Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Ocieplenie i ogrzewanie wiatrołapu


himlaje

Recommended Posts

W projekcie mam ocieplenie 5 cm styropianu na ścianie wewnętrznej budynku pomiedzy wiatrołapem a resztą budynku (hallem). Czy jest to koneiczne by to ocieplenie tam było? Bardziej pasuje mi go tam nie robić ale jeżeli to ocieplenie jest uzasadnione i sensowne to oczywiście je zrobie. Woli ścisłosci dodam, że w wiatrołapie chce zrobić ogrzewanie -podłogówke (1-2 pętle) choć też nie jestem pewien czy jest to sensowne.

Czy może jakiś bardziej doświadczony budowniczy wyjaśnić mi sprawe ocieplenia i ogrzewania wiatrołapu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Czy jest to koneiczne by to ocieplenie tam było? ...

wg mnie - niekonieczne /wręcz zbędne/

... Woli ścisłosci dodam, że w wiatrołapie chce zrobić ogrzewanie -podłogówke (1-2 pętle) choć też nie jestem pewien czy jest to sensowne ...

gwoli ścisłości - jeśli mamy być ścisli ...

ogrzewanie można zrobic, czemuż by nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może po to chciał je izolować bo założył, że wiatrołap nie będzie ogrzewany i będzie w nim niższa temperatura, więc byautomatycznie wychładzał reszte domu - może dlatego ta izolacja.

Piszesz, że ogrzewanie wiatrołapy to dobry pomysł, a jak robią inni inwestorzy, też stosują jakąś forme ogrzewania wiatrołapu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja /po przemyśleniach/ nie zrobiłem wogóle wiatrołapu ...

wchodzi sie bezpośrednio do ogrzanego domu

mieszkam juz ponad 3 lata i mimo ze mam mozliwość zamontowania dodatkowych drzwi - nie zrobie tego

tak jest wygodniej a ja dzięki temu nie jestem niewolnikiem od zamykania i otwierania /kolejnych/ nikomu niepotrzebnych drzwi

gdybym za kazdym razem kiedy chce wyjść kot czy pies na dwór /lub wrócić/

miał otwierac tyle drzwi - musiałbym chyba zatrudnić odźwiernego ... :-?

 

p.s.

spalam stosunkowo mało opału i nie widze poważniejszego powodu dla którego miałbym marznąc zimą w nogi kiedy przebieram obuwie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ocieplaj sama podłogówka wystarczy no chyba ,że planujesz w wiatrołapie dłuższe posiedzenia :lol: :wink: i coś tam jeszcze robić innego.

przykład uśredniony:

wiatrołap nieogrzewany tem+9 można ocieplić

wiatrołap ogrzewany tem+16 ocieplanie wątpliwe

 

Doskonale uśredniony przykład.Co do wchodzenia bezpośrednio do domciu bez wiatrołapu troszkę nie najlepsze rozwiązanie... rzeczywiście znika problem z ocieplaniem itp ale za to nie masz śniegu w hallu. :D :wink: :wink:

 

Tak jak u mnie projektant przewidział ocieplenie a ja zrobiłem podłogówkę bez ocieplenia i go troszku olałem :wink: :D :wink: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem: zrób podłogówkę i nie docieplaj styropianem od środka.

 

u mnie tak jest i jest bardzo ok. Podłogówka w sezonie grzewczym jest tylko lekko podkręcona i dzięki temu po pierwsze jest tam przyjemna temperatura a po drugie błoto na podłodze szybko wysycha i łatwiej wiatrołap oczyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wiatrołap jest ocieplony z zewnątrz tak jak cały dom np. standardowo 12 cm izolacji to po co tam cokolwiek robić.

Pomieszczenia sąsiadujące z wiatrołapem z instalacją grzewczą o odpowiedniej mocy plus moc dla wiatrołapu dla utrzymania w nim wymaganej temp. (np. 16oC) dogrzeją przez niedocieploną ścianę wewnętrzną wiatrołap i to w zupełności wystarczy.

Ale danie też tam podłogówki nie będzie błędem ale wtedy jak wyżej nie ma co go docieplać od wewnątrz od pomieszczeń sąsiednich.

W ogóle docieplanie go to tak jakby w wiatrolapie mialo piz.gać a raczej chyba nikt by nie chciał podczas rozbierania się marznąć.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...