Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zmiana trasy WLZ


Recommended Posts

Mam projekt WLZ taki jak na rysunku poniżej:

http://images45.fotosik.pl/130/89b8efcd3d9a6c3c.jpg

 

Jednak problem polega na tym, że długość WLZ miała wynosić 35m i tyle kabla kupiłem (w zasadzie to mój ojciec i chyba sie troche pospieszyl). Podczas budowy postanowiłem, że nie bede dawał kabla pod schodami wejściowymi (już wylane) tylko obok nich. No i pojawił sie problem bo kabel jest teraz za krótki :-? W związku z tym mam pytanie czy moge zmienic trase WLZ na taką jak na rysunku poniżej?

http://images38.fotosik.pl/126/2e38b412895d8737.jpg

 

Rozmawiałem z kierownikiem budowy i mówił, że kwestia wejścia kabla do domu to nie problem, naniesie zmiany i bedzie ok, a poza tym jest jeszcze inwentaryzacja powykonawcza. Mnie bardziej interesuje czy w świetle obowiązujących przepisów i PN-76/E-05125 (której nie znam), mogę poprowadzić kabel na tzw. ukos? Z tego co sie orientuje to powinno byc w liniach poziomych i pionowych ale moze jest jakies odstępstwo?

Jeżeli nie można, to czy mogę zastosować przed TR jakieś dodatkowe złącze? Bo w razie czego to na tyle zeby wejść do budynku to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam projekt WLZ taki jak na rysunku poniżej:

 

Jednak problem polega na tym, że długość WLZ miała wynosić 35m i tyle kabla kupiłem (w zasadzie to mój ojciec i chyba sie troche pospieszyl). Podczas budowy postanowiłem, że nie bede dawał kabla pod schodami wejściowymi (już wylane) tylko obok nich. No i pojawił sie problem bo kabel jest teraz za krótki :-? W związku z tym mam pytanie czy moge zmienic trase WLZ na taką jak na rysunku poniżej?

 

Jeśli nie planujesz nic na terenie dzialki co wymagałoby kopania (np. oczyszczalni), ale tak na pewno :-) to połóż kabel na skos (nawet większy niż wrysowałeś). To nie błąd, a zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż sztukowanie, mufowanie, czy złącza pośredniczące.

Ważne byś zakopał kabel na -0,7m, 20cm nad nim położył niebieską folię, a skrzyżowania z innymi mediami zabezpieczył rurą osłonową.

Aha i kabel nie może być naprężony. 2-3% ułożonego więcej niż wynika ze zmierzonej długości. Takim jakby wężykiem go ułóż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam projekt WLZ taki jak na rysunku poniżej:

 

Jednak problem polega na tym, że długość WLZ miała wynosić 35m i tyle kabla kupiłem (w zasadzie to mój ojciec i chyba sie troche pospieszyl). Podczas budowy postanowiłem, że nie bede dawał kabla pod schodami wejściowymi (już wylane) tylko obok nich. No i pojawił sie problem bo kabel jest teraz za krótki :-? W związku z tym mam pytanie czy moge zmienic trase WLZ na taką jak na rysunku poniżej?

 

Jeśli nie planujesz nic na terenie dzialki co wymagałoby kopania (np. oczyszczalni), ale tak na pewno :-) to połóż kabel na skos (nawet większy niż wrysowałeś). To nie błąd, a zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż sztukowanie, mufowanie, czy złącza pośredniczące.

Ważne byś zakopał kabel na -0,7m, 20cm nad nim położył niebieską folię, a skrzyżowania z innymi mediami zabezpieczył rurą osłonową

 

Oczyszczalni nie planuje, mam kanalize 8) z drugiej strony domu. Też mi sie troche nie podoba pomysł sztukowania albo jakichś złącz. Ale oczywiście powinienem zmienić trase WLZ w projekcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quote="martek1981"]

Oczyszczalni nie planuje, mam kanalize 8) z drugiej strony domu. Też mi sie troche nie podoba pomysł sztukowania albo jakichś złącz. Ale oczywiście powinienem zmienić trase WLZ w projekcie?

 

Geodeta Ci najwyżej naniesie później na mape, razem z innymi mediami i budynkiem. Projektu nie musisz zmieniać. To jest za licznikiem i to Twoja część instalacji i Twoja brocha że tak powiem :-)

 

Do poprzedniego posta dopisałem żeby kabel nie był naprężony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Geodeta Ci najwyżej naniesie później na mape, razem z innymi mediami i budynkiem. Projektu nie musisz zmieniać. To jest za licznikiem i to Twoja część instalacji i Twoja brocha że tak powiem

Nie wiem jak w innych rejonach, ale u mnie geodeta powiedział, że on nanosi trasę kabla na podstawie wskazań inwestora, więc gdzie mu pokażę gdzie biegnie, tam wrysuje, to samo z wodą od studni i kanalizacją do szamba. Co innego z gazem, tam odkopywał punktowo całą trasę od butli i naniósł jak jest w rzeczywistości.

