlitu?

Szczególnie interesują mnie co z miejscami gdzie nad takim pustakiem wypadają otwory drzwiowe.

Nie dawałem ani folii ani papy. Nie miałem przekonania, że jest to potrzebne, że będzie się tam okresowo lub stale gromadziła wilgoć po wykończeniu domu. Ale perlitowi wilgoć nie szkodzi.

W miejscach gdzie wypadają drzwi nie ma nawet jednej warstwy ściany. Jest chudziak na który pójdzie 25 cm izolacji i wylewka.

http://www.helias.pl/stefanowka/otwory_drzwiowe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miejscach drzwi tarasowych jest tak samo. A okna tarasowe będą zamontowane w warstwie izolacji dodatkowo na specjalnych profilach podokiennych

http://www.helias.pl/stefanowka/wykusz_wysadzenie.jpg

Od strony pomieszczenia do tego podokiennego profilu przyjdzie styropian i na nim wylewka. Na zewnątrz podobnie- profil podokienny schowany będzie w styropianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposobu ogrzewania jeszcze nie wybrałem. Ciągle o tym myślę. Zostawiłem 35 cm na wszystkie warstwy nad chudziakiem. 3 cm wyrównującej warstwy perlitu potem 22 cm styropianu i 10 cm reszty - wylewka i wykończenie.

 

Sporo. Ja planuję nad chudziakiem.

0,5cm papa

20cm styropian

6,5cm jastrych z ogrzewaniem podłogowym

1,5cm płytka gresowa

 

Ale przyszedł mi do głowy jeszcze inny pomysł.

Dać pod chudziaka warstwę twardego styropianu (np. 5cm). Myślę, że zmniejszyłoby to mostki pod ścianami działowymi (u mnie silikaty). Czy takie rozwiązanie jest realne?

 

Pzdr

Krzych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...