Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Oczyszczalania - kanalizacja; Ustawa - plan zagospodarowania


lupio

Recommended Posts

Witam,

 

Jestem na etapie załatwienia pozwolenie na budowę i mam dylemat czy wybudować szambo czy przydomową oczyszczalnie ścieków - problem prawny ponieważ według pl;anu zagospodarowania przestrzennego będę musiał się podpiąć pod kanalizację jak zostanie wykonana lecz w ustawie jest zapis, iż posiadając przydomową oczyszczalnie ścieków nie ma potrzeby podłączania sie pod kanalizacje. Jeśli dostaną pozwolenie na budowę z oczyszczalnią to czy w momencie powstania kanalizację będe się musiał do niej podłączyć?

 

Doszły mnie słuchy, iż jest jakaś luka i ustawa jest ponad plan zagospodarowania czy to prawda? Z góry dziękuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli masz w uzgodnieniach napisane, że możesz wybudować przydomową oczyszczalnie, to nawet jeżeli wybudują po tym kanalizę a ty będziesz miał POŚ, to już Cię nie zmusza.

Teraz pozostaje pytanie, czy możesz rzeczywiście wybudować tam poś, a nie szambo i potem się podłączyć do kanalizy. rozjaśnij nieco sprawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W planie mam zapis

"w zakresie infrastruktury technicznej ustala się:

a) obowiązek podłączenia do istniejącego systemu infrastruktury technicznej, a w przypadku brak obowiązek podłączenia po ich wykonaniu,"

z którego wynika, iż po wybudowaniu kanalizacji będę musiał się do niej przyłączyć.

W ustawie jest zapis (nie zacytuje) mówiący o braku obowiązku podłączania się pod kanalizacje w przypadku posiadania przydomowej oczyszczalni (jak dobrze pamiętam nawet szczelnego szamba).

Moje pytanie czy jeśli wybuduje oczyszczalnie a gmina zrobi kanalize to czy jednak będę musiał się pod nią podpiąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie - według nich powinienem się podpiąć pod kanalizację jak już będzie 2012-13. Ale sąsiad nie zamierza gdyż dostał pozwolenie na budową z oczyszczalnią i według niego ustawa jest ponad Plan Zagospodarowania.

 

Wątek ten założyłem aby poznać prawdę (prawną) kto w tej kwestii ma racje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w gminie też jest planowana kanalizacja. I zgodnie z planem zagospodarowania nie mogę wybudować oczyszczalni.

 

Jak się dowiedziałem, rzeczywiście jest tak, że mając oczyszczalnie nie mogę zostać zmuszony do podłączenia się do kanalizacji. Dlatego moja gmina się zabezpiecza i nie pozwala na wykonanie oczyszczalni. Musi być szambo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w gminie też jest planowana kanalizacja. I zgodnie z planem zagospodarowania nie mogę wybudować oczyszczalni.

 

Jak się dowiedziałem, rzeczywiście jest tak, że mając oczyszczalnie nie mogę zostać zmuszony do podłączenia się do kanalizacji. Dlatego moja gmina się zabezpiecza i nie pozwala na wykonanie oczyszczalni. Musi być szambo.

 

U mnie kanaliza ma byc do 2013 roku, mowia ze w przyszlym roku beda robic, w planie zagospodarowania mam wpisane ze dla nowopowstalych obiektow ustala sie obowiazek wpiecia do kanalizy, od wodociagow dostalam alternatywna mozliwosc szamba na czas wykonania kanalizy i gmina tez wyrazila sprzeciw na oczyszczalnie ale odwolalam sie do wojewody i wojewoda uchylil sprzeciw gmniny, efekt tego jest taki ze moge bzudowac oczyszczalnie. Warto sie wiec odwolywac czasem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w gminie też jest planowana kanalizacja. I zgodnie z planem zagospodarowania nie mogę wybudować oczyszczalni.

 

Jak się dowiedziałem, rzeczywiście jest tak, że mając oczyszczalnie nie mogę zostać zmuszony do podłączenia się do kanalizacji. Dlatego moja gmina się zabezpiecza i nie pozwala na wykonanie oczyszczalni. Musi być szambo.