Nie znam przepisów wymagających aby kabel w ziemi skręcał pod kątem prostym. Jak ci wygodnie to idź na ukos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zakopiesz ten kabel jak będziesz chciał i może nikt sięnie przyczepi ale napiszęjak to teoretycznie wygląda.

 

Twierdzenie ,że kabel jest za licznikiem czyli twój więc możesz sobie robić co ci się podoba bo to twoja brocha nie jest prawdziwe. Analogicznie dom też jest twój i na twojej działce i za licznikiem a nie robisz jak ci siępodoba tylko zgodnie z projektem, pozwoleniem na budowęi przepisami. Niestety ta sama zasada dotyczy kabla mimo że jest twój.

 

Ten odcinek instalacji czyli WLZ niestety jest elementem projektu zagospodarowania działki. I niestety zgodnie z prawem budowlanym każda zmiana planu zagospodarowania działki (zmiana usytuowania budynku, szamba, zieleni, śmietnika, wjazdu itp) jest zmianą istotną od pozwolenia na budoei wymaga uzyskania pozwolenia zamiennego i twój kierownik powinien to wiedzieć. Oczywiście, że czym innym jest zmiana lokalizacji budynku czy chociażby szamba lub zbiornika z gazem niż trasa jakiegoś kabelka ale prawo budowlane nie robi tu żadnych wyjątków i kabel traktowany jest tak samo.

 

Pozostaje ci okłamać geodetęwskazując mu trasękabla zgodną z projektem zagospodarowania działki i opinią ZUD. Jeśli geodeta zamierzy prawidłowo powinien wstwaićadnotację ,że kabel ułożono niezgodnie z uzgodnieniami ZUD. Następnie pani w inspektoracie nadzoru budowlanego powinna zauważyć, że dokonano zmiany zagospodarowania działki .

 

Niestety ale znam takie przypadki.

Oczywiście też jestem za zmianą trasy a nie przedłużaniem kabla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje ci okłamać geodetęwskazując mu trasękabla zgodną z projektem zagospodarowania działki i opinią ZUD.

 

Moge się "minąć z prwdą" jeżeli chodzi o ten skos bo tego nie sprawdzi, ale jeżeli chodzi o wejscie kabla do budynku to wolałbym żeby zaznaczył zgodnie z prawdą :wink:

Mi nie tyle chodziło o to czy moge zmienic trase pod wzgledem formalnym, ile o to czy norma mówi coś o tym, że nie można kabli kłaść na ukos?

Może ma ktoś wiedze na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje ci okłamać geodetęwskazując mu trasękabla zgodną z projektem zagospodarowania działki i opinią ZUD.

 

Moge się "minąć z prwdą" jeżeli chodzi o ten skos bo tego nie sprawdzi, ale jeżeli chodzi o wejscie kabla do budynku to wolałbym żeby zaznaczył zgodnie z prawdą :wink:

Mi nie tyle chodziło o to czy moge zmienic trase pod wzgledem formalnym, ile o to czy norma mówi coś o tym, że nie można kabli kłaść na ukos?

Może ma ktoś wiedze na ten temat?

 

Norma N SEP E-004 nic nie mówi, że nie można na skos. Czasem w ogóle ciężko byłoby prowadzić "w pionie i poziomie".

Jeśli gdzieś są takie zapisy, to chyba tylko lobby producentów kabli je zaleca.

Co innego instalacja wewnątrz - tu są pewne zalecenia, które generalnie pomagają zapanować nad tymi metrami kabli.

 

Ja nie namawiam do omijania przepisów jedynie uważam, że czasami trzeba podejść "po ludzku" to pewnych problemów, gdy np. Inwestorowi braknie 2 czy 3 metrów kabla :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje ci okłamać geodetęwskazując mu trasękabla zgodną z projektem zagospodarowania działki i opinią ZUD.

 

Moge się "minąć z prwdą" jeżeli chodzi o ten skos bo tego nie sprawdzi, ale jeżeli chodzi o wejscie kabla do budynku to wolałbym żeby zaznaczył zgodnie z prawdą :wink:

Mi nie tyle chodziło o to czy moge zmienic trase pod wzgledem formalnym, ile o to czy norma mówi coś o tym, że nie można kabli kłaść na ukos?

Może ma ktoś wiedze na ten temat?

 

względy formalne są, ale tak jak pisał marcin714, czyli to nie względy elektryczne, a budowlane, a raczej arcitektoniczno-geodezyjne.