 

U mnie kanaliza ma byc do 2013 roku, mowia ze w przyszlym roku beda robic, w planie zagospodarowania mam wpisane ze dla nowopowstalych obiektow ustala sie obowiazek wpiecia do kanalizy, od wodociagow dostalam alternatywna mozliwosc szamba na czas wykonania kanalizy i gmina tez wyrazila sprzeciw na oczyszczalnie ale odwolalam sie do wojewody i wojewoda uchylil sprzeciw gmniny, efekt tego jest taki ze moge bzudowac oczyszczalnie. Warto sie wiec odwolywac czasem.

 

U mnie już trochę za późno. Już mam pozwolenie na szambo itp.

 

Najwyżej jak skończe dom, to przerobię szambo na oczyszczalnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Podpinam się pod temat, bo jestem mocno zainteresowana. Gdy w 2007 roku składaliśmy wniosek o pozwolenie na budowę budowa kanalizy była planowana do 2012. Więc już po rozpoczęciu budowy zmieniliśmy szambo na oczyszczalnie. Starostwo Wydało pozwolenie na budowę oczyszczalni, gmina w ciągu 30 dni nie zgłosiła sprzeciwu. Teraz gdy oczyszczalnia jest już zamontowana, zmienili plan zagospodarowania przestrzennego i wójt w drodze zarządzenia zabronił w gminie budowy oczyszczalni!? Dodam, że rozpoczęcie budowy planują na wrzesień br. W gminie nas straszą, że będziemy musieli się podpiąć do kanalizy. I kto ma rację- starostwo czy gmina?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się pod temat, bo jestem mocno zainteresowana. Gdy w 2007 roku składaliśmy wniosek o pozwolenie na budowę budowa kanalizy była planowana do 2012. Więc już po rozpoczęciu budowy zmieniliśmy szambo na oczyszczalnie. Starostwo Wydało pozwolenie na budowę oczyszczalni, gmina w ciągu 30 dni nie zgłosiła sprzeciwu. Teraz gdy oczyszczalnia jest już zamontowana, zmienili plan zagospodarowania przestrzennego i wójt w drodze zarządzenia zabronił w gminie budowy oczyszczalni!? Dodam, że rozpoczęcie budowy planują na wrzesień br. W gminie nas straszą, że będziemy musieli się podpiąć do kanalizy. I kto ma rację- starostwo czy gmina?

 

Jeżeli dobrze zrozumiałem, to:

1. masz pozwolenie na budowę oczyszczalni.

2. oczyszczalnia jest zamontowana (zgłoszona w gminie??)

3. plan został zmieniony w międzyczasie.

 

Czyli gmina może sobie postraszyć, chyba ze podadzą jakąś podstawę prawną (mi osobiście nie znaną).

Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach reguluje sprawę jasno.

Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:

2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja tez sie podepne i conieco napisze

 

mam podobny problem poszły papiery z planem zagospodarowania działki i wrysowaną oczyszczalnią do ZUD. i...

-papiery z ZUD musi podpisać także pani z gminy i sobie zrobiła taki oto wpis:

"zezwala się na budowę przydomowej oczyszczalni i użytkownie do momentu wybudowania sieci kanalizacyjnej"

 

wiec polazłem do gminy i sie pytam czemu tak zapisała i czy to oby zgodne z ustawą i uzyskałem odpowiedź:

 

"Pani musi dbać o dobro gminy, bo jak oni wybudują oczyszczalnie to ktos musi jej uzywać" a ja mówie ,że obowiazek przyłączenia nie dotyczy budynków z oczysczalnią .

 

i uzyskałem taką odpowiedź:

 

że tak ale to dotyczy budynków istiejących z juz wybudowaną oczyszczlnią a ja jeszcze nie wybudowałem i dopiero się ubiegać bede o pozwolenie i ,że oni sobie taki zapis mogą zrobić.

 

Ręce opadają :/ interpretują przepisy jak chcą . Ale na dobrą sprawę to jak za pare lat będą budować kanalizacje to ja budynek bede miał już wybudowany :) i nijak się ma to do tego co pani mówi .No chyba ,że zapis jaki sobie zrobiła na uzgodnieniach ZUD będzie wiążący .

 

masakra normalnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...