Dla kabla to wszystko jedno w jakich liniach go położysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj geodecie przebieg trasy kabla. Przyda Ci się to na „zaś” gdyby cos ktoś kiedyś robił u Ciebie w ziemi i Ci ten kabel uszkodził. Wtedy pokazujesz papier, że tu takie coś było i masz podstawę do ubiegania się o naprawę nie na swój koszt.

Co do planu zagospodarowania. Na planie nie masz obowiązku umieszczania przebiegu WLZtu dlatego sprawdź proszę, czy takie coś posiadasz u siebie,

Na mapie geodezyjnej musisz mieć jedynie trasę przyłącza energetycznego to czy podasz WLZ jest tylko Twoją wolą, gdyż jest to traktowane jako instalacja wewnętrzna, a wewnętrznej instalacji el. dla budownictwa jednorodzinnego pozwolenie na budowę nie obejmuje czyli nie musisz mieć projektu takiej instalacji.

Miejsce szamba, śmietnika itp. musisz podać bo ich położenie określają minimalne odległości do granic, okien itp.

Inną sprawą jest też to, że robiąc taki plan zagospodarowania nie zawsze wiesz w jaki sposób i od której strony będziesz miał zasilanie, bo dysponujesz tylko papierem z energetyki o zapewnieniu dostawy energii. Dlatego ciężko by było to zaplanować. Zdarza się także że położenie przyłącza masz przez energetykę narzucone i nie zawsze masz pole manewru.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje ci okłamać geodetęwskazując mu trasękabla zgodną z projektem zagospodarowania działki i opinią ZUD.

 

Moge się "minąć z prwdą" jeżeli chodzi o ten skos bo tego nie sprawdzi, ale jeżeli chodzi o wejscie kabla do budynku to wolałbym żeby zaznaczył zgodnie z prawdą :wink:

Mi nie tyle chodziło o to czy moge zmienic trase pod wzgledem formalnym, ile o to czy norma mówi coś o tym, że nie można kabli kłaść na ukos?

Może ma ktoś wiedze na ten temat?

 

względy formalne są, ale tak jak pisał marcin714, czyli to nie względy elektryczne, a budowlane, a raczej arcitektoniczno-geodezyjne.

Dla kabla to wszystko jedno w jakich liniach go położysz.

 

 

Dobra, dobra. Dla kabla wszystko jedno, ale przez takie zmiany elektronom zmieni się odległość do przebycia. Pół biedy, że będzie krótsza. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na planie zagospodarowania działki jest wyznaczona trasa WLZ. Czyli, że projekt WLZ nie jest uzgadniany w ZUD? Być może uzgadnia się tylko projekt złącza kablowego z układem pomiarowym? Sam już nie wiem :-?

 

W ZUDzie liczy się tylko przyłacze, nie wtrącają się w instalacje wewnętrzne. Dotyczy to oczywiście budownictwa jednorodzinnego.

 

Pozdrawiam

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na planie zagospodarowania działki jest wyznaczona trasa WLZ. Czyli, że projekt WLZ nie jest uzgadniany w ZUD? Być może uzgadnia się tylko projekt złącza kablowego z układem pomiarowym? Sam już nie wiem :-?

 

Ja też nie miałem uzgadnianego wlz (tylko samo przyłącze, ale to robiła sobie energetyka). Na planie wlz mam wrysowany.. przez architekta :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle wszystko w rękach urzędników. U mnie nie chcieli przyjąć dokumentacji bez wrysowanych lini wlz, wody i odprowadzenia do szamba, mimo tłumaczenia, że jeszcze nie ma określonego położenia przyłącza. Urzędnika to nie obchodziło, że to głupota, ma być i już. Architekt wrysował a w rzeczywistości i tak linia biegła w drugą stronę, studnia była w drugim miejscu i nikt się tym nie zainteresował.

Marcin714 co ma ZUD do WLZ na mojej działce???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle wszystko w rękach urzędników. U mnie nie chcieli przyjąć dokumentacji bez wrysowanych lini wlz, wody i odprowadzenia do szamba, mimo tłumaczenia, że jeszcze nie ma określonego położenia przyłącza. Urzędnika to nie obchodziło, że to głupota, ma być i już. Architekt wrysował a w rzeczywistości i tak linia biegła w drugą stronę, studnia była w drugim miejscu i nikt się tym nie zainteresował.

Marcin714 co ma ZUD do WLZ na mojej działce???

 

Czyli jak zwykle, co kraj to obyczaj. Ja powiem więcej - przez działkę przechodzi mi rura z gazem (średnioprężny) i wlz będzie krzyżował się z tą rurą. I mimo to mój proj. zagospodarowania nie był na ZUD-zie.

Być może sprawa wyjdzie w czasie odbioru. Na razie nikt się o to nie pyta i nikt się nie zainteresował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